PDA

Zobacz pełną wersję : okna dzwiękochłonne!!! dzwiękoszczelne



limonkaTR
05-04-2007, 01:36
witam,
Od dwóch tygodni męczę się :( z tematem znalezienia dobrych okien dźwiękochłonnych. Kilka firm robi już dobre szyby o dzwiękochłonności Rw = 45 dB, ale mam problem z dobraniem do tego profili. Veka twierdzi, że Perfectline mają dzwiękochłonność do 47 dB, ale przy rozszczelnieniu już nic nie wiedzą, twierdzą, że nie robili badań jak jest, a Roplasto chwali się, że ich profil 7001 ma 40 db, a przy rozszczelnieniu 35 dB. Czy ktoś mógłby mi doradzić, jaki profil dobrać do dobrej dźwiękochłonnej szyby, aby całe okno miało takie parametry. Bo od techników od tych szyb wiem, że jak wezmę profil o niższym Rw, to po prostu przepłacę i nic z tego nie będzie. Wiem też, że muszę przypilnować montażu. Będę wdzięczna za pomoc!

czmirek
05-04-2007, 11:01
zwroc uwage na to jaka pianka bedzie uzyta do montazu ( jesli nie bedzie to montaz na zaprawe) sa pianki specialne ktore moga obnizyc halas dochodzacy z zewnatrz. naturalnie jesli mieszkasz w poblizu pasa startowego samolotow to nic nie pomoze. pozdrawiam

jareko
05-04-2007, 11:40
witam,
Od dwóch tygodni męczę się :( z tematem znalezienia dobrych okien dźwiękochłonnych. Kilka firm robi już dobre szyby o dzwiękochłonności Rw = 45 dB, ale mam problem z dobraniem do tego profili. Veka twierdzi, że Perfectline mają dzwiękochłonność do 47 dB, ale przy rozszczelnieniu już nic nie wiedzą, twierdzą, że nie robili badań jak jest, a Roplasto chwali się, że ich profil 7001 ma 40 db, a przy rozszczelnieniu 35 dB. Czy ktoś mógłby mi doradzić, jaki profil dobrać do dobrej dźwiękochłonnej szyby, aby całe okno miało takie parametry. Bo od techników od tych szyb wiem, że jak wezmę profil o niższym Rw, to po prostu przepłacę i nic z tego nie będzie. Wiem też, że muszę przypilnować montażu. Będę wdzięczna za pomoc! i bedziesz sie meczyc dlugo. Przy roszczelnieniu jesli masz -10dB to wszystko - przypomnij sobie fizyke z zakresu szkoly podstawowej i dzial poswiecony rozchodzeniu sie fal dzwiekowych. Robia Ci wode z mózgu - niestety
Udzial procentowy profila w calosci tlumienia ma minimalne znaczenie i przy profilach standardwych zastosowanie szyby o -42dB daje Ci ok -40 dB (o ile dobrze pamietam dane) ale.....ale dla czestotliwosci miedzy 1 a 4 kHz
Dla niskich do 500Hz tlumienie szyby masz -8dB - 10dB (zalezy od konstrukcji szyby)
Dla wysokich, powyzej 4kHz w zaleznosci od kontrukcji szyby masz 42-46dB
Te wszystkie podane dane dotycza szyby -42dB !!!!!
Tak wiec odpowiedz sobie na pytanie kogo z zewnatrz chcesz wyeliminowac?
dzieciarnie?
ruch uliczny?
gwizdek policjanta? ;)
I niestety nie jest do konca prawda to co Ci technicy od szyb powiedzieli
Pianka wbrew pozorom nie jest wazna wazne jest dokladne wypelnienie przestrzeni miedzy oknem a murem.
a jak to jzu wszystko uczynisz i wydasz kupe kasy......szlag Cie trafi gdy uslyszysz halas dochodzacy nie od okien tylko z kratek wentylacyjnych :lol:

limonkaTR
05-04-2007, 22:36
Tak wiec odpowiedz sobie na pytanie kogo z zewnatrz chcesz wyeliminowac?
dzieciarnie?
ruch uliczny?
gwizdek policjanta? ;)
I niestety nie jest do konca prawda to co Ci technicy od szyb powiedzieli
Pianka wbrew pozorom nie jest wazna wazne jest dokladne wypelnienie przestrzeni miedzy oknem a murem.
a jak to jzu wszystko uczynisz i wydasz kupe kasy......szlag Cie trafi gdy uslyszysz halas dochodzacy nie od okien tylko z kratek wentylacyjnych :lol:[/quote]

Dzięki za potwierdznie tego co myślę, czyli, że mam przechlapane. :( Nie, handlowcy nie robią mi wody z mózgu, handlowcy nic nie wiedzą, to ja dzwonię do techników i czytam badania, aby sobie poradzić, ponieważ muszę zamieszkać w mieszkaniu, które ma wszystkie okna na bardzo głośną ulicę, ulicę trójpasmówkę, po której cały czas jeżdżą samochody, stają i ruszają na światłach skrzyżowania. Mieszkanie jest w budynku od razu przy tej ulicy. Tak więc mój problem jest bardzo poważny, bo nie chodzi o eliminację odgłosów zabawy dzieci, lecz potężny notoryczny hałas. Wiem, że ciszy nie uzyskam, chcę maksymalnie zmunimalizować huk. Dlatego pytam. Wiem sporo na temat samych szyb, producentów szyb. Ale mam problem, jak wspominałam, z doborem profili i oczywiscie właśnie przypilnowaniem montażu.

Nie jest mi wesoło, jesli ktokolwiek miał taki problem lub wie jak sobie z nim poradzić, to byłabym wdzięczna za pomoc. Być może nie ma sensu zamawiać szyb 42 czy 45 dB i lepiej od razu skazać się na mękę i ból głowy, jednakże chciałabym to wiedzieć.

limonkaTR
05-04-2007, 22:50
Udzial procentowy profila w calosci tlumienia ma minimalne znaczenie i przy profilach standardwych zastosowanie szyby o -42dB daje Ci ok -40 dB (o ile dobrze pamietam dane) ale.....ale dla czestotliwosci miedzy 1 a 4 kHz
Dla niskich do 500Hz tlumienie szyby masz -8dB - 10dB (zalezy od konstrukcji szyby)
Dla wysokich, powyzej 4kHz w zaleznosci od kontrukcji szyby masz 42-46dB
Te wszystkie podane dane dotycza szyby -42dB !!!!!


No kiepska jestem z fizyki...
Artysta grafik ze mnie i humanista, też nieźle jest z matematyką, ale fizyki ni cholery już nie pamiętam.

Tak więc, taki ruch uliczny, masa samochodów na trójpasmowej jezdni to wydaje hałas na niskich do 500 Hz czy innych? Poważnie: nie mam pojęcia!

Montować te szyby 42 dB? :(

limonkaTR

jareko
05-04-2007, 23:01
musze Cie zmartwic - na ten halas nic nie poradzisz gdzy nie tylko przez okna dociera do wnetrza budynku - drgania przenosza sie takze przez grunt -> fundamenty -> sciany (stad oklejanie scian plytami GK czy ma ruszcie czy tez na packi powoduje zwiekszenie halasu przenoszacego sie ta droga)
Zadasz odpowiedzi wprosy?
Wystarczy wydac kase na szybe -36dB o konstrukcji 6/16/4 - doplata jest naprawde niewielka
I zostaw profile w spokoju - nie maja realnie znaczenia pry tych wartosciach tlumienia jakie chcialbys osiagnac by halas przestal byc di\okuczliwy (co uwierz mi jest nieralne). Wiem, mieszkalem we Wlochac w Warszawie na podejsciu do lotniska na Okeciu.......

limonkaTR
05-04-2007, 23:05
[quote="jareko"]musze Cie zmartwic - na ten halas nic nie poradzisz gdzy nie tylko przez okna dociera do wnetrza budynku - drgania przenosza sie takze przez grunt -> fundamenty -> sciany (stad oklejanie scian plytami GK czy ma ruszcie czy tez na packi powoduje zwiekszenie halasu przenoszacego sie ta droga)
Zadasz odpowiedzi wprosy?
Wystarczy wydac kase na szybe -36dB o konstrukcji 6/16/4 - doplata jest naprawde niewielka


Ale powaznie jesteś pewien? Nie mają sensu szyby 42 dB? To jest stare budownictwo, grube mury z cegły. Nie pomogą takie szyby nic a nic?

limonkaTR

EZS
05-04-2007, 23:17
0.5-3 kHz to są częstotliwości mowy. Ruch uliczny ma raczej pełne spektrum, dużo wysokich (hamowanie, pisk opon, niektóre silniki) i dużo niskich (basowy silnik). Żeby wiedzieć, trzeba by znierzyć i to w pasmach. O ile się orientuję (ja raczej wiem o pomiarach w zakładach) mierniki pasmowe są już rzadko dostępne w sanepidach, a w zasadzie nigdy nie były. Tak więc musisz na wyczucie trochę, choć możesz zgłosić się do jakiegoś laburatorium i zlecić pomiary, czy nie są przekroczone normy. Wtedy by ci musieli wybudować ekran.
Teraz co do okien. 40 dB to dużo, pamiętaj że spadek o 3 dB to 2 razy ciszej (w dBA dla ucha, przy innym filtrze wrażenie subiektywne jest różnie ale 2 razy zostaje). Więc nawet to 10 dB jest nie do pogardzenia. Do tego jeszcze żaluzje bym wzieła.

Zonzi
05-04-2007, 23:21
LimonkaTR

Zobacz sobie wypowiedzi w watku o adaptacji pomieszczenia odsluchowego.
http://tnij.com/etDD
Generalnie konkluzja byla taka ze potrzebne sa szyby klejone czyli bezpieczne ze wzgledu na zwiekszony ciezar
"np. przy szybie o grubości 24mm mozna zastosować coś takiego...
4mm+4mm/ramka 8mm/4mm+4mm
albo 5mm+5mm/ramka4mm/5mm+5mm "

Sam profil ma marginalne znaczenie ale dobry montaz z tasmami odpreznymi etc kolosalne. Jareko ma racje ze drgania od np ciezarowek czy autobusow przenosza sie konstrukcja budynku. Jesli to przeszkadza trzeba niestety zbudowac wewnetrzna klatke ktora oddzieli nas od przegrod.

Niestety przy rozszczelnionym oknie rodzaj szyb nie bedzie mial praktycznie znaczenia. Jesli nie ma wentylacji mechanicznej to trzeba bedzie rozszczelniac okna wychodzace na cichszą okolicę.

Pozdrawiam
Zonzi

limonkaTR
05-04-2007, 23:24
Teraz co do okien. 40 dB to dużo, pamiętaj że spadek o 3 dB to 2 razy ciszej (w dBA dla ucha, przy innym filtrze wrażenie subiektywne jest różnie ale 2 razy zostaje). Więc nawet to 10 dB jest nie do pogardzenia. Do tego jeszcze żaluzje bym wzieła.[/quote]

Wielkie dzięki! Tak właśnie na wyczucie myślałam, że hamowanie i pisk opon to wysokie, a te silniki i stała jazda "szum" to niskie. Do sypilani i okna balkonowego wzięłam takie rolety zewnętrzne montowane do budynku, które też "podobno" dodają wyciszenia. A jakie żaluzje masz na myśli?

Dzięki za ten głos optymizmu. Może uda mi się poprawić warunki do życia.

limonkaTR

jareko
05-04-2007, 23:28
tak - niby racja
przypomne - 10 dB masz dla 1-4 kHz (tak na marginesie mowimy o mowie a nie arii operowej basa - wtedy zejdziesz ponizej 1kHz :lol: )
zas dla 0-500Hz raptem 2-3 dB
EZS niby masz racje, ze czulosc ludzkiego ucha jest w funkcji lograrytmicznej oraz ze naszi mozg podbija odbior czestotliwosci niskich jak i wysokich ale...... ale jesli masz duzo kasy to nie ma sprawy ale zadowolona nie bedziesz
zmienisz tylko zakres halasujacych czestotliwosci z tych ktore az tak diokuczliwe nei sa na te ktore wkurzaja najbardziej (np. halas tramwaii czy tez ciezarowek lub autobusow)
jesli masz nadmiar kasy - zmien wszysto na -49dB - jesli mniej - zrob eksperyment
w jednym pokoju wymien szyby zas w reszcie mieszkania wstrzymaj sie z wydatkiem az organoleptycznie ;) ocenisz czy gra warta swieczki - pamietaj ze sa to dosc znaczne doplaty - wieksze niz w wypadku szyb antywlamaniowych !!!

jest tu forumowicz ktory w latach 90-tych zamontowal okna o -51 dB - wartosc szyb kilka razy przekrodczyla wartosc okien - a efekty.......on ma 50m prostej linii jezdnie Mostu Poniatowskiego i jednak skutek nie wart wydanej kasy

limonkaTR
05-04-2007, 23:32
Jareko ma racje ze drgania od np ciezarowek czy autobusow przenosza sie konstrukcja budynku. Jesli to przeszkadza trzeba niestety zbudowac wewnetrzna klatke ktora oddzieli nas od przegrod.

A co to jest wewnętrzna klatka? Myślę, że taki stłumiony dobiegający hałas czy od czasu do czasu dzwięk ciężarówki nie będzie mi przeszkadzał. Problemem jest ten huk, który jest tam teraz: bardzo stare nieszczelne skrzynkowe okna.

Niestety przy rozszczelnionym oknie rodzaj szyb nie bedzie mial praktycznie znaczenia. Jesli nie ma wentylacji mechanicznej to trzeba bedzie rozszczelniac okna wychodzace na cichszą okolicę.

A na czym polega wentylacja mechaniczna?
Niestety całe mieszkanie jest na tą ulicę, nie ma ani jednego okna wychodzącego na coś cichego. Więc tak czy siak czeka mie wietrzenie normalne, uchylanie okna w pokoju, w którym mnie nie ma, itp... Będę musiała kombinować. Może klimatyzacja. Ale najpierw te okna...

Dzięki!
limonkaTR

limonkaTR
05-04-2007, 23:43
Jareko,
Masz rację, też tak myślałam, aby najpierw wymienić w jednym pokoju.
Trochę mało mam na to czasu i możliwości technicznych, ale może uda się tak własnie zrobić. Nie, nie mam masy pieniędzy, gdybym miała to nie pytałabym...:-)

Z tym Mostem Poniawatowskiego to jest tak, że tam wbrew pozorom nie jest AŻ tak głośno, bo jest dość otwarta przestrzeń i ten dźwiek ma gdzie ujść. Ja mam takiego pecha, że ta ulica jest obudowana obustronnie i dziwięk się w niej utrzymuje, kotłuje. Jareko, to jest Aleja Niepodległości w Warszawie. Tramwai prawie nie słyszę, sa trochę dalej, ale huk tworzy się przez tą zabudowę obustronną.

jareko
05-04-2007, 23:45
4mm+4mm/ramka 8mm/4mm+4mm
albo 5mm+5mm/ramka4mm/5mm+5mm
i znow sie klania fizyka
Zwroc uwage ze szyby dzwiekoizolacyjne zawsze maja rozne grubosci szyb - inna jest zewnetrzna (zawsze grubsza) inna wewnetrzna
chodzi o to by nienastepowala interferencja drgan z racji przejscia przez przegrody o tych samych wlasciwosciach (w tym wypadku o tej samej grubosci szkla)
Sp5ES - jego podpytaj - ona wlasnie namacalnie sie tym problemem zetknal
I nastepna sprawa
skoro wszystkie okna masz na te ruchliwa arterie i tylko wentylacje grawitacyjna to wspolczuje Ci latem gdy wentylacja grawitacyjna nie dziala a halas przeszkadza i albo sie udusisz albo okna otworzysz i znow cel wydania kasy jest watpliwy
I rzecz najwazniejsza
Masz stare okna, nieszczelne, z szyba grubosci 3mm latwiej wpadajaca w drgania i przenoszaca halas od 4mm (podejrzewam ze tlumienie rzedu -10dB) - nie masz wogole wyobrazenia i porownania z sytuacja gdy zamontujesz okno szczelne i z szyba -32dB w standarcie
Polecam, anprawde polecam wymiane najpierw jednego okna by efekty porownac

Charlie
05-04-2007, 23:47
Szybę Rw = 45 dB o budowie Float 10 mm / 16 Argon / VSG 44.1-Si-LE i do tego najlepiej ramy z drewna a jak nie to 6 komorowy profil pvc.

Wykres logarytmiczny tej akurat szyby bardzo dobrze pokazuje tłumienie pasma niskich dźwięków, które są przeważającym składnikiem hałasu ulicznego.
Niestety, ale rozszczelnienie czy uchył skrzydła spowoduje pogorszenie dźwiękoszczelności. No cóż wietrzyć trzeba od czasu do czasu.

Obmiar okna powinien tak być przeprowadzony aby ramę ościeżnicy przy montażu jak najbardziej schować w mur - oczywiście w granicach możliości technicznych. Jareko może się wypowiedzieć na ten temat.

Efekt gwarantowany. Oczywiście zapomnij o szprosach w szybach - powodują rezonans dźwięku i pogorszenie ochrony.

Pa

jareko
05-04-2007, 23:50
....to jest Aleja Niepodległości w Warszawie. .....
jesli na odcinku miedzy SGGW a Madalinskiego to powiem Ci ze wstarczy standard - skad ta pewnosc? Mam klienta, ktory, na moja sugestie, w zamontowanych juz oknach PVC wymienil w jednym pokoju szyby na -49dB
W reszcie pokoi juz wymieniac nie chcial - stwierdzil ze to nie ma sensu gdyz rożnica jest dla niego prawie niezauwazalna i nie warta wywalania az takiej kasy

limonkaTR
05-04-2007, 23:57
Jareko,
Tak, to jest dokładnie pomiędzy Madalińskiego a SGW (skrzyżowanie z Rakowiecką).
Boże, standard? To ja chyba zrobię ten eksperyment, bo wiem, jaka jest różnica w cenie, wyceny mam, na szyby 43 i 45 db Glaverbel i Pilkingtona.

Charlie, a której firmy jest ta szyba, którą podałeś? Folia VSG juz jest mi znana, i ten rodzaj, ale nie pamiętam, kto to robi. I dlaczego az 6 komorowy profil?

Dzieki wszystkim, duzo mi to daje!

limonkaTR
05-04-2007, 23:59
Jareko,
Tak, to jest dokładnie pomiędzy Madalińskiego a SGW (skrzyżowanie z Rakowiecką).
Boże, standard? To ja chyba zrobię ten eksperyment, bo wiem, jaka jest różnica w cenie, wyceny mam, na szyby 43 i 45 db Glaverbel i Pilkingtona.

Charlie, a której firmy jest ta szyba, którą podałeś? Folia VSG juz jest mi znana, i ten rodzaj, ale nie pamiętam, kto to robi. I dlaczego az 6 komorowy profil?

Dzieki wszystkim, duzo mi to daje!

limonkaTR
06-04-2007, 00:10
Jareko,
Ale standardu to chyba nie dam, dam coś tańszego, wierzę, że twój klient różnicy nie odczuł, ale ja chyba aż tak nie zaryzykuję.
Glaverbel ma taką szybę 44.1/ 16 agron/6 z tłumieniem 38 dB i może od takiej zacząć?.

Dzieki Charli za ta informację o montazu. Mam chyba szcęście do ekip, z którymi rozmwaiłam, bo oni też o tym mówili, że trzeba wpuscic ramę ościeznicy ile sie da w mur.

Szprosów nie daję, uff, to chyba intuicyjnie.

pchelek
06-04-2007, 10:38
wlaczam sie do dyskusji
profil nie ma w zasadzie znaczenia - ale zamawiaj okna z profili 5-komorowych
co do szyby to wytarczy z jednej stony szyba 4 mm a z drugiej klejona z dwu szyb po 4 mm
spaek halasu bedzie bardzo istotny - do tego stopnia ze zaczniesz slyzec halas uliczny przez mury, przez klatke shodowa i przez okna drugiego pokoju - ja tak mam - teraz halas z ulicy przechodzi naokolo domu [od uliy mam okna shuco z szybami jak podalem] i wchodzi przez okna o ogrodu gdzie szyby sa zwykle - o rozszczelnienie okien sie nie martw bo po pierwsze do wietrzena to sobie zawsze je uhylisz - rozszczelnianie okien powoduje spadek izolacyjnosci
no i wzzne jest zamontowanie okien - ale o tym to jareko sie moze wypowiedziec - fo fachur jkih w Polsce malo

Barbossa
06-04-2007, 11:23
jeżeli między SGGW a Madalinskiego, to obok budują taki "fajny" budynek mieszkalny green.... tam oprócz okien będą na całej elewacji ekrany szklane, co wg projektantów obniży hałas, może tafla szkła w odległości od okna (szersza i wyższa) pomoże?

limonkaTR
06-04-2007, 11:23
Dzięki Pchełek!
To w taki razie mam pytanie jeszcze do Ciebie Jareko, na co mam zwrócić jeszcze uwage przy montazu, jak pilnowac ekipę itp? Wiem co nieco na temat dobrych pian i materiałów firmy Illbruck, są trochę droższe, ale czy warto ich użyć?

Pozdrowienia!
LimonkaTR

jareko
06-04-2007, 11:30
limonka - zrob jak uwazasz ze jest dobrze
Najwazniejsza kwestia nie jest liczba komor gdyz ona az takiego wplywu na tlumienie nie ma - pisalem juz chyba o tym, dla ruchu ulicznego wystarczy ci juz szyba -37dB czyli 6/16/4 i najwazniejsze - zwymiarowanie okna w istniejacym otworze - tu bledow popelnia sie najwiecej. Dazy sie do tego by oscieznice zakryc maksymalnie (schowac w sciane)- wystaczy ze bedzie z muru wystawac na 10-15mm - i tak tego od srodka nie widzisz :) a tam gdzie mieszkasz wegarki sa i tak szerokie na tyle ze trzeba dodawac poszerzenia by prawidlowo zamontowac okno (chyba ze mieszkasz w domu za lat 70-tych a nie wczesniejszych) a to czy naciagna Cie na montaz Ilbruck i3 czy zrobia to na sama piane nie bedzie mialo wplywu na tlumienie calego otworu
hmmm...jednak ukonczenie szkoly elektronicznej gdzie akustyke tez mialem przynosi teraz efekty :)
Chcesz wydac za duzo kasy za efekt ktory za mniejsza kase osiagniesz - Twoj wybor

limonkaTR
06-04-2007, 11:55
Jareko,
Wiem, że przepłacac nie ma sensu, dlatego zamontuję najpierw tą szybę w granicach 37 dB.
Tak, to jest stara kamienica z 1936 roku, spalona częściowo w czasie wojny i potem odbudowana.
Czyli illbrucka nie ma sensu. Nie, oni własnie nie naciagają, to ja sprawdziłam sama dostepne materiały. Ekipa chce uzyc zwykłej piany.

Moim zdaniem w tym mieszkaniu największy problem stanowi wykusz, jest wykusz cały w oknach: jedno trójskrzydłowe, jedno pojedyncze i okno balkonowe. Cała ściana praktycznie to okna. Sądzisz, że tutaj tez wystarczy 37 dB?

Pozdrowienia!

jareko
06-04-2007, 12:27
zapomnij o montazu i3 w scianach z tamtych lat - zreszta uwaga do innych - zapomnijecie o takim montazu przy wymianie okien - nie widzialem jeszcze ani razu poprawnie zrobionego to po pirwsze a po drugie otwory po wyjeciu okna......... masakra.
ale do rzeczy - nie ma znaczenia czy to wykusz czy nie - musi byc dobrze zaprojektowane, dobrze zwymiarowane okno no i oczywiscie dobrze wykonany montaz - to 99.9% sukcesu a nie i3 czy inne sposoby naciagania ciebie na koszty
wesolych Swiat - spadam szorowac lazienke i myc okna

limonkaTR
06-04-2007, 12:50
Jareko!
Spokonych Świąt, za świeżo wymytymi oknami :-).
Bardzo dziekuję za rady!

LimonkaTR

RFI
09-01-2018, 08:14
Mam ten sam problem z halasem. Poniewaz jednak mury budynku sa grube (ok 90cm) wiec rozwazam ponowne zalozenie okien skrzynkowych z dwoma odzielnymi szybami zespolonymi (2 lub nawet 3 szybowymi). Dodatkowo wydaje mi sie, ze odstep miedzy szybami zespolonymi (okolo 10cm-20cm) poprawi tlumienie dzwieku. Czy ktos juz to probowal?

karpandzia11
09-01-2018, 12:29
z tego co słyszałem firma velux robi takie okna i są bardo dobre

Pugilares
13-11-2018, 11:54
Mam okna na ulicę dwujezdniową, po 3 pasy w każdym kierunku, pośrodku tory tramwajowe. Niedaleko jest skrzyżowanie ze światłami, a na wprost moich okien jest ten odcinek, na którym pojazdy ruszające spod świateł rozpędzają się mając przed sobą dłuższy - jak na centrum miasta - odcinek prostej. Czyli od kwietnia do października co 90 sek (cykl zmiany świateł) w odległości 50 m w linii prostej od mojego salonu pasjonaci motoryzacji dają pokaz możliwości swoich motorów ze specjalnie zmodyfikowanymi wydechami "racing exhaust", "Yoshimura", "Akrapovic", "Cobra" itd. Cały rok ryczą, wyją, pierdzą i strzelają z rur wydechowych samochody typu "sportowego", które w zastraszającym tempie robią się coraz popularniejsze. Tramwaje i autobusy to przy tym łagodny szum, dający ukojenie. Normalne samochody osobowe, robią szumiące tło, do którego dawno się przyzwyczailiśmy, Chciałbym zmienić mieszkanie, ale mnie chwilowo jeszcze nie stać. Wpadłem więc na pomysł wymiany szyb lub całych okien. Wstępnie wybrałem sobie szyby z Rw=51, Ctr -4, tj.

15,5 (VSG 68.4) Acoustic/15/16,8T (VSG 88.2T) Acoustic Argon 51

Na początek do wymiany są dwa okna (lub same szyby) jednoskrzydłowe.
Znalazłem jedną firmę, która przedstawiła mi ofertę na okna z tymi szybami. Okna miałyby profil aluminiowy Yawal TM 77HI.
Cena takich dwóch okien z wymianą jest kosmiczna, ale jeżeli efekt byłby dobry, to jestem skłonny zapłacić.

Pytanie nr 1, czy ktoś ma doświadczenie z profilami aluminiowymi w zastosowaniu do okien dźwiękoizolacyjnych - ?
Do tej pory sądziłem, że najlepsze byłyby profile drewniane. Żadna firma nie chce mi przedstawić na okna drewniane z tymi szybami. Ani nawet na plastikowe.

Pytanie nr 2 - jak należałoby zamontować takie okna. Trafiłem na sprzeczne opinie - na taśmy rozprężne, że nie da się na taśmy przy wymianie, głębokie wpasowanie w ścianę - nie da się głęboko wpasować w ścianę przy wymianie, tylko piana, ale specjalna piana o podwyższonej izolacyjności akustycznej, ew. rodzaj piany bez znaczenia.

Zależy mi szczególnie na opinii kogoś, kto przechodził przez podobny temat.

jareko
13-11-2018, 14:21
Może podam Ci przykład sprzed lat.
Wymiana okien w prostej linii do nawierzchni Poniatoszczaka. Szyby -51dB. Szyby droższe od samych okien a efekt....oplakany
Pomijam fakt że z racji kondygnacji hałas zaczynał być dokuczliwy z kanałów wentylacji ale przede wszystkim tłumienie nie było takie jak klient oczekiwał.
Niestety
Namnożyło się Kubicow na mieście a fury mają głośne nie przystajace do ich osiągów

Pugilares
14-11-2018, 15:59
Dzięki za odzew,

Szyby zamontowane wtedy przy Poniatowskiego mają Rw = -51 dB.
A jaki mają Ctr? Jakie tłumienie dla poszczególnych częstotliwości?
Jaką mają konkretnie budowę - ile komór, jaka grubość poszczególnych szyb, ile warstw folii?
Te szyby, które sobie wybrałem, wybrałem dlatego, że mają bardzo dobry nie tylko Rw, ale też Ctr i parametr tłumienia niskich częstotliwości.

A jakich profilach zostały umieszczone szyby Rw = - 51 dB przy Poniatowskiego?
Jak zamontowano te okna i czy przypadkiem hałasy nie przechodzą teraz przez mury, podczas, gdy te okna, jako okna jednak tłumią?

Czy to jest jedyny przykład montażu okien o podwyższonej izolacyjności dźwiękowej?

Kaizen
14-11-2018, 19:09
Przy wentylacji grawitacyjnej nie ma większego sensu pakowanie kasy w szyby. Do testów bym uszczelnił na maksa okna. Nawet tandetne okna wtedy nie są takie złe. Jak przyniesie to wystarczający efekt, to trzeba będzie poszukać jak najlepiej tłumiących nawiewników.

Pugilares
11-01-2019, 22:06
Mam wentylację mechaniczną. Nawiewniki dawno zatkałem na głucho pianą o podwyższonej izolacyjności akustycznej.
Chcę zmienić okna na okna z szybą
15,5 (VSG 68.4) Acoustic/15/16,8T (VSG 88.2T) Acoustic Argon 51
Na te dwa okna jednoskrzydłowe mam budżet 10 tys. zł. Szukam firmy, która potrafi to zrobić, ale nie spartolić.

pvcwindow
17-01-2019, 14:12
ciekawy konfigurator który ma także oktawy i tercje
https://tools.pressglass.com/soundproof-glass-configurator/#

Pugilares
19-02-2019, 18:15
Czy ktoś zna jakąś firmę działającą na terenie Warszawy, która za pieniądze wstawi pakiety z tego konfiguratora do drewnianych okien?

finlandia
20-02-2019, 11:01
Czy ktoś zna jakąś firmę działającą na terenie Warszawy, która za pieniądze wstawi pakiety z tego konfiguratora do drewnianych okien?

Dobrze by było, gdybyś znał producenta swoich obecnych okien. I najlepiej szukać u niego.
Wymiana pakietu na taki o głębszej zabudowie wymaga także wymiany listew przyszybowych na węższe (o ile jest z tego powodu w ogóle możliwa). Najczęściej listewki są "proste", tylko przybite do skrzydła i wtedy ich zwężenie nie jest większym problemem. Czasem jednak są zapinane "na zamek" (tak robił Urzędowski) i wtedy może pojawić się problem... chociaż - nawet jak zetniesz zamek to nie będą gorsze od tych opcji "prostych".

Jeśli producent nie istnieje, to szukaj w serwisach zajmujących się drewnianą stolarką (pcw to każdy monter "potrafi"). Szukaj u producentów, ew. pod hasłem "renowacja okien" - wtedy będziesz wiedział że masz do czynienia z człowiekiem który zna się na stolarstwie, będzie mógł przyciąć listwę i położyć nowy silikon.
Jedna z firm które polecam w tematach serwisu stolarki drewnianej: http://naprawaokienwarszawa.pl/

Pugilares
14-03-2019, 21:50
Czas sobie płynie, cały czas szukam firmy, która zamontuje mi okna. Z człowiekiem powyżej skontaktowałem się, pogadaliśmy dość długo, powiedział, że przyjedzie do mnie wymienić na początek uszczelki i wyregulować okna. No i nie przyjechał.

Teraz jestem na etapie okien aluminiowych. Zobaczymy, może tym razem się uda.

Pugilares
27-03-2022, 12:17
Trochę to wszystko trwało i nie odbyło się bez pewnych przygód, ale od lipca 2021 roku mam w końcu te okna dzwiękoizolacyjne i JEST RóZNICA i to DUżA. W salonie można normalnie oglądać telewizję bez podgłaśniania, a nawet można siedzieć przy zgaszonym telewizorze/radiu i hałas od ulicy nie jest już na poziomie nieznośnym (oczywiście przy szczelnie zamkniętyh oknach) Stanęło na oknach z pakietami szybowymi Rw 51 (-2, -4) w profilach modrzewiowych 92 mm ze wzmocnionymi okuciami. Kosztowało mnie to sporo i nie mogę niestety polecić firmy. która mi to wykonała. gdyż o ile same okna są super. montaż też w porządku, to poziom tzw. "obsługi klienta" w stylu PRLowskiego sklepu z mięsem.

finlandia
28-03-2022, 10:43
Mam wentylację mechaniczną. Nawiewniki dawno zatkałem na głucho pianą o podwyższonej izolacyjności akustycznej.....

Skoro pojawił się odgrzebany temat (i dobrze) to zapytam o tą kwestię:
- może pamiętasz, jaka to była pianka "o podwyższonej izolacyjności aku"?

Pugilares
28-03-2022, 12:37
Zatykanie przewietrzników pianą robiłem dawno - na długo przed wymianą okien. Nie pamiętam dokładnie jakiej firmy i jaka konkretna to była piana. Kupiłem w najbliższym markecie budowlanym pianę, któró mi doradził sprzedawca, że to jest piana o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Była sporo droższa od "zwykłej piany", ale nie miałem możliwości porównać, czy faktycznie byłaby jakakolwiek różnica w przepuszczalnosci fal akustycznych przez zatykany wywietrznik.

finlandia
28-03-2022, 13:50
Ech... no cóż, wierzę. A pytam, bo "od dłuższego czasu walczę z mitem o "podwyższonej" akustyce /niektórych/ pian. Wszystkie które sprawdzałem mają podawane Rw rzędu 60+ dB...

Pugilares
29-03-2022, 19:38
Przy wentylacji grawitacyjnej nie ma większego sensu pakowanie kasy w szyby. Do testów bym uszczelnił na maksa okna. Nawet tandetne okna wtedy nie są takie złe. Jak przyniesie to wystarczający efekt, to trzeba będzie poszukać jak najlepiej tłumiących nawiewników.

Oczywiście. że jest sens pakować kasę w szyby i teraz każde kolejne okno. które będę wymieniał będzie miało grube szyby "akustyczne", gdyż przekonałem się "nausznie" jaka jest różnica między standardowymi szybami, a specjalnymi pakietami. Najepiej wydane pieniądze w życiu.

PLtier
16-04-2022, 12:47
Cześć, obecnie mam podobny problem i założyłem w związku z tym nowy temat na forum. https://forum.muratordom.pl/showthread.php?377241-Izolacja-akustyczna-okna-do-pokoju. Pomożecie?

WarrenC
19-04-2022, 16:32
Czy szyba akustyczna zrównoważy pogorszenie akustyki od nawiewnika?

finlandia
19-04-2022, 17:29
Czy szyba akustyczna zrównoważy pogorszenie akustyki od nawiewnika?
Nie znam badań. Różne są szyby, różne nawiewniki.
Mam za to na sumieniu okna z szybą akustycznym i nawiewnikiem, ale wybraliśmy taki z maksymalnym wyciszeniem (są). Klient był zadowolony, a przynajmniej nie zgłaszał uwag..

michal000
19-04-2022, 20:17
Tak jak szanowny przedmówca napisał na pewno nawiewnik akustyczne poprawi akustykę okna jednak nawet z najcichszym nawiewnikiem akustyka będzie bardzo obniżona w stosunku do okna bez nawiewnika. Pytanie jak bardzo ciche okna potrzebne są w danym budynku. Nie przeprowadza się badań okien z nawiewnikiem pod kątem akustyki, gdyż kombinacji okien i nawiewników są tysiące a mając akustykę okna wynikającą z badań i akustykę nawiewnika możemy wyliczyć wypadkową izolacyjność akustyczną okna z nawiewnikiem. Wzór i przykłady jak nawiewnik obniża parametry akustyczne okna: http://www.nawiewnik.pl/nawiewnik-a-wentylacja zakładka Jak obliczyć wypadkową izolacyjność akustyczną okna z nawiewnikiem?. Rozwijając wzór to nawet w niesamowicie cichym oknie, które ma Rw=47db bez nawiewnika, zastosowania nawet najcichszego nawiewnika na rynku o Rw przy otwarciu = 46db obniży parametry akustyczne okna do 38db. Tak więc pozostaje pytanie na jaki hałas narażone jest pomieszczenie z oknem. 34-35db to tłumienie standardowego nowego okna, które jest wystarczające w cichej okolicy (oczywiście w cichej okolicy mało kto myśli o akustyce), maksimum z nawiewnikiem przy bardzo cichych oknach to ~38 db gdzie przyjmuje minimum 40db gdy za oknem jest stałe źródło hałasu np ulica a jak to mi klient kiedyś określił pisk w uszach od ciszy zaczyna się od 45db w górę. Tak więc przy hałaśliwej okolicy nawiewnik okienny akustyczny poprawi komfort życia w środku jednak zawsze będzie o wiele głośniej niż bez nawiewnika.

chuck4
31-05-2022, 22:22
,

witam, jestem na etapie poszukiwań okien dźwiękoszczelnych, otrzymałem taka propozycje
ForestPrimo 70 USZCZELKA SZARA LC

Profil - ALUPLAST
fake_1 Kolor: Biały u.szara (MD)
Typ: ForestPrimo 70 USZCZELKA SZARA LC N
Listwy przyszybowe:
120663
10/16/44,2 f.aku+c.ramka - U=1,1 Rw=45, Współczynnik Uw - 1,33

niestety jestem zielony jeśli chodzi o te parametry bo chcemy wyciszyć mieszkanie bo jest od strony głośnej ulicy

Lew2
01-06-2022, 10:57
Ja miałem ten sam problem. Mieszkanie od południa graniczy z ruchliwą ulicą. Z ulicy bardzo duży hałas i kurz. Kupiłem normalne, szczelne okna bez żadnych cudownych szyb i bez żadnych nawiewników. Zainstalowałem wentylację mechaniczną (rekuperator Brink Renovent HR Small) i czerpnię z przeciwnej strony budynku. Okna zamknięte szczelnie, w mieszkaniu cichutko i świeże powietrze (no może trochę w zimie przesuszone).