PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można ocieplić zabytkowy dom?



Gabi WaWa
04-04-2007, 13:36
Witam

Czy można ocieplić zabytkowy, prawie - 100 letni dom?
Jeśli tak to jaką metodę wybrać?

Gabi

Majka
04-04-2007, 14:47
a co na to konserwator?

an-bud
06-04-2007, 00:56
ja ociepliłem od wewnętrznej strony.

Gabi WaWa
09-04-2007, 14:56
ja ociepliłem od wewnętrznej strony.

Witam

A w jakiej technologii to wykonałeś? Czy sprawdziło się to rozwiązanie?

Słyszałam o ocieplających tynkach ale nie wiem czy to rozwiazanie się sprawdza?

jarkotowa
09-04-2007, 15:00
My też ociepliliśmy od wewnątrz, żeby na zewnątrz pozostalo drewno. Nie chcieliśmy, aby nasz dom wyglądal z zewnątrz jak "murowaniec".

Gabi WaWa
09-04-2007, 15:08
a co na to konserwator?

Dom ma bardzo ładne gzymsy oraz dekoracyjne detale na elewacji więc styriopan raczej nie wchodzi w rachubę. Dom znajduje się w ewidencji zabytków więc konserwator raczej nie będzie robił większych problemów. Zresztą dom jest tak ładny, iż nie chcę nic w nim zmieniać. Chcę jedynie przywrócić mu dawny blask.

Gabi WaWa
09-04-2007, 15:17
My też ociepliliśmy od wewnątrz, żeby na zewnątrz pozostalo drewno. Nie chcieliśmy, aby nasz dom wyglądal z zewnątrz jak "murowaniec".


A w jakiej technologii ociepliliście dom wewnątrz ?

jarkotowa
09-04-2007, 15:43
Klasyka, czyli folia/welna/folia a na wykonczenie ściany, co kto lubi. Tak czy siak z którejś strony musisz ścianę zaslonić, niestety. I muszę przyznać, że jest cieplo, jak w uchu. My ocieplaliśmy tylko ściany zewnętrzne, natomiast ściany wewnętrzne zostaly oryginalne - odświeżyliśmy je.

Mohag
09-04-2007, 15:55
Gdzies czytalam ze muszac ocieplac wewnetrznie, to co jest na zewnatrz czyli sciany traktuje sie jako czesc elewacyjna i idzie sie w strone srodka jak napisala jarkotka folia wiatrowa, welna, folia paraprzepuszczalna czy jak to tam sie nazywa i plyty gk. Najlepiej jest jezeli miedzy instniejaca sciana a folia wiatrowa zostawiona jest szczelina powietrzna, czyli cala izolacja jest wykonana na konstrukcji.
Inaczej ma sie to tam gdzie dajemy twarda welne mineralna, wteczas oczywiscie koszt jest wiekszy, ale mozemy zrezygnowac z foli i odrazu na plyty dawac siatke na klej i tynk. U mnie chyba bedzie kawalek klatki schodowej tak ocieplony, bo szeregowki zbudowane sa z przesunieciem i ten kawalek mojej nie przylega do sasiedniej tylko jest wolna... a nie chce ocieplac tej sciany od zewnatrz bo to juz sciana po stronie sasiadki.

Gabi WaWa
09-04-2007, 23:24
.... folia wiatrowa, welna, folia paraprzepuszczalna czy jak to tam sie nazywa i plyty gk. Najlepiej jest jezeli miedzy instniejaca sciana a folia wiatrowa zostawiona jest szczelina powietrzna, czyli cala izolacja jest wykonana na konstrukcji.
Inaczej ma sie to tam gdzie dajemy twarda welne mineralna, wteczas oczywiscie koszt jest wiekszy, ale mozemy zrezygnowac z foli i odrazu na plyty dawac siatke na klej i tynk.....


Czy ocieplenie ścian od wewnątrz wełną ma jakieś wady? Dom jest wykonany z cegły, ściany zewnętrzne mają szerokość ok 50/60 cm.

Czy istnieją tynki które ocieplają budynki?

pozdrawiam!
GABI

Gabi WaWa
16-04-2007, 11:46
Witam urzytkowników forum!

Może ktoś z Was słyszał kiedyś o tynkach do ocieplenia budynków?

Gabi

HenoK
16-04-2007, 12:11
Witam urzytkowników forum!

Może ktoś z Was słyszał kiedyś o tynkach do ocieplenia budynków?

Gabi
Tynki do ocieplania budynków oczywiście istnieją, np. TERMOCOVERŽ TP 100 (http://www.jpcover.pl/index.php?option=11&kat=2). Jednak aby uzyskać właściwy efekt zależałoby wykonać odpowiednio grubą warstwę takiego tynku.


Grubość nakładania: zalecana - 10 do 60 mm
Wydajność: 5kg/m2/1cm grubości warstwy (przy nakładaniu maszynowym zużycie może wzrosnąć o 10-15%)
Dane techniczne:
Grupa zaprawy: T1 CS1 wg normy EN 998-1
Współczynnik przewodzenia ciepła: λ = 0,07 [W/mK]
Klasa palności: A1 - materiał niepalny
Wytrzymałość na ściskanie stwardniałej zaprawy: 2,1 [N/mm2]
Wytrzymałość na zginanie: 1,0 [N/mm2]
Współczynnik przepuszczalności pary wodnej; ľ = 12
Gęstość nasypowa: 0,45 kg/dm3

Gabi WaWa
16-04-2007, 17:45
Tylko czy taki tynk ociepli dom? Czy może lepiej ocieplić go wewnętrznie :( ?

Czy ktoś z forumowiczów zastosował taki tynk?

- Apeluję o odpowiedź !

Gabi

HenoK
17-04-2007, 19:11
Tylko czy taki tynk ociepli dom? Czy może lepiej ocieplić go wewnętrznie :( ?

Podałem Ci namiary na ten materiał. Jest on składnikiem technologi TERMOCOVERŽ (http://jpcover.pl/index.php?option=8&kat=3) .

W skład tej technologii wchodzą:
1. COVERŽ BG 104 - preparat glono i grzybobójczy
2. COVERŽ PG 102 - preparat gruntujący
3. COVERŽ ZS 101 - zaprawa sczepna
4. TERMOCOVERŽ TP 100 - tynk termoizolacyjny
5. TERMOCOVERŽ TP 100 FINISH - tynk termoizolacyjny
http://jpcover.pl/UserFiles/Image/f2.jpg

Własności termoizolacyjne tynku wynikają z:
- zastosowania perlitu (kruszowo o bardzo wysokich własnościach cieplnoizolacyjnych),
- napowietrzenia mieszanki podczas procesu mieszania (zawartość powietrza w zaprawie wynosi ok. 25%).

Pytanie tylko, czy na Twojej zabytkowej elewacji mozna położyć warstwę np. 6 cm takiego tynku bez utraty jej walorów estetycznych ?
Czy takie rozwiazanie się sprawdzi ?
Tego rodzaju tynk ma ok. dwukrotnie gorszą izolacyjność od wełny mineralnej czy styropianu. Mozna ułożyć warstwę o grubości do 6 cm.
Taka warstwa będzie miała izolacyjność porównywalną z izolacyjnością dotychczasowego muru (po otynkowaniu izolacyjność ściany wzrośnie ok. dwukrotnie. Jednak otynkowanie spowoduje też przesunięcie punktu rosy.
Trudno precyzyjnie ocenić, co dalej będzie działo się z taką ścianą (zależy to od jej obecnego stanu technicznego i stopnia zawilgocenia).
W skrajnym przypadku może dojść do pogłębienia zawilgocenia ściany i tym samym jej destrukcji.

Gabi WaWa
26-04-2007, 10:41
Tylko czy taki tynk ociepli dom? Czy może lepiej ocieplić go wewnętrznie ?

Czy ktoś z forumowiczów zastosował taki tynk?

- Apeluję o odpowiedź ! :cry:

Gabi

HenoK
27-04-2007, 06:42
Tylko czy taki tynk ociepli dom? Czy może lepiej ocieplić go wewnętrznie ?
To, że ociepli dom nie ulega wątpliwości.
Pytanie tylko, czy Ciebie zadowoli taki stopień ocieplenia, oraz jak to wpłynie na wygląd elewacji. Jakoś nie wyobrażam sobie ozdobnych gzymsów i innych elementów elewacji po nałozeniu takiej warstwy tynku.
Można wykonać ocieplenie od zewnątrz używajac styropianu i odtwarzając poprzednie detale, zobacz np. :
http://www.sztukatorstwo.com.pl/st/oferta_detale-architektoniczne-i-elewacje.php
lub
http://www.styro.pl/gzymsy/Galeria_gzymsy_1.html

Może jednak lepiej będzie wykonać ocieplenie od wewnątrz ?
Jeżeli się je zrobi w sposób przemyślany, może przynieść bardzo dobre efekty.

Zacznij jednak od ustaleń z konserwatorem zabytków, może podpowie Ci najlepsze rozwiązanie.

Gabi WaWa
10-05-2007, 16:23
Drodzy forumowiecze !

Czy zabytkowy dom lepiej ocieplić od środka

- wełną + folią

czy może

- steropianem?

Błagam o pomoc! :cry:

Gabi