PDA

Zobacz pełną wersję : na budowie Domek letniskowy zamiast baraku



Pawlik_3m
03-04-2007, 07:16
Witam!

Niebawem rozpoczynam budowę swojego domu.
Na razie jednak mam malutki problem (nie mam gdzie mieszkać).
Pytanie moje brzmi :
Czy istnieje jakieś prawne ograniczenie na wybudowanie obiektu przeznaczonego do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych? Tak sobie wymyśliłem, że zamiast baraku postawię domek drewniany (letniskowy) i akurat na czas budowy będę miał się gdzie podziać.

bob budowniczy junior
03-04-2007, 08:23
Mnie pani z urzędu miasta (wydawała mi WZiZT) powiedziała, że na w czasie budowy mogą postawić wszystko, np garaż w granicy z sąsiadem nie pytając go o pozwolenie.

madd
03-04-2007, 14:08
Barak mozesz postawic, domku letniskowego nie. Wedlug prawa oczywiscie. Ale jezeli domek letniskowy zburzysz po budowie i nikt cie nie podpiepszy, to czemu nie?
Generalnie jest tak:
Na postawienie domu letniskowego trzeba zebrać takie same dokumenty, jak na budowę całorocznego?W prawie budowlanym nie ma pojęcia ?domek letniskowy?.?Jeżeli wiec zamierzamy postawić dom letniskowy, musimy się liczyć z tym, że starostwo zażąda takich samych dokumentów, jak przy budowie domu całorocznego.?Chyba, że? będzie to budynek poniżej 25 metrów kwadratowych, traktowany tylko jako budynek gospodarczy. Wtedy obowiązuje nas tzw. zgłoszenie. ?

Leesou
03-04-2007, 22:04
Dodam tylko do wypowiedzi madda że możesz postawić obiekt bez pozwolenia (na samo zgłoszenie) do 2 szt. po 25m2 na każde 500m2 powierzchni działki. Czyli jeśli masz działkę 1000m2 możesz postawić 4 "baraczki" np.4x6m obok siebie. A jak połaczysz te baraczki drzwiami to domek z tego wyjdzie że ho ho :wink:

Pawlik_3m
04-04-2007, 07:50
Wszystko pięknie ładnie , ale w prawie budowlanym jest tylko zapis :
Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy
co więcej tak jak wyczytałem to nawet zgłoszenia nie potrzeba.
Nadmieniam, że niebawem otrzymam pozwolenie na budowę docelowego domu. O ile ten proces jest dla mnie zupełnie oczywisty ,to nadal mam wątpliwości co do omawianego domku letniskowego, którego chętnie nazwałbym barakiem .

Z definicji
tymczasowy obiekt budowlany - należy przez to rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe;

uff czyli tymczasowy nie połączony trwale z gruntem.
Myślę, że domek letniskowy najlepiej będzie pasował do określenia wg powyższej definicji - urządzenie rozrywkowe.

Tylko jaka może być maksymalna powierzchnia tego domku ?
Tego ustawodawca chyba już nie określił.
podsumowując:
Wydaje mi się że po uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz zgłoszeniu prac budowlanych domu jednorodzinnego (SUŁTAN) stawiam dodatkowo chatke drewniana na bloczkach fundamentowych o powierzchni np. 50 m2 i przez 3 lata mogę sobie dłubać swój dom. hmm?

wenus
04-04-2007, 08:15
Witam
Ja miałam tez taki sam problem czy na czas budowy postawić barak, garaż czy domek letniskowy, wybrałam domek drewniany 17 m2 z którego jestem zadowolona.
Oczywiście koszt takiego domku jest 3 krotnie większy ale to jest nowy i z drewna, który moze póżniej posłużyć jako komórka.

Pozdrawiam

Barbossa
04-04-2007, 08:18
nic powyżej tego co napisał madd i Leesou

bez pozwolenia

Leesou
04-04-2007, 20:12
Ja stawiałem jeszcze za starych przepisów ( w 2003r.) obiekt tymczasowy. Był to garaż-blaszak o powierzchni 28m2 (4x7). Na zgłoszenie jako obiekt tymczasowy bo tylko taka była mozliwość. Tymczasowość polegała na tym że miałem 120dni na jego użytkowanie a po tym terminie powinienem rozebrać. Oczywiście garaż stoi nadal (już 3 rok) a w nim same rupiecie. Nie wiem jak jest teraz z tym terminem "tymczasowy".
Prawdę powiedziawszy trochę by mnie irytowało gdyby sąsiad zaczął budowę i przy moim parkanie postawił tymczasowy obiekt np. 200m2 a budowa trwałaby 15lat.

Leesou
04-04-2007, 20:29
Wszystko pięknie ładnie , ale w prawie budowlanym jest tylko zapis :
Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy...
...Z definicji
tymczasowy obiekt budowlany - należy przez to rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej...

Tylko jaka może być maksymalna powierzchnia tego domku ?
Tego ustawodawca chyba już nie określił.
podsumowując:
Wydaje mi się że ...stawiam dodatkowo chatke drewniana na bloczkach fundamentowych o powierzchni np. 50 m2 i przez 3 lata mogę sobie dłubać swój dom. hmm?

To proponuję lepiej poczytać ustawę "Prawo budowlane"
Tam w artykule 29 jest dokładnie napisane co można bez pozwolenia i ile m2.
Zacytuję Ci punkt 1 podpunkt 12 z tego artykułu:
1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
... tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i
przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie
określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później
niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w
zgłoszeniu; zwolnienie to nie dotyczy obiektów, które mogą znacząco oddziaływać
na środowisko w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska;

I w ostatnim Twoim zdaniu masz 100% słuszność. Wydaje Ci się :lol: .

Oczywiście możesz zrobić tak jak ja i po terminie 120 dni nie rozbierać ale to nie jest zgodne z prawem.

Pawlik_3m
05-04-2007, 06:57
To proponuję lepiej poczytać ustawę "Prawo budowlane"
Tam w artykule 29 jest dokładnie napisane co można bez pozwolenia i ile m2.
Zacytuję Ci punkt 1 podpunkt 12 z tego artykułu:
1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
... tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i
przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie
określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później
niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w
zgłoszeniu; zwolnienie to nie dotyczy obiektów, które mogą znacząco oddziaływać
na środowisko w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska;


No ale ja również cytuję prawo budowlane "mniej więcej" :wink: aczkolwiek
wydaję mi się że mylisz pojęcia ponieważ: pozwolenia na budowę nie wymaga budowa zgodnie z par. 29 pkt 1 24) obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, ...;

idąc dalej

zgodnie „Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3, pkt 5-19 i pkt 21;
1a) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20 - z zastrzeżeniem art. 29a;
2) wykonywanie robót budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1, 4-6 oraz 9-13;

a więc par. 29 pkt 1 24) nie jest wymieniony w Art. 30. 1.

czyli nie potrzeba zgłaszać i nie potrzeba pozwolenia na budowę (oczywiście pozwolenia dodatkowego na omawiany domek letniskowy)

czyżby luka prawna , czy może czegoś nie doczytałem?

Leesou
05-04-2007, 08:57
Kurczę, chyba masz rację. Też widze tu lukę. Wynika z tego że jesli rzeczywiście prowadzisz budowę to możesz sobie strzelić czasowy (a nie tymczasowy bo ten jest już zdefiniowany) obiekt i przez okres budowy np. 15 lat użytkować go.
Kurfanty, jakie buble ci nasi posłowie produkują a my za to płacimy to aż się nóż w kieszeni otwiera :evil:

Barbossa
05-04-2007, 09:02
to jeszcze sobie wyjaśnijcie co znaczy czasowe użytkowanie i uspokójcie grę

sSiwy12
05-04-2007, 09:24
Nie ma luki. Art.29 pkt.12 mówi o "obiekcie budowlanym" czyli
Art. 3.
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć:
a) budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
b) budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i
urządzeniami,
c) obiekt małej architektury;
natomist w tym samym Art.29 pkt. 24 mówi o "obiekcie" każdym innym (w domniemaniu nie budowlanym) np. silosie, fundamencie pod urzadzenia budowlane, maszcie, ogrodzeniu, itp., oraz dodatkowo o barakowozach.
Istotne w tym obu zapisach jest to, ze nie wystepuje "trwale połaczonych z gruntem" - co skutkuje mozliwościa postawienia na podstawie Art.29 pkt 12 - na zgłoszenie - "domku", który po zakończeniu budowy może byc rozebrany, lub, ujety w inwentaryzacji powykonawczej i pozostac na stałe - przy dobrej woli urzedników - znam kilka takich przypadków.

Pawlik_3m
05-04-2007, 10:52
No to sprawę zrozumiałem .
sSiwy12 - dzięki za merytoryczną odpowiedź.

Barbossa
05-04-2007, 10:56
ja też dziękuję, styknie merytoryczności pewnie do końca tygodnia