PDA

Zobacz pełną wersję : kontrola inspekcji nadzoru budowlanego-pytanie



stok
30-03-2007, 14:02
witam,
inspektorat nadzoru budowlanego zapowiedział mi kontrolę budowy domku jednorodzinnego. [w trakcie trwania budowy - dokładnie stan surowy zamknięty, po tynkach]
czy macie jakieś doświadczenia w tym zakresie? co dokładnie kontrolują w takich przypadkach?
czy to wskazuje na donos sąsiada czy może wynikac z rutynowej kontroli?/

30-03-2007, 14:44
obstawiam donos

sSiwy12
30-03-2007, 15:01
A może "nawos". A tak powaznie, to jesli juz, to niech martwi sie kierownik budowy.

Senser
30-03-2007, 16:01
To chyba jakaś taka prewencyjna kontrola??
No bo chyba nic nie zgłaszałeś??

Masz jakieś istotne odstępstwa??

Majka
30-03-2007, 16:24
nie ma prewencyjnych kontroli na budowach domów jednorodzinnych.
Masz najwyraxniej jakiegoś życzliwego.
Zastanów się, co ostatnio robiłeś, co komus się nie spodobało. To pewnie będa kontrolować :roll:

stok
30-03-2007, 16:41
nie mam raczej odstepstw od projektu. wydawało mi się że z sąsiadami też raczej nie ma problemu.
stawiałem na rutynową kontrolę ale rzeczywiście trochę to podejrzane.
jedyne co mi przychodzi do głowy do jeden z potencjalnych wykonawców który mi robił wycenę instalacji ale go nie wziąłem ze względu na cenę.

Majka
30-03-2007, 17:25
- odległości sa zachowane?
- tablica budowy /wypełniona/ wisi?
- umowa z wykonawcą jest na pismie
- dziennik budowy wypelniony?
- teren zabezpieczony? ogrodzenie jest?

jak masz wszystko w porządku, nie martw się. :wink:

simon1234
30-03-2007, 17:28
sprawdz czy nie masz na pewno odstepst,ja budowalem tylko komin a i tak przyszli,bo powiedzieli ze wielu ma zle kominy i wszystkie sprawdzaja jak leci

Barbossa
30-03-2007, 18:05
sprawdz czy nie masz na pewno odstepst,ja budowalem tylko komin a i tak przyszli,bo powiedzieli ze wielu ma zle kominy i wszystkie sprawdzaja jak leci
nie wiem o co dokładnie chodzi z tym kominem, możesz trochę jaśniej?

M@riusz_Radom
30-03-2007, 18:06
Złożył wniosek z pozwoleniem na remont komina a przy okazji zrobi remont całej chałupy + postawi 2 budynki gospodarcze

rusek007
30-03-2007, 20:02
Złożył wniosek z pozwoleniem na remont komina a przy okazji zrobi remont całej chałupy + postawi 2 budynki gospodarcze
I jeszcze garaż :D

robert58
01-04-2007, 00:34
- odległości sa zachowane?
- tablica budowy /wypełniona/ wisi?
- umowa z wykonawcą jest na pismie
- dziennik budowy wypelniony?
- teren zabezpieczony? ogrodzenie jest?

jak masz wszystko w porządku, nie martw się. :wink:

zgadza się.

Ja miałem kontrolę - sąsiad "życzliwy" inaczej.

Dodatkowo doszło przy kontroli:
- pozwolenie na budowę: nr wpisują w protokół itp.
- powierzchowne mierzenie niwelatorem (takie urządzenie na podczerwień/wiązkę) czy odległości od granic działki są zgodne z projektem (to nie geodeta)
- dokument/pismo/informacja złożone w starostwie o terminie rozpoczęciu robót i porównanie z wpisami w dzienniku
- wpis geodety w dzienniku budowy
- porównanie projektu ze stanem faktycznym (czy zmiany mają charakter istotny czy też nie)
- pytanie o świadectwa dot. materiałów (przypomnienie aby je posiadać/mieć przy zakończeniu budowy jeśli nie są okazane podczas kontroli)

A po kontroli protokół.

Leszko
01-04-2007, 11:11
- odległości sa zachowane?
- tablica budowy /wypełniona/ wisi?
- umowa z wykonawcą jest na pismie
- dziennik budowy wypelniony?
- teren zabezpieczony? ogrodzenie jest?

jak masz wszystko w porządku, nie martw się. :wink:

Pozwolę dodać porządki na budowie (bhp) najlepiej żeby nie było pracowników bo jeszcze im może się oberwać.

Maniek88dm
17-10-2014, 15:14
Witam, chciałbym dowiedzieć się czy Inspektor Nadzoru Budowlanego ma takie prawo by wymagać od właściciela budynku (ale nie świeżo wybudowanego), co 5 lat przeprowadzania kontroli i protokołów (za które płaci właściciel budynku). ???
Po przeprowadzonej kontroli nie ma żadnych odstępstw itp., niby wszystko jest w porządku, wszystko legalnie no to po co kontrole co 5 lat ????
Moja znajoma ma taki właśnie problem, i nie ma pojęcia jak go rozwiązać, powodem jest z tego co wiem ,,życzliwy" sąsiad, który ponoć ma znajomości w inspekcji nadzoru budowlanego. Teraz biega do radców prawnych w tej sprawie, lecz słyszy odpowiedź: ,, że musi się dostosowywać"
OK rozumiem jest kontrola przeprowadzona, wszystko w porządku, zapłacone, odnotowane, noo to dlaczego nękają ją co 5 lat i musi za to płacić ???
Proszę o pomoc, jakiekolwiek informacje czy to jest legalne ??? :-(

jajmar
17-10-2014, 15:40
A o jaki budynek chodzi ? Czy to domek ? Wszystkie budynki z wyjątkiem domków jednorodzinnych wymagaja przegladów rocznych i 5 letnich i prowadzenie książki obiektu.

Maniek88dm
17-10-2014, 15:43
Chodzi o domek jedno rodzinny.

Maniek88dm
17-10-2014, 15:48
Rozumiem, że takie kontrole i prowadzenie książki obiektu dotyczy np. kamienicy itp. To dlaczego inspektor nadzoru budowlanego nachodzi właściciela budynku (domku jednorodzinnego) co 5 lat? Jak rozwiązać ten problem?

jajmar
17-10-2014, 17:42
Rozumiem, że takie kontrole i prowadzenie książki obiektu dotyczy np. kamienicy itp. To dlaczego inspektor nadzoru budowlanego nachodzi właściciela budynku (domku jednorodzinnego) co 5 lat? Jak rozwiązać ten problem?

A może poprostu zapytać o podstawę prawną ?

Maniek88dm
17-10-2014, 18:48
A może poprostu zapytać o podstawę prawną ?

Można spróbować.

Elfir
20-10-2014, 17:56
a czy to jet faktycznie domek jednorodzinny a nie tzw. mała wspólnota mieszkaniowa?

Maniek88dm
20-10-2014, 18:49
a czy to jet faktycznie domek jednorodzinny a nie tzw. mała wspólnota mieszkaniowa?
To jest domek jednorodzinny (na 100% )

Elfir
20-10-2014, 19:01
to nie trzeba

Maniek88dm
20-10-2014, 19:14
to nie trzeba
Według przepisów nie trzeba
http://pinb_wielun.w.interia.pl/Przeglad-domu.html
A co jeśli ktoś tu łamie prawo ??

Maniek88dm
21-10-2014, 18:30
Według przepisów nie trzeba
http://pinb_wielun.w.interia.pl/Przeglad-domu.html
A co jeśli ktoś tu łamie prawo ??

art. 62 ust. 1 Prawa budowlanego / t. j. Dz. U. z 2013 r. poz.
1409 /, zwolnienia z części wymogów - ust. 2.

Według tego art. Prawa Budowlanego domki jednorodzinne (jak w tym przypadku) zwolnione są z obowiązku przeprowadzania takich kontroli...
Więc pytanie czy Inspekcja Nadzoru Budowlanego na zlecenie ,,życzliwego" sąsiada ma prawo do przeprowadzania tych kontroli co 5 lat ??
Jak to możliwe, że zlecenie sąsiada może mieć na to wpływ i jak pozbyć się takiego problemu ??
Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.

Elfir
22-10-2014, 16:30
Według przepisów nie trzeba
http://pinb_wielun.w.interia.pl/Przeglad-domu.html
A co jeśli ktoś tu łamie prawo ??

" Z obowiązku przeprowadzania kontroli rocznych polegających na sprawdzeniu stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe działanie czynników występujących podczas użytkowania obiektu wyłączone są budynki mieszkalne jednorodzinne, "


A za co płaci twoja znajoma? Za wizytę inspekora nadzoru?

Maniek88dm
22-10-2014, 17:20
" Z obowiązku przeprowadzania kontroli rocznych polegających na sprawdzeniu stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe działanie czynników występujących podczas użytkowania obiektu wyłączone są budynki mieszkalne jednorodzinne, "


A za co płaci twoja znajoma? Za wizytę inspekora nadzoru?

Mówiła, że za wizytę nie płaci ale wspominała o elektryku, kominiarzu...
Krótko mówiąc wszystkim fachowcom których musi wezwać do sprawdzenia stanu instalacji itp.
Dokładnie to zaczeło się u niej jakieś 10 lat temu i teraz miała 3 wizytę inspektora nadzoru...
Od niedawna jest właścicielką drugiego domku jednorodzinnego w tej samej miejscowości (kilka domków dalej), który ma w spadku po rodzicach (mieszka tam jaj matka).
Teraz na ten drugi dom również jakimś dziwnym trafem też ten sam nadzór przyjeżdża i teraz jest tam po raz pierwszy czyli jest na etapie załatwiania
elektryków itp. bo boi się, że jak tego nie zrobi to zapłaci kare. Obydwa domki których jest właścicielką to Budynki mieszkalne jednorodzinne.
I co ciekawe to jeden z inspektorów przeprowadzających u niej te kontrole przyznał, że jest to na zlecenie tego ,,życzliwego" sąsiada.
Wiec nie rozumiem tu jednego czy taki wredny sąsiad mający znajomości może tak bezkarnie robić nam takie problemy ??
Ciekawe czy inspekcja nadzoru b... musi na takie zlecenie przeprowadzać te kontrole ?
I do kogo można by się udać w tak nie typowej sprawie ??

Elfir
22-10-2014, 17:38
Ale skoro nie musi, to po kiego grzyba płaci?
Starczy, że znajoma poprosi NB o podstawe prawną żądania takich dokumentów.

Maniek88dm
22-10-2014, 17:43
Ale skoro nie musi, to po kiego grzyba płaci?
Starczy, że znajoma poprosi NB o podstawe prawną żądania takich dokumentów.

Pogadam z nią jeszcze ale ona boi się kar więc załatwia i płaci.

Maniek88dm
22-10-2014, 18:21
Ale skoro nie musi, to po kiego grzyba płaci?
Starczy, że znajoma poprosi NB o podstawe prawną żądania takich dokumentów.

Rozmawiałem z koleżanką na ten temat i kazałem spytać tych z Nadzoru o podstawe prawna...

Przy okazji dowiedziałem się że w jej domu NB był po raz 3 i za każdym razem załatwia tych elektryków itp.
i im płaci :-/ teraz dodatkowo robi to samo (po raz pierwszy w drugim domu) :bash:

Nie zna się kobieta na przepisach prawa budowlanego...
Ok wydrukowałem jej całe 58 stron (Dziennik Ustaw Rzeczy Pospolitej Polskiej
poz.1409 OBWIESZCZENIE
MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 2 października 2013 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu – Prawo budowlane.)

Jeśli nie zakończy tego cyrku z NB to będzie teraz co 5 lat załatwiać i płacić
tych elektryków itp. i to podwójnie, bo na dwa domy jednorodzinne.
:-/ i to tylko przez to, że boi się, że ją ukarają.

jajmar
22-10-2014, 18:30
Rozmawiałem z koleżanką na ten temat i kazałem spytać tych z Nadzoru o podstawe prawna...

Przy okazji dowiedziałem się że w jej domu NB był po raz 3 i za każdym razem załatwia tych elektryków itp.
i im płaci :-/ teraz dodatkowo robi to samo (po raz pierwszy w drugim domu) :bash:



Szczerze nic z tego nie rozumiem bo jeżeli budynek podlega pod przeglądy okresowe 5 letnie lektryczne to powienien podlegac także pod przeglądy budowlne i instalacyjne np gazowe, a te sa wykonywane co roku. Ktos robi kogoś na szaro, ale po co ? A może ten co donosi do nadzoru to ten elektryk od pomiarów?

A może ten budynek kiedyś miał inny spsoób użytkowania ?

Maniek88dm
22-10-2014, 19:21
Ewidentnie, donos sąsiada jest z czystej złośliwości, wiadomo już, że to pewne bo potwierdza to pracownik NB.
Wiem także, że złośliwy sąsiad ma coś wspólnego z NB, rodzina/ znajomości..
Przeglądy odbywają się tu tylko co 5 lat nie ma mowy o tych co rocznych.
A czy budynek kiedyś miał inny sposób użytkowania ? Będę się dowiadywał, ale raczej nie.

Maniek88dm
23-10-2014, 13:34
Szczerze nic z tego nie rozumiem bo jeżeli budynek podlega pod przeglądy okresowe 5 letnie lektryczne to powienien podlegac także pod przeglądy budowlne i instalacyjne np gazowe, a te sa wykonywane co roku. Ktos robi kogoś na szaro, ale po co ? A może ten co donosi do nadzoru to ten elektryk od pomiarów?

A może ten budynek kiedyś miał inny spsoób użytkowania ?

Trzeba jednak współpracować z NB.
Rozmawiałem w tej sprawie z Radcą Prawnym, i okazuje się, że NB na zlecenie WREDNEGO sąsiada musi przeprowadzić kontrole i sporządzić protokół.
Dopuki w protokołach bendzie opisane, co w budynku jest do zrobienia , np. pękniecie komina, cokolwiek tego typu to żeby nie doszło do katastrofy budowlanej musi to być sprawdzane.
Niestety ale nie wspułpracowanie z NB jest karalne, więc niestety nie ma wyboru takie mamy przepisy w tym kraju. Nawet jak kogoś nie stać na remont to ich to nic nie obchodzi, niestety.
Jedyny sposób na załatwienie tej sprawy to wykonanie wszystkich remontów na budynku w taki sposób by np. kominiarz nie wpisywał tego w protokół, tylko musi wpisać, że komin jest OK i tak we wszystkich protokołach. Dopiero wtedy gdy papiery do NB ,,są czyste" nikt nie doczepia się budynku, a jeśli wredny sąsiad będzie pisał do NB to oni sprawdzą ponownie stan budynku jeśli papiery i budynek jest ok (remontowany nawet tanim kosztem byle by nie było czego się doczepić) to NB będzie ignorował donosy wrednego sąsiada.
Podsumowując chore prawo, ale nie ma wyboru.
Dziękuje wszystkim za pomoc i zainteresowanie tematem.
Pozdrawiam.

Elfir
23-10-2014, 13:37
Ale jakie remonty? Co ona kupiła? Sypiąca się ruderę?

Maniek88dm
23-10-2014, 13:45
Nie, rzecz w tym, że nie. Ale co tu dużo mówić jeśli mieszka się w domku starszym powiedzmy 60/70 lat to raczej zawsze trzeba coś podreperować więc ktoś jak chce zrobić nam koło D... to zawsze znajdzie jakieś błahe drobnostki, które też kosztują, a tym bardziej przybywa problemów i wydatków jak się ma na głowie NB i Wrednego sąsiada za płotem który ten NB nam nasyła wrrr.

Elfir
23-10-2014, 19:35
niech zacznie donosić na sąsiada.

jesli ma wadliwie działający komin to chyba dobrze, że nadzór to wyłapie, zanim się zatruje sadzami.

Maniek88dm
23-10-2014, 20:26
niech zacznie donosić na sąsiada.

jesli ma wadliwie działający komin to chyba dobrze, że nadzór to wyłapie, zanim się zatruje sadzami.

No tak, nie głupia myśl :-)

stefan_ems
23-10-2014, 20:47
Czytam i nie ogarniam.
Czyli NB to jakieś cyborgi są, którymi może sterować pilotem (donosami) przez byle paciuloka nawiedzonego a sąsiadem zwanym?
To państwo służy idiotom tylko.

Maniek88dm
24-10-2014, 03:24
Czytam i nie ogarniam.
Czyli NB to jakieś cyborgi są, którymi może sterować pilotem (donosami) przez byle paciuloka nawiedzonego a sąsiadem zwanym?
To państwo służy idiotom tylko.

Dokładnie chore przepisy mamy, a ta sprawa to potwierdza niestety.
Zwykli ludzie nie mają szans. MASAKRA to się, aż w głowie nie mieści :-(

Maniek88dm
27-10-2014, 14:13
Dokładnie chore przepisy mamy, a ta sprawa to potwierdza niestety.
Zwykli ludzie nie mają szans. MASAKRA to się, aż w głowie nie mieści :-(

Jeszcze nie powiedziałem ostatniego słowa w tej sprawie, więc nie poddam się bez walki.
Mam zamiar namówić znajomą na rozmowę z dobrym Adwokatem który lepiej zna Prawo i być może wie jak rozwiązać ten problem.
Bo nie wierzę w to, że trzeba remontować dobry dom który już na oko jest wporządku bo komuś się tak podoba (mam na myśli sąsiada).
NB może i ma prawo do tych kontroli ale i tak mi ta sprawa pachnie oszustwem więc coś trzeba z tym zrobić.
Jest szansa, by uspokoić wrednego sąsiada za pomocą Adwokata, no to zobaczymy co uda się zrobić :-)
Napisze jeśli dowiem się czegoś przydatnego :-) Pozdrawiam.

Elfir
29-10-2014, 20:43
Zwykli ludzie nie mają szans.


Ale na co nie mają szans?
Kobieta ma pretensje, bo jej NB uratował prawdopodobnie zycie (zaczadzenie)?

Maniek88dm
29-10-2014, 22:10
Ale na co nie mają szans?
Kobieta ma pretensje, bo jej NB uratował prawdopodobnie zycie (zaczadzenie)?

Mam na myśli, szanse na szybkie załatwienie sprawy.
A ja osobiście znam ten budynek (domek jednorodzinny) i nie jest on w stanie technicznym zagrażającym życiu i zdrowiu ludzkiemu.
Krótko mówiąc sąsiad jest na tyle złośliwy, że czepia się pierdół i na tyle ma znajomości, że wie jak i gdzie namieszać.
Więc nie ma tu mowy o ,,zaczadzeniu" itp. to inna bajka.

Elfir
29-10-2014, 23:01
Napisałeś że NB znalazł defekty

stefan_ems
30-10-2014, 06:56
Jeszcze nie powiedziałem ostatniego słowa w tej sprawie, więc nie poddam się bez walki.
:yes:

Mam zamiar namówić znajomą na rozmowę z dobrym Adwokatem który lepiej zna Prawo i być może wie jak rozwiązać ten problem.
Adwokat kosztuje. Do niego to już na końcu, ze wszystkimi danymi na tacy, żeby to poskładał i reprezentował Was w sądzie.
Tylko pod co to podepnie? Stalking? Jest coś takiego jak mobbing sąsiedzki?
Te papiery z NB podpisuje pewnie jedna osoba. Ja bym do niego pojechał i pogadał.
Trzeba zakładać najpierw, ze ludzie są dobrzy i maja dobre intencje ;)
Oczywiście wcześniej maksymalne rozeznanie się w sprawie.


Napisze jeśli dowiem się czegoś przydatnego :-) Pozdrawiam.
:popcorn: Poczekam z przyjemnością.

Maniek88dm
30-10-2014, 12:22
Napisałeś że NB znalazł defekty

Dowiedziałem się dziś, że można się odwoływać do NB w tej sprawie.
A co do defektów hmm to uważam, że jeśli np. ściana budynku w granicy sąsiada, jest nie otynkowana ale nie zagraża to życiu i zdrowiu mieszkańców, to nikt nie ma prawa zmuszać nikogo do tego typu remontów, a tym bardziej w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Adwokat widzi w tej sprawie głównie konflikt dwojga sąsiadów, a NB jest pomiędzy nimi i robi tylko to co musi.
Oczywiście na nękanie też jest sposób .

Elfir
30-10-2014, 12:29
Nie ma prawa zmusić. Jesteś pewny, że NB chce ZMUSIĆ (jesli nie zagrażą życiu), a nie po prostu wskazał, co jest do naprawy?
Czy koleżanka chociaż raz powiedziała po prostu "nie - proszę o pisemne uzasadnienie z powołaniem się na konkretne paragrafy"?

Maniek88dm
30-10-2014, 17:43
Nie ma prawa zmusić. Jesteś pewny, że NB chce ZMUSIĆ (jesli nie zagrażą życiu), a nie po prostu wskazał, co jest do naprawy?
Czy koleżanka chociaż raz powiedziała po prostu "nie - proszę o pisemne uzasadnienie z powołaniem się na konkretne paragrafy"?

Nawet jeśli NB tylko wskazał co jest do naprawy, to z jakiej racji nie wykonanie ich zleceń jest pod groźbą karalną. Zrozumiałbym to gdyby faktycznie było zagrożenie życia.
Ale wiem już, że NB wykonuje tylko swoją robotę odpowiadając na Zlecenie pisane przez sąsiada do NB.
Cała ta sprawa jest dość skomplikowana ale nie powiedziane, że nie da się jej w racjonalny sposób zakończyć.

Elfir
30-10-2014, 18:51
A jest karalną jeśli nie ma zagrożenia życia? Dostała mandat? czy wnioski pokontrolne były na piśmie? Czy takie sobie było gadanie "pani niech poprawi to i to?"

Bo ja mam wrażenie, że koleżanca coś kręci i wychodza potem bzdury tu na forum.

Maniek88dm
31-10-2014, 13:12
A jest karalną jeśli nie ma zagrożenia życia? Dostała mandat? czy wnioski pokontrolne były na piśmie? Czy takie sobie było gadanie "pani niech poprawi to i to?"

Bo ja mam wrażenie, że koleżanca coś kręci i wychodza potem bzdury tu na forum.

Z tego co się dowiedziałem to wszystko dostaje na piśmie.

Elfir
31-10-2014, 13:48
I co jest w tym piśmie? Może przydałby się skan?

Bo wyniki pokontrolne wcale nie musza obligować do zajęcia się remontem.