PDA

Zobacz pełną wersję : obieg zamknięty i dwa kotły



arturl
22-03-2007, 22:08
Witam,

'Odziedziczyłem' instalację w domku wykonaną w obiegu zamkniętym, w którym podłączono kocioł gazowy i na drewno (Żubr). Zabezpieczeniem jest naczynie przeponowe i zawór bezp.
Po uważnej lekturze forum powyższe rozwiązanie wydaje mi się niebezpieczne i zamierzam je zmodyfikować.
W tym momencie proszę o poradę, jak najłatwiej 'naprawić' taką instalację. Nie mam za bardzo możliwości otwarcia całego układu.
Często wspomina się tutaj o dodatkowym układzie otwartym tylko dla kotła na paliwo stałe i połączenie go przez wymiennik z resztą instalacji. Czy takie rozwiązanie będzie skutecznym rozwiazaniem w mojej sytuacji? Jakie elementy (i w jakiej kolejności) powinny się znaleźć w dodatkowym obiegu otwartym: wymiennik ciepła, pompa, naczynie zbiorcze (moze byc w kotlowni?), cos jeszcze? Jaki bylby przyblizony koszt modyfikacji instalacji?
Czy to rozwiazanie rzeczywiscie jest w stanie zabezpieczyc instalacje w przypadku zagotowania wody? Czy wowczas woda w obiegu zamknietym nie moze sie zagotowac?

Pozdrawiam,
Artur

sebo8877
23-03-2007, 07:31
Użyj oipcji szukaj

Ale na szybko to my robimy tak - instalacja kalaryfery i piec na paliwo stałe w ukladzie otwartym a kocioł gazwoy wpiety do instalacji poprzez wymiennik

Koszt wymiennika zalezny od mocy obu kotłow.

Ceny kształtują się od rodzaju materiału (miedziane sa najlepsze) i mocy (ilości płyt) od 400 - 1000

Sebo8877

arturl
23-03-2007, 10:18
Użyj oipcji szukaj
Sebo8877

Oczywiście przeszukałem forum pod tym kątem i stąd pojawił sie pomysł z wymiennikiem. Potrzebuję tylko bardziej szczegółowych porad.




Ale na szybko to my robimy tak - instalacja kalaryfery i piec na paliwo stałe w ukladzie otwartym a kocioł gazwoy wpiety do instalacji poprzez wymiennik

Sebo8877

Własnie problem jest w tym, że nie za bardzo mogę otworzyć całą instalację. Układ otwarty musiałby być z kotłem na drewno - czy tak też można?

skrol
23-03-2007, 10:33
Kocioł na paliwo stałe w układzie otwartym z naczyniem przelewowym (moze być umieszczone w kotłowni) połączony z układem zamkniętym za pomocą wymiennika.
Oczywiście na małym układzie (otwarym) trzeba dać pompe.
Takie schematy można znaleść w necie... szukaj pod podłaczenie kominka do układu zamkniętego.
Koszt.. :
pompa
wymiewnnik
łaczki
naczynie
robocizna

ceny zależne od jakości

pozdrawiam
www.hydraulik.net.pl

mariobros35
23-03-2007, 10:35
Użyj oipcji szukaj
Sebo8877

Oczywiście przeszukałem forum pod tym kątem i stąd pojawił sie pomysł z wymiennikiem. Potrzebuję tylko bardziej szczegółowych porad.




Ale na szybko to my robimy tak - instalacja kalaryfery i piec na paliwo stałe w ukladzie otwartym a kocioł gazwoy wpiety do instalacji poprzez wymiennik

Sebo8877

Własnie problem jest w tym, że nie za bardzo mogę otworzyć całą instalację. Układ otwarty musiałby być z kotłem na drewno - czy tak też można?
Tak mażna poiec wykonać w układzie otwartym i poprzez wymiennik połonczyć z układem zamkniętym ciśnieniowym na którym będą piec gazowy z kaloryferami i nie buj się woda w układzie zamkniętym nie zagotuje się wykonałem już kilkadziesiąd takich instalacji z tymże zamiast kotła stosowałem kominek z płaszczem wodnym a w jednym przpadku podłonczyłem tak kocioł miałowy i działa.Do takiej modernizacji potrzeba znającego się na żeczy instalotora bo łatwo popełnić błond w takiej instalacji np w doboże odpowiedniej mocy wymiennika lub sposobie podłonczenia

arturl
23-03-2007, 11:08
Kocioł na paliwo stałe ma 20kW - jakie parametry powinien mieć wymiennik?
I jeszcze jedno pytanie: czy w przypadku uzywania kotła gazowego wymiennik (i drugi kocioł) powinien zostać odcięty?

sebo8877
23-03-2007, 12:14
Artur - żeby kocioł gazowy pracowal potrzebuje cśnieniea - w tej materi tez musisz go zamknąc wymiennikiem
Dla kotła 20 kW (na paliwo stąłe) weź wymennik 20KW.

O widze ze kolega interesuje się kotłem na drewno. Gatuluję wyboru i polecam Fex Plusa z Suwałk.

szczegółowe informacje na PW jak chcesz

sebo8877

mariobros35
23-03-2007, 12:26
Kocioł na paliwo stałe ma 20kW - jakie parametry powinien mieć wymiennik?
I jeszcze jedno pytanie: czy w przypadku uzywania kotła gazowego wymiennik (i drugi kocioł) powinien zostać odcięty?
Nie ma potrzeby odcinania kotła gazowego podczas pracy kotła na paliwo stałe wystarczy zastosować zawory zwrotne i stycznik wyłanczający w piecu gazowym funkcję grzania c.o

arturl
23-03-2007, 13:12
Artur - żeby kocioł gazowy pracowal potrzebuje cśnieniea - w tej materi tez musisz go zamknąc wymiennikiem
sebo8877

Czyli podczas pracy kotła gazowego nie odcinac drugiego kotła? Ale wtedy niepotrzebnie bedzie chyba ogrzewany obwod otwarty?

arturl
23-03-2007, 20:17
O widze ze kolega interesuje się kotłem na drewno. Gatuluję wyboru i polecam Fex Plusa z Suwałk.

szczegółowe informacje na PW jak chcesz

sebo8877
Kocioł na drewno już jest zainstalowany (Żubr), nie był to mój wybór. Niestety, został przewymiarowany w stosunku do komina i są problemy z odprowadzaniem spalin. Ale to już temat na inną dyskusję.

Mam jeszcze jedno pytanko odnośnie omawianego problemu - czy wymiennik nie będzie się zakamieniał?

Artur