PDA

Zobacz pełną wersję : powiększenie mieszkania - wspólnota - formalności?



jarp123
29-03-2007, 14:18
Witam!
Mieszkamy w budynku 3 kondygnacyjnym. 2 piętro. Wspólnota mieszkaniowa. Mamy bardzo duży korytarz. Ostatnio wpadliśmy na pomysł, że można by powiększyć nasze mieszkanie o jakieś 2,5 m kw.
Kosztem wspólnego korytarza. Oczywiście nie utrudniając nikomu z sąsiadów dostępu do mieszkania. Nasze mieszkanie jest na szczycie korytarza.
Niestety nie mamy pojęcia jakie należy spełnić wymagania, żeby coś takiego zrobić.
Na pewno będziemy musieli uzyskać zgodę wspólnoty. Ale co jeszcze?
Czy musi być jakiś projekt?
Czy powinniśmy uzyskać zgody z urzędów?

Moze Ktoś podpowie :-)
Pozdrawiam
Jarek

witolldo
29-03-2007, 15:42
Ja będę mieć podobny problem też mam zamiar zrobić remont w mieszkani – chce wyburzyć ścianę. W spółdzielni dowiedziałem się, że to takie proste nie jest jak ja sądziłem. Powiedzieli mi, że musze mieć zgodę od wspólnoty, projekt a później przyjdzie specjalista ze spółdzielni i oceni czy tak może być dlatego myślę, że ty będziesz też potrzebował oceny specjalisty…. Ja mam mieszkanie własnościowe, wspólnoty jeszcze nie znam :)

jarp123
29-03-2007, 17:09
No to poczekajmy. Może nam ktoś podpowie co i jak?
Pozdrawiam :D

witolldo
29-03-2007, 18:52
no :) ja mam jeszcze problem z pionem gazu ale nikt nie odp mi :( jescze

ooliwka
29-04-2007, 16:03
hej

my za kilka miesiecy zabieramy sie za adaptacje piwnicy (ktora jest na poziomie parteru)

i najpierw musielismy uzystac poparcie 50% mieszkanców- czyli czeka cie zbieranie podpisów :wink:

potem piszesz pismo do zarzadu oni musza wyrazic zgode na podstawie podpisow

nastepny krok to architekt ktory zrobi projekt z nim idziesz do gminy czy starostwa (zapomnialam :oops: ) i tam dopiero po ok 3 tygodniach dostajesz zezwolenie

wiem ze taka sama procedura jest przy rozbudowie :-?

Stiv32
30-04-2007, 18:49
Chcąc przejąć w użytkowanie część nieruchomości wspólnej masz 2 drogi:
1.Odkupujesz od wspólnoty tą część - wymagana zgoda 100% właścicieli wg. udziałów, notariusz lub
2. Wynajmujesz od wspólnoty tą część nieruchomości - wymagana zgoda > 50% wg. udziałów.

Z doświadczenia - radzę tą 2 drogę.

Jerry-Mc
29-05-2007, 21:20
Jeżeli kupisz kawałek korytarza to zmienisz procentowy udział w części wspólnej nieruchomości. Mam wrażenie, że pociąga to za sobą zmianę wpisów we wszystkich księgach wieczystych tyczącej tej nieruchomości.