PDA

Zobacz pełną wersję : Jak pozbyć się tarniny?



remian
12-06-2003, 10:52
Czy macie jakieś rozsądne sposoby na odrastającą uporczywie tarninę (oczywiście poza wykopaniem dwumetrowych dołów z doszczętną eliminacją korzeni). Może jakieś preparaty?

ma
15-06-2003, 13:55
na tarnine jedyny sposob: spirytus! Nalezy owoce zebrac po pierwszych przymrozkach, zalac spirytusem pol na pol z wodka, dodac lyzke miodu na litr i poczekac do wiosny. Wtedy zlac i przefiltrowac plyn, i cieszyc sie zyciem :)

remian
15-06-2003, 18:45
MA. Przepis jest super. Nie ma mowy, trzeba go zastosować... i to czym prędzej.

ma
15-06-2003, 20:41
jak zastosujesz, to daj koniecznie znac, jak wyszlo! proporcje miodu warto ustalic metoda prob i bledow. Nie dawaj za wczesnie duzo miodu, bo wyjdzie z tego "damski trunek".
Poza tym czy myslales juz o tym, zeby poprzesadzac te tarnine tak, by zrobic z niej zywoplot? to sa pancerne krzaki, ktore swietnie daja sie strzyc i dobrze "prowadzic". I ptaki lubia sie w tarninie gniezdzic... Mimo ze kolczaste, to bardzo przyjazne krzaki. Naprawde.

Ekol
16-06-2003, 10:33
Wykarczować jak najbliżej ziemi, odrastając pędy podlewać trucizną, zważając na ekologię (- ja polewałem zwykłym olejem napędowym i pomogło).

ma
16-06-2003, 15:20
zgroza!

cyprinus
14-07-2003, 00:30
Bardzo by mi się przydały sadzonki lub nasiona tarniny na żywopłot. Jeśli któryś z nieszczęśliwych posiadaczy ma coś do zaoferowania w tej materii w okolicach Dolnego Śląska, polecam się.

Jagoda 5
26-07-2003, 21:51
Sadzonki /z gruntu/można kupić w niektórych szkółkach jesienią lub wiosną. zobacz w wyszukiwarce szkółki i ich oferty. Z nasionami -pestkami jest kłopot bowiem wymagają stratyfikacji /chyba tak to się nazywa/ czyli przez rok muszą poleżeć w gruncie. Na pewno nie uda się wychodować roślinek z sadzonek zielnych czy zdrewniałych. Możesz też zaobserwować, gdzie przy drodze rosnie tarnina i gdy jesienią zgubi liście, wykopać młode krzaki, skrócić im gałazki i korzenie i wsadzić do swojego ogródka. Ja też na Dolnym Sląsku usiłuję dochować się żywopłotu z tarniny ale chyba równie trudno go wychodować , jak się potem pozbyć.Pozdrawiam.