PDA

Zobacz pełną wersję : zakres projektu BUDOWLANEGO??



Gagata
30-03-2007, 09:05
Mamy duzy problem - architekt (na razie nie podaję demaskujących szczegółów-może sie jednak dogadamy) do papierów o pozwolenie wykonał nam projekt BUDOWLANY (zmiana sposobu użytkowania bud. gosp. na cele mieszkalne, zresztą wg mojego pomysłu i koncepcji). Namieszał tam jak pijany zając (w różnych miejscach pisząc sprzeczne rzeczy) a przede wszystkim projektując inne rozwiązania niz chieliśmy (typu - schody betonowe zamiast drewnianych). Otrzymałam od niego wszystko w przeddzień upływającego terminu w starostwie (mielismy nanieśc w okreslonym terminie poprawki bo w pierwszym podejściu nasz arch. nie wstawił kilku podstawowych rzeczy np zagospodarowania terenu ( :o ).. i późnym wieczorem dzwoniłam jeszcze do niego zdenerwowana dlaczego zrobił inaczej niz chcieliśmy i czy tak składać??? (dodam, że nazajutrz upływał termin a my musieliśmy jechac do urzędu do innego miasta). on na to że wszystko jest OK, nie ma problemu - potem sie poprawi a teraz składać.
Ponieważ jak wspomniałam wyżej ogolnie namieszał trudno jest teraz cokolwiek wykonać i kierownik budowy dziwi się że w ogóle taki projekt przeszedł w starostwie.. A nasz arch. mówi tak - tp jest projekt BUDOWLANY zrobiony po to aby dostac pozwolenie. teraz robi się projekt WYKONAWCZY i tam będzie już wszystko.
Ludzie - kto tu jest wariatem??
Może więc zapytam - co musi byc zawarte w projekcie budowlanym? Np rozwiązania konstrukcyjne - tak czy nie? Czego mogę wymagać od arch. w projekcie budowalnym? Czy to może być jeden wielki chaos tylko jako "podkładka" żeby dostać pozwolenie?? A potem robi się wszystko porządnie? To za co ja zapłaciłam (kupe szmalu)?
To jest moje pytanie na początek..
BARDZO proszę o pomoc!

Gagata
30-03-2007, 10:24
Mogę tez tak sformułować pytanie - czy projekt budowalny z definicji powinien być podstawą do zrealizowania budowy?

Mroovka
31-03-2007, 13:17
Nie wiem co zawiera projekt, ale Ci serdecznie współczuję. Ja z "moim" architektem też wiele nerwów straciłam. Inteligentny inaczej jakoś.

robert skitek
31-03-2007, 16:44
przede wszystkim:
na samą zmianę sposobu użytkowania nie potrzebujemy pozwolenia na budowę - wg prawa budowlanego podlega ona jedynie zgłoszeniu. Tak czy inaczej projekt trzeba dołączyć.

z definicji projekt budowlany jest opracowaniem stanowiącym podstawę do otrzymania pozwolenia na budowę. zakres i forma projektu budowlanego jest określona w "rozporzadzeniu w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (http://www.zelisko.slupsk.net/rozporzadzenia.php?pokaz=kosztorys_3)".
Rzeczywiście jest tak, że na budowę idzie projekt wykonawczy. Jednak przy małych opracowaniach jak np domy jednorodzinne, często projekt budowlany jest uszczegółowiony do tego stopnia aby można było na jego podstawie prowadzić prace budowlane.
Oczywiście nie znaczy to, że w projekcie budowlanym można zrobić wszystko inaczej a potem pozmieniać w projekcie wykonawczym.

W Twoim przypadku prawdopodobnie także wszystko możnaby zawrzeć w projekcie budowlanym.

powodzenia

Gagata
02-04-2007, 10:03
Dziekuję za pomoc-wczytuję się w przepisy... Po raz kolejny potwierdza sie, że biorąc się za budowę człowiek powoli musi stawać się, chce czy nie, fachowcem od wszystkiego :wink:
robert skitek-to było (jest) połączone z rozbudową budynku (zmiana kubatury i powierzchni zabudowy) stąd ta koniecznośc pozwolenia.
Ty jestes architekt - powedz jak mam rozmawiać z tym moim........ jak będa potzrebne dodatkowe rysunki itp to ja mu oczywiście dodatkowo zapłacę ale co w sytuacji kiedy zrobił w projekcie inaczej niż chcilismy bo "uważał, że tak będzie lepiej" i POTEM chciał mi to wytłumaczyć........
Ja doskonale wiem czego chcę i o to go prosiłam. Więc chyba mam prawo oczekiwać że tego rodzaju zmiany (??) zrobi mi "bez łaski"??
Czy rozwiązania konstrukcyjne powinny zawierać w projekcie budowlanym? Np układ więźby dachowej?

robert skitek
02-04-2007, 10:34
architekt wykonuje dla Ciebie usługę, więc oczywiście, że powinien to zrobić tak jak prosiłaś. Pewnie nie masz żadnej z nim umowy, a to błąd.
W projekcie budowlanym powinny znaleźć się obliczenia statyczne. Nie ma wymagania, żeby zrobić dokładny rysunek więźby dachowej, ale zwykle się go robi (przy tego typu obiektach - jak pisałem wczesniej - rzadko robi sie osobno projekt budowlany i wykonawczy)

mikolayi
02-04-2007, 12:29
warto też zadbać, żeby architekt zawarł w projekcie zestawienie materiałów. Przyda Ci sie bardzo jak bedziesz rozmawiać z przyszłymi wykonawcami i przy poszukiwaniu materiałów. No i w końcu na budowie. Nie każdy wykonawca będzie chciał liczyć zestawienie drewana czy stali potrzebnej stali zbrojeniowej

DPS
02-04-2007, 22:21
Podrzucam pożyteczny link:

http://www.muratordom.pl/6319_1739.htm

Pozdrawiam serdecznie! :D :D :D :D :D

marcin714
06-04-2007, 17:29
Mogę tez tak sformułować pytanie - czy projekt budowalny z definicji powinien być podstawą do zrealizowania budowy?

Niestety nie
Projekt budowlany jest podstawą do uzyskania pozwolenia na budowę i podstawą do opracowania projektu technicznego.
Otym ,że proj. budowlany jest kompletny i poprawny niech świadczy zatwierdzenie go przez starostę i wydanie pozwolenia na budowę.

Oczywiście powiecie, że nikt nie robi projektów technicznych dla domku.
Kiedyś na wsiach budowali wogóle bez żadnego projektu i potrafili . To jak teraz ci sami fachowcy mają projekt budowlany to nie zrobią domku?

Moja znajoma buduje hipermaket i też zamiast projektu technicznego dostała budowlany. I nic nie mogą zrobić bo nie ma rozrysowanych żadnych szczegółów. Brak rozrysowanych zbrojeń płyty, słupów itp. Pierwzego dnia projektant dostał chyba 1000 pytań od kierbuda i powiedział na koniec dnia ,że się odp...lcie. Zamówiliścię projekt budowlany to go macie. Chcecie znać wszystkie szczegóły to niech wam ktoś zrobi projekt techniczny bo ja nie mam czasu , i nie znam odpowiedzi na wasze pytania.

No i robią ten projekt techniczny a robota stoi.