PDA

Zobacz pełną wersję : Dachówka czy blachodachówka - dyskusja i opinie



Strony : 1 2 3 [4] 5

grzesiek_LA
05-02-2008, 13:09
Chyba pomyślę nad cementową lub blachodachówka jednak zdecydowanie.

U mnie tak samo z tym że lekka przewagą blachodachówki...

Arek-L
05-02-2008, 13:30
U mnie przy dachu prawie 300m2, wycena na Bud-Mat, Plannja (regola i rapid), dachówka Braasa - z oknami , rynnami bardzo zbliżone (ok. 25000 +-1000 pln). Schody zaczynają się przy koszcie robocizny - blacha (Plannja rapid, Bud-Mat) ok. 8000 pln, Braas - ok. 16000 pln, Plannja regola - ok. 12000pln. Także zostanie chyba rapid.

adam2007
05-02-2008, 15:43
U mnie przy dachu prawie 300m2, wycena na Bud-Mat, Plannja (regola i rapid), dachówka Braasa - z oknami , rynnami bardzo zbliżone (ok. 25000 +-1000 pln). Schody zaczynają się przy koszcie robocizny - blacha (Plannja rapid, Bud-Mat) ok. 8000 pln, Braas - ok. 16000 pln, Plannja regola - ok. 12000pln. Także zostanie chyba rapid.


Mówisz o tym : http://www.budmat.pl/

Ja tu nie widziałem dachówki chyba ,że maja coś w ofercie.

Swoja drogą masz bardzo skomplikowany dach ? Ja mam 3 kukułki , kopertowy i też cięzko myśle.... :(

Arek-L
05-02-2008, 15:56
tak, to ten budmat - tu miałem na myśli wycenę blacha sara, wenus.
dach - najprostszy to on chyba nie jest, ale super skomplikowany chyba też nie:
http://www.domdlaciebie.com.pl/?akcja=szczegoly&id_domku=106&unset=2

adam2007
05-02-2008, 15:58
tak, to ten budmat - tu miałem na myśli wycenę blacha sara, wenus.
dach - najprostszy to on chyba nie jest, ale super skomplikowany chyba też nie:
http://www.domdlaciebie.com.pl/?akcja=szczegoly&id_domku=106&unset=2


Wygląda na troszke prostrzy niż mój ale może się mylę. Wcześniej dałem linka.

Arek-L
05-02-2008, 16:07
myślę, że stopień skomplikowania podobny.
Ceny za ułożenie blachy (komplet z orynnowaniem, obróbką kominów i okien itp). w przedziale 7500-8000 pln.

draven
05-02-2008, 19:06
witam
Jeśli komuś to pomorze to właśnie zakończyliśmy dwa tygodnie temu dach. Położyliśmy Braasa w powłoce cisar podwójne S. Dach czterospadowy o powierzchni 205 m2 , koszt dachówki obróbek i orynnowania wyniósł 21 tys zł. pozdrawiam

franzkru
05-02-2008, 19:13
witam
Jeśli komuś to pomorze to właśnie zakończyliśmy dwa tygodnie temu dach. Położyliśmy Braasa w powłoce cisar podwójne S. Dach czterospadowy o powierzchni 205 m2 , koszt dachówki obróbek i orynnowania wyniósł 21 tys zł. pozdrawiam

Jak rozumiem kwota którą podajesz jest z robocizną ?

w.m.
05-02-2008, 19:57
Witam Wszystkich
Do draven
Ja również mam wycenę na dachówkę Braas Cisar tylko się zastanawiam czy wiąść podwójne S czy Romańską ( co u Ciebie przeważyło szale ). Po położeniu jej na dachu jak oceniasz jej wygląd ? . Nie mogę również zdecydować się na kolor choć są tylko 2. Który Ty wybrałeś .
Z góry dziekuję za odpowiedź.
pozdrawiam

w.m.

draven
05-02-2008, 20:12
franzkru robocizna wyniosła 8 tys dodatkowo .

draven
05-02-2008, 20:14
ps. przepraszam za głupi błąd w pierwszym poście oczywiście miało być "pomoże" ;)

adrianek9999
06-02-2008, 07:59
Mnie dachówka Roben kosztowała 24.570 zł. Jak brałem to dali upust 7%.
Do tego robocizna 5.500 zł na gotowo. Dodam że w tych 24.570 zł były wszystkie materiały tzn. folia na kominy, blcha na wiatrownice itp. Wybrałem dachówkę bo byłem u wujka i jak padał desz to choby prysznicem po wannie a on ma blachę. :wink:

adrianek9999
06-02-2008, 08:27
Do tego robocizna 5.500 zł na gotowo
dobrze położyli nie cieknie ?? daj mi telefon do tych budowlańców może będzie się im opłacało do Łodzi przyjechać
To jest firma z Rybnika na Śląsku. Jest dobra i ma renomę ponieważ kładli dachówki na budowach mioich znajomych którzy budujajak ja w Świerklanach. Tyle mieli tych budów że siedzieli u nas cały rok :D
Nic nie cieknie, folia dobrze połozona przy kominach blacha na wiatrownicach tak połozonaże wróbel nie wlezie. Mam 3 kominy i więźba jest suchótka.
Dodatkowo żonie (ona trzyma kasę) przy zapłacie dali jej GWARANCJĘ na 5 lat że wrazie kłopotów przyjadą i poprawią. :lol:
Jak znajde komórkę do nich to ci wrzucę.

adrianek9999
06-02-2008, 08:30
Dodając do popraedniego posta. Mam fajnego teścia. Tak ich pilnował że mucha nie siada. Pilnowac trzeba bo np. jak poszedł gdzieś indziej to zaraz brali na dach każdą dachówkę jaką mieli pod ręką. A potem klęli że muszą ściągać 5 warstw bo 2 były UBITE, a oni nie widzięli

adam2007
06-02-2008, 09:59
właśnie dostałem wycenę na swój dach 300m2 trochę skomplikowany, robocizna za dachówkę z obróbkami 15 tyś za blacho-dachówkę albo za gonty papowe 8 tyś

z jednej strony dachówka ładniejsza, ale na gotowo wyjdzie jakieś 30 tyś, a gonty papowe i tak mnie przeżyją

Czyli wybierasz gonty czy blachodachówke ?

adam2007
06-02-2008, 11:16
Dostałem kolejną wycenę tym razem na dachówkę Braasa Celtycką Lumino.
Na mój dach czyli :

koperta, w sumie 4 kukółki ,a nie 3 jak podawałem wcześniej, 7 okien połaciowych mam takie ceny brutto :

Dachówka kompletna z gąsiarami, łatami, listwami, gwoździami itd... 21651,82

ORYNNOWANIE BRYZA 125/90 - 1998 pln

OKNA DACHOWE : Rooflite DP 78x118 + Kołnierz kombi TC 78x118 + Kołnierz TF 78x118 = 4829,28 pln

ROBOCIZNA = 17845,46 pln

Jak to się ma do Waszych szacunków ?

Andrzej Wilhelmi
06-02-2008, 23:28
Osobiście przy wyborze blachodachówka a dachówka centowa radzę na nowy dach dachówkę cementową. Stabilny i cichy dach, żywotność minimum 60 lat no i walory estetyczne choć to rzecz gustu. Pozdrawiam.

grzesiek_LA
07-02-2008, 06:50
Osobiście przy wyborze blachodachówka a dachówka centowa radzę na nowy dach dachówkę cementową. Stabilny i cichy dach, żywotność minimum 60 lat no i walory estetyczne choć to rzecz gustu. Pozdrawiam.

Atuty niezaprzeczalne, tylko pytanie jak będzie z estetyką dachówki cementowej po np. 20 latach - czy farba sie nie zmyje?

Andrzej Wilhelmi
07-02-2008, 09:29
Mogę wypowiadać się odnośnie Braas`a certyfikat 30 lat. Powłoki szczególnie chronione patenty. A w razie co przemalowanie dachu nie sprawi żadnego kłopotu. Pozdrawiam.

adam2007
07-02-2008, 09:32
Dlatego dachówka Brasaa najbardziej mi teraz podchodzi. :D
U mnie nie ma drzew , jest otwarty i pusty teran więc dachówka jest narażona "tylko" na zanieczyszczenia z powietrza i wody opadowej. Każdy produkt maswoje zalety i wady i jak wiadomo nie ma nic idelanego. Skłaniam się ku racjonalnym , prostym i ładnym rozwiązaniom. Ot tak, by wilk był syty i owca nie zjedzona. No i żeby grosz został w kieszeni. :)

draven
07-02-2008, 10:05
Andrzej Wilhelmi jaką farbą malować dachówkę Braasa? pozdrawiam

adam2007
07-02-2008, 10:56
Jakie są zdania Wasze na temat blachodachówki Borga.
Model np. Borga Elegant SSAB

Słyszałem że to niezłe blachy są - szwedzkie.

Pozdr.

paula_mario
07-02-2008, 19:01
Ja założyłem Braasa Podwójne S w powłoce Cisar kolor grafit i jeśli miałbym wybierać jeszcze raz na pewno wybrałbym tak samo. Ogólnie jestem zadowolony z wyglądu i pierwszego testu wiatru. Wiało do 130 km/h i żadnych strat, a u sąsiada za płotem falista średzka i spadło kilka szt. Może to też kwestia położenia :wink:



mario

Andrzej Wilhelmi
08-02-2008, 21:45
... jaką farbą malować dachówkę Braasa?

Dobrą farbą do betonu (produkuje taką np. Polifarb Łódź). Malowałem brakujące elementy betonowe Braas`a z czerwonego koloru na czarny pięć lat temu i żadnych zmian. Pozdrawiam.

MaWi
09-02-2008, 08:08
Odświeżam ten wątek,bo jest bardzo ciekawy.Dzięki niemu nasze preferencje zaczynają się kierować w stronę dachówki cementowej.Miała być najpierw ceramiczna,później okroiliśmy wymagania do blachodachówki (kasa decyduje-a raczej jej brak),a teraz raczej cementowa.Więźba zaprojektowana pod dachówkę i pełne deskowanie z papą,bo do folii jakoś nie mamy zaufania.
Może jeszcze ktoś sie wypowie i poda argumenty,którymi się kierował przy swoim wyborze.
Myślę,że wielu forumowiczów jest na etapie wyboru pokrycia i szkoda,żeby taki wątek został zapomniany.
Pozdr.
ps.W ankiecie jeszcze nie głosuję,bo jak na razie na nic się nie zdecydowałem.

draven
09-02-2008, 21:03
... jaką farbą malować dachówkę Braasa?

Dobrą farbą do betonu (produkuje taką np. Polifarb Łódź). Malowałem brakujące elementy betonowe Braas`a z czerwonego koloru na czarny pięć lat temu i żadnych zmian. Pozdrawiam.

dziękuję za odpowiedź :)

Krzysztofik
09-02-2008, 21:22
Za moment odezwą sie głosy, że firma ma zbyt Polską nazwe i jest do kitu, co udowodni iż na takiej dachówce spowoduje porost mchów i innych zarośli :wink:

M@riusz_Radom
09-02-2008, 21:26
... i kłopoty z potencją ..

Już chyba nikt nie buduje domów wielopokoleniowych a 20 - 30 lat powinno wytrzymać wszystko, nawet blacha .. Wybierz to co wychodzi najekonomiczniej i tyle ..

arktyk
11-02-2008, 08:14
Wybór dachówki cementowej czy balchodachówki jest złożony. Ceny są porównywalne. Ja wybrałem cementową Euronit Profil S. Jestem zadowolony.
Myślę, że istotny jest kształt dachu (ilość odpadów) i warunki gruntowe. Jeśli budynek jest usytuowany na słabych gruntach, to lepiej dać blachodachówkę, żeby nie obciążać budynku. Dachówki są jednak bardzo ciężkie. Jeśli dom stoi w odsłoniętym terenie i wieją tam silne wiatry (jak u mnie), to lepiej wybrać dachówkę. Jest ciężka i nie da się jej łatwo zerwać. No i oczywiście względy estetyczne, ale te raczej postawiłbym na dalszym miejscu.

Pozdrawiam,

Andrzej Wilhelmi
11-02-2008, 21:50
Czy sugerujesz, że jak stawiamy budynek na słabych gruntach to nie budujemy komina bo to jest dopiero obciążenie! A ściany i stropy to nie obciążenie? Rozumując tak dalej można by wyciągnąć wniosek, że większego przyjęcia też nie należy robić gdyż dużo gości to też obciążenie (nie tylko dla kieszeni gospodarzy). Pozdrawiam.

arktyk
12-02-2008, 08:53
Sprowadzasz to co napisałem do absurdu. A wydaje mi się że tak nie jest. Napisałem tylko że wskazaniem do zastosowania blachodachówki mogą być np. słabe grunty. Blachodachówka waży przecież około 7 kg na 1 m2, Dachówka choćby cementowa waży przecież od 50 kg na 1 m2. Łatwo przeliczyć że np 200 m dachu daje 10 000 kg - czyli 10 ton. Oczywiście pod dachówkę daje się mocniejszą więżbę dachową, która taki ciężar łatwo wytrzyma. Ale jeśli budujemy np z suporeksu i na standardowych ławach fundamentowych ze względu na przyjęty często z konieczności oszczędny tryb budowy to obciążanie konstrukcji budynku może być ryzykowne. Naturalnie architekci i kierownicy budowy oraz nadzór czuwają nad poprawnością przyjętych rozwiązań, ale ... niekiedy nie zawsze. Oczywiście ilość kominów wynika z projektu i ich wielkość i kształt. Drastyczne zmiany w postaci np skasowania kominów i ich przebudowy są oczywiście istotną zmianą projektu i żeby je zastosować na budowie potrzebna jest zmiana projektu, a co za tym idzie zmiana pozwolenia na budowę. Tak więc kominy nie mają wiele wspólnego z tematem,

Pozdrawiam,

Andrzej Wilhelmi
12-02-2008, 22:13
Widzę, że nic nie zrozumiałeś z mojej wypowiedzi! Piszesz o rzeczach, o których nie masz zielonego pojęcia! Oczywiście masz takie prawo. Wystarczyłoby gdybyś napisał, że tak Ci się wydaje i nie byłoby sprawy. Ciężar dość typowej dachówki cementowej to 43 kg. Pisałem o kominie bo nacisk jednostkowy jest większy niż ścian na ławy. Co to znaczy standardowe ławy? Ławy projektuje się dla danego budynku. Ile ton betonu lejesz w ławy i stropy, ile ton ważą ceglane ściany, ile ton piachu do zaprawy i tynku? I tak by można wymieniać dalej. W tej sytuacji ciężar dachu to żaden problem. Pozdrawiam.

adam2007
14-02-2008, 08:47
Czyli wybierasz gonty czy blachodachówke ?
właśnie dostałem szczegółowa wycenę na blachodachówkę robocizna 11 000 zł + materiały 17 500 zł, a jednocześnie dostałem wycenę za dachówkę ceramiczną 7500 zł robocizna + ok 20 tyś za materiały

znaczy się dachówka ceramiczna wygrała

No ja otrzymałem wycene na blachodachówkę Kingas.

Robocizna 12 000

Materiały 24 000

Razem: 36 000 z oknami

Jak na blachodachówkę to bardzo drogo.

Możesz przesłać mi namiary na swoich dostawców ?

adam2007
14-02-2008, 13:06
blacho dachówka była wyceniania u Pruszyńskiego, 12,5 tyś za blacho dachówkę oraz blachę płaską na obróbki na 315m2 + 5 tyś na łaty, kontr łaty, rynny i 2 włazy dachowe

była tez inna wycena dość podobna ale tam sprzedawca tak się zakręcił że wyszło mu że potrzebuję 350m2 blachy na dach ok 250m2


No to ładnie bo u mnie na dach ok 310 m2 z 3 kukułkami policzyli mi 479m2 blachy. Czy to możliwe ?????Ja wiem ,że jest dużo odpadu ale aż tyle ?

arktyk
14-02-2008, 13:53
W zasadzie masz rację... Tak mi się wydaje :) . Nie jestem w przeciwieństwie do Ciebie ekspertem od pokryć dachowych.
Ale czy według Ciebie naprawdę nie ma żadnego ryzyka nawet w sytuacji gdy grunt jest słaby,(np iły), ławy standardowe np grubości 50 cm. Ściany z gazobetonu 24 cm odmiany np 350, do tego wieniec i kominy, odpowiednia więźba dachowa i na to np dachówka ceramiczna np karpiówka lub mnich -mniszka. Czy rzeczywiście w sytuacji gdy budowa jest prowadzona systemem gospodarczym, inwestor zatrudnia kolejne ekipy, a kierownik budowy dokonuje wpisów do przedłożonego przez inwestora dziennika budowy na podstawie oświadczenia inwestora (Panie! dziś ekipa zalała strop). Wiem że mocno przejaskrawiam, ale wiem także że takie sytuacje mogą mieć miejsce. Czy nie przyznasz mi nawet cienia racji, że w opisywanej powyżej sytacji może np po roku czy nawet kliku latach nastąpić pękanie tynków czy nawet ścian. Wszak lżejsza blachodachówka nie wymaga masywnej więźby i nacisk na ściany i fundamenty jest dużo mniejszy. Wcześniej pisałem o tym, że przesłanką może być jakość gruntów, nie wypowiadałem się w tonie kategorycznym. Przepraszam za przydługi wywód.
Pozdrawiam,

adam2007
14-02-2008, 14:57
samego zakładu jest 10% bo jak kupujesz blachę to płacisz za szerokość 112cm a na dachu będzie wystawać tylko 100 cm, do tego wszystkie trójkąciki kiele koszowe itd

kupując dachówkę jest znacznie prościej 10% zakładu + gąsiory + figurka sowy na czubku i tyle


Jasne , dzięki.Wyślę jeszcze pare ofert i poczekam. :D

grzesiek_LA
14-02-2008, 17:45
No to ładnie bo u mnie na dach ok 310 m2 z 3 kukułkami policzyli mi 479m2 blachy. Czy to możliwe ?????Ja wiem ,że jest dużo odpadu ale aż tyle ?

Chyba trochę za dużo na te odpady. U mnie na dach kopertowy 3 kukułki (290m2) + garaż dwuspadowy (100m2) wyliczyli 460 m2 blachy Kingas.
Koszt kompletu pokrycia blachodachówka i blacha, gąsiory to ok 15 tys. Robocizna około 4 tys.

adam2007
14-02-2008, 19:27
No to ładnie bo u mnie na dach ok 310 m2 z 3 kukułkami policzyli mi 479m2 blachy. Czy to możliwe ?????Ja wiem ,że jest dużo odpadu ale aż tyle ?

Chyba trochę za dużo na te odpady. U mnie na dach kopertowy 3 kukułki (290m2) + garaż dwuspadowy (100m2) wyliczyli 460 m2 blachy Kingas.
Koszt kompletu pokrycia blachodachówka i blacha, gąsiory to ok 15 tys. Robocizna około 4 tys.

No też mi się tak wydaje.Z kiedy to ceny są ?
Za robocizne 4000 ? i 390m2 dachu. To raczej nie możliwe chyba ,żekilka lat temu. U mnie robocizne za dach wyliczyli na 12 000, materiały na 24 000.

grzesiek_LA
14-02-2008, 19:35
No to ładnie bo u mnie na dach ok 310 m2 z 3 kukułkami policzyli mi 479m2 blachy. Czy to możliwe ?????Ja wiem ,że jest dużo odpadu ale aż tyle ?

Chyba trochę za dużo na te odpady. U mnie na dach kopertowy 3 kukułki (290m2) + garaż dwuspadowy (100m2) wyliczyli 460 m2 blachy Kingas.
Koszt kompletu pokrycia blachodachówka i blacha, gąsiory to ok 15 tys. Robocizna około 4 tys.

No też mi się tak wydaje.Z kiedy to ceny są ?
Za robocizne 4000 ? i 390m2 dachu. To raczej nie możliwe chyba ,żekilka lat temu. U mnie robocizne za dach wyliczyli na 12 000, materiały na 24 000.

To jest cena na ten rok (10zł/m2) za położenie blachodachówki, ale oczywiście nie firma a jeden fachowiec + pomocnik. Wiadomo jake teraz są ceny ale mnie sie i to dużo wydaje...

draven
14-02-2008, 19:44
grzesiek_LA szczerze zazdroszczę takiej ceny u nas 40 zł to minimum . pozdrawiam

grzesiek_LA
14-02-2008, 19:57
grzesiek_LA szczerze zazdroszczę takiej ceny u nas 40 zł to minimum . pozdrawiam

40 zł od m2 za położenie blachodachówki? :o

Arek-L
14-02-2008, 20:13
może się zgadza te 10 zł/m2 blachodachówki. Ale do ego dochodzi ponad drugie tyle za obróbki, rynnowanie itd. Mi za dach 280m2 (wg projektu) większość podawała za całą robotę 8-9000 pln. Jeden pokusił się i mi to rozpisał: 10 za m2 blachy, 150/okno, wyłaz też koło 100 pln, rynnowanie ok. 10zl/mb, itd.

adam2007
14-02-2008, 22:24
40 zł za robociznę dla blacho dachówki ?? nie uwierzę jak nie zobaczę na własne oczy


No jak nie . U mnie 12 000 za robocizne za dach 310 m2 z oknami połaciowymi. Jest ich 7. Jak byk 40 pln wychodzi za metr 2.

Andrzej Wilhelmi
15-02-2008, 17:07
Grubość ław niema nic do rzeczy ale ich szerokość bo to ona odpowiada za jednostkowy nacisk. Ławy projektuje się w oparciu o analizę gruntów na których budynek będzie posadowiony. Budynek nie koniecznie musi być posadowiony na ławach. Może być na słupach, na płycie stosownie do warunków. Można również postawić lekki szkielet. Osobiście jestem zwolennikiem ciężkich pokryć, które dociążają i stabilizują więźbę dachową.
Prowadzenie budowy w systemie gospodarczym nie musi grozić żadnym ryzykiem. Po to właśnie jest kierownik budowy aby ją dozorował odbierając kolejne etapy robót i potwierdzając to stosownymi wpisami do dziennika budowy. Ponad 90% budów jest prowadzone w ten sposób. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
15-02-2008, 17:16
10,- za 1 m2?! Z całą pewnością cena adekwatna do jakości!!! Życzę powodzenia. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
15-02-2008, 17:32
Ja tego nie powiedziałem! Warto jednak czasem się zastanowić nad tym ile czasu potrzeba do wykonania jakiejś pracy. Krycie docelowe dachu wymaga wykonania krycia wstępnego, montażu kontrłat i łat, podania pokrycia na dach i jego zamocowania. Na te czynności potrzeba określonego czasu i kilku rąk do pracy. Pośpiech nie idzie w parze z jakością. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
15-02-2008, 18:19
Kolejny raz powtórzę: "łatwo się zagląda do cudzej kieszeni". Należy pamiętać o wielu kwestiach: zwolnienia lekarskie, urlopy, amortyzacja narzędzi, podatki, ubezpieczenia itp. A warunki atmosferyczne, a zima nie wspomnę już o ryzyku. Oczywiście każdy inwestor ma prawo wyboru. Pozdrawiam.

grzesiek_LA
15-02-2008, 20:49
10,- za 1 m2?! Z całą pewnością cena adekwatna do jakości!!! Życzę powodzenia. Pozdrawiam.

Trochę za szybko takie wyroki. Równie dobrze można spartaczyć dacha za 40zł/m2. Na szczęście mieszkam w takiej części Polski, gdzie jeszcze można znaleźć tanich wykonawców. A nie są to wykonawcy anonimowi, z ogłoszeń, tylko powszechnie znani i polecani w lokalnym środowisku.


Kolejny raz powtórzę: "łatwo się zagląda do cudzej kieszeni". Należy pamiętać o wielu kwestiach: zwolnienia lekarskie, urlopy, amortyzacja narzędzi, podatki, ubezpieczenia itp. A warunki atmosferyczne, a zima nie wspomnę już o ryzyku. Oczywiście każdy inwestor ma prawo wyboru.

Na pewno nie jest to łatwa praca, ale... czy w innych zawodach te kwestie nie występują? nie ma zwolnień lekarskich, narzędzi, a ryzyko (mnie np. co chwila informują o odpowiedzialności karnej - to też ryzyko i to duże) a lekarz - ten to dopiero ma cholerne ryzyko...

arktyk
16-02-2008, 11:27
Dziękuje i pozdrawiam,

Andrzej,

Andrzej Wilhelmi
16-02-2008, 15:42
I dlatego chce więcej zarabiać! Sprawy podaży i popytu reguluje rynek. Ja nie mam po co iść pod Sejm czy Kancelarię i żądać aby mi więcej płacono za moją pracę. Inwestor jest w lepszej sytuacji bo póki co może wybierać (oby właściwie). Pozdrawiam.

mdzalewscy
16-02-2008, 22:24
Witam,

Mamy taki projekt domu: http://www.dobredomy.pl/?id_project=21

Wczoraj byliśmy w Klinkierbudzie i daliśmy projekt dachu do wyceny.. Powierzchnia dachu to ok. 300 m2......,że materiały wyjdą koło 30.000. Może zmieścimy się w tym z rynnami.

No i pytanie : jak się ma kosztowo blachodachówka i ułożenie na takim projekcie (troszkę powiększony) do dachówki cementowej ?

Blachy bym nie zakładał bo szkoda domku w sensie stylistyki.

Taki dach 300m2 to wyjdzie spokojnie 30tyś za materiały, samej blachy płaskiej (obróbki) Ci pójdzie ze 35 arkuszy, zasmucę Cię iż klinkierbud często zaniża koszty (np. często wpisują iż pójdzie blachy płaskiej 15 arkuszy, itd..), a potem musisz ze 2 razy dokupywać towaru, to rynna to rynajza, to wekaflex, itd...

Jeśli już blacha bo kasy brakuje, to da się zaoszczędzić na więźbie parę groszy (jakieś 3tyś zł). Dodatkowo blacha wyjdzie taniej na takim domku z 5tyś zł. od dachówki. Robocizna na blachę od dachówki też tańsza z 10zł m2. Więc na całości zaoszczędzisz w przypadku blachy z 10-12tyś zł. Dachówkę układa się za jakieś 45zł/m2 z tańszych dachówek ceramicznych i w miarę dostępnych to masz Wienerbergera L15 lub Creatona Miendl MZ3. Pruszyński po wpadkach podniósł się z jakością...... solidna firma

CoolaTT
17-02-2008, 10:21
Wszyscy przeciwnicy piszą o niskiej jakości blach użwyanych do tłoczenia blachodachówki. A o jakości dachówki cementowej nie pisze nikt. Mam na działce taką jedną dachówkę brass podwójne SS - lacurowana, poleżeła sobie u mnie niespełna 2 lata lezała na ławce, a nie na dachu. Mech rośnie aż miło, lazura spękana w milionie miejsc. Aż strach mysleć że kiedyś planowałem to na dach.

Przeciwnikiem dachówki nie jestem. Tylko że to raczej dachówka cementowa jest tanią imitacją dachówjki ceramicznej. Mam balachodachówkę Plannja Royal i powiem że nie jest ona wcale tańsza od dachówki ceramicznej Brass

adam2007
17-02-2008, 12:32
Witam,

Mamy taki projekt domu: http://www.dobredomy.pl/?id_project=21

Wczoraj byliśmy w Klinkierbudzie i daliśmy projekt dachu do wyceny.. Powierzchnia dachu to ok. 300 m2......,że materiały wyjdą koło 30.000. Może zmieścimy się w tym z rynnami.

No i pytanie : jak się ma kosztowo blachodachówka i ułożenie na takim projekcie (troszkę powiększony) do dachówki cementowej ?

Blachy bym nie zakładał bo szkoda domku w sensie stylistyki.

Taki dach 300m2 to wyjdzie spokojnie 30tyś za materiały, samej blachy płaskiej (obróbki) Ci pójdzie ze 35 arkuszy, zasmucę Cię iż klinkierbud często zaniża koszty (np. często wpisują iż pójdzie blachy płaskiej 15 arkuszy, itd..), a potem musisz ze 2 razy dokupywać towaru, to rynna to rynajza, to wekaflex, itd...

Jeśli już blacha bo kasy brakuje, to da się zaoszczędzić na więźbie parę groszy (jakieś 3tyś zł). Dodatkowo blacha wyjdzie taniej na takim domku z 5tyś zł. od dachówki. Robocizna na blachę od dachówki też tańsza z 10zł m2. Więc na całości zaoszczędzisz w przypadku blachy z 10-12tyś zł. Dachówkę układa się za jakieś 45zł/m2 z tańszych dachówek ceramicznych i w miarę dostępnych to masz Wienerbergera L15 lub Creatona Miendl MZ3. Pruszyński po wpadkach podniósł się z jakością...... solidna firma


Dzięki za informację. Z tego co wiem to klinkierbud chyba nie sprzedaj blachy ?
To prawda ,ze szkoda stylistyki na blachodachówkę i chyba jednak zdecyduje sie na dachówkę ale cementową. Jest sporo tańsza od ceramicznej a wcale niegorsza. Będę wysyłał dalej oferty i zobaczymy.

mdzalewscy
17-02-2008, 18:34
Dzięki za informację. Z tego co wiem to klinkierbud chyba nie sprzedaj blachy ?
To prawda ,ze szkoda stylistyki na blachodachówkę i chyba jednak zdecyduje sie na dachówkę ale cementową. Jest sporo tańsza od ceramicznej a wcale niegorsza. Będę wysyłał dalej oferty i zobaczymy.

sprzedaje, bo z czego zrobisz obróbki pod dachówkę, może nie sprzedaje blachodachówki, ale blachę raczej tak.

adam2007
17-02-2008, 20:45
No tak , blachę sprzedaje. Chodziło mi o blachodachówkę... :)

Andrzej Wilhelmi
17-02-2008, 21:26
Z porastaniem jest tak, że nawet blachodachówka porasta. A z Twoją dachówką Braas'a tak się stało bo leżała naławce. Pozdrawiam.

CoolaTT
17-02-2008, 21:36
A jakby ten Braas leżał na dachu to niby by nie porósł tak??

Andrzej Wilhelmi
17-02-2008, 22:04
Pewnie od północnej strony by porósł ale by nie popękał. Pozdrawiam.

erni
22-02-2008, 10:27
Prosze powiedzcie ,jesli ktoś już rozważał ten temat ,o ile droższe jest położenie dachu dachówka od blachodachówki ??
Bardzo liczymy się z kosztami.
Co prawda ,rozpoczynamy dopiero w maju ,ale cały czas zastanawiamy się nad tym pokryciem.
Wszyscy juz omawiają dachówki ,a o blachodachówkach malo co sie pisze.
http://www.archi-projekt.com.pl/ramka.php?i=projekty
projekt APS 130
Z góry dziękuje[/img]

zbigmor
22-02-2008, 11:06
Prosze powiedzcie ,jesli ktoś już rozważał ten temat ,o ile droższe jest położenie dachu dachówka od blachodachówki ??
Bardzo liczymy się z kosztami.
Co prawda ,rozpoczynamy dopiero w maju ,ale cały czas zastanawiamy się nad tym pokryciem.
Wszyscy juz omawiają dachówki ,a o blachodachówkach malo co sie pisze.
http://www.archi-projekt.com.pl/ramka.php?i=projekty
projekt APS 130
Z góry dziękuje[/img]

O blachodachówce też sporo się pisze.
Jeżeli liczycie się z pieniędzmi to raczej wybierzcie prosty projekt dachu dwuspadowego. Przy tym projekcie podejrzewam, że koszt dachu niewiele będzie się różnił przy taniej dachówce i normalnej blachodachówce.

..::M:D::..
22-02-2008, 11:11
a który to projekt (http://www.archi-projekt.com.pl/ramka.php?i=projekty)

tomekwil
22-02-2008, 11:19
Bardzo liczymy się z kosztami
a daszek nie jest prosty, przy takim dachu wybrałbym dach. cementową.

tadzel
22-02-2008, 11:43
Ułożenie blachodachówki napewno ze trzy razy tańsze od dachówki i to zalezy jakiej.np karpiówka najdrosza.Blachodachówka nie porasta mchem, jest lżejsza a więć wieśba pod nią tańsza.Dachówka dobrej klasy na 100 lat, blacha na 20-30 lat.Przy wymianie dachówka na wysypisko, blachodachówka do punktu zbioru złomu.Pare ladnych groszy dadzą.

draven
22-02-2008, 12:37
witam
dachówka na pewno wyjdzie trochę drożej ale za 2-3 lata nawet nie będziesz o tym pamiętał a będziesz miał ładny dach na całe życie , pozdrawiam :)

zbigmor
22-02-2008, 12:50
witam
dachówka na pewno wyjdzie trochę drożej ale za 2-3 lata nawet nie będziesz o tym pamiętał a będziesz miał ładny dach na całe życie , pozdrawiam :)

Zapomni jeśli go zbuduje i stać go będzie na raty. Jeśli każdy element domu będzie droższy od planowanego o 20% to zamiast 300 000zł na dom można wydać 390 000zł, a to jest zauważalna różnica.
Podsumowując - niech każdy oceni swoje możliwości i buduje tak jak się mu podoba.
Mi się podoba bardziej dachówka, dach mam z blachodachówki. :)

draven
22-02-2008, 13:43
witam
dachówka na pewno wyjdzie trochę drożej ale za 2-3 lata nawet nie będziesz o tym pamiętał a będziesz miał ładny dach na całe życie , pozdrawiam :)

Zapomni jeśli go zbuduje i stać go będzie na raty. Jeśli każdy element domu będzie droższy od planowanego o 20% to zamiast 300 000zł na dom można wydać 390 000zł, a to jest zauważalna różnica.
Podsumowując - niech każdy oceni swoje możliwości i buduje tak jak się mu podoba.
Mi się podoba bardziej dachówka, dach mam z blachodachówki. :)

według mnie dach to ne jest "każdy" element domu a najważniejszy na którym nie ma co oszczędzać , zaoszczędzić można na wykończeniu. pozdrawiam :)

zbigmor
22-02-2008, 13:55
witam
dachówka na pewno wyjdzie trochę drożej ale za 2-3 lata nawet nie będziesz o tym pamiętał a będziesz miał ładny dach na całe życie , pozdrawiam :)

Zapomni jeśli go zbuduje i stać go będzie na raty. Jeśli każdy element domu będzie droższy od planowanego o 20% to zamiast 300 000zł na dom można wydać 390 000zł, a to jest zauważalna różnica.
Podsumowując - niech każdy oceni swoje możliwości i buduje tak jak się mu podoba.
Mi się podoba bardziej dachówka, dach mam z blachodachówki. :)

według mnie dach to ne jest "każdy" element domu a najważniejszy na którym nie ma co oszczędzać , zaoszczędzić można na wykończeniu. pozdrawiam :)

Jest najważniejszym tak samo jak fundament, ściany, konstrukcja dachu, okna, koler płytek ceramicznych, rodzaj podłogi itp. Wszytsko zależy dla kogo. I żeby nie było wątpliwości zakładam, że i blacha i dachówka i wszystko inne jest wykonane prawidłowo.
Skąd bierzecie takie informacje, że na czymś nie warto oszczędzać, a później i tak większość wydaje je na zbędne rzeczy (dla nich oczywiście niezbędne)

Lenart
22-02-2008, 14:36
draven napisał

według mnie dach to ne jest "każdy" element domu a najważniejszy na którym nie ma co oszczędzać , zaoszczędzić można na wykończeniu. :o
e tam
najważniejszy jest fundament
potem stropy
a dach tak jak wszystkie inne powinien być porządnie zrobiony żeby nie trzeba było naprawiać

Ja na dachu oszczędziłem :lol:
co prawda dałem mocniejszą więźbę (pod dachówkę beton. lub ceram.)
deskowanie (deski ze stropów), do tego grubsze ocieplenie ale blachodachówkę .
taniej, szybciej (w moim przypadku), też ładnie a za 20 lub 30 lat (jak spłacę kredyty i się zagospodaruję) to się pomyśli o ceramicznej albo innym cudzie :wink:

Yoric
22-02-2008, 14:49
jak bardzo liczycie sie z kosztami to tylko blacha - wyjdzie najtaniej.

adam2007
22-02-2008, 17:27
Prosze powiedzcie ,jesli ktoś już rozważał ten temat ,o ile droższe jest położenie dachu dachówka od blachodachówki ??
Bardzo liczymy się z kosztami.
Co prawda ,rozpoczynamy dopiero w maju ,ale cały czas zastanawiamy się nad tym pokryciem.
Wszyscy juz omawiają dachówki ,a o blachodachówkach malo co sie pisze.
http://www.archi-projekt.com.pl/ramka.php?i=projekty
projekt APS 130
Z góry dziękuje[/img]


Witam,

My także zastanawiamy się nad opcją. Mamy projekt indywidualny na bazie libry więc dosyć skomplikowany. Z tego co otrzymałem wyceny to najdrożej wychodzi dachówka ceramiczna Robena. Cementowa wychodzi z robocizną ok. 40 .000 , blachodachówka 36.000. Dach ok.310 m2. Z blachy jest duzo odpadu więc kompensuje to droższą robociznę. My dalej myślimy i czekamy jeszcze na wyceny... :D

ZW
22-02-2008, 17:48
Blachodachówka to także niższe koszty robocizny (mniej dłubania) i lżejsza - tańsza więźba.

draven
22-02-2008, 17:53
Prosze powiedzcie ,jesli ktoś już rozważał ten temat ,o ile droższe jest położenie dachu dachówka od blachodachówki ??
Bardzo liczymy się z kosztami.
Co prawda ,rozpoczynamy dopiero w maju ,ale cały czas zastanawiamy się nad tym pokryciem.
Wszyscy juz omawiają dachówki ,a o blachodachówkach malo co sie pisze.
http://www.archi-projekt.com.pl/ramka.php?i=projekty
projekt APS 130
Z góry dziękuje[/img]


Witam,

My także zastanawiamy się nad opcją. Mamy projekt indywidualny na bazie libry więc dosyć skomplikowany. Z tego co otrzymałem wyceny to najdrożej wychodzi dachówka ceramiczna Robena. Cementowa wychodzi z robocizną ok. 40 .000 , blachodachówka 36.000. Dach ok.310 m2. Z blachy jest duzo odpadu więc kompensuje to droższą robociznę. My dalej myślimy i czekamy jeszcze na wyceny... :D


jak widać różnica wynosi 4 tys , według mnie to żadne pieniądze jeśli policzyć plusy dachówki. pozdrawiam :)

adam2007
22-02-2008, 18:14
Prosze powiedzcie ,jesli ktoś już rozważał ten temat ,o ile droższe jest położenie dachu dachówka od blachodachówki ??
Bardzo liczymy się z kosztami.
Co prawda ,rozpoczynamy dopiero w maju ,ale cały czas zastanawiamy się nad tym pokryciem.
Wszyscy juz omawiają dachówki ,a o blachodachówkach malo co sie pisze.
http://www.archi-projekt.com.pl/ramka.php?i=projekty
projekt APS 130
Z góry dziękuje[/img]


Witam,

My także zastanawiamy się nad opcją. Mamy projekt indywidualny na bazie libry więc dosyć skomplikowany. Z tego co otrzymałem wyceny to najdrożej wychodzi dachówka ceramiczna Robena. Cementowa wychodzi z robocizną ok. 40 .000 , blachodachówka 36.000. Dach ok.310 m2. Z blachy jest duzo odpadu więc kompensuje to droższą robociznę. My dalej myślimy i czekamy jeszcze na wyceny... :D


jak widać różnica wynosi 4 tys , według mnie to żadne pieniądze jeśli policzyć plusy dachówki. pozdrawiam :)

Właśnie o to chodzi ale do dachu trzeba mieć kogoś naprawdę sprawdzonego i godnego zaufania bo jak nie to będziemy musieli stać i łapać je w czasie wiatru. Dziś jechałem na swoją działkę i w szoku byłem jak zobaczyłem sąsiada dach. Połowa to dziury. Paplaków nie brakuje , uważać trzeba.
Dlatego też nie zdecyduję się na tą firmę bonie wiem nic o niej.

dżordż5
23-02-2008, 07:24
No to ja bym uważała na takich tanich fachowców od dachówki. Tanio nie znaczy dobrze.

Bezdomna
23-02-2008, 10:33
Mam blachodachówkę. Żałuje. Wolałabym dopłacić do więźby, zrobić deskowanie i papę i czekać na lepsze czasy. Z innymi rzeczami też czekam, więc czemu z dachem nie poczekać?
Nota bene z mojej blachodachówki ogólnie jestem zadowolona.Mam Plannję Royal.

aga&piotr
23-02-2008, 12:22
Patrze na te wypowiedzi i uśmiecham sie pod nosem :D
Jeszcze chwile temu też rozmylaliśmy nad materiałem na dach...
My również należymy do osób szukających oszczędności.
U nas sprawa wygląda tak, dach jest przykryty dachówką roben :D , myślałam że o dachówce to moge sobie pomarzyć, co sie okazało czasy sie zmieniły i kupić teraz dobrą blache to prawie to samo co dachówke np ceramiczną. Pisze prawie bo oczywiście jest jakieś ale...a mianowicie zrezygnowaliśmy z dachówki końcowej lewej i prawej, wykończenia mamy z blachy.
Tym oto sposobem wycena np planniji, ruuki czy innej dobrej blachy wyrównała się z wyceną robena, nie wspomne że gdybyśmy się zdecydowali na cementową chociażby braas, to można by brać dachówke końcową.
Mimo dziwnych uwag srzedających (typu będziecie żałować :o ) na temat przyszłego wyglądu dachu bez dachówki końcowej zdecydowaliśmy sie na taki krok bez wahania, widzieliśmy dachy wykończone blachą i że tak powiem to nasz typ :D
Jeśli chodzi o więźbe, to można ciut zaoszczędzić, ale to na serio ciut.
Moja rada, proście o wyceny w tylu firmach ilu sie da, i na blache i na dachówke, przelicznie porównajcie i zobaczcie czy rzeczywiście jest aż tak duża różnica.
My na początku rozglądaliśmy się tylko za blachą, bo że niby tańsza, okazało się coś zupełnie innego :wink:
Blacha równie ładnie wygląda, tylko jej trwałość :roll: , skoro szukamy oszczędności to po co zmieniać za ileś tam lat.
ale sie rozpisałam :o
Życzę trafnych wyborów :D

Pozdrawiam
Aga

adam2007
23-02-2008, 12:34
Patrze na te wypowiedzi i uśmiecham sie pod nosem :D
Jeszcze chwile temu też rozmylaliśmy nad materiałem na dach...
My również należymy do osób szukających oszczędności.
U nas sprawa wygląda tak, dach jest przykryty dachówką roben :D , myślałam że o dachówce to moge sobie pomarzyć, co sie okazało czasy sie zmieniły i kupić teraz dobrą blache to prawie to samo co dachówke np ceramiczną. Pisze prawie bo oczywiście jest jakieś ale...a mianowicie zrezygnowaliśmy z dachówki końcowej lewej i prawej, wykończenia mamy z blachy.
Tym oto sposobem wycena np planniji, ruuki czy innej dobrej blachy wyrównała się z wyceną robena, nie wspomne że gdybyśmy się zdecydowali na cementową chociażby braas, to można by brać dachówke końcową.
Mimo dziwnych uwag srzedających (typu będziecie żałować :o ) na temat przyszłego wyglądu dachu bez dachówki końcowej zdecydowaliśmy sie na taki krok bez wahania, widzieliśmy dachy wykończone blachą i że tak powiem to nasz typ :D
Jeśli chodzi o więźbe, to można ciut zaoszczędzić, ale to na serio ciut.
Moja rada, proście o wyceny w tylu firmach ilu sie da, i na blache i na dachówke, przelicznie porównajcie i zobaczcie czy rzeczywiście jest aż tak duża różnica.
My na początku rozglądaliśmy się tylko za blachą, bo że niby tańsza, okazało się coś zupełnie innego :wink:
Blacha równie ładnie wygląda, tylko jej trwałość :roll: , skoro szukamy oszczędności to po co zmieniać za ileś tam lat.
ale sie rozpisałam :o
Życzę trafnych wyborów :D

Pozdrawiam
Aga


Właśnie tak robimy my i popieram w 100%. Myślenie kogoś ,że nie stać go na dachówkę może być naprawde mylne. Po wycenach które otrzymaliśmy jestem pełen optymizmu ,że to będzie jednak dachówka.Pytać wysyłać zapytania i wszystko będzie jasne. :lol:

carringtontomas
23-02-2008, 20:31
Generalnie wybór pokrycia zależy przede wszystkim od projektu dachu - im bardziej skomplikowany tym łatwiej będzie go wykonać z blachy (niekoniecznie ta iej)...jednak... należy pamiętać, że np. Braas daje 25 lat gwarancji na dachówkę - ile daje np,. Pruszyński???

Krzysztofik
23-02-2008, 20:39
Generalnie wybór pokrycia zależy przede wszystkim od projektu dachu - im bardziej skomplikowany tym łatwiej będzie go wykonać z blachy (niekoniecznie ta iej)...jednak... należy pamiętać, że np. Braas daje 25 lat gwarancji na dachówkę - ile daje np,. Pruszyński???
Przykro mi to stwierdzić, ale jesteś w błedzie.
Czy będziesz wykonywał sam,czy firma to taniej wyjdzie dachówka.
Porównaj ceny dachówki cementowej i blachodacówk i porównaj ceny położenia.
Opieram sie na swoim regionie.
Dachówke poloże sam, bo solidnych ekip już nie ma(w dogodnym dla mnie terminie).

Adamol
23-02-2008, 20:51
Kilka spostrzeżeń:
- położenie dachówki ceramicznej jest droższe niż cementowej (tak przynajmniej jest u mnie)
- w przypadku skomplikowanego dachu jeżeli zastosuje się dachówkę to będzie mniej odpadów, ale potrzeba będzie więcej gąsiorów...
- żeby dachówka nie spadała, trzeba ją przytwierdzać do łat (600 spinek kosztuje 220 zł brutto - żaden koszt, a pewność, że nic na głowę nie zleci w czasie wichury)
- wiele osób ma syndrom opadającej szczęki - w takim przypadku tylko dachówkę ceramiczną, najlepiej glazurowaną

czandra
24-02-2008, 07:43
o robociźnie nawet nie warto wspominać za dachówkę mam 7500 za blachę 11000

Przy takim dachu to bardzo dobra cena - 30/m2. U mnie, na głębokiej prowicji, przy prostym dwuspadowym dachu, wyszło ok. 38 zł/m2. Dodam, że nie cena za wykonanie jest najważniejsza, tylko, czy ekipa jest sprawdzona. Czasem warto zapłacić więcej i spać spokojnie.

Szef23
24-02-2008, 11:34
Ja rowniez mialem dylemat w doborze pokrycia dachu
Rozwazalem wybor miedzy dachowka ceramiczn Roben a betonowa Braas

Ze wzgledu na cene wybor padl na betonowego Braasa ( roznica 5 tys zl na moim dachu )
Teraz do wyboru zostal tylko model
romanska czerwona - nowa technologia akrylowa , sliska i polyskliwa powierzchnia
Celtycka - tradycyjna

Nie wiem za bardzo na co sie zdecydowc Romanska jest nieco drozsza ale jej powloka bardziej mi sie podoba i chyba nie bedzie tak sie brudzic i zarastac
Z drugiej jednak strony to nowosc i nie wiadomo jak sprawdzi sie w praniu

Dylemat mam rowniez czy robic deskowanie i klasc pape czy polozyc tylko folie paroprzepuszczalna wzmocniona Delta Reflex - taka srebrna ?????

adam2007
24-02-2008, 15:01
Generalnie wybór pokrycia zależy przede wszystkim od projektu dachu - im bardziej skomplikowany tym łatwiej będzie go wykonać z blachy (niekoniecznie ta iej)...jednak... należy pamiętać, że np. Braas daje 25 lat gwarancji na dachówkę - ile daje np,. Pruszyński???

Im bardziej skomplikowany dach tym łatwiej z blachy ????

To chyba pomyłka...mam nadzieje :D

tadzel
24-02-2008, 15:28
szef 23 Dach to nie tylko pokrycie to całość a więć i krokwie ich odstęp pomiedzy nimi,grubość, to musi być uczciwie policzone.Wy tak piszecie nie wiem deskowac, czy folia a jak dacówka, a moze blachodachowka takie rozwiazania moga prowadzic tylko do kleski. Inne sa krokwie i ich rostawienie dla blachodachówki a inne dla dachowki. Patrz cięzar dachu.Dla przykładu roztawienie krokwi dla balchodachowki 90 cm a dla dachówki nie wiecej niz 70 cm.
Jaki jest ciężar pokrycia , dechy +dachówka a jaki folia i blachodachówka.

Szef23
24-02-2008, 16:21
szef 23 Dach to nie tylko pokrycie to całość a więć i krokwie ich odstęp pomiedzy nimi,grubość, to musi być uczciwie policzone.Wy tak piszecie nie wiem deskowac, czy folia a jak dacówka, a moze blachodachowka takie rozwiazania moga prowadzic tylko do kleski. Inne sa krokwie i ich rostawienie dla blachodachówki a inne dla dachowki. Patrz cięzar dachu.Dla przykładu roztawienie krokwi dla balchodachowki 90 cm a dla dachówki nie wiecej niz 70 cm.
Jaki jest ciężar pokrycia , dechy +dachówka a jaki folia i blachodachówka.

Dach mam oryginalnie zaprojektowany na deske z dachowka ceramiczna a rozstaw miedzy krokwiami to 90 Watpie czy doprowadzi to do kleski :D

Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie jesli nie zmieniajac konstrukcji dachu pomine deski i zastosuje folie Deski nie pelnia zadnej funkcji konstrukcyjnej w dachu i mozna je pomijac bez zadnych obliczen

Gorzej jest gdy przerabiamy np dach zaprojektowany na blachodachowke na dachowke cementowa gdyz znacznie zwieksza to jego ciezar i tu trzeba by jeszcze raz przeliczyc konstrukcje

A co powiecie na deskowanie pokryte folia paroprzepuszczalna Delta Vent S zamiast papy ?? Folia jest paroprzepuszczalna i wodo odporna Cenowo wychodzi jak papa ale zapewnia paroprzepuszczalnoc Dekarze wlasnie poradzili mi takie rozwiazanie

budulec1
24-02-2008, 17:11
Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie jesli nie zmieniajac konstrukcji dachu pomine deski i zastosuje folie Deski nie pelnia zadnej funkcji konstrukcyjnej w dachu i mozna je pomijac bez zadnych obliczen

Gorzej jest gdy przerabiamy np dach zaprojektowany na blachodachowke na dachowke cementowa gdyz znacznie zwieksza to jego ciezar i tu trzeba by jeszcze raz przeliczyc konstrukcje

Jestem ciekawy ile dachów policzyłeś, że dajesz takie rady?
Często to właśnie zmniejszenie ciężaru jest przyczyną katastrofy.
pzdr

szybkaosa
24-02-2008, 17:38
Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie jesli nie zmieniajac konstrukcji dachu pomine deski i zastosuje folie Deski nie pelnia zadnej funkcji konstrukcyjnej w dachu i mozna je pomijac bez zadnych obliczen

Gorzej jest gdy przerabiamy np dach zaprojektowany na blachodachowke na dachowke cementowa gdyz znacznie zwieksza to jego ciezar i tu trzeba by jeszcze raz przeliczyc konstrukcje

Jestem ciekawy ile dachów policzyłeś, że dajesz takie rady?
Często to właśnie zmniejszenie ciężaru jest przyczyną katastrofy.
pzdr

tzn?

czandra
24-02-2008, 17:42
więcej czyli ile ??

czy jak dekarz będzie zarabiał 15 tys na miesiąc to będzie solidniejszy ?? czy może trzeba dać mu 20 tyś na rękę żeby kład solidnie ??

albo inaczej patrząc jeszcze 2 lata temu jak dekarz zarabiał tylko 5 tyś na rękę na miesiąc to robił niesolidnie ??

Chyba nie do końca mnie zrozumiałeś. Ja stawiam głównie na solidność i doświadczenie, a to kosztuje. Nie ma co popadać w skrajności i wszędzie szukać osczędności, zwłaszcza przy dachu. W ostatnim czasie robocizna poszła bardzo do góry i nic na to nie poradzisz. Nie ma sensu wspominać tego, co nie wróci.

Andrzej Wilhelmi
24-02-2008, 18:01
Pełne deskowanie jest elementem sztywniącym dach więc rezygnacja z tego elementu nie jest bezkarna i należy zastosować inne rozwiązanie sztywniące więźbę. Dodatkowo deskowanie powoduje równomierne obciążenie poszczególnych elementów dachu. Dla wielu ekip prawidłowe zwentylowanie dachu to duży problem więc dla nich jedynym rozwiązaniem jest folia wysokoparoprzepuszczalna. Pozdrawiam.

budulec1
24-02-2008, 18:17
tzn?
tzn co?

budulec1
24-02-2008, 18:19
Pełne deskowanie jest elementem sztywniącym dach .
to jest oczywiście prawda, jednak nie uwzglednia się tego w obliczeniach

Szef23
24-02-2008, 18:30
Deskowanie nie jest elementem konstrukcyjnym ani nosnym dachu

Jak to mowil moj profesor od budownictwa "deska jest po to zeby lezala na niej papa " W czasie egzaminu wszyscy nauczyli sie tego chyba na pamiec


Andrzej Wilhelmi
Funkcje usztywniajaca spelnia wiatrownica

Wiem ze wielu z was sie z tym nie zgodzi .......

tadzel
24-02-2008, 18:37
Szef23 Jeżeli z rezygnujesz z deskowania i dasz folie to masz za duże odstepy pomiedzy krokwiami przy 90 cm jak dasz dachówke to bedzie wystepowało ugiecie w srodku. dla dachówki przy folii max.to 70 cm.

budulec1
24-02-2008, 18:37
Jak to mowil moj profesor od budownictwa "deska jest po to zeby lezala na niej papa ......

a czy profesor mówił co to jest ssanie wiatru?
mówił może również o konieczności rozpatrywania różnych schematów obciążeniowych?
Jeśli tak to dziwię się Twwoim wcześniejszym radom.

szybkaosa
24-02-2008, 18:47
tzn?
tzn co?
"Często to właśnie zmniejszenie ciężaru jest przyczyną katastrofy."

Szef23
24-02-2008, 18:56
Szef23 Jeżeli z rezygnujesz z deskowania i dasz folie to masz za duże odstepy pomiedzy krokwiami przy 90 cm jak dasz dachówke to bedzie wystepowało ugiecie w srodku. dla dachówki przy folii max.to 70 cm.

Chyba zle na poczatku zrozumialem o czym piszesz :/

Rozumiem ze chodzi ci o o ugiecie / zwisi foli miedzy krokwiami Fakt moze cos takiego wystapic

Dlatego po przeczytaniu archiwum zostaje przy pelnym deskowaniu

budulec1


a czy profesor mówił co to jest ssanie wiatru?
mówił może również o konieczności rozpatrywania różnych schematów obciążeniowych?
Jeśli tak to dziwię się Twwoim wcześniejszym radom.

Oczywiscie ze mowil
Moge Ci nawet napisac w jaki sposob pracuje dany element dachu np platwiowo kleszczowy - taki mam zaprojektowany przez konstruktora

krokiew - zginanie , sciskanie
kleszcze- rozciaganie sciskanie
platew- posrednia zginanie ukosne
slupek - sciskanie
miecze pionowe - sciskanie
zastrzal - sciskanie


Acha i nikomu tu nic nie radzilem Napisalem tylko ze jezeli dach zaprojektowany byl pod dachowke z deskowaniem to spokojnie z deskowania mozna zrezygnowac a nawet bez nerwow przejsc na lzejsza blache trapezowa Odwrotnie juz nie

Odchodzac juz od tej dyskusji Co sadzicie o polozeniu na deskowanie foli paroprzepuszczalnej Delta Vent S zamiast papy ??

budulec1
24-02-2008, 18:59
tzn?
tzn co?
"Często to właśnie zmniejszenie ciężaru jest przyczyną katastrofy."

Dużo częściej dochodzi do zerwania dachu niż do jego zawalenia. Zdecydowana większość dachów zerwanych są to dachy lekkie.

budulec1
24-02-2008, 19:02
jezeli dach zaprojektowany byl pod dachowke z deskowaniem to spokojnie z deskowania mozna zrezygnowac a nawet bez nerwow przejsc na lzejsza blache trapezowa Odwrotnie juz nie
a ja napisałem, ze to stwierdzenie może okazać sie błędne

Szef23
24-02-2008, 19:06
a ja napisałem, ze to stwierdzenie może okazać sie błędne

W zasadzie masz racje
Wszelkie zmiany konstrukcyjne powinny byc przeliczone przez konstruktora poza zmiana dotyczaca deskowania

budulec1
24-02-2008, 19:27
a ja napisałem, ze to stwierdzenie może okazać sie błędne

W zasadzie masz racje
Wszelkie zmiany konstrukcyjne powinny byc przeliczone przez konstruktora poza zmiana dotyczaca deskowania
powiem więcej, szczególnie należy zwracać uwagę na takie, które dla laika wydają się zmianami in plus, a w rzeczywistosci może okazać sie zupełnie inaczej

Jrrzy
24-02-2008, 19:57
Przewaga dachówki nad blachodachówka poza trwałością o której była mowa,polega też na lepszej izolacyjności cieplnej i nieporównywalnie lepszej izolacyjności akustycznej - szczególnie ważne przy użytkowym poddaszu.Przy skomplikowanym dachu są duże odpady blachodachówki, tak. że koszt pokrycia zaczyna być porównywalny. Dachówka angobowana nie porasta mchem i jest doskonale czyszczona przez deszcz. Pozdrawiam

adam2007
24-02-2008, 20:07
Przewaga dachówki nad blachodachówka poza trwałością o której była mowa,polega też na lepszej izolacyjności cieplnej i nieporównywalnie lepszej izolacyjności akustycznej - szczególnie ważne przy użytkowym poddaszu.Przy skomplikowanym dachu są duże odpady blachodachówki, tak. że koszt pokrycia zaczyna być porównywalny. Dachówka angobowana nie porasta mchem i jest doskonale czyszczona przez deszcz. Pozdrawiam


Teoretycznie nie porasta, w praktyce jednak każda dachówka prędzej czy później lekko się zamszy. Mówiło mi to wiele sprzedawców pokryć dachowych.

Andrzej Wilhelmi
24-02-2008, 20:08
krokiew - zginanie , sciskanie
kleszcze- rozciaganie sciskanie
platew- posrednia zginanie ukosne
slupek - sciskanie
miecze pionowe - sciskanie
zastrzal - sciskanie


Skoro jak piszesz posiadasz elementarną wiedzę dotyczącą więźby to dziwię się tym zapisom. Nie ma elementów pracujących jednocześnie na ściskanie i rozciąganie! Kleszcze pracują zawsze na rozciąganie natomiast jętki zawsze na ściskanie! Czym się różni miecz od zastrzału? Co to są miecze pionowe?
Wracając do mojej wcześniejszej wypowiedzi zwróciłem uwagę na fakt, iż rezygnując z deskowania należy zastosować inny element sztywniący i może być to np. wiatrownica (niemontowana przy pełnym deskowaniu).
Osobiście nie jestem zwolennikiem folii co nie oznacza, że folia jest zła. Pozdrawiam.

Szef23
24-02-2008, 20:27
Skoro jak piszesz posiadasz elementarną wiedzę dotyczącą więźby to dziwię się tym zapisom. Nie ma elementów pracujących jednocześnie na ściskanie i rozciąganie!.

Nie pisze ze jestem tu jakas alfa i omega Pisze tylko to czego nauczylem sie na uczelni
Tam nie jest napisane ze jednoczesnie To faktycznie jest nie możłiwe
Chodzilo mi o sciskanie lub rozciaganie w zaleznosci od parcia/ssania wiatru
i wlasnie tak pracuja zarowno jetki jak i kleszcze


Czym się różni miecz od zastrzału? Co to są miecze pionowe?


Schemat konstrukcji platwiowo kleszczowej
Jeszcze nigdy nie spotkalem sie z takim rozwinieciem tej konstrukcji U mnie w projekcie jest ona nawet okrojona o czesc slupow

http://img218.imageshack.us/img218/1820/25926951rb1.jpg (http://imageshack.us)


Wracając do mojej wcześniejszej wypowiedzi zwróciłem uwagę na fakt, iż rezygnując z deskowania należy zastosować inny element sztywniący i może być to np. wiatrownica (niemontowana przy pełnym deskowaniu).

Wczesniej juz o tym pisalem To wiatrownica jest glownym elementem konstrukcyjnym ktory zapewnia wiezbie sztywnosc i wydaje mi sie ze nie powinna byc ona stosowana zamiennie z deskowaniem

Andrzej Wilhelmi
24-02-2008, 23:40
Skoro wiatr prze na jedną połać dachu to automatycznie występują siły ssące na przeciwnej połaci nie mają one jednak nic wspólnego z rozkładem sił statycznych w elementach więźby. Pozdrawiam.

budulec1
25-02-2008, 09:28
Skoro wiatr prze na jedną połać dachu to automatycznie występują siły ssące na przeciwnej połaci nie mają one jednak nic wspólnego z rozkładem sił statycznych w elementach więźby. Pozdrawiam.
Przepraszam Andrzeju, ale nic nie zrozumiałem.
Jak to siły ssące nie maja nic wspólnego z rozkładem sił?
Nie zapominaj, ze na nawietrznej równiez mogą powstać siły ssące, a ponadto powinienes jeszcze uwzględniać ssanie krawedziowe.
Przy lekkich dachach ( o wiatach nie wspominajac) może to sie okazac bardzo zgubne.

szybkaosa
25-02-2008, 10:09
Skoro wiatr prze na jedną połać dachu to automatycznie występują siły ssące na przeciwnej połaci nie mają one jednak nic wspólnego z rozkładem sił statycznych w elementach więźby. Pozdrawiam.
Przepraszam Andrzeju, ale nic nie zrozumiałem.
Jak to siły ssące nie maja nic wspólnego z rozkładem sił?
Nie zapominaj, ze na nawietrznej równiez mogą powstać siły ssące, a ponadto powinienes jeszcze uwzględniać ssanie krawedziowe.
Przy lekkich dachach ( o wiatach nie wspominajac) może to sie okazac bardzo zgubne.

Obciążenie krawędziowe uwzględnia tylko w przypadku liczenia pokrycia oraz łączników.

Andrzej Wilhelmi
26-02-2008, 20:44
Chciałem tylko powiedzieć, że zmienne siły zewnętrzne pochodzące od czynników atmosferycznych nie mają żadnego wpływu na rozkład sił w elementach więźby mają natomiast wpływ na ich wielkość. Jętki to zawsze elementy ściskane a kleszcze (zwane czasami ściągami) to zawsze elementy rozciągane! Pozdrawiam.

Krzysztofik
26-02-2008, 21:53
Chciałem tylko powiedzieć, że zmienne siły zewnętrzne pochodzące od czynników atmosferycznych nie mają żadnego wpływu na rozkład sił w elementach więźby mają natomiast wpływ na ich wielkość. Jętki to zawsze elementy ściskane a kleszcze (zwane czasami ściągami) to zawsze elementy rozciągane! Pozdrawiam.
Przyglądam sie Twoim postom i obawiam się, że nie dotrą pod właściwy adres.
Mam na myśli czysto teoretyczne rozważania ( osób z którymi polemizujesz),
które nie ukrywając w pewnych przypadkach ogłupiają.
Tak czy inaczej zycze powodzenia.

Szef23
27-02-2008, 10:17
Chciałem tylko powiedzieć, że zmienne siły zewnętrzne pochodzące od czynników atmosferycznych nie mają żadnego wpływu na rozkład sił w elementach więźby mają natomiast wpływ na ich wielkość. Jętki to zawsze elementy ściskane a kleszcze (zwane czasami ściągami) to zawsze elementy rozciągane! Pozdrawiam.

Nie jestem konstruktorem a moje rozwazania sa czysto teoretyczne ale mam pytanie

Brales pod uwage mozliwosc ssania wiatru z dwoch stron dachu ??
Jak wtedy zachowa sie jetka ?? Nadal bedzie sciskana ??
Bo RM-Win pokazuje co innego
No chyba ze ja popelnilem jakies bledy w rozumowaniu

http://img525.imageshack.us/img525/507/dachtf3.jpg

http://img525.imageshack.us/img525/6710/dach2yl6.jpg

budulec1
27-02-2008, 10:23
Obciążenie krawędziowe uwzględnia tylko w przypadku liczenia pokrycia oraz łączników.
Rozumiem, ze masz mnie za analfabetę.
Rozumiem równiez, ze znasz normę PN-EN 1991-1-4

budulec1
27-02-2008, 10:24
Nie jestem konstruktorem a moje rozwazania sa czysto teoretyczne ale mam pytanie

Brales pod uwage mozliwosc ssania wiatru z dwoch stron dachu ??
Jak wtedy zachowa sie jetka ?? Nadal bedzie sciskana ??
Bo RM-Win pokazuje co innego
No chyba ze ja popelnilem jakies bledy w rozumowaniu



a jeszcze niedawno twierdziłes, że zmniejszenie ciężaru dachu to pestka :D

Szef23
27-02-2008, 10:40
a jeszcze niedawno twierdziłes, że zmniejszenie ciężaru dachu to pestka :D

No moze nie taka pestka :) Twoje argumenty mnie przekonaly
Jednak dalej po cichu uwazam ze rezygnacja z deskowania na rzecz folii to zaden problem No chyba ze tak jak jeden z kolegow wczesniej stwierdzil przy krokwiach o rozstawie powyzej 70 cm moze obwisac :)

Andrzej Wilhelmi
27-02-2008, 22:25
Nie ma takiej możliwości aby siły ssące wystąpiły jednocześnie po obu stronach! Teoretycznie mogłaby wystąpić taka sytuacja w wyniku działania trąby powietrznej. Warunkiem zmiany sił w jętkach musiałaby być taka siła ssąca aby zrównoważyła ciężar pokrycia i ciężar własny więźby. W takim przypadku w pierwszej kolejności wyskoczą dachówki a następnie odfrunie cała reszta. I takie są efekty po przejściu trąby powietrznej. Pozdrawiam.

izabela.16
28-02-2008, 06:03
My raczej obstawiamy za blachodachówka:
1 przez cene
2 blachodachowka tez wyglada ladnie i jest chyba latwiejsza w montazu..

arktyk
28-02-2008, 07:24
Blachodachówka jest aktualnie w podbnej cenie jak dachówka cementowa. Jeśli masz dosyć mocną więźbę to właśnie dachówka cementowa wydaje się optymalnym wyborem. Dachówki ceramiczne są na ogół znacznie droższe niż cementowe. Rzeczywiście montaż dachówki jest trudniejszy i kosztuje więcej niż blachodachówki. Reasumując jeśli musicie oszczędzać to dajcie blachodachówkę, jeśli nie to dajcie dachówkę.

Pozdrawiam,

Szef23
28-02-2008, 07:42
Nie ma takiej możliwości aby siły ssące wystąpiły jednocześnie po obu stronach! Teoretycznie mogłaby wystąpić taka sytuacja w wyniku działania trąby powietrznej. Warunkiem zmiany sił w jętkach musiałaby być taka siła ssąca aby zrównoważyła ciężar pokrycia i ciężar własny więźby. W takim przypadku w pierwszej kolejności wyskoczą dachówki a następnie odfrunie cała reszta. I takie są efekty po przejściu trąby powietrznej. Pozdrawiam.

A czy przy kierunku wiatru od czola budynku ( dach 2 spadowy ) bo oby dwoch stronach dachu nie wystepuje ssanie ??

ZBYSZEK_SK
28-02-2008, 10:37
Odchodzac juz od tej dyskusji Co sadzicie o polozeniu na deskowanie foli paroprzepuszczalnej Delta Vent S zamiast papy ?? [/b]
Nie tak dawno byłem fanem membrany dachowej Delta Vent S kładzionej na pełne deskowanie zamiast papy.
W hurtowni gdzie kupowałem dachówkę namówiono mnie na te folię - bo super dach oddycha, bardzo wytrzymała i same plusy.
Życie pokazało co innego. :evil:
A Andrzej Wilhelmi doradzał żeby papować, a ja na swoje nieszczęście nie posłuchałem go. :evil:
Dekarze przybijali kotrłaty wraz z folią gwoździami pierścieniowymi (żeby lepiej trzymało) i kurka wodna te gwoździe prawdopodobnie poszarpały folię.
Po przybiciu łat przyszła cholerna ulewa i okazało się że zafoliowany dach przecieka w kilkunastu miejscach. :evil:
Gdyby nie ta ulewa to dekarze ułozyli by dachówkę i nawet bym nie wiedział że mam nieszczelny dach.
Kazałem zerwał całą folię, łaty, kontrłaty, oczyścić deski i cały dach został opapowany papą podkładową termozgrzewalną Zdunbit.
Zrobiłem mały test tej papy: jest cholernie wytrzymała na rozdarcia (na włókninie poliestrowej), okazuje się że wbity w nią gwóźdź jest skutecznie uszczelniony (tak jakby papa się wulkanizowała na otworze).
Cena m2 tej papy to 15PLN.
Także moje zdanie jest takie:jak pełne deskowanie to tylko papa.
Oczywiście trzeba pamietać o skutecznej wentylacji dachu (2 szczeliny).
Pozdrowienia dla Andrzeja Wilhelmi.

budulec1
28-02-2008, 15:33
A czy przy kierunku wiatru od czola budynku ( dach 2 spadowy ) bo oby dwoch stronach dachu nie wystepuje ssanie ??
Występuje, jako jeden z wariantów obliczeniowych.

Andrzej Wilhelmi
29-02-2008, 01:20
A czy przy kierunku wiatru od czola budynku ( dach 2 spadowy ) bo oby dwoch stronach dachu nie wystepuje ssanie ??

Chyba tylko teoretycznie. Przepływające po powierzchni dachu powietrze spowoduje wysysanie powietrza z pod dachówek a tym samym dociśnie je do połaci. Pozdrawiam.

adam2007
29-02-2008, 15:01
Blachodachówka jest aktualnie w podbnej cenie jak dachówka cementowa. Jeśli masz dosyć mocną więźbę to właśnie dachówka cementowa wydaje się optymalnym wyborem. Dachówki ceramiczne są na ogół znacznie droższe niż cementowe. Rzeczywiście montaż dachówki jest trudniejszy i kosztuje więcej niż blachodachówki. Reasumując jeśli musicie oszczędzać to dajcie blachodachówkę, jeśli nie to dajcie dachówkę.

Pozdrawiam,


Mimo ,że montaż kosztuje więcej to wychodzi i tak na to samo poprzez odpady z blachy. Przy połamanym dachu blacha wychodzi drożej niż dachówka cementowa. :D

Gosc_gość
01-03-2008, 20:27
Ja założyłem Braasa Podwójne S w powłoce Cisar kolor grafit i jeśli miałbym wybierać jeszcze raz na pewno wybrałbym tak samo. Ogólnie jestem zadowolony z wyglądu i pierwszego testu wiatru. Wiało do 130 km/h i żadnych strat, a u sąsiada za płotem falista średzka i spadło kilka szt. Może to też kwestia położenia :wink:

mario

No dzisiaj miałem owocny dzień latania po hurtowniach z dachówkami.
W wycenie wykonawcy miałem Brass Celtycka Lumino grafit
i pojechałem co by ją zobaczyć - nie jest zła, ale miała pecha, że obok leżały
Podwójne-S Cisar grafit - na 99,99999% będzie ta dachówka u mnie na dachu :P

paula_mario dzięki za fotki w dzienniku - przeszukałem całe forum Muratora po wyrazie Cisar i tylko Twoje fotki z tą dachówką znalazłem. Jeszcze raz dzięki :lol:

Ale jakby ktoś jeszcze miał lub wiedział gdzie są fotki z dachówką
Brass Podwójne-S Cisar grafit - to będę bardzo wdzięczny :P

adam2007
01-03-2008, 20:31
Ja założyłem Braasa Podwójne S w powłoce Cisar kolor grafit i jeśli miałbym wybierać jeszcze raz na pewno wybrałbym tak samo. Ogólnie jestem zadowolony z wyglądu i pierwszego testu wiatru. Wiało do 130 km/h i żadnych strat, a u sąsiada za płotem falista średzka i spadło kilka szt. Może to też kwestia położenia :wink:

mario

No dzisiaj miałem owocny dzień latania po hurtowniach z dachówkami.
W wycenie wykonawcy miałem Brass Celtycka Lumino grafit
i pojechałem co by ją zobaczyć - nie jest zła, ale miała pecha, że obok leżały
Podwójne-S Cisar grafit - na 99,99999% będzie ta dachówka u mnie na dachu :P

paula_mario dzięki za fotki w dzienniku - przeszukałem całe forum Muratora po wyrazie Cisar i tylko Twoje fotki z tą dachówką znalazłem. Jeszcze raz dzięki :lol:

Ale jakby ktoś jeszcze miał lub wiedział gdzie są fotki z dachówką
Brass Podwójne-S Cisar grafit - to będę bardzo wdzięczny :P

Także celuję w Brassa , na razie celtycką ale może jak zobaczę na żywo to mi się spodoba Podwójne S.

Gosc_gość
01-03-2008, 22:07
Także celuję w Brassa , na razie celtycką ale może jak zobaczę na żywo to mi się spodoba Podwójne S.

Celtycka ma więcej porów niż ta druga ( że tak to określę), bo jest w technologii Lumino,
a Podwójna-S jest w technologii Cisar zdecydowanie bardziej gładka i na pewno będzie bardziej odporna na wszelkie zabrudzenia tudzież mchy i inne paskudztwa.
Wzór jest w tym momencie mało istotny, ale warto brać wersję Cisar.

adam2007
01-03-2008, 22:16
Także celuję w Brassa , na razie celtycką ale może jak zobaczę na żywo to mi się spodoba Podwójne S.

Celtycka ma więcej porów niż ta druga ( że tak to określę), bo jest w technologii Lumino,
a Podwójna-S jest w technologii Cisar zdecydowanie bardziej gładka i na pewno będzie bardziej odporna na wszelkie zabrudzenia tudzież mchy i inne paskudztwa.
Wzór jest w tym momencie mało istotny, ale warto brać wersję Cisar.


Masz prawie taki sam projekt jak mój tylko ja mam więcej kukułek. Masz już wycenę na tego Brassa?

Gosc_gość
01-03-2008, 22:33
Także celuję w Brassa , na razie celtycką ale może jak zobaczę na żywo to mi się spodoba Podwójne S.

Celtycka ma więcej porów niż ta druga ( że tak to określę), bo jest w technologii Lumino,
a Podwójna-S jest w technologii Cisar zdecydowanie bardziej gładka i na pewno będzie bardziej odporna na wszelkie zabrudzenia tudzież mchy i inne paskudztwa.
Wzór jest w tym momencie mało istotny, ale warto brać wersję Cisar.


Masz prawie taki sam projekt jak mój tylko ja mam więcej kukułek. Masz już wycenę na tego Brassa?

Ja mam wykonawcę ( firma) na materiały i robociznę,płacę za
poszczególne etapy kwoty częściowe, ale nie mające wiele
wspólnego z ich rzeczywistym kosztem.
Wycena na 239 tys. stan surowy otwarty (materiały i robocizna)
- w tym Celtycka Lumino grafit i inne rzeczy, które już wymieniałem tu:
http://forum.muratordom.pl/post2371371.htm#2371371

wojtehal
30-03-2008, 12:08
Sam stoję przed wyborem:
dachówka brassa celtycka czy blachodachówka.
Dachu mam niewiele bo 160 m2. różnica w wycenie wyszła mi na korzyść blachodachówki o jakieś 3500 zł, a więc zastanawiam się bo to zawsze 3500. Tylko czy warto?

CoolaTT
30-03-2008, 21:11
To sobie odpowiedz na kilka pytań.

Do dachu z dachówki potrzebne jest deskowanie i papowanie (dodatkowy koszt)
Dach z dachówki bardziej obciąża dom (zależy jaki masz dom i jaki masz grunt)
Położenie 1m2 dachówki jest trochę droższe od położenia 1m2 bloachodachówki (koszta)
W przypadku dachówki efektownie podbijaja ceny gąsiory i innego rodzaju urozmaicenia

Po dachówką masz za to napewno ciszej i napewno latem chłodniej niż pod blachą.

Wybór i wyrób należy do Ciebie.

bzyki
02-04-2008, 16:07
wojtehal, po przeczytaniu tego tematu, również stoimy przed identycznym dylematem: celtycka braasa czy blachodachówka...

I szczerze przyznam, mam już mętlik. Niby już byłam zdecydowana na dachówkę cementową (ceramiczna odpada z założenia - nie stać nas), ale ostatnio zamarzył mi się zielony dach :roll: (tak to już niestety jest, jak baby są wymyślate i mocno się interesują budową swojego domku).

I tu pojawił się problem - niestety nie spotkałam się z zieloną dachówką cementową. Ba - nawet wśród ceramiki kolor ten jest rzadkością i jeśli już się pojawia, to ofercie drogiej firmy... i kosztuje i tak więcej niż standardowe kolory...

I to jest argument na blachodachówkę - tu można przebierać w kolorach i odcieniach, nie tylko jeśli chodzi o zielenie...

Jedyne co mnie powstrzymuje przed blachą, to:

- zdecydowanie mniejsza trwałość od dachówki (i nie mówimy tu ofkoz o tych 80 latach)

- dachówka to sprawdzony (od tysięcy lat) materiał

- obawa przed nagrzewaniem poddasza latem

- mimo że nie uważam, że blachodachówka wygląda źle i jest "tańszą" imitacją dachówki, to jednak dachówka wygląda ładniej, co by nie mówić :(


A może któraś z firm oferuje zieloną dachówkę cementową? Może ktoś się orientuje?

urszulak
02-04-2008, 16:25
Benders ma w ofercie zielone dachówki

bzyki
02-04-2008, 19:14
O! Ślicznie dziękuję, zorientuję się w ofercie :D

Andrzej Wilhelmi
02-04-2008, 22:31
Braas, Euronit, Nelskamp. Pozdrawiam.

wojtehal
13-04-2008, 10:31
Sam niedawno widziałem ciemnozielonego brassa z ceną coś około 34 zł za m2
w Chelmie Śląskim.

My dalej stoimy przed dylematem, blacha czy dachówka cementowa a zostało juz niewiele czasu żeby wybrać ostatecznie

arktyk
14-04-2008, 08:35
Wybierzcie dachówkę cemementową. Nie bierzcie wielu kosztownych dodatków. Cenowo wyjdzie to niewiele drożej od blachodachówki, a efekt uzytkowy, wizualny itp będzie dużo lepszy niż blacha.

Pozdr,

wojtehal
14-04-2008, 20:42
W końcu po wielu dniach przemyśleń, szukania dziury w całym, wszystkich za i przeciw wybór padł na dachówkę cementową Brass celtycka w czarnym kolorze i niech się dzieje co chce :D

Andrzej Wilhelmi
14-04-2008, 20:51
Bardzo dobry wybór ten BRAAS. Pozdrawiam.

michant
15-04-2008, 21:35
sa

michant
15-04-2008, 21:36
ja mam

michant
15-04-2008, 21:48
U mnie jeszcze daleko do tego aby klasc dach na domku ale juz szukam i pytam. Ceramiczna to oczywiscie marzenie chyba nie tylko moje - niestety cena :(
I tu stanalem jak kazdy przed dylemetem. Cementowa czy blachodachowka ??
Swietnie ktos napisal nikt nikogo nie przekona i nie wykarze wyzszosci tego materialu ktory juz sam wybrall. Ci ktorzy maja blache beda bronic swojego wybory ci ktorzy wybrali cementowa swojego. Mnie utwierdzila w wyborze cementowej informacja od mojego kuzyna. Podziele sie nia moze przyda sie innym: w niemczech nie uzywa sie blachy do pokryc dachowych poniewaz domy buduje sie tylko z wiezba. Odeskowania jakie sa jeszcze w Polsce stosowane sa tutaj kompletnie niespotykane. Cala filozofia poddasza jest juz dosc nowoczesna stosujac tradycyjna wiezbe i pod dachowka membrane poraprzepuszczalna otrzymasz zdrowy klimat strychu lub doskonale wyjscie do rozbudowy tej kondygnacji jako pelnoprawnego pomieszczenia zapewniajacego pozytywny bilans energetyczny. Blacha dodatkowo jest glosna a jej uszkodzenie powoduje z racji rozmiarow calych platow dosc skomplikowana naprawe. Dachowki natomiast maja wlasciwosci izolacyjne w razie uszkodzenia mozna wymienic pojedyncze czesci i najwazniesze to oczym juz wyzej wspominalem - klimat. Blacha jest poprostu tanim substytutem dachu- moim zdaniem.
O dachowkach cementowych czy ogolnie nie ceramicznych nic zlego nie slyszalem. Sa taksamo odporne na mroz, wode i sciskanie, waga rowniez sa zblizone do siebie. Wszystko zalezy od jakosci wykonania. Dobra dachowka nie ceramiczna jest rowna ceramicznej a krotszy i prostrzy proces produkcji odbija sie pozytywnie na jej cenie.
My na naszym domu mamy rowniez dachowke nie ceramiczna i z perspektywy 6 lat moge powiedziec bez kozery- bardzo dobra.
A odpwoiedz te otrzyamle gdyz chcialem uslsyzec na temat niemeickiem firmy Nelskamp.
Podsumuwujac powiem tak: Wybieram zdecydowanie cementow ale Leier odpada Euronit tez z wszystkich wybraem Braasa choc nie powiem Nelskamp tez wchodzi narazie w rachube teraz tylko kolor i styl do wyboru (ale to juz zona musi miec swoj udzial w budowaniu)

TINEK
16-04-2008, 19:46
Witam
Brass, Nelskamp, Euronit... i pozostałe cementowe, czy naprawdę różnią się między sobą (jakościowo), bo ja jakoś nie mogę dostrzec różnicy - uświadomcie mnie (pytam z ciekawości, ponieważ ja mam już dach, ale może inni skorzystają)
pozdrawiam
TINEK

izabela.16
17-04-2008, 06:41
Kompromis płacowy....blachodachówka..niby skomplikowany dach ale i tak wychodzi taniej o 15k.

arktyk
25-04-2008, 08:01
A ja mam takie spostrzeżenie. Jeśli ktoś wybiera okazały dom o charakterze rezydencji, a potem w ramach kompromisów płacowych kładzie na dachu blachodachówkę, to świadczy o złamaniu zasady "mierz siły na zamiary". Piękna rezydencja o wielokrotnie złamanym dachu pokryta blachodachówką będzie miała dosyć oryginalny wygląd - chociaż takich i u mnie na osiedlu nie brakuje.
Cóż robić działa zasada "zastaw się a postaw się".

Pozdr,

nakoto
06-06-2008, 19:06
Witam

Pisze bo mam ogromny dylemat ale od poczatku:

dach 220 m2 - dwuspadowy

dostalem oferty na

dachowke cementowa - BRAAS celtycja - cena 26 pln za m2 brutto
blachodachowka PLANNJA smart czy regent - to 31 brutto za m2

naturalnie mam inne zblizone ceny blachodachowke niemieckich czy ruuki

i teraz Prosze o pomoc

jak to sie ma do ostatecznych kosztow calego materialu czyli ze wszelkimi akcesoriami i z robocizna

bo np, pelne deskowanie z robocizna jak dam pod blachodachowke to wychodzi ze dachowka bedzie naprawde w bardzo nieskiej cenie

TOMASZQS
06-06-2008, 19:36
Witam

Pisze bo mam ogromny dylemat ale od poczatku:

dach 220 m2 - dwuspadowy

dostalem oferty na

dachowke cementowa - BRAAS celtycja - cena 26 pln za m2 brutto
blachodachowka PLANNJA smart czy regent - to 31 brutto za m2

naturalnie mam inne zblizone ceny blachodachowke niemieckich czy ruuki

i teraz Prosze o pomoc



jak to sie ma do ostatecznych kosztow calego materialu czyli ze wszelkimi akcesoriami i z robocizna

bo np, pelne deskowanie z robocizna jak dam pod blachodachowke to wychodzi ze dachowka bedzie naprawde w bardzo nieskiej cenie

I nad czym się tu zastanawiać ? zresztą pod dachówkę też radzę deskowanie...

M@riusz_Radom
06-06-2008, 20:26
To cena za 1m kwadratowy. Jak się doliczy wszystkie obróbki to dachówka już nie wychodzi tak rewelacyjnie. Ponadto wybrałeś jedną z droższych blach na rynku tylko czy lepszą ? Tu już zdania są podzielone.

TOMASZQS
06-06-2008, 20:34
Fakt zapomniałem, przecież przy blachodachówce nie ma wcale obróbek...

M@riusz_Radom
06-06-2008, 20:35
Są, ale znacznie tańsze.

TOMASZQS
06-06-2008, 20:38
Przy tak zbliżonej cenie i konstrukcji pod dachówkę, nawet bym nie spojrzał na to coś, nie mówiąc o położeniu na swój dach, ale wybór ostateczny należy do inwestora...

M@riusz_Radom
06-06-2008, 20:42
Przelicz Budmat w cenie 18.85 netto i ceny już nie będą tak zbliżone.

TOMASZQS
06-06-2008, 20:45
Przelicz Budmat w cenie 18.85 netto i ceny już nie będą tak zbliżone.

Przelicz Leier bez faktury, a też troszkę się zdziwisz, zresztą nie ma się co spierać, imitacja to imitacja (tylko)

M@riusz_Radom
06-06-2008, 20:49
No i tu jest pies pogrzebany, ja muszę mieć faktury ;) Nie neguję tego, że co dachówka to dachówka ale czasem blacha to wybór konieczny. U nas projektant zrobił więźbę krokwiowo-jętkową czyli cały ciężar dachu spoczywa na murłatach. Aby wzmocnić konstrukcję musielibyśmy dać na poddaszu drewniane słupy - wsporniki. Ze względów estetycznych ( sic ! ) zdecydowaliśmy się właśnie na blachę. Ta nam nie ograniczy komfortu swobodnego poruszania się po pomieszczeniach a blachę na dachu jakoś przeżyjemy :)

TOMASZQS
06-06-2008, 20:51
No i tu jest pies pogrzebany, ja muszę mieć faktury ;) Nie neguję tego, że co dachówka to dachówka ale czasem blacha to wybór konieczny. U nas projektant zrobił więźbę krokwiowo-jętkową czyli cały ciężar dachu spoczywa na murłatach. Aby wzmocnić konstrukcję musielibyśmy dać na poddaszu drewniane słupy - wsporniki. Ze względów estetycznych ( sic ! ) zdecydowaliśmy się właśnie na blachę. Ta nam nie ograniczy komfortu swobodnego poruszania się po pomieszczeniach a blachę na dachu jakoś przeżyjemy :)

Rzecz gustu, ale ja bym takiej imitacji nie przeżył :lol: niech się trzyma jak najdłużej , czego Ci życzę

M@riusz_Radom
06-06-2008, 20:58
Widzisz, my nie moglibyśmy przeżyć słupów ;) W sumie nasz błąd bo już na etapie projektu mogliśmy o tym pomyśleć i wsporniki wstawić tak, aby znalazły się w linii ściany.Krokwie i tak nie są najgorsze bo 7x18 + zdecydowaliśmy się dać podwójne jętki zamiast pojedynczych więc należałoby jeszcze tylko przeliczyć ile tych słupów i gdzie je wstawić i moglibyśmy dać cement.

Ale aby oddać sprawiedliwość, to na etapie projektu byliśmy już zdecydowani na blachę tak więc specjalnie nad tym nie ubolewamy.

nakoto
06-06-2008, 21:24
no i ja mam to samo

projekt nie przewidywal dachowki wiec przy krokwach 7x20 musze dac gdzies wsporniki, ciesla zkwitowal to ze nie bedzie z tym problemu bo roabili takie rzeczy nie raz i nie dwa, a ze moj kierownik budowy jest takze architektem dodatkowo sie jakos maja dogadac i co nieco pod dachowke gdzies dostawic

ale wlasnie, wiem ze akcesoria sa drogie do dachowki tylko ja ma mdach prosty jak budowa cepa, dwuspadowy wiec na taki idzie tego o wiele mniej

M@riusz_Radom
06-06-2008, 21:29
No mimo wszystko ja bym się nie opierał tak bardzo na słowach cieślli i kierbuda bo to nie im się to może zawalić na głowę, tylko dał to ponownie do przeliczenia pod dachówkę. No i ewentualnie zwiększyć przekroje krokiew. 7cm to chyba ciut mało.

Malobert
07-09-2008, 11:48
a liczycie robociznę ?
położenie blachodachówki to jest tri-miga, widziałem u sąsiada prosty dach zrobiony elegancko w jeden dzień, kazdy dach wejdzie na jedną poletę blachy, dachówka to i samo wnoszenie trwa a co dopiero układanie - czas i czas to trzeba doliczyć bo to dzisiaj dużo kosztuje...

arti.sa
07-09-2008, 12:04
W moim przyladku dach połamy, 235m2 (dwie lukarnie, dodakowe zadaszenie nad częścią garażu oraz oddzielny dach nad salonem). Decyduję się na dachówkę (prawdopodobnie ceramika).

Róźnica?
robocizna krycie blachą a dachówką 3tys.
na mój dach poszło by 330m2 blachy (do cholery ścinków)

Więc można łatwo przeliczyć ale w moim przypadku to różnica ok. 5-7tys.
Blacha ochydnie wygląda ale to tylko moje zdanie. Przy cenach dzsiejszych za dachówkę ceramiczną w przyzwoitej jakości płacimy 40pln (angloba).
Każdy powinien sam przeliczy i zdecydować a co najważniejsze wedle gustu.

Andrzej Wilhelmi
07-09-2008, 20:13
Dyskusja jest praktycznie bezprzedmiotowa gdyż te pokrycia są nieporównywalne! Imitację montuje się gdy nie można pokryć oryginałem. Żywotność dachu nieporównywalna. Stabilny dobrze dociążony dach. Estetykę pomińmy bo to rzecz gustu. O zawaleniu się dachu nie mówmy bo to nieporozumienie, równie dobrze można powiedzieć, że blaszany dach odfrunie. Pisanie o jakiejś blachodachówce po 18,85 za 1 m2 to też nieporozumienie (z pewnością ma rdzeń 0,4 mm niewiadomego pochodzenia). Jakoś nikt nie pisze, że do blachodachówki potrzeba średnio 10 szt. wkrętów na 1 m2 (0,24 za szt.). Pokutuje jakiś mit z kosztami akcesoriów do dachówki a do blachodachówki to niby nie? Profesjonalnie wykonany dach z blachodachówki powinien mieć łatę kalenicową i taśmę pod gąsiory (gąsiory z blachy też kosztują i to nie mało). Obróbek jest więcej niż przy dachówce oczywiście przy profesjonalnym wykonaniu. Wróblówka przy okapie też obowiązkowa. Stosowanie jakiś gąbek to nieporozumienie dach powinien być wentylowany. Jak widać nic nie przemawia za blachodachówką. Oczywiście cały ten wywód nie miał pokazać, że blachodachówka jest zła. Markowe wyroby są bardzo dobrej jakości. Aktualnie kryję remontowany dach blachodachówką gdyż nie było innej możliwości. Wracając do więźby słupy to żaden problem po prostu należy je zlikwidować. Wystarczy zastosować trochę stali (oczywiście też też kosztuje). Wykonywałem dach, w którym zaprojektowano 16 słupów a po rozmowie z projektantem i konstruktorem pozostał tylko jeden. Pozdrawiam.

marekas5
09-09-2008, 04:38
Własnie skonczyłem dach, oczywiscie Planja, bo to jednyna pewna blacha na tym rynku. Mam spory dach, bo 350m2, cena samej blachy była 29zł, ale po doliczeniu wszelich kosztow wyniosło około 85zł/m2.

Malobert
09-09-2008, 06:51
Własnie skonczyłem dach, oczywiscie Planja, bo to jednyna pewna blacha na tym rynku. Mam spory dach, bo 350m2, cena samej blachy była 29zł, ale po doliczeniu wszelich kosztow wyniosło około 85zł/m2.

Planja to jedna z droższych blach, ja również przymierzam się do blachodachówki, czy jesteś zadowolony ze swojego wyboru ?

alpejczyk
09-09-2008, 07:36
A dlaczego nazywacie blachę imitacja dachówki.To inne pokrycie i tyle!Jedenemu podoba sie córka i innemu tesciowa :lol: Ja osobiscie zamontowałem blache .Np jak mi sie plany kolorów pozmieniaja wymienię z miskimi kosztami.Zobacz na blachę kron prószyńskiego.Cena około 25 brutto

Malobert
09-09-2008, 09:10
A dlaczego nazywacie blachę imitacja dachówki.To inne pokrycie i tyle!Jedenemu podoba sie córka i innemu tesciowa :lol: Ja osobiscie zamontowałem blache .Np jak mi sie plany kolorów pozmieniaja wymienię z miskimi kosztami.Zobacz na blachę kron prószyńskiego.Cena około 25 brutto

też jestem tego zdania, wykończenie z blachy może być bardzo estetyczne i lekkie - nie tylko wagowo, ale i estetycznie, a w moim przypadku gdzie są duże proste powierzchnie jest chyba rozwiązaniem idealnym. Można zastosować dłuższe taśmy blachy. Osobiście uważam za zmorę krajobrazu małe upstrzone lukarnami daszki dociążone wielkimi lukrowanymi dachówami, nieproporcjonalnie i nienaturalnie wielkimi detalami dekarskimi w stosunku do innych detali architektury, wielkości dachu i budynku.

Bardzo trudno znaleźć dzisiaj nowy budynek, który by zachowywał pewną spójność i całość, nasi przodkowie widocznie potrafili lepiej budować, ale to już pewnie temat na osobną dyskusję na innym wątku tego forum

joannaj75
09-09-2008, 09:36
Miałam ten sam dylemat , pierwotnie w kosztorysie była blacha.
W pierwszym lepszym sklepie wyliczyli mi 180 m2 dachu z materiałem i robocizną na 18 tys zł .
Trochę poczytałam postudiowałam , posłuchałam rady starszych i ... doszliśmy do wniosku że dachówka wcale nie tak droższa a efekt techniczny trwalszy i pewniejszy ......dach to szalenie ważna rzecz w domu, teraz to wiem że to był dobry wybór.
Co do kosztów to wyszło :
robocizna : położenie więźby , deskowanie, folia, kominy obróbka , położenie dachówki , rynny w poziomie , właz na dach 12 000 tys zł.
materiał :
-dachówka , rynny , folia, 13 045 okoł brutto
-deski do deskowania 1500 zł
-deska nadrynnowa ozdobna frezowana 394 zł
-klinkier na kominy dwa dość wysokie bo w połowie od kalenicy 1500zł
-zaprawa klinkierowa 418 zł
-obróbka komina taśma Brass aluminiowa , silikon dekarski , listwy 900zł
Razem materiały 17 757 zł czyli za materiał 99 zł za 1m2 dachu
Blachodachówka nie wyszła by wcale taniej , takie same wykończeniowe elementy by poszły , dużo odpadów, no i za 15 lat pewnie trzeba by było się zastanawiać nad wymianą ... ja wybrałam dachówkę i uważam to za trafny wybór.

pblochu
09-09-2008, 15:42
Fantastyczne ceny
U mnie 300m2 dachu – dachówka ceglasty Syriusz 13- dach koperta + 2 spadowy – domek C126 Vis a Vis – i tak dachówka + gąsiory 15000 zł – rynny +pierdoły do dachówek (grzebienie, kliny, szczotki, uchwyty, drut miedziany, szpilki, blacha) ponad 13000!!!! papa na deskowanie pełne niecałe 2000 drewno 18000 – trochę musiałem wzmocnić konstrukcje – wydawała mi się za wiotka - robocizna nie wspomnę
Odpadów praktycznie 0 – kilka dachówek - przy blasze było by pół na pół
Efekt – wygląd niesamowity (porównuje z domem sąsiada – ten sam kryty blachodachówką)
Ale ta dziura w budżecie
:cry: :cry: :evil:

marekas5
09-09-2008, 19:29
Malobert
STAŁY BYWALEC (min. 300)





Planja to jedna z droższych blach, ja również przymierzam się do blachodachówki, czy jesteś zadowolony ze swojego wyboru ?
_________________To prawda, ze jest to jedna z najdrozszych blach, a w zasadzie najdrozsza. Tyle, ze to jedyna pewna blacha na tym rynku. Ja mam na to inne widzenie bo jestem w polowie szwedem i cenie nasze narodowe towary. Jak kupowałem blache w Polsce, to zadzwoniłem do Planji w sztokholmie i podali mi jedynego godnego przedstawiciela odległego ode mnie o 230km! i tam kupiłem Efekt jest cudowny, dach jest przepiekny.
pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
09-09-2008, 21:36
Oczywiście bardzo dobra ale nie jedyna. Pozdrawiam.

marekas5
09-09-2008, 23:02
Oczywiscie byc tak moze. Znasz jakąs jeszcze inna firme?

Andrzej Wilhelmi
09-09-2008, 23:15
No choćby LINDAB czy RUKKI. Pozdrawiam.

marekas5
09-09-2008, 23:18
OJ.....porownujesz złoto do tombaku...,
Ja poznałem kiedys system kontroli w Koncernie SSAB i powiem, ze czegos podobnego nie widiząłem nigdzie na swiecie, to naprawde robi wrazenie

marekas5
09-09-2008, 23:18
dałem złe porownanie.
Rukki do SSAba ma sie tak jak manufaktura dziadka do giganta i potentata.

Andrzej Wilhelmi
09-09-2008, 23:46
Czy sugerujesz, że w manufakturze się źle produkuje a gigancie dobrze?! Wielkość firmy ma tu niewielkie znaczenie. Pozdrawiam.

marekas5
09-09-2008, 23:58
ma , i to zasadnicze .Chyba nie bedziesz polemizował z firma , ktora ma potezne laboratoria i dostepne technologie.

Andrzej Wilhelmi
10-09-2008, 00:30
Może ale nie musi się to wcale przekładać na jakość. Pozdrawiam.

listek
10-09-2008, 05:27
TAk zapytam, która z blach szwedzkich zaliczyła wpadkę z wyblaknieciem koloru po kilku latach i nieuznawaniem reklamacji :P

Dachy wyglądaja tak, jakby miały ze 30lat. Kolor zszedł całkowicie.

Jak zrobie zdjecie to podeśle

alpejczyk
10-09-2008, 08:09
To jest tak jak z autami.Znajomy odebrał 2 miesiace temu nowe BMW 320 z salonu.Tydzień temy zatarł sie silnik :evil: :evil: .Ach te jakości.

mikolayi
10-09-2008, 08:15
To jest tak jak z autami.Znajomy odebrał 2 miesiace temu nowe BMW 320 z salonu.Tydzień temy zatarł sie silnik :evil: :evil: .Ach te jakości.

:D :D :D Ale się uśmiałem. I pewnie jak zatarł silnik to wtedy otworzył instrukcję ? ;)

joannaj75
10-09-2008, 11:57
Fantastyczne ceny
U mnie 300m2 dachu – dachówka ceglasty Syriusz 13- dach koperta + 2 spadowy – domek C126 Vis a Vis – i tak dachówka + gąsiory 15000 zł – rynny +pierdoły do dachówek (grzebienie, kliny, szczotki, uchwyty, drut miedziany, szpilki, blacha) ponad 13000!!!! papa na deskowanie pełne niecałe 2000 drewno 18000 – trochę musiałem wzmocnić konstrukcje – wydawała mi się za wiotka - robocizna nie wspomnę
Odpadów praktycznie 0 – kilka dachówek - przy blasze było by pół na pół
Efekt – wygląd niesamowity (porównuje z domem sąsiada – ten sam kryty blachodachówką)
Ale ta dziura w budżecie
:cry: :cry: :evil:

jeszcze raz bo coś nie można tego zliczyć w całość : ile kosztował Cie materiał na cały dach ? 15000 + 13 000 = 28 000 ?

alpejczyk
10-09-2008, 18:14
To jest tak jak z autami.Znajomy odebrał 2 miesiace temu nowe BMW 320 z salonu.Tydzień temy zatarł sie silnik :evil: :evil: .Ach te jakości.

:D :D :D Ale się uśmiałem. I pewnie jak zatarł silnik to wtedy otworzył instrukcję ? ;)

A co ma instrukcja do zatarcia??Nie kumam.Okazało sie że wada fabryczna.A miałbyc taki elegancki :lol: :lol:

mikolayi
10-09-2008, 21:31
To jest tak jak z autami.Znajomy odebrał 2 miesiace temu nowe BMW 320 z salonu.Tydzień temy zatarł sie silnik :evil: :evil: .Ach te jakości.

:D :D :D Ale się uśmiałem. I pewnie jak zatarł silnik to wtedy otworzył instrukcję ? ;)

A co ma instrukcja do zatarcia??Nie kumam.Okazało sie że wada fabryczna.A miałbyc taki elegancki :lol: :lol:

instrukcja ma to do siebie, że czyta się ją przed pierwszym użyciem, ale jak wada fabryczna to, jak mawia moja szwagierka, RESPECT :) tak czy owak śmieję się nadal (ale już z Bardzo Małego Wozu) :) :)

pblochu
11-09-2008, 07:08
[quote] jeszcze raz bo coś nie można tego zliczyć w całość : ile kosztował Cie materiał na cały dach ? 15000 + 13 000 = 28 000 ? [quote]


Mniej więcej tyle :cry: :cry: :cry:
Sama dachówka podstawowa to pikuś - znikomy koszt dodatków do niej, o czym niestety dowiedziałem się dość próżno
Grzebienie, kliny, uchwyty, szpilki, druciki miedziane, kilogramy wkrętów, pierdoły, które pierwszy raz w życiu widziałem – o nazwach nie wspomnę i te prawie 70mb okapu (uchwytów do rynien to ja już nie zliczę) dało taką właśnie wartość – o tym właśnie nikt na forum nie pisze
Podkreślę to jeszcze raz Koszt dachówki podstawowej to znikomy koszt pokrycia dachu dachówką!!!!!!!!!!!!!!

mala_lenka
11-09-2008, 07:56
U mnie dach około 220metrow dwuspadowy blacha i dachowka koszt baardzo zblizony, roznica jedynie w koszcie polozenia, oczywiscie na niekorzysc dachowki. 3tys.
Niestety to tylko dachowka betonowa ale wole ja niz blache, szczegolnie przy obecnych wiaterkach.
Poniewaz moge poczekac to planuje zamawiac material zima bo wtedy ceny z pewnoscia beda nizsze.

długi
11-09-2008, 11:47
[quote] jeszcze raz bo coś nie można tego zliczyć w całość : ile kosztował Cie materiał na cały dach ? 15000 + 13 000 = 28 000 ? [quote]


Mniej więcej tyle :cry: :cry: :cry:
Sama dachówka podstawowa to pikuś - znikomy koszt dodatków do niej, o czym niestety dowiedziałem się dość próżno
Grzebienie, kliny, uchwyty, szpilki, druciki miedziane, kilogramy wkrętów, pierdoły, które pierwszy raz w życiu widziałem – o nazwach nie wspomnę i te prawie 70mb okapu (uchwytów do rynien to ja już nie zliczę) dało taką właśnie wartość – o tym właśnie nikt na forum nie pisze
Podkreślę to jeszcze raz Koszt dachówki podstawowej to znikomy koszt pokrycia dachu dachówką!!!!!!!!!!!!!!

myślisz ,że jak blachą kryjesz to nie masz dodatków ???

pblochu
11-09-2008, 13:29
Jak już wcześniej napisałem przy blasze zjadły by mnie odpady - dodatki przy blasze też występują co prawda w mniejszej ilości ale cenowo … nie będę przeklinał - suma sumarum nikogo do niczego nie namawiam ani nie odradzam tylko ostrzegam
ups przepraszam mieszkam obecnie pod blachą na szczęście jeszcze tylko parę miesięcy

mikolayi
11-09-2008, 13:48
lubię pokrycia z blachy. Jak zaczyna padac deszcz to wiem, że pada, bo u sąsiada po dachu bije :)

sailor_ro
11-09-2008, 19:37
OJ.....porownujesz złoto do tombaku...,
Ja poznałem kiedys system kontroli w Koncernie SSAB i powiem, ze czegos podobnego nie widiząłem nigdzie na swiecie, to naprawde robi wrazenie

Tak na marginesie Budmat też produkuje blachodachówkę ze szwedzkiej blachy SSAB,wiec moze Planja ma jakąś alternatywę w postaci Budmatu ...
pozdrawiam

Szarbia
12-09-2008, 08:35
W Zakopanem malo kto ma dachowke. Pewnie dlatego, ze tam czasem ostro wieje.

Mnie wyceniono blachodachowke na dach dwuspadowy 220 m2 na 16 tys material + robocizna

EZS
12-09-2008, 10:51
Mniej więcej tyle :cry: :cry: :cry:
Sama dachówka podstawowa to pikuś - znikomy koszt dodatków do niej, o czym niestety dowiedziałem się dość próżno

Podkreślę to jeszcze raz Koszt dachówki podstawowej to znikomy koszt pokrycia dachu dachówką!!!!!!!!!!!!!!

To też zależy od dachu. Ja dostałam wycenę kompletną. na prawdę. Nic nie musiałam potem dokupować... dach dwuspadowy, prosty, bez lukarn itd, Ale przy moim dachu tych wszystkich tekstylii nie było dużo. Co innego dach połamany, wielospadowy. Ale w końcu każdy wybierając projekt powinien przewidzieć, że taki kształt dachu jest drogi właśnie przez dodatki. Trąbią o tym i na forum i w muratorze itd.

mikolayi
12-09-2008, 11:03
czasem tak patrzę jak jeżdżę śmierdochodem (a w mojej okolicy to na każdym kroku plac budowy) i widzę, ze ludzie walą metrarze, skomplikowane połamańce zarówno ścian jak i dachów a potem jak już wbiją szpadel w ziemię to "obcinają koszta". Drugi motyw jaki obserwuję to "marmurowe parapety" parkiety drewniane, komandory w korytarzu a w szafce elektrycznej jedna przeciwporażeniówka a w kotłowni wisi to, na co starczyło.
Każdy dobiera wg swoich potrzeb, wg tego co mu się podoba iwg priorytetów jakie sobie ustalił
Dla jednego ważny jest dobry kocioł, dla drugiego marmur w łazience. NIc mi do tego jeśli nie wydaje na to moich pieniędzy :)
Chciałem dachówkę i mam dachówkę - nawet nie porównywałem kosztów położenia z blachą. A dachówkę wybrałem taką, na jaką było mnie stać, czyli najlepszą na jaką było mnie stać z tych, które mi się podobały

pblochu
12-09-2008, 11:47
Zgadzam się
Od początku miała być porterówka – (koszt dach, co prawda większy, ale za to wygoda) kryta dachówką – i tak też się stało – a jedyną oszczędnością, jaką do tej pory na budowie udało mi się uzyskać to nie zatrudnianie fachowców – wszystko poza więźbą zrobiłem sam (lub z pomocą rodziny) przynajmniej jest równo czysto i poprawnie
:D

joannaj75
16-09-2008, 08:58
Miałam mieć blachodachówkę wstępny koszt do dachu 180 m2 z dwoma lukarnami to wycena z Wołomina na jakieś 16tys wszystko,-przeanalizowaliśmy i poszukalismy i padło na Euronit i dołożylismy deskowanie .
Koszt dachu w dachówce z rynnami to jakieś 12 tys materiał i 12 tys robocizna w więźbą i kominami . Uważam że to była najlepsza zmiana decyzji !
Jak się naprawdę poszuka to można kupić dachóweczkę w cenie blachy z gwarancją na 15-20 lat !.

edde
17-09-2008, 20:45
Miałam mieć blachodachówkę wstępny koszt do dachu 180 m2 z dwoma lukarnami to wycena z Wołomina na jakieś 16tys wszystko,-przeanalizowaliśmy i poszukalismy i padło na Euronit i dołożylismy deskowanie .
Koszt dachu w dachówce z rynnami to jakieś 12 tys materiał i 12 tys robocizna w więźbą i kominami . Uważam że to była najlepsza zmiana decyzji !
Jak się naprawdę poszuka to można kupić dachóweczkę w cenie blachy z gwarancją na 15-20 lat !.

albo źle piszesz albo wcale ni wyszło "w cenie blachy", blacha 16tys za wszystko, dachówka - 12+12+deskowanie...

sailor_ro
18-09-2008, 06:05
no i nie piszesz na jakiej firmy blachę miałaś tą ofertę ... a to też istotne

joannaj75
18-09-2008, 09:58
Blacha koszt samego pokrycia i położenia , a przy dachówce materiał 12tys a robociznę ciężko mi policzyć bo robili mi i więźbę i kominy i położenie dachówki i rynien za 12 tys , trzeba by policzyć koszt położenia wieźby i odjąć i wyjdzie robocizna...

Wycene na blachodachówkę miałam Plannja , bo taką mąż chciał.

BEST_ia
19-09-2008, 06:57
Trochę z innej beczki.
Ja jestem już zdecydowana na blacho dachówkę z posypką tzw. gontopodobną.
Mam tylko wątpliwości z której firmy. Dostępne są trzy rodzaje (przynajmniej w moim regionie) Decra Stratos firmy Ico pal, corona firmy Ahi roofing no i METROSHAKE firmy Metrotile.
Opinie są różne - ekipa która ma mi pokryć dach poleca Dectra Stratos - zdecydowanie odradzając metroshake, o dziwo metroshake daje 50 lat gwarncji (na nieprzemakalność) a Dectra Stratos 25 .... (możliwość przedłużenia o kolejne 15).
Ktoś ma jakieś z tymi materiałami ?
Pzdr.

cooky.gdynia
19-09-2008, 17:17
Też mi się podobają, choć ceny już nie tak bardzo.
Napisz zapytanie do Pana Andrzeja Wilhelmi - Dach w dobrych rękach.
Pozdrawiam, Mirella

edde
19-09-2008, 19:04
a nie ciekawi jak takie wykończenia gontopodobne (a wiec chropowate) mają się do odporności na porastanie mchem i innymi glonami po północnej stronie dachu, bo jeśli miałbym wywalić 50 czy 60zł za m2 a to porosłoby mchem po roku to zawał murowany, to wolałbym dobrej jakości połysk za połowę tej ceny chyba...

sailor_ro
19-09-2008, 19:10
Firma Bud Mat ma w swojej ofercie ciekawe pokrycia gruboziarniste, no i cenowo mysle ze duzo korzystniejsze niz np. Ahi Roofing.

pozdrawiam

BEST_ia
19-09-2008, 20:29
A jak z gwarancją tejże ? Ja w międzyczasie popytałam przedstawiciela ico pal i juz zdecydowałam się na nich. Cenowo po wynegocjowaniu zniżek około 53 zł. za m2 całkowity.Gwarancję dają na 30 lat z możliwością przedłużenia o kolejne 15. IMHO to całkiem dobra oferta ;)

edde
20-09-2008, 17:21
Tak ale pamietaj że dachówka to dachówka, a blacha to blacha. Doceniasz róznicę w ciepłe (czytaj gorące) dni... blacha jest jak piecyk...

no, i nieistotne jest te 30 cm izolacji, deskowania, przestrzeń wentylacji połaci łaty/kontrłaty itp, itd, i tak się upieczesz na chrupko w tym piecyku i tak... :D :D :D

ps. pamietaj też że piecyki blaszane szybko się nagrzewają i szybko stygną, w piecyku ceramicznym będziesz się smalił jeszcze długo po wyłączeniu źródła ciepełka :lol: :lol: :lol:

marekas5
20-09-2008, 21:46
Czcze gadanie....! nie ma to znaczenia, jaka powłoka na zewnątrz, tylko jak odizolujesz pomieszczenia od dachu! Mam u rodzicow poddasze 4.8wysokie pokryte nowa dachóweczka...i jest tak gorąco, ze nie szło tam mieszkac, az zamontowalismy solidna izolacji i 2/10cm waty, dopiero jest w miare normalnie. A roznica miedzy blacha a dachówka jest taka, ze jeden sie upiera nad blacha , a drugi nad dachówką. Aha...dwa lata temu były takie opady sniegu, ze zalegał on na dachówce i cały rog zapadł sie do srodka, bo krokwie nie wytrzymały ciezaru sniegu i dachowki! A robota była solidnie zrobiona, w koncu 22 tony dachowki robia wrazenie na dachu!
Blacha, to inny problem...dzwoni jak deszcz pada i lekka jak wieje wiatr

Ale dyskusja zwolenikow jednego i przeciwnikow drugiego odsyłam do wyzszosci swiat Bozego narodzenia od swiat Wielkiej nocy.

Andrzej Wilhelmi
20-09-2008, 22:06
Szastanie gwarancjami 30~50 lat na blachodachówę to trochę nieporozumienie. Może te firmy już nie będą istniały co te gwarancje dawały! Cała istota tkwi w rdzeniu. Pokrycia panelowe z posypką mineralną mają wiele zalet w tym podwyższoną żywotność ale i znacznie większe tendencje do porastania szczególnie na północnej ekspozycji. Generalnie za tą cenę można dostać bardzo dobrą ceramikę. Pozdrawiam.

BEST_ia
22-09-2008, 09:03
ICOPAL rok założenia 1876. Nie wiem o co ci chodzi z tym szastaniem gwarancjami. Chyba tylko o to że psuje teorie ;p
Gwarancja 30 lat i to niezależnie czy będą mchy czy nie. Posypka ma w składzie środek antygrzybiczny. Acha posypka niweluje też efekt dudnienia deszczu.
I to tyle

pblochu
22-09-2008, 09:56
w koncu 22 tony dachowki robia wrazenie na dachu!



A na jakiej powierzchni, bo na 300m2 to zaledwie 734Pa/m2 a człek na daszku to około 13 kPa/m2 i to pod warunkiem, że się nie buja ani też raźno podskakuje

pblochu
22-09-2008, 10:08
Tak ale pamietaj że dachówka to dachówka, a blacha to blacha. Doceniasz róznicę w ciepłe (czytaj gorące) dni... blacha jest jak piecyk...

I tak i nie
Liczy się dach jako całość a tu szczególnie amplituda i przesunięcie fazowe poszczególnych warstw Nagromadzone ciepło musi zostać oddane kwestia tylko w jakim czasie i po jakim czasie- przykład wełny mineralnej ułożonej między krokwiami – układ ma około 6 godzin przesunięcia fazowego – łatwe do stwierdzenia – słoneczko w południe piekiełko na poddaszu około 18-19 – zwiększenie grubości wełny wydłuża czas trwania efektu natomiast osłabia przyrost jego wartości

Andrzej Wilhelmi
23-09-2008, 23:44
ICOPAL rok założenia 1876...

Nie chcesz chyba powiedzieć, że od tego roku produkuje pokrycia panelowe z posypką mineralną?!
Mnie zastanawia w oparciu o co dawane są takie gwarancje? W oparciu o próby przyspieszonego starzenia?
Jakie zabezpieczenie ma to pokrycie od spodu? A ta spodnia powierzchnia styka się niejednokrotnie z solnym impregnatem, którym są zabezpieczone łaty. Niejednokrotnie styka się z dużą wilgotnością związaną z praktycznie nie istniejącą wentylacją połaci dachowej. W pokryciach z blach stalowych najistotniejsza jest jakość rdzenia.
Wyjaśnij proszę na co ten środek grzybobójczy gdyż na dachach walczymy nie z grzybami (pleśnią) a z porostami, mchami itp. Pozdrawiam.

edde
24-09-2008, 12:24
Nie chcesz chyba powiedzieć, że od tego roku produkuje pokrycia panelowe z posypką mineralną?!
Mnie zastanawia w oparciu o co dawane są takie gwarancje? W oparciu o próby przyspieszonego starzenia?
Jakie zabezpieczenie ma to pokrycie od spodu? A ta spodnia powierzchnia styka się niejednokrotnie z solnym impregnatem, którym są zabezpieczone łaty. Niejednokrotnie styka się z dużą wilgotnością związaną z praktycznie nie istniejącą wentylacją połaci dachowej. W pokryciach z blach stalowych najistotniejsza jest jakość rdzenia.
Wyjaśnij proszę na co ten środek grzybobójczy gdyż na dachach walczymy nie z grzybami (pleśnią) a z porostami, mchami itp. Pozdrawiam.

tak nawiązując do wspomnianej wentylacji połaci idachowej (a w szczególności pomiedzy blachodachówką a membraną czyli przestrzeń łat i kontrłat) to jaki jest najlepszy sposób zapewnienia takowej wentylacji? jak wykonać tę wentylację tak żeby zdawała egzamin a jednocześnie nie byla przyczyną przedostawania się pod pokrycie zacinającego śniegu czy deszczu?

Andrzej Wilhelmi
24-09-2008, 21:17
Skuteczna wentylacja to taka która umożliwia wymianę powietrza pod pokryciem.
Wlot powietrza przy okapie a więc żadnych gąbek!
Wylot powietrza w kalenicy pod gąsiorem a więc żadnych gąbek!
W kalenicy łata kalenicowa na wspornikach i taśma kalenicowa taka sama jak dla dachówki.
Grubość kontrłat zależna od długości połaci (np. przy długości krokwi przekraczających 6 m grubość kontrłaty 4 cm).
Przy dłuższych połaciach koniecznie elementy wentylacyjne. Pokrycia panelowe posiadają takie rozwiązania ale blachodachówka wielkoformatowa niestety nie.
Jednym słowem wykonanie dachu pod blachodachówkę powinno być takie same jak pod dachówkę. Pozdrawiam.

MirasII
24-09-2008, 22:23
jest jeszcze kwestia kondensacji pod szybko stygnacym pokryciem, jest rozszerzalnośc termiczna blachy przykręconej wkrętami, które ją perforują, no i najwiekszy hit - kiedys ( nie wiem jak teraz) w warunkach gwarancji na bkachy nie jedna firma pisała że blacha nie może miec kontaktu z mokrym lub impregnowanym drewnem lub ptasimi odchodami. A uszkodzenie powierzchni mniejszej niż 5 % nie stanowi podstawy roszczeń gwarancyjnych!
A mit o obciążeniu więźby szerzą laicy lub niedouczeni pseudofachowcy, bo douczeni wiedzą że więźba ma wytrzymać obciążenia od pokrycia + wiatr + śnieg. A w tym wszystkim ciężar nawet najcięższego pokrycia to poniżej 20% sumy obciążeń.
PS. Żeby nie było niedomówień, dachami już się długo nie zajmuję, nie mam w tym żadnego interesu - przedstawiam fakty.

edde
24-09-2008, 23:42
Skuteczna wentylacja to taka która umożliwia wymianę powietrza pod pokryciem.
Wlot powietrza przy okapie a więc żadnych gąbek!
Wylot powietrza w kalenicy pod gąsiorem a więc żadnych gąbek!
W kalenicy łata kalenicowa na wspornikach i taśma kalenicowa taka sama jak dla dachówki.
Grubość kontrłat zależna od długości połaci (np. przy długości krokwi przekraczających 6 m grubość kontrłaty 4 cm).
Przy dłuższych połaciach koniecznie elementy wentylacyjne. Pokrycia panelowe posiadają takie rozwiązania ale blachodachówka wielkoformatowa niestety nie.
Jednym słowem wykonanie dachu pod blachodachówkę powinno być takie same jak pod dachówkę. Pozdrawiam.

dzięki za rozjasnienie nieco problemu, poszukałem troszkę w necie i jak widzę tasmy kalenicowe jako takie są w ich opisach zastosowań przeznaczone do pokryć dachówką, ciekawe dlaczego producenci/dystrybutorzy taśm nie polecają ich do blachodachówki?
generalnie tak na logikę bardziej podobamni się koncepcja blachodachówki z taśmą kalenicową pod gąsiorem niż wstępna koncepcja dekarza (czyli uszczelnienie kalenicy taśmą dekarską - zabezpiecza przed deszczem, śneigiem i wiatrem ale również przed jakąkolwiek wentylacją niestety), mam tylko małe pytanko: jak widzę pod montaż taśmy kalenicowej a potem gąsiora przy kryciu dachówką daje sie łatę kalenicową (i wtedy ładnie taśma sie układa po kalenicy) czy dla balchodachówki robi się tak samo? czy nie jest to normą i jeśli zechcę dać taśmę kalenicową to powinienem przypilnować dekarza żeby dla poprawności dał tę łatę a nie połozył taśmę na arkusze blachy i przykrył gąsiorem?
no i które tasmy sa lepsze: całe z karbowanego aluminium z pionowymi szczelinami albo otworami wentylacyjnymi czy tez moze te wielowarstwowe złożone m.in. z pasków membrany i aluminium?

Andrzej Wilhelmi
25-09-2008, 00:51
Ja na kalenicy zawsze stosuję łatę kalenicową pod gąsiora blaszanego. Łata ustawia ładnie linię kalenicy, podtrzymuje taśmę kalenicową, ułatwia montaż gąsiorów blaszanych i nie pozwala na ich deformowanie. Taśma kalenicowa bez łaty może się zapaść pomiędzy górne brzegi blachodachówki a nagromadzony w tak powstałych kieszeniach śnie lub woda deszczowa z całą pewnością powodowałyby przecieki. Odnośnie taśmy kalenicowej jestem zdecydowanym zwolennikiem włókniny połączonej z aluminium (dobra wentylacja i 0 przecieków). Pozdrawiam.

BEST_ia
25-09-2008, 07:36
ICOPAL rok założenia 1876...

Nie chcesz chyba powiedzieć, że od tego roku produkuje pokrycia panelowe z posypką mineralną?!
Mnie zastanawia w oparciu o co dawane są takie gwarancje? W oparciu o próby przyspieszonego starzenia?
Jakie zabezpieczenie ma to pokrycie od spodu? A ta spodnia powierzchnia styka się niejednokrotnie z solnym impregnatem, którym są zabezpieczone łaty. Niejednokrotnie styka się z dużą wilgotnością związaną z praktycznie nie istniejącą wentylacją połaci dachowej. W pokryciach z blach stalowych najistotniejsza jest jakość rdzenia.
Wyjaśnij proszę na co ten środek grzybobójczy gdyż na dachach walczymy nie z grzybami (pleśnią) a z porostami, mchami itp. Pozdrawiam.

Najstarsze pokrycia tą blachą na Podhalu to już ok. 15 -20 lat. (a trochę dłużej na świecie) Ponieważ nikt w całej wsi nie słyszał żeby jakieś były z nią problemy stąd mój optymizm :p
Jaki to środek grzybobójczy i jednocześnie mający się rozprawić z mchami to nie wiem. Jest to na stronie producenta podobnie jak to z jakich warstw się składa(jest ich 11) www.flash.decra.pl
Decre polecają praktycznie wszyscy dekarze z którymi rozmawiałam- stąd moja decyzja.
To tyle pzdr.

edde
25-09-2008, 19:33
Ja na kalenicy zawsze stosuję łatę kalenicową pod gąsiora blaszanego. Łata ustawia ładnie linię kalenicy, podtrzymuje taśmę kalenicową, ułatwia montaż gąsiorów blaszanych i nie pozwala na ich deformowanie. Taśma kalenicowa bez łaty może się zapaść pomiędzy górne brzegi blachodachówki a nagromadzony w tak powstałych kieszeniach śnie lub woda deszczowa z całą pewnością powodowałyby przecieki. Odnośnie taśmy kalenicowej jestem zdecydowanym zwolennikiem włókniny połączonej z aluminium (dobra wentylacja i 0 przecieków). Pozdrawiam.


serdeczne dzięki za konkretne info, na nim postaram się oprzeć przy rozmowie o gasiorze z dekarzem z dekarzem

kotecek
25-09-2008, 19:57
Witam

Pisze bo mam ogromny dylemat ale od poczatku:

dach 220 m2 - dwuspadowy

dostalem oferty na

dachowke cementowa - BRAAS celtycja - cena 26 pln za m2 brutto
blachodachowka PLANNJA smart czy regent - to 31 brutto za m2

naturalnie mam inne zblizone ceny blachodachowke niemieckich czy ruuki

i teraz Prosze o pomoc

jak to sie ma do ostatecznych kosztow calego materialu czyli ze wszelkimi akcesoriami i z robocizna

bo np, pelne deskowanie z robocizna jak dam pod blachodachowke to wychodzi ze dachowka bedzie naprawde w bardzo nieskiej cenie

Jakies cztery tygodnie temu przechodzilismy przez ten sam dylemat i wyszlismy ze sklepu z dachowka.
Za blachodachowke Ruukki pura-mat ze wszystkimi dodatkami - mambrana, rynnami, cegla klinkierowa na kominy, wylazem dachowym, "wyciagiem" z kuchni, blacha plaska na obrobki (Ruukki), i innymi rzeczami o ktorych w tej chwili nie pamietam - mielismy zaplacic 13,999 zl, za dachowke (cementowa IBF) z dachwkami wntylacyjnymi, gasiorami, dachowkami polowkowymi itd itp (full zestaw) dalismy 15,999.
Wlascie

Blachodachowka - gwraancja 15 lat.
Dachowka - gwranacja 30 lat.

Moim zdaniem naprawde niema sie co zastanawiac nad marnymi 2 tysiacami.

Robocizna u nas wyniesie 3 tys, drewna bedzie wiecej o jakis kubik, czyli 700zl (zaimpregnowanego) w porownaniu do blachodachowki.

Bierz dachowke.

PS: Moj dach 200m2 dwuspadowy, 2 jaskolki.

kotecek
25-09-2008, 20:01
No mimo wszystko ja bym się nie opierał tak bardzo na słowach cieślli i kierbuda bo to nie im się to może zawalić na głowę, tylko dał to ponownie do przeliczenia pod dachówkę. No i ewentualnie zwiększyć przekroje krokiew. 7cm to chyba ciut mało.

Malo malo. My powiekszylismy przekroje.

marekas5
25-09-2008, 22:03
A jakie ma znaczenie te 7cm ?

Andrzej Wilhelmi
26-09-2008, 01:08
Najstarsze pokrycia tą blachą na Podhalu to już ok. 15 -20 lat. (a trochę dłużej na świecie) Ponieważ nikt w całej wsi nie słyszał żeby jakieś były z nią problemy stąd mój optymizm :p
Jaki to środek grzybobójczy i jednocześnie mający się rozprawić z mchami to nie wiem. Jest to na stronie producenta podobnie jak to z jakich warstw się składa(jest ich 11) www.flash.decra.pl
Decre polecają praktycznie wszyscy dekarze z którymi rozmawiałam- stąd moja decyzja.


Te najstarsze są pokryte produktami z Nowej Zelandii. Na stronie Icopala informacji dużo lecz konkretów nie wiele. Zobacz gwarancję dotyczy ona praktycznie rdzewienia rdzenia.To bardzo istotne ale to tylko tyle. Jak sprzedawca nie poinformuje nabywcy o sposobie uzyskania gwarancji a ten sam nie odwiedzi strony Icopala to praktycznie nie ma gwarancji!
Dekarze polecają bo innej nie znają a nazwę kojarzą z produktami z Nowej Zelandii. Oczywiście podjęłaś dobrą decyzję bo i produkt bardzo dobrej jakości. Życzę satysfakcji z dachu. Pozdrawiam.

BEST_ia
26-09-2008, 06:50
Te najstarsze są pokryte produktami z Nowej Zelandii. Na stronie Icopala informacji dużo lecz konkretów nie wiele. Zobacz gwarancję dotyczy ona praktycznie rdzewienia rdzenia.To bardzo istotne ale to tylko tyle. Jak sprzedawca nie poinformuje nabywcy o sposobie uzyskania gwarancji a ten sam nie odwiedzi strony Icopala to praktycznie nie ma gwarancji!
Dekarze polecają bo innej nie znają a nazwę kojarzą z produktami z Nowej Zelandii. Oczywiście podjęłaś dobrą decyzję bo i produkt bardzo dobrej jakości. Życzę satysfakcji z dachu. Pozdrawiam.[/quote]
Eeeeee no bez przesady że innej nie znają tylko nowozelandzką. 15 lat to miałam na myśli dokładnie tą którą kupuję, czyli Decra Stratos. U nas jest bardzo popularna blachodachówka z posypką i dekarze bardzo dobrze znają wszystkie jej rodzaje, są trzy. Z tego co się dowiedziałam z różnych źródeł (od przedstawicieli - pytałam o towar konkurencji, dekarzy i użytkowników) to podobnej jakości są właśnie ta nowozelandzka i Dectra Stratos, natomiast wszyscy zgodnie krytykują Metro Shake. Dekarze sami dla siebie też wzięli Dectre - ja nauczyłam się kupować to samo co kupują ludzie którzy na co dzień się zajmują.
A z tym sposobem uzyskania gwarancji no to mam takie mieszane uczucia. Z jednaj strony rzeczywiście gwarancja może przepaść w głupi sposób, no ale przecież umowę się podpisuje i tam musi to być napisane.... A wypełnić formularz to znowu nie jest straszny problem. A z tą nowozelandzką to tez jest taka historia, że 100% zwracają i owszem ale do 15 lat. A potem - co rok proporcjonalnie mniej. Realnie gwarancja na Corone (to ta nowozelandzka) to też najwyżej 30 lat i tez dotyczy tylko rdzenia, tak więc te 50 lat to nic innego jak ŁYT MAŁKETINGOWY !!!!!
Pzdr.

kotecek
26-09-2008, 09:48
A jakie ma znaczenie te 7cm ?

Ze to jest za malo pod dachowke. Powinno sie dac grubsze przekroje drewna. Blachodachowka jest lzejsza.

My powiekszylismy paraktycznie kazdy przekroj o conajmniej 1 cm. Czyli krokwie KR-1 mamy 8x18, a KR-2 nawet 10x20. I tak dalej.

Jakby ktos chcial to wkleje te przekroje, mam je gdzies na kompie.

marekas5
26-09-2008, 22:07
A jakie ma znaczenie te 7cm ?

Ze to jest za malo pod dachowke. Powinno sie dac grubsze przekroje drewna. Blachodachowka jest lzejsza.

My powiekszylismy paraktycznie kazdy przekroj o conajmniej 1 cm. Czyli krokwie KR-1 mamy 8x18, a KR-2 nawet 10x20. I tak dalej.

Jakby ktos chcial to wkleje te przekroje, mam je gdzies na kompie.
Ja dokladnie rozumiem o co chodzi, tylko kierunek jest nie ten! Nie zwiekszamy wymiaru bocznego, bo to niewiele daje , ale poprzeczny, w tym wypadku z 14 na 17, a czy to ma 7 czy 8 , to niewielkie ma znaczenie/policz nacisk na m i sam sie zorientujesz , ze niewiele to zmienia.
A idealnym rozwiazaniem pod dachowke jest zageszczenie krokwi, co dopiero daje dobry efekt i rozkłada rownomiernie naciska na cała powierzchnie, a nie pogrubianie materiału.

Andrzej Wilhelmi
27-09-2008, 02:24
Zagęszczanie krokwi nie ma nic wspólnego z równomiernym rozkładem nacisków. Rozstaw krokwi warunkuje dobór przekroju łat. Wskaźnik przekroju na zginanie pokazuje który bok przekroju ma zasadnicze znaczenie na sztywność elementu. Jest to wysokość krokwi i dla tego jej przekrój powinien się zbliżać do wydłużonego prostokąta (np. 6x18) a nie do kwadratu (np. 10x14). Pozdrawiam.

marekas5
27-09-2008, 07:22
Zagęszczanie krokwi nie ma nic wspólnego z równomiernym rozkładem nacisków. Rozstaw krokwi warunkuje dobór przekroju łat. Wskaźnik przekroju na zginanie pokazuje który bok przekroju ma zasadnicze znaczenie na sztywność elementu. Jest to wysokość krokwi i dla tego jej przekrój powinien się zbliżać do wydłużonego prostokąta (np. 6x18) a nie do kwadratu (np. 10x14). Pozdrawiam.

Drogi Panie, polecam kontakt z architektem, bo widze, ze nie wie pan o czym pisze. Są 4 podst. zasady zmiany konstrukcji dachowej, tu ma pan artykulik na ten temat
Jak zmienia się konstrukcję więźby? Jak zmienia się konstrukcję więźby?
Często trzeba dostosować więźbę dachową do zamiany lekkiego pokrycia (blachodachówki, gont bitumiczny) na ciężkie (dachówki ceramiczne, cementowe, strzecha). W więźbie o prostej konstrukcji wystarczy wtedy odpowiednio zwiększyć przekroje krokwi i zagęścić ich rozstaw, w bardziej skomplikowanej trzeba będzie zmienić wymiary wszystkich jej elementów. Czasem zmiana konstrukcji dachu wynika z małej dostępności elementów drewnianych o określonych przekrojach.

Oczywiście, zawsze można użyć elementów grubszych lub szerszych, ale może się okazać, że trudno będzie je połączyć z innymi elementami konstrukcji dachu lub domu. Zmniejszenie przekrojów głównych elementów nośnych wymusza zmniejszenie odstępów między nimi lub zagęszczenie podpór. Jeśli zdecydujemy się na montaż prefabrykowanych dźwigarów dachowych, to przekonstruowaniem więźby zajmie się ich producent, przystosowując ją na podstawie projektu do nowego rozwiązania.

Niektóre konstrukcje dachowe opierają się na słupach ustawionych na poddaszu. Jeśli zmiana więźby wymaga ich przestawienia lub usunięcia, to trzeba to skonsultować z projektantem . Często okazuje się, że płatew musi mieć większy przekrój. W uzasadnionych przypadkach płatew drewnianą można zastąpić dwuteową belką stalową o znacznie mniejszej wysokości. Dachy, w których montowane będą okna połaciowe, powinny mieć rozstaw krokwi dostosowany do ich szerokości. Unikniemy wtedy konieczności wstawiania tzw. wymianów (poprzecznych łat łączących krokwie), gdy okno będzie szersze niż odległość między krokwiami.



, ale gorąco polecam zadanie z 2 klasy liceum, liczenie kratownic...., a pozniej juz nieco praktyki tutaj :Dziarnowski Z., Michniewicz W.: Konstrukcje z drewna i materiałów drewnopochodnych. Arkady, Warszawa 1974.
Kujawiński K., Pietraszek P.: Konstrukcje z drewna i materiałów drewnopochodnych. Materiały do ćwiczeń projektowych. Wyd. Politechniki Wrocławskiej, 1989.
Mielczarek Z.: Budownictwo drewniane. Arkady, Warszawa 1994.
PN-B-03150:2000 Konstrukcje drewniane. Obliczenia statyczne i projektowanie.
Żenczykowski W.: Budownictwo ogólne, t. 2/1, Elementy i konstrukcje budowlane. Arkady, Warszawa 1981.

pblochu
28-09-2008, 17:54
polecam kontakt z architektem
raczej z konstruktorem który patrząc na tą serie wypowiedzi mówi :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
sorki - bez urazy poniosło mnie

kropi
28-09-2008, 22:08
Nie mam cierpliwości czytać całości... bo te dyskusje przetoczyły się już w kilku mutacjach przez to forum aby nie przedłużać dodam od siebie tyle, ze aby nie porównywać słonia i dwóch tygodni należy poprosić o wycenę z włączeniem wszystkich dodatków i robocizny (zwykle w miejscach handlujących materiałem są i wykonawcy) i wtedy podejmować ostateczne decyzje.

Ja wybrałem dachówkę ceramiczną bo jest bardziej bezproblemowa w utrzymaniu i nie grzeje się tak latem jak blacha. Cena była porównywalna z cementową ale firma wchodziła wtedy na rynek i dawała promocyjne warunki, nie wiem jak jest teraz.

Gdybym nie miał na ceramiczną pewnie wybrałbym cementową.

Gdybym nie miał na cementową.... itd itp.

Może warto zrezygnować z pełnego deskowania i dołożyć do dachówki?

Andrzej Wilhelmi
30-09-2008, 00:31
Drogi Panie, polecam kontakt z architektem, bo widze, ze nie wie pan o czym pisze..

Nie bardzo rozumiem czego miał dotyczyć ten przydługi wywód? Napisałeś wcześniej, że zagęszczenie krokwi rozkłada równomiernie naciski na całą powierzchnię. To ja się się kolejny raz pytam co ma piernik do wiatraka? Równomierny rozkład jest zawsze bez względu na ilość krokwi! Natomiast zwiększenie ilości krokwi spowoduje zmniejszenie jednostkowego nacisku na poszczególną krokiew. Warto czasem przeczytać to co się napisało zanim się wyśle. A tak na marginesie to nie jeden architekt popełnia błędy w konstruowaniu więźby więc kontakt zemną byłby przydatny. Pozdrawiam.

marekas5
01-10-2008, 06:55
Drogi Panie, polecam kontakt z architektem, bo widze, ze nie wie pan o czym pisze..

Nie bardzo rozumiem czego miał dotyczyć ten przydługi wywód? Napisałeś wcześniej, że zagęszczenie krokwi rozkłada równomiernie naciski na całą powierzchnię. To ja się się kolejny raz pytam co ma piernik do wiatraka? Równomierny rozkład jest zawsze bez względu na ilość krokwi! Natomiast zwiększenie ilości krokwi spowoduje zmniejszenie jednostkowego nacisku na poszczególną krokiew. Warto czasem przeczytać to co się napisało zanim się wyśle. A tak na marginesie to nie jeden architekt popełnia błędy w konstruowaniu więźby więc kontakt zemną byłby przydatny. Pozdrawiam.

Proponuje zadania z II klasy liceum, pozniej dokladnie pozycje:Kujawiński K., Pietraszek P.: Konstrukcje z drewna i materiałów drewnopochodnych. Materiały do ćwiczeń projektowych. Wyd. Politechniki Wrocławskiej, 1989. , pozniej troszke praktyki, a NAJLEPIEJ nie zabierac zdania jak sie na tym nie znasz. Forum jest dla praktykow, a nie dla polemistów!

nevada
01-10-2008, 11:39
o dachówce ceramicznej wiem tylko tyle, że mój szef (firma budowlana!!) 5 lat temu położył na dach coś takiego;) bo akurat było modne. W tym roku ściągał wszystko, bo mu totalnie zzieleniało, nie tylko od północy;). Położył blachodachówkę. O ile 5 lat temu namawiał znajomych na nią tak teraz nie chce o niej słyszeć. Jest tania, ale niestety coś za coś:) Pozdrawiam

manilo
01-10-2008, 12:14
Mnie zastanawia jeszcze jedna rzecz. Dlaczego ludzie w regionach, gdzie teoretycznie występują najcięższe warunki klimatyczne (Podhale) z dużymi róznicami temperatur w ciągu roku, obfitymi opadami atmosferycznymi, a także silnymi wiatrami (halny) wybierają jako pokrycie dachowe zazwyczaj blachę (w róznych postaciach)? Dachów na których znajduje się dachówka ceramiczna bądź cementowa jest tu jak na lekarstwo. I nie jest to spowodowane czynnikiem finansowym bo górale dutki mają :D
Więc co jest tego wyznacznikiem..... "przyzwyczajenia i tradycja" regionalna, czy może rzeczywiście blacha "znosi" lepiej trudne zjawiska pogodowe. A może ktoś ma jeszcze inne wytłumaczenie takiej sytuacji?

P.S. Może BEST_ia, w związku z tym, że pochodzi z Poronina coś nam napiszę na ten temat.

Andrzej Wilhelmi
01-10-2008, 17:05
... NAJLEPIEJ nie zabierac zdania jak sie na tym nie znasz. Forum jest dla praktykow, a nie dla polemistów!

Miarkuj się z oceną mojej wiedzy bo ja Twojej nie oceniam. Forum jest dla wszystkich nawet dla takich "praktyków" jak Ty. Pozdrawiam.

Vafel
01-10-2008, 17:17
Mnie zastanawia jeszcze jedna rzecz. Dlaczego ludzie w regionach, gdzie teoretycznie występują najcięższe warunki klimatyczne (Podhale) z dużymi róznicami temperatur w ciągu roku, obfitymi opadami atmosferycznymi, a także silnymi wiatrami (halny) wybierają jako pokrycie dachowe zazwyczaj blachę (w róznych postaciach)? Dachów na których znajduje się dachówka ceramiczna bądź cementowa jest tu jak na lekarstwo. I nie jest to spowodowane czynnikiem finansowym bo górale dutki mają :D )
Więc czy jest to spowodowane "przyzwyczajeniami" regionalnymi, czy może rzeczywiście blacha "znosi" lepiej trudne zjawiska pogodowe. A może ktoś ma jeszcze inne wytłumaczenie takiej sytuacji?

P.S. Może BEST_ia, w związku z tym, że pochodzi z Poronina coś nam napiszę na ten temat.

No właśnie. Ostatnio jak byłem w Zakopcu to widziałem, że bardzo dużo domów ma blachodachówkę, a nie dachówkę. Też się zastanawiałem z czego to wynika i... nie wiem...

BEST_ia
02-10-2008, 06:32
Mnie zastanawia jeszcze jedna rzecz. Dlaczego ludzie w regionach, gdzie teoretycznie występują najcięższe warunki klimatyczne (Podhale) z dużymi róznicami temperatur w ciągu roku, obfitymi opadami atmosferycznymi, a także silnymi wiatrami (halny) wybierają jako pokrycie dachowe zazwyczaj blachę (w róznych postaciach)? Dachów na których znajduje się dachówka ceramiczna bądź cementowa jest tu jak na lekarstwo. I nie jest to spowodowane czynnikiem finansowym bo górale dutki mają :D )
Więc czy jest to spowodowane "przyzwyczajeniami" regionalnymi, czy może rzeczywiście blacha "znosi" lepiej trudne zjawiska pogodowe. A może ktoś ma jeszcze inne wytłumaczenie takiej sytuacji?

P.S. Może BEST_ia, w związku z tym, że pochodzi z Poronina coś nam napiszę na ten temat.

No właśnie. Ostatnio jak byłem w Zakopcu to widziałem, że bardzo dużo domów ma blachodachówkę, a nie dachówkę. Też się zastanawiałem z czego to wynika i... nie wiem...

Widziałam kilka domów przykrytych dachówką ceramiczną i niestety nie nadaje się ten materiał na Podhale. Nie wiem dlaczego, ale taka dachówka rok po położeniu wygląda jakby już była na dachu 10 lat... Mech się tego czepia strasznie, te dłużej już stojące to wyglądają koszmarnie. Z jakiego powodu -nie wiem. Dachy u nas są bardziej strome i większe, z zazdrością czytałam, że ktoś ma 220 m dachu u mnie to ponad 350 :/// Nie wiem jak w innych gminach ale w Poroninie był zapis w warunkach zabudowy, że pokrycie ma być albo z blachy albo z gontu -tradycyjna zabudowa :] A co do kasy, najpopularniejsze są ostatnio te blachy gontopodobne, do najtańszych to one nie należą, ale chyba i tak taniej wychodzą jak gont drewniany.
Pzdr.

joannaj75
06-10-2008, 12:56
Ja mogę spokojnie polecić do zakupu Euronit DACH-ZAPOLSKI punkt w Starej Miłosnej Pan Tomasz.
Rabat korzystny, współpraca także , fakt trzeba wiedzieć co się chce, dach to ważna sprawa.Jeżeli zostaną dachówki , trzeba może i poczekać na odbiór tak jak się trafi okazja u nich na transport ale to jest zrozumiałe , nikt nie jeździ za darmo, ważne że nadwyżkę odbierają.

aniakwasnik
21-10-2008, 13:53
mam problem dostałam dość nietypowe zadanie od mojej szefowej. Znaleźć ekipę, która zrobi nowy dach i oczywiście pomóc w wyborze pokrycia dachu. Zaznajomiłam sie z opiniami an forum i zastanawiam się nad trzema a w zasadzie nad czterema blachami: PLannija, LINDAB i Ruuki. Co sadzicie o FInco Stal? Dach ma być w kolorze grafitowym co jak parze na kolory b;ach nie jest zbyt korzystny wybór ale cóż innego nie ma. Proszę doradźcie , która blachę wybrać i jakie orrynnowanie do nich jest najlepsze. Z góry dziękuje i pozdrawiam

edde
21-10-2008, 18:10
ja zdecydowałem się na Bratex hestia w powłoce Prelaq Nova, kolor grafit (powiedziałbym że taki jaśniejszy grafit, bardziej szarawy ; zbliżony do RAl 7011) , tłoczony oczywiście z blachy SSAB (na ich stronie w jęz. angielski i szwedzkim jest zestawienie kolorów i tam mozesz zobaczyć ich kolor oznaczony jako 087, blacha ta sama co Plannja, cena dużo niższa, jakość ok, blacha dziś zaczęła się "kłaść". dekarz z materiału zadowolony, nie jest delikatna jak tanie blachy, bardziej odporna na zarysowania, profil, zamki dobrze spasowane
do blach SSABA (przynajmniej tych z Bratexu) można dopasować idealnie kolor rynny z Plast-dachu, rynny stalowe robione z tego samego surowca stąd zbieżność kolorów, ja natomiast po obejrzeniu plast-dachu i galeco (też oczywiście stalowe) zdecydowałem się na te drugie, zdecydowanie głębsza rynna, jakoś tak porządniej wygląda, droższe od plast-dachu jedynie o jakieś 10%, za to kolor nie jest idealnie ten sam ale dość zbliżony więc nie powinno być widać różnicy po montażu

aniakwasnik
22-10-2008, 09:24
a co z rynnami bo slyszlam ze plastiwkowe marleya sa dobre i za m biezacy koszt 14 zl zas za cała tj 4 m 56 złoty, słyszłam tez o rynnach bryza i tam ceny niższe 40 zł za 4 m. Nie mam pojęcia co doradzic szefowej czy plastikowe czy metalowe?

julia1
18-11-2008, 16:27
Witam! czy możecie mi powiedzieć jaka różnica w kosztach jest między kryciem dachu dachówką a blachodachówką? dach czterospadowy Powierzchnia dachu 202,3 m2
Kubatura drewna na więźbę 7,29 m3

Killer_su
18-11-2008, 16:33
Materiał wyjdzie podobnie, ale robocizna dużo droższa za dachówkę.

julia1
18-11-2008, 16:36
o robocizne sie nie matrwię, bo mam umówionego murarza, bierze 200 zł dniówki, szybko buduje i nie zależnie z jakich materiałów, pomocnikami będą bracia i mąż. Pytam o tą różnicę ponieważ słyszałam, że dachówka jest dużo droższa

silver200
18-11-2008, 17:30
mam umówionego murarza, bierze 200 zł dniówki,

murarz będzie kładł poszycie dachu? :lol: elektryk muruje, a dekarz zajmie sie elektryka?:)

juz widzę te posty po rozpoczęciu budowy - ratunku, dach cieknie, mury nie trzymają pionu, a jak chce włączyć swiatło w salonie to włącza sie przed domem, co jest nie tak:)

super, dziękuję za poprawę humoru

julia1
18-11-2008, 17:40
spokojnie budował już kilka domów, jeden sąsiad mieszka w nim już 10 lat i wszystko jest ok

zibi465
18-11-2008, 20:38
Dobrze napisane BUDOWAŁ.Od dachu jest jednak dekarz :lol:

Adamol
18-11-2008, 20:52
Rozumiem, że gość który nie ma pojęcia o dekarstwie nazwie się dekarzem, to efekt będzie lepszy?
Przywiązujecie wielką uwagę do semantyki zamiast do tego, co w rzeczywistości potrafi 'murarz'...
Dla mnie ściany może stawiać chociażby pielęgniarka, oby wiedziała o co biega...

Jeżeli chodzi o pytanie dotyczące rodzaju pokrycia, to pamiętaj, że przy dachu czterospadowym i kryciu blachą pozostanie bardzo dużo odpadów...
Poza tym dachówka ma duużo innych zalet...
Pozdrawiam i udanego wyboru!

EZS
18-11-2008, 21:32
a najlepiej to skseruj część dachową projektu i daj do wyceny w kilku firmach w wersji dachówki cementowej, dachówki ceramicznej i blachy. Weź też pod uwagę, że niestety, niektóre firmy niedoszacowują specjalnie w nadziei, że złapią jelenia, a jak już kupi to i potem dokupi, czego braknie. Ale naogół na forum regionalnym wiadomo kto co i jak :D

Co do murarza, który dachy kładzie, to zastanawia mnie jedno - często dekarze, którzy kłada blachę nie chcą dachówki i odwrotnie, tak ta specjalizacja idzie, bo i narzędzia inne do tego potrzebne, a ty trafiałś na takiego fachmana wszechstronnego? Niby nie święci garnki lepią ale taki dach jednak troszkę kosztuje a materiał można zmarnować...

julia1
18-11-2008, 22:05
ludzie facet ma 60 lat , od 40 buduje domy, jest murarzem, umie również wykonywać dachy, więc jeśli was to zadowoli mogę napisać, że jest też dekarzem. W moich okolicach to nic dziwnego, że facet buduje cały dom. Dodatkowo jest też tani, ponieważ jest na emeryturze, a budując domy poprostu sobie dorabia. Widziałam efekty jego pracy, jest naprawdę solidny i dokładny.

Killer_su
19-11-2008, 08:21
Nie róbcie scen! To żadna filozofia!
Są na tym forum wątki ludzi, którzy nie mając żadnego doświadczenia sami położyli dach.

EZS
19-11-2008, 08:29
40 lat temu nie znali folii ani okien dachowych
Ale nie ważne, twój dach.
Co do odpowiedzi na pytanie -nikt ci tu nie powie, to zależy od miejsca zamieszkania, na przykład. Zrób wyceny.
A biorąc (jednak) pod uwagę specyfikę fachowca, zrobiłbym, tak dla świętego spokoju, więźbę pod dachówkę, pełne deskowanie i papę. Koszt nie wzrośnie znacząco, w więźbie różnica niewielka, deski naogół się używa szalunkowe, robocizna, piszesz, niedroga. A jak masz dechy, to co potem położysz, nie ma znaczenia. Można się namyślać nawet kilka lat albo składać kasę na dachówkę ful wypas :lol:

Killer_su
19-11-2008, 09:01
40 lat temu nie znali folii ani okien dachowych

Ale wtedy nikt nie ocieplał dachów tak jak teraz.

Andrzej Wilhelmi
19-11-2008, 18:14
Tak się zastanawiam ile razy można pytać o to samo? Skoro murarz wie wszystko to powinien doradzić. A tak poważnie jeżeli mamy porównywać markowe produkty to najekonomiczniejsza jest dachówka cementowa. Pozdrawiam.

Adamol
19-11-2008, 21:39
Tak się zastanawiam ile razy można pytać o to samo? Skoro murarz wie wszystko to powinien doradzić. A tak poważnie jeżeli mamy porównywać markowe produkty to najekonomiczniejsza jest dachówka cementowa. Pozdrawiam.
Na tym forum pewnie zostało powiedziane już wszystko... :)
Czyli można czerpać z archiwum, a nie pytać...
Tylko czy o to na pewno chodzi?!

Malobert
17-12-2008, 21:11
Ja wybrałem dachówkę ceramiczną bo jest bardziej bezproblemowa w utrzymaniu i nie grzeje się tak latem jak blacha.

co wy o tym nagrzewaniu tej blachy ??? chcecie leżeć na niej ???
Te 0,5mm sie nagrzeje to fakt, ale pod tym jest łata i kontrłata, w sumie 8cm szpary wentylacyjnej, potem papa, deskowanie i dalej wełna

Te cieniutkie 0,5mm szybko ostygnie jak słoneczko zajdzie za chmurkę, natomiast nie byłbym tego taki pewny w stosunku do cieżkich, grubych dachówek, które akumulują ciepło jak cholera i nagrzne leżą pewnie aż do rana

TOMASZQS
17-12-2008, 22:38
a co z rynnami bo slyszlam ze plastiwkowe marleya sa dobre i za m biezacy koszt 14 zl zas za cała tj 4 m 56 złoty, słyszłam tez o rynnach bryza i tam ceny niższe 40 zł za 4 m. Nie mam pojęcia co doradzic szefowej czy plastikowe czy metalowe?

A to zależy jaką masz szefową :wink: jak kanalia to może być bryza z pcv, a jak porządna to polecam tylko miedź i tytan-cynk, ewentualnie stal powlekaną