PDA

Zobacz pełną wersję : Studzienka doświetlająca piwnicę. Jak wykonać?



kolbas
22-03-2007, 10:46
Witam
Pytanię kieruję do osób, które przebrnęły przez ten problem z prośbą o poradę w kwestii wykonania studzienki doświetlającej murowanej (nie wchodzi w grę doświetlacz plastikowy)
Kilka danych wyjściowych:
Dom będzie podpiwniczony, ściana bloczek betonowy ocieplony styropianem
Okna częściowo będą wystawały ponad poziom terenu także wspomniana studzienka praktycznie będzie również pełnła funkcję murka oporowego.
Pytanie brzmi w jaki sposób ją posadowić, jak związać ją z izolowaną ścianą piwnicy, jak wykonać dno, jak wykonać odpływ wody, w końcu z czego ją wykonać, jak wykonać izolację tegoż murka.
Obecnie jestem przed kopaniem ław fundamentowych także sprawa dla mnie jest dość pilna.
Mile widziane praktyczne porady może ktoś ma jakieś fotki z realizacji.
Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

22-03-2007, 11:27
Witam,

Jeżeli studzienkę taką przykryje się szkłem albo poliwęglanem w sposób zapewniający wentylację to nie ma konieczności wykonywania odwodnienia (tylko izolację pionową jeżeli teren jest wilgotny albo wodochronną jeżeli jest wysoki poziom wód gruntowych).
Co do posadowienia to powinna być poniżej poziomu przemarzania i posadowiona na skromnej ławie, która może być od razu dnem (wylewką) tej studzienki.
Studzienki wg mnie nie powinno się wiązać na stałe z domem ze względu na inne osiadanie domu i studzienki - więc tylko dowiązanie w postaci masy elastycznej nawet bez kotwienia (chociaż kotwy podczas osiadania mogą się trochę wyciągnąć - można dać)...

To takie moje luźne przemyślenia - nie jestem budowlańcem...

kolbas
22-03-2007, 11:41
Dodam jeszcze, że dom będzie obsypany skarpą o wysokości ok. 60cm co najmniej drugie tyle będzie widocznej podmurówki z oknem o wysokości 80cm (duże okna) także można założyć że górna krawędź studzienki będzie w połowie wysokości okna. Może można ten cały galimatias walnąć później po obsypaniu ścian piwnicy i wykonaniu skarpy jako "wolno stojący" na własnym fundamencie nie związanym z ławami budynku, a może trzeba go ciągnąć aż od ław do określonego poziomu wiążąc co jakiś czas z drutami wypciągniętymi przez izolację ściany? Sam nie wiem.

Tomektz
22-03-2007, 13:56
Chyba przesadzasz troszeczkę ja będę miał kominy na poziomie gruntu a okna praktyczniue poniżej gruntu zrobię to tak: zaszaluję normalnie dechami i zaleję betonem górę tegoż komina obłoże jakimś ładnym klinkierem co do odwodnienia to wkopuję rórę 50 jakieś pół metra w dno komina od domu to rozsączy i odprowadzi wodę komin ten nie będzie związany z budynkiem a na góre ładna kratka metalowa