PDA

Zobacz pełną wersję : zbrojenie stropu monolitycznego



profus
30-03-2007, 21:58
Proszę o wypowiedź fachowców od zbrojenia.

Posiadam projekt zbrojenia stropu monolitycznego z prętów fi 8 krzżowo co drugi pręt odgięty, wykonanych w większości w oddzielnych płytach każde pomieszczenie, w narożnikach zbrojenie dolne i górne z fi 8, płyta grubości 12 cm.

ściany z gazobetonu, wieniec na wszystkich ścianach nośnych oczywiście, dachówka cementowa, dach oparty o strop w jednym miejscu na słupie ale w miejscu gdzie strop ma tylko 130 cm rozpiętości(taki korytarzyk ograniczony ścianami nośnymi). Głównie strop ma rozpiętość około 450 cm koło wykusza nad którym jest balkon około 560 cm.

Wykonawca uważa, że jest on trochę za słaby. Chce zrobić z prętów fi 12 i fi 10 krzyżowo bez odginania nie w płytach a w całości bez cięcia prętów na całości domu, w narożnikach pomieszczeń puścić pręty fi 8 po skosie.

Jeżeli chodzi o większą ilość zbrojenia (grubość prętów) jest to dla mnie do zaakceptowania ale co z tymi odgięciami czy muszę one być.

Kierownik budowy akceptuje to jeżeli dodatkowo zrobią płytę krzyżową jako zbrojnie górne z fi 6 zamiast odgięć.

Co o tym sądzicie.

Rysunki: strop parteru (http://www.profus.republika.pl/parter-strop.jpg), strop piwnicy (http://www.profus.republika.pl/piwnica-strop.jpg)

HenoK
30-03-2007, 22:30
Po co kupowałeś projekt, który chcesz teraz zmieniać ?
Dlaczego chcesz dać w ten strop prawie 100% stali więcej ?
Czy wykonawca obniży cenę za wykonanie prostszego zbrojenia (brak odgięć) ?
KIerownik budowy ma rację - w przypadki siatki dolnej bez odgięć należy zastosować siatkę górną.
Takie rozwiązanie jest do zaakceptowania pod względem technicznym, jednak pod względem ekonomicznym mija się z celem.

31-03-2007, 08:27
... Wykonawca uważa, że jest on trochę za słaby ...
na jakiej podstawie ?

... Chce zrobić z prętów fi 12 i fi 10 krzyżowo bez odginania nie w płytach a w całości bez cięcia prętów na całości domu, w narożnikach pomieszczeń puścić pręty fi 8 po skosie.
...

Kierownik budowy akceptuje to jeżeli dodatkowo zrobią płytę krzyżową jako zbrojnie górne z fi 6 zamiast odgięć

Co o tym sądzicie.
a mnie zastanawia dlaczego oni obaj ...wykonawca i kierownik kombinuja jak koty za szafą ... ?
dlaczego nie chca zgodnie z projektem ...

wykonawcy, który czuje powołanie do projektowania, podsuń mysl -
niech projektuje ...
ale klatki na króliki ! :evil:

p.s.
miałem strop nad poddaszem zaprojektowany ze stai fi 8 jako zbrojenie główne i tak zrobiłem
a człowieka - "zbrojarza" wynajałem do cięcia, gięcia drutów i wiązania drutem wiązadełkowym a nie jako konstruktora

gibzwein
31-03-2007, 10:34
Masz w projekcie dobrze zaprojektowany strop wg starych i sprawdzonych zasad. Podejście kierownika też nie jest złe, siatka górą i dołem eliminuje skutki skurczu betonu tyle, że sama siatka z fi 6 może nie wystarczyć, może być potrzebne dozbrojenie nad podporami. Proponuję skonsultować się z kimś kto się na tym zna, lub odpuścić se jakiekolwiek zmiany (chyba, że tylko i wyłącznie zmiana średnicy z 8 na 10 bez zmian geometrycznych prętów).

profus
31-03-2007, 14:58
Mam już zapłaconą prawie całą stal.
176 lasek(6m) - fi 6 gładka
35 lasek(12m) - fi 8 żebrowana
190 lasek(12m) - fi 12 żebrowana
12 lasek(12m) - fi 14 żebrowana

Oprócz fi 10 (75 lasek) bo nie mieli w tym sklepie.

Ciekawe czy mi zamienią na inne ilości. Fi 8 230 lasek i fi 12 70 lasek tak było w pierwotnym projekcie.
A czemu się zgodziłem na zmianę? Wiadome się nie znam, oczywiście powiedziałem, że kierownik budowy zdecyduje, ale przemówił do mnie argument, że belki będzie można w stropie schować. Belki pierwotnie miały być grubości 30 cm.

Najpierw mówił, że 8 za słabe i damy krzyżowo 10 z 12 bez cięcia na całość domu i belki pochowa w stropie (to akceptuje bo belki miały być grubości 30 cm) - tego nie mówił, że bez odgięć. Ale póżniej wyszło, że nie chce odginać tych grubszych prętów bo się nie zmieści i płyta będzie grubości 16 cm, a wogóle to strasznie ciężko. Na to kierownik budowy, że jak bez odgięć to dodatkowo siatka górna zaczynająca się w pewnej odległości od ścian + narożniki.

Widziałem dwa domy które postawił w zeszłym roku i tam robił stropy o rozpiętości 7m*7m właśnie w taki sposób jak chce u mnie z dodatkowymi belkami oczywiście schowanymi w stropie. Mój kierownik budowy też był w jednym z nich kierownikiem. Słyszałem jak rozmawiali (moja sugestia), wykonawca powiedział mu że przecież tam się nie czepiał i nie chciał jakiejś dodatkowej górnej siatki chociaż rozpiętości były większe o ok. 2 metry.
Domy stoją nic nie pęka.

A może się zgodzę by tak przezbroili strop nad piwnicą i tam te belki pochowają - piwnica 2,20 wysokości to te belki byłyby niezbyt fajne.

Ale czy mi zamienią zapłaconą stal.

profus
31-03-2007, 15:04
j.w.

profus
31-03-2007, 15:10
j.w.

profus
31-03-2007, 15:12
j.w.

31-03-2007, 17:41
...Widziałem dwa domy które postawił w zeszłym roku i tam robił stropy o rozpiętości 7m*7m właśnie w taki sposób jak chce u mnie z dodatkowymi belkami oczywiście schowanymi w stropie ...
...A może się zgodzę by tak przezbroili strop nad piwnicą i tam te belki pochowają - piwnica 2,20 wysokości to te belki byłyby niezbyt fajne. ...

(sporo postów wysłałes jednoczesnie ... ale to chyba wina źle działającego forum - taka dygresja)

u Ciebie (po rezygnacji z 30 cm z podciagu poz 7 i poz 5 ) tez wyjdzie pomieszczenie ok 7 x 7,50 m plus wykusz ... na beleczkach ~ 16 cm ...
no cóz - pozostaje nadzieja ze moze u Ciebie im sie uda ... i nie popeka strop ...

p.s.
nad piwnica (w Twoim projekcie) nie widze podciągów - oprócz poz 5a miedzy budynkiem a wykuszem ale ten nie stanowi jakigoś specjalnego utrudnienia w komuniakacji)
a nad parterem podciagi mozna było odwrócić aby wystawały w pomieszczeniu

wybór rozwiazania nalezy jednak do Ciebie - bo Ty za to płacisz

profus
31-03-2007, 18:00
Sorry za posty ale niestety coś forum się zacina i nie wiadomo czy wysłany czy nie.

Co do belek to schowane mają być na parterze tylko POZ 5 i POZ 6 i wtedy największa rozpiętość byłaby tam gdzie jest wykusz ok. 5,70 metra, a w piwnicy POZ 5a i POZ 6 i POZ 7 czyli wszystkie (jest tam ściana nośna której nie ma na parterze i od niej do zew wykusza jest ok 4,50 metra.

jajmar
31-03-2007, 18:03
Domy stoją nic nie pęka.


Nie mozliwe , bez zbrojenie góra przy płycie musi pękać. Moze juz sa warswy posadzki i nie widac, pusty strop mogł faktycznie nie peknąć ale z warswami z obciązeniem uzytkowym peknie od góry prawie w 100%. Beton nie przenosi sił rozciągających wiec pęka. Nawet jak dołem dasz fi24 co 5cm to góra pęknie.Tak jak brzoza pisał kombinujesz i to stasznie. Strop krzyżowo zbrojony to nie tylko pręty ułozone pod katem prostym a własnie cały sposob zbrojenia dołem i góra po to by plyta nie pękała.
Poza tym norma do żelbetu mówi (ze min co 3 pret powinien byc odgięty do góry lub dołozony góra i nie mniej niz 3 na metr [biezący ściany-podpory] ) To o płytach jednokierunkowo zbrojonych w krzyzowych jest wiecej warunków.
Krótko mówiac Twoja kasa i zrobisz jak zechcesz ale ktso Cie namawai do złego.

profus
31-03-2007, 18:42
Czyli musi odginać co drugi i koniec kropka czy tak mam to rozumieć? A oni mi mieszają bo się nie znam?

PS.
Tu nie chodzi o to jak ja chce. Bardziej chodzi o to czy wykonawca podpowiada dobrze czy źle tzn dla mnie źle jakościowo (bo popęka) - narazie pomijając kasę, a dla siebie dobrze bo szybciej i łatwiej to wykona.

Ja bezwzględnie chcę jakości - może być nawet przezbrojona (większa kasa).

Podsumowując:
Jeżeli nie chce odginać prętów fi 10 i fi 12 krzyżowo to muszę wrócić do zupełnej zgodności z projektem odgina co drugi fi 8 krzyżowo ?

jajmar
31-03-2007, 18:50
Czyli musi odginać co drugi i koniec kropka czy tak mam to rozumieć? A oni mi mieszają bo się nie znam?

Nie. To sie liczy na podstawie obciązen a te zależa od układu stropu rozpietości obciążenie etc. Odgiąc wg projektu.



Podsumowując:
Jeżeli nie chce odginać prętów fi 10 i fi 12 krzyżowo to muszę wrócić do zupełnej zgodności z projektem odgina co drugi fi 8 krzyżowo ?
Możesz przezbroic tylko po co? Jeżeli nie chce bardzo odginać to moze zrobić inaczej , dać dodatkowy pręt górą roztstaw wg projektu.
Dla wyjaśnienie dołem daje ilosc wg projektu dochodzą do podpory górą doklada inne pręty. Ważne sa nie tylko ilości , odległosci ale w przypadku pretów górnych wysięg preta "w płyte" nie takz e gosc da na 40cm preciki tylko patrz do projektu ile powinny siegać.

jajmar
31-03-2007, 18:57
Cos to forum nawala.

Kris2222
31-03-2007, 19:16
Mam dwa stropy monolityczne , jeden nad piwnicą i drugi nad parterem.
Ten nad piwnicą został wykonany dokładnie jak w projekcie zaś ten drugi został wykonany z dużymi zmianami w kierunku przezbrojenia, tylko dlatego że górę robił
inny zbrojarz i wyczułem że chciał mieć pewność że wszystko będzie ok(po prostu umył ręce) dlatego troche dołożył tu i tam. Oczywiście pręty odgięte były wszędzie ,nawet w belkach z fi18 zrobił odgięte pręty ,nieźle się nasiłował :D
Teraz co zaobserwowałem po użytkowaniu stropów ., mianowicie na stropie wykonanym zgodnie z projektem są wyczuwalne drgania powstające przy ostrym tąpnięciu albo upuszczeniu jakiegoś cięższego elementu.Zaś na stropie przezbrojonym drgania nie występują , sam przeprowadziłem testy :lol:

31-03-2007, 20:32
Czyli musi odginać co drugi i koniec kropka czy tak mam to rozumieć? A oni mi mieszają bo się nie znam?? ...
spróbuje obrazowo opisac ich intencje
wykonawcy nie chce sie ciac na tyle odcinków (projektant podzielił - kazde /lub prawie kazde/pomieszczenie na osobny strop) oraz giąc nad podporami
uwaza ze jak przezbroi dołem - to uprosci sobie prace i strop wzmocni - oczywiscie Twoim kosztem
ale nie zna zasad zbrojenia - ze nad podpora zbrojenie musi byc góra
kierownik próbuje to ratowac - ale jak opisujesz z przypadkowo wysłuchanego fragmentu rozmowy - na poprzedniej budowie popełnił bład - zapomniał o tym ...
wiec teraz jest w przyparty do muru przez wykonawce - który punktuje za poprzednie błedy ...

ja uwazam podobnie jak jajmar
w obecnym układzie masz tylko cień szansy, ze to nie peknie ...
lekka wylewka czy same panele na piance, a dzieci w sypialniach beda grzecznie sie bawic w pantoflach na paluszkach ...


Domy stoją nic nie pęka.

... pusty strop mogł faktycznie nie peknąć ale z warswami z obciązeniem uzytkowym peknie od góry prawie w 100%. Beton nie przenosi sił rozciągających wiec pęka. Nawet jak dołem dasz fi24 co 5cm to góra pęknie...

jesli nie uda Ci sie wymienic pretow - trudno
przepłacisz przez wykonawce - ale te druty które kupiłes ma giac i ciąc tak jak jest w projekcie
bedziesz miał strop przezbrojony ale nie popeka

inaczej komus zrobisz dobrze - a sam bedziesz sobie pluł w brode ...

mirkan
31-03-2007, 20:49
Kris2222 napisał:

(...) Oczywiście pręty odgięte były wszędzie ,nawet w belkach z fi18 zrobił odgięte pręty ,nieźle się nasiłował"(...)


Nie znam się na tym, ale ostatnio słyszałam, że giąć można tylko pręty do fi12, grubsze mogą pękać, więc nie wolno tego stosować.

jajmar
31-03-2007, 20:53
Nie znam się na tym, ale ostatnio słyszałam, że giąć można tylko pręty do fi12, grubsze mogą pękać, więc nie wolno tego stosować.

Masz racje nie znasz sie na tym.

profus
31-03-2007, 20:53
Pokusiłem się o rysuneczek płyty stropowej:
http://www.profus.republika.pl/zbrojenie.jpg
1. Jak połączyć dodatkowe zbrojenie górne ze zbrojeniem dolnym. Pod kątem 45 (czy tak jak na rys może być 90) stopni i jeszcze jakiś zakład ze zbrojeniem dolnym czy może się kończyć odrazu po dojściu do dolnego.(kółko 1). Długość zbrojenia górnego tak jak w projekcie
2. Przy przejściu przez wieniec. Czy można tak jak na rysunku(kółko 2) czy trzeba zakotwić tak jak we wieńcu na ścianie zewnętrznej. Wieniec z prętów fi 12, wys. 20-22 cm.
3. Jak można schować belki:
-- POZ 5 parter i POZ 5a piwnica:
http://www.profus.republika.pl/belka-poz5.jpg
-- POZ 6 parter i piwnica (wszystkie pręty proste bez odgięć):
Zbrojenie górne 2 fi 12 (L=401 cm) i 3 fi 14 (L=190 na lewo od schodów)
Zbrojenie dolne 2 fi 14 (L=401 cm)

PS.
Czemu wszystko trzeba samemu sprawdzać i wgryzać się w temat. Chyba taki mam charakter.

jajmar
31-03-2007, 21:07
1. Jak połączyć dodatkowe zbrojenie górne ze zbrojeniem dolnym. Pod kątem 45 (czy tak jak na rys może być 90) stopni i jeszcze jakiś zakład ze zbrojeniem dolnym czy może się kończyć odrazu po dojściu do dolnego.(kółko 1). Długość zbrojenia górnego tak jak w projekcie
Może byc 90. Oczywiście promien giecia dostosowac do średnicy pręta. Kończyć na wyskości zbrojenie dolnego-niżej to otulina a wiec tam nie powinny sie prety pojawiac.



2. Przy przejściu przez wieniec. Czy można tak jak na rysunku(kółko 2) czy trzeba zakotwić tak jak we wieńcu na ścianie zewnętrznej. Wieniec z prętów fi 12, wys. 20-22 cm.
Pręty przechodzące nad podporą powinny byc ciagłe.


3. Jak można schować belki:
-- POZ 5 parter i POZ 5a piwnica:
-- POZ 6 parter i piwnica (wszystkie pręty proste bez odgięć):
Zbrojenie górne 2 fi 12 (L=401 cm) i 3 fi 14 (L=190 na lewo od schodów)
Zbrojenie dolne 2 fi 14 (L=401 cm)

Nie dasz rady schować belki 30 cm w stropie 12 cm. Ze sposbu zbrojenie belki widac ze przenosi spore siły ścinające (pręty odgięte) i spory moment zginający
(5 pretów w zbrojeniu dolnym przy 4 m rozpietosci) Zmniejszając tak znacznie wyskosoc przekroju belki z 30 do 12 strasznie spada jej nośność a mijesca na dodatkowe prety masz niewiele.
Sprobuj zamiast w dól wypuscic belke do góry (jeżeli architektura pozwoli)

Kris2222
31-03-2007, 21:09
mirkan aleś palnął :lol:
u mnie miał taką gieterke żeby 50-ątkę wygiął, tylko chyba by z 5 Pudzianów potrzebował :lol: a jeszcze by popuścili do gaci , jeśli dobrze pamiętam to gadał mi że przy większych średnicach używa sie palnika do rozgrzania miejsca wygięcia

szybkaosa
31-03-2007, 21:14
Pokusiłem się o rysuneczek płyty stropowej:
http://www.profus.republika.pl/zbrojenie.jpg
1. Jak połączyć dodatkowe zbrojenie górne ze zbrojeniem dolnym. Pod kątem 45 (czy tak jak na rys może być 90) stopni i jeszcze jakiś zakład ze zbrojeniem dolnym czy może się kończyć odrazu po dojściu do dolnego.(kółko 1). Długość zbrojenia górnego tak jak w projekcie
2. Przy przejściu przez wieniec. Czy można tak jak na rysunku(kółko 2) czy trzeba zakotwić tak jak we wieńcu na ścianie zewnętrznej. Wieniec z prętów fi 12, wys. 20-22 cm.
3. Jak można schować belki:
-- POZ 5 parter i POZ 5a piwnica:
http://www.profus.republika.pl/belka-poz5.jpg
-- POZ 6 parter i piwnica (wszystkie pręty proste bez odgięć):
Zbrojenie górne 2 fi 12 (L=401 cm) i 3 fi 14 (L=190 na lewo od schodów)
Zbrojenie dolne 2 fi 14 (L=401 cm)

PS.
Czemu wszystko trzeba samemu sprawdzać i wgryzać się w temat. Chyba taki mam charakter.

Charakteru nie zmienisz.
Widać ktoś liczył ten strop ręcznie prawdopodobnie wydzielając płyty itd.
Nie bardzo rozumiem po co są te podciągi. Chyba nic na nich nie stoi, jedynie jak swobodny koniec to usztywnienie krawędzi płyty. Jeśli jest inaczej to napisz. Wystarczyło policzyć tę płytę dużą i przy wykuszu jako całość. Ale wtedy grubość stropu musiałaby być może większa (ugięcia?).
Ja u siebie robię strop ale grubości 18 cm zbrojenie dołem na całości siatkami Q513 bez żadnych odgięć. Tylko górą dozbrajam na podporach i obwodowo. Mam liczony ten strop przy użyciu programu do liczenia płyt. I w tym programie liczy się strop jako całość, wychodzą różne ciekawe kwiatki, jakieś koncentracje naprężeń, a przy odpowiednich założeniach nie robię żadnych podciągów i otwory mogę kształtować praktycznie dowolnie.
Odnośnie kółka 1 to jeśli wierzch wieńca jest równo ze stropem to górny pręt zaginasz za ostatnim prętem wieńca, a z drugiej strony dajesz pręty rozdzielcze w narożniku górnym i na styku w warstwie zbrojenia dolnego. Dodatkowo stosować należy pręty rozdzielcze dla górnych prętów.
8) [/b] Dosyć cienki ten strop, nie będzie problemu z ugięciami i drganiami?

profus
31-03-2007, 21:17
No właśnie "duża" ta belka ale czy w piwnicy jest potzrebna. Nad nią na parterze nic nie ma (jadalnia) to jest ta przy wykuszu. Na parterze nad nią to pewnie jest potrzebna bo jest ściana szczytowa z balkonem nad wykuszem(drzwi balkonowe), ale dach nie jest oparty o tą ścianę.

Mała pomyłka wyżej: płyta 14 cm grubości nie 12.

Tak dla przypomnienia:
Rysunki konstrukcyjne stropu podałem w pierwszym poście.

jajmar
31-03-2007, 21:24
No właśnie "duża" ta belka ale czy w piwnicy jest potzrebna. Nad nią na parterze nic nie ma (jadalnia) to jest ta przy wykuszu. Na parterze nad nią to pewnie jest potrzebna bo jest ściana szczytowa z balkonem nad wykuszem(drzwi balkonowe), ale dach nie jest oparty o tą ścianę.

Kompletnie tego nie potrafie zrozumiec.

Ładne mi nic a Poz 3 strop wisi na belkce 5 , 5a . Zeby usuwac belki to do konstruktora sie trzeba wybrać.

szybkaosa
31-03-2007, 21:26
No właśnie "duża" ta belka ale czy w piwnicy jest potzrebna. Nad nią na parterze nic nie ma (jadalnia) to jest ta przy wykuszu. Na parterze nad nią to pewnie jest potrzebna bo jest ściana szczytowa z balkonem nad wykuszem(drzwi balkonowe), ale dach nie jest oparty o tą ścianę.

Mała pomyłka wyżej: płyta 14 cm grubości nie 12.

Tak nie można, jak masz wątpliwości to daj ten projekt niech jakiś inny konstruktor jeszcze raz przeliczy Ci stropy. Sprawdzić należy filarki i końce ścian pod stropami i podciągami. Może powinny pojawić się trzpienie żelbetowe, nie wiem. Ale poprzez forum raczej się nie projektuje budynków :P Zbyt dużo niewiadomych, a projektowanie konstrukcji to ciężki kawałek chleba, wielka odpowiedzialność i wymaga znajomości budynku w najwyższym stopniu. Zmiana jednego elementu konstrukcyjnego może powodować konieczność zmiany innego. I tak w kółko. Dla tego schematu statycznego są policzone fundamenty, a jak się coś zmieni to i w fundamentach mogą się okazać zmiany.

profus
31-03-2007, 21:32
Ok.
W piwnicy pomiędzy POZ 7 i POZ 5a jest ściana nośna. Konstruktor mówił, że jej może nie być ale ona już była zbudowana to jej nie rozwalałem. Jeżeli jest to rozpiętość stropu od tej ściany do końca wykusza jest taka sama jak od POZ 7 do POZ 5a. A pozostały kawałek od tej ściany do POZ 7 ma już tylko ok 120 cm rozpiętości.

Wiem, konstruktor jeszcze raz powinien to przeliczyć jak bym chciał być na 100 % pewien co do chowania belek.

Teraz takie czasy, że ciężko szybko znaleźć takiego co by to policzył "na już". Na obecną konstrukcję stropu czekałem ok. 3 miesiące. Szok.

jajmar
31-03-2007, 21:48
Ok.
W piwnicy pomiędzy POZ 7 i POZ 5a jest ściana nośna. Konstruktor mówił, że jej może nie być ale ona już była zbudowana to jej nie rozwalałem. Jeżeli jest to rozpiętość stropu od tej ściany do końca wykusza jest taka sama jak od POZ 7 do POZ 5a. A pozostały kawałek od tej ściany do POZ 7 ma już tylko ok 120 cm rozpiętości.

Wiem, konstruktor jeszcze raz powinien to przeliczyć jak bym chciał być na 100 % pewien co do chowania belek.

Teraz takie czasy, że ciężko szybko znaleźć takiego co by to policzył "na już". Na obecną konstrukcję stropu czekałem ok. 3 miesiące. Szok.

Sposob znakowania srtopu mowi co innego niz piszesz. Strop wg schamatu opiera sie na belce 5. To co mowil konstruktor to jedno co zaprojektował lub narysował to widocznie drugie. Ze schamatu wynika ze i sciana i ta belka jest niezbedna.

profus
31-03-2007, 22:01
myślę, że nie do końca to wynika ze schematu bo stropy i belki parteru i piwnicy w tych miejscach konstrukcyjnie są taki same. A jednak na parterze tej ściany nie ma. Jeżeli do tego konstruktor jeszcze powiedział, że tą ściankę mogę sobie zrobić działową to to mnie upewnia, że ściany mogło by nie być.

To, że teraz się opiera na belkach to jest jasne. Ale teraz też będzie się opierał na tej ścianie bo była już zbudowana i będzie też na niej wieniec. Dlatego tak kombinuje, że schowanie tych belek w piwnicy w tej sytuacji nie będzie wielkim problemem. (Wiem, wiem ale ja się nie znam)

jajmar
31-03-2007, 22:04
Jeżeli do tego jeszcze powiedział, że tą ściankę mogę sobie zrobić działową to to mnie upewnia, że ściany mogło by nie być.

Ciekawe podejscie rysuje co innego a liczy co innego. I inwestor wie co autor mial na mysli.Ciekawe, musze kiedys to wyprobować.

mirkan
31-03-2007, 22:11
Kris2222

Nie palnęłam, bo nie napisałam NIE WOLNO , tylko że tak słyszałam i że się na tym nie znam. I nie jest tu potrzebne lekceważenie, bo niczego nie wnosi.

Pozdrawiam

profus
31-03-2007, 22:12
Narysowane jest tak dlatego, że ta ściana już była jeszcze przed jego projektem.

Nie wiem jak to liczył ale mogę się tylko domyślać, że tak jak wszyscy zawsze chcą jak najmniejszym nakładem pracy(doświadczenie z wykonawcą) to policzył parter bo to już musiał a na piwnicę to przeniósł to co na parterze bo niechciało mu się jeszcze raz liczyć. Wszystko to robił ręcznie. Mam nawet jego odręczne wyliczenia sił i tak dalej (10 stron wyliczeń).

I jeszcze jedno:
Jak dystansować zbrojenie. Wiem, że są specjalne kołki dystansowe ale niestety w mojej okolicy nie do dostania. Dziwne, a może nie.
Wykonawca też mówił, że nie ma nigdzie - szukał jak był na poprzedniej budowie bo kier. bud się uparł ale nie znalazł. Chyba by nie miał w tym interesu bo przecież ja za nie płace.
Mówi, że powycina sobie klocki drewniane wys. chyba jak dobrze pamiętam ok 2 cm. Co o tym sądzicie?

Kris2222
01-04-2007, 07:45
spoko mirkan , bez nerwów :wink:
ale jak dobrze poczytasz to napisałeś"ostatnio słyszałam, że giąć można tylko pręty do fi12, grubsze mogą pękać, więc nie wolno tego stosować."

jajmar
01-04-2007, 08:24
Wiem, że są specjalne kołki dystansowe ale niestety w mojej okolicy nie do dostania. Dziwne, a może nie.

Internet dociera? Poczta dociera ? Zamów przez net.