PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie nadproze?



brachol
10-04-2007, 05:33
Witam
takie mam pytanie jakie robic nadproza? Lane na budowie, L 19 czy strunobetonowe? Sciana Silka 18 cm
pozdrawiam

10-04-2007, 06:10
to tańsze ...

daggulka
10-04-2007, 09:57
:D ...tańsze, cholera....jak mnie szarpnęło to szkoda gadać :lol:

budujemy ścianę 36... tak więc po namyśle i przekalkulowaniu doszłam do wniosku że na szer.do 1200 kupię betoniki po 9 zł (nadproża L1200 były po 30zł za sztukę :evil: ), a na większe szerokości otworów już wzięłam te droższe (bo betoniki mają długośc max 1200) :roll: ....przy czym na ściany zewnętrzne wzięłam na wszystkie otwory te drozsze L-ki....wzięłam po 2 sztuki na otwór , od spodu się zaszałuje , do środka między nadproża wleją warstwę betonu i warstwę styropianu....ale i tak za same nadproża mnie szarpnęło .... chyba coś ok.1500zeta :evil:

K74
10-04-2007, 11:01
Jak masz porządną ekipę, która Ci wyleje równo nadproża (patrz: zrobi porządne szalunki, zazbroi) to lane. A jak nie, to prefabrykowane. Tylko pamiętaj, że do ścian o grubości 18 cm muszą być węższe niż standardowo sprzedawane 12. Potrzebujesz 9. Swego czasu miałam trochę problemu ze znalezieniem takich w poznańskich hurtowniach.

10-04-2007, 12:24
:D ...tańsze, cholera....jak mnie szarpnęło to szkoda gadać :lol: :
czasem trzeba pokombinowac - wystarcza np. końcówki belek stropu Ferta czy teriva ...:wink:

daggulka
10-04-2007, 13:04
brzoza....dobrze ci się mówi :D ....ja jeszcze jakieś 3 tygodnie temu w ogóle nie wiedziałam co to jest nadproże ( na pierwszy słuch to mi sie z porożem skojarzyło :roll: )....byłam święcie przekonana, że do budowy ścian wystarczy beton komórkowy i zaprawa :lol: .... a ty mi tu kombinować radzisz :lol: ....

ale uczę się, uczę , staram, pytam na forum....może jeszcze coś ze mnie będzie :wink:

długi
10-04-2007, 13:31
:D ...tańsze, cholera....jak mnie szarpnęło to szkoda gadać :lol: :
czasem trzeba pokombinowac - wystarcza np. końcówki belek stropu Ferta czy teriva ...:wink:

przy długich nadprożach to nawet nawet oplacalne :lol:
a końcówek nie dało się u mnie wykorzestać :cry:

10-04-2007, 13:45
...ale uczę się, uczę , staram, pytam na forum....może jeszcze coś ze mnie będzie :wink:
będzie, będzie Daggulka ... przeciez Koziorożec jestes ... :lol:

...brzoza....dobrze ci się mówi :D ....ja jeszcze jakieś 3 tygodnie temu w ogóle nie wiedziałam co to jest nadproże ( na pierwszy słuch to mi sie z porożem skojarzyło :roll: ) ...
:lol:

w moich stronach murarze/pomocnicy/ raczej rutynowo robia wylewane ...
pokazujesz im tylko gdzie leży drut, deski i gwoździe i reszta Cię nie obchodzi ...
no, mi sie ich zal zrobiło i pokazałem im końcówki belek stropowych ...niech sobie odpoczną ...:wink:

brachol
10-04-2007, 14:14
a jezeli lane to rozumiem ze zbrojenie z 4 pretow fi 12 wystarczy przy dlugosci max 210? belek nie bedzie bo strop drewniany

10-04-2007, 14:38
nie tylko długośc nadproża i łaczny przekrój zbrojenia konstrukcyjnego jest wazny /ale ile muru niesie nad sobą ... jak rozmieszczone jest to zbrojenie itd/
ale zaryzykowałbym - bez przeliczania/, ze tak ...

brachol
10-04-2007, 14:42
nie tylko długośc nadproża jest wazna /ale ile muru niesie nad sobą ...jak rozmieszczone jest to zbrojenie itd/
ale zaryzykowałbym - bez przeliczania/, ze tak ...
w projekcie mam 2 L 19 na kazde nadproze bez dodatkowego zbrojenia

10-04-2007, 14:52
w projekcie mam 2 L 19 na kazde nadproze bez dodatkowego zbrojenia
zakładam ze budujesz wg typowego projektu/ bez "fajerwerków"/ i nadproże jest obciązone "typowo" z góry a murarze potrafią "wiazac" beleczke
/na forum były jednak opisywane przypadki stosowania przez projektanta tak długiego "heba" i o takim przekroju - którego zadna huta w Polsce nie produkowała ...
projekt typowy .... oczywiście ... :-?
i podpisało sie pod nim kilka "autorytetów" .../
dlatego projektowanie na odległość - to rodzaj wrózenia
a najlepiej takie sprawy powinien załatwiac KB - na miejscu ...

ekmir
19-07-2009, 11:07
Buduję dom z betonu komórkowego (solbet "36") jakie radzicie zastosować nadproża tak aby było dobrze za rozsądną cenę.

daggulka
19-07-2009, 11:35
jak wyżej :wink:
czyli jeśli ekipa da radę wylać na budowie (czyli że robotna i solidna) to niech Ci wylewają :roll:
jesli nie wyleją - patrz na wcześniejsze wpisy :wink:
najtaniej byłoby gdyby faktycznie ekipa je wykonała, drożej - kupowane zwykłe betoniki i l-ki u najbliżej położonego producenta (ja kupowałam) , nbajdrożej wyjdą Cię systemowe :roll:
zostaje jeszcze wyjście brzozy - to już byłoby całkiem super, tylko nie każy ma.... :wink:

P.S. brzoza ....skorpionek :lol:
i dałam radę .... a tak się bałam i panikowałam :wink: :roll:

19-07-2009, 11:46
aaaa
i bardzo dobrze ! :)
znaczy trudne sytuacje wyzwalaja w Tobie duza energia -
to lubie ... :wink: :D

daggulka
19-07-2009, 11:52
tak jak mówisz ..... kiedy coś się dzieje zaczynam pracować na wysokich obrotach i czuję się jak ryba w wodzie .... każdemu życzę .... przy budowie lepszy taki kop niż depresja :wink: :lol:

19-07-2009, 12:06
a do tego duuuza intuicja - same zalety :D

p.s.
w zawodach wymagajacych opanowania, w trudnych sytuacjach /pozar, wypadek, sytuacje losowe, itp powinien "z urzedu" ten znak dominowac .../
wtedy wszystkim trzęsa sie ręce i wpadaja w panike - tylko nie skorpionom ...


masz u mnie dużego plusa Daggulka

:wink:

ekmir
19-07-2009, 12:27
A co z parametrami termicznymi w przypadku betonowych, no i czy później z uwagi na różne parametry materiałów nie będzie pęknięć?

daggulka
19-07-2009, 13:34
nic się nie martw , będzie ok - dodatkowo te betoniki i l- ki są zbrojone więc tym bardziej będzie ok :wink:

ekmir
19-07-2009, 14:06
Chodzi mi o ewentualne pękięcia na styku BK z elementami betonowymi.

daggulka
19-07-2009, 14:48
słuchaj :roll:
mam chałupę z tego co Ty .... bk 36cm- ściana jednowarstwowa
kierbud wyraził zgodę zarówno na betoniki wylewane na budowie jak i na betoniki zakupione u producenta ... jestem upierdliwą babą - z każdą duperelą dzwoniłam :wink:
a pęknięcia? u mnie się nie zdarzyło ....i nie czytałam żadnego dziennika budowy na tym forum - w którym by się zdarzyło :roll:
skoro robi się tak ,skoro wyraził zgodę - widać może tak być .....
więc zaufaj innym ...a zyskany czas i nerwy spożytkuj na czymś konstruktywnym , np. pomóż żonie wybrać meble do kuchni :wink:

ekmir
19-07-2009, 14:56
Nie tylko do kuchni ale również do innych pomieszczeń ;)
Ja jednak widziałem pęknięcia i zarysowania na styku różnych materiałów, co ma miejsce w szczególności przy nadprożach. Nie występują one odrazu ale ujawniają się po pewnym czasie. Dlatego męczę ten temat :o
Zastanawiam się czy nie zastosowć kształtek U.

daggulka
19-07-2009, 15:00
no ale ....czego się boisz? :roll:
co się może stać, jak pęknie Ci jeden z trzech przytulonych do siebie betoników nad oknem , zazbrojony zresztą :wink:

pochwal się ... jakie masz wizje ....? :D

daggulka
19-07-2009, 15:04
ponadto pęknięte nadproże można bez problemu naprawić ...to nie jest wada przez którą zawali Ci się chałupa :wink:

ekmir
19-07-2009, 15:19
A Ty korzystałaś z tych gotowców betonowych?

daggulka
19-07-2009, 15:40
ekmir -tak, z gotowców
na ściany nośne zewnętrzne dawałam l-ki , szerokość 9cm , więc na każdy otwór okienny wlazły 3 nadproża i 9cm styropianu (ekipie nie chciało się pierniczyć z szałowaniem i zalewaniem , więc ostatecznie były same nadproża)

na ściany wewnętrzne miałam betoniki , szerokość także 9cm
betoniki mają długość 1,20 więc na wewnętrzne otwory drzwiowe spokojnie stykły (a tańsze 3 razy od L-ek)

zaopatrywałam się tutaj:
http://www.gomar.org.pl/

podejrzyj - wymiary standardowe

ekmir
19-07-2009, 15:47
Rozumiem, że te l-ki to L19. a pomiędzy nimi styropian (9 cm - jest taki wymiar styropianu?). Czy to wystarczy postawić na ścianie z BK bez jakichkolwiek kombinacji z zaprawą (betonem)?
W jaki sposób (jaki układ belek) masz ułożone belki?
I nie trzeba stosować stempli i szalunku?

daggulka
19-07-2009, 17:16
na tym zdjęciu widać te L-ki
http://img22.imageshack.us/img22/9562/3105200710jpgzk6.jpg

betoniki nie mają tej dodatkowej krótszej części która tworzy "L"

no i nie dawało mi spokoju .... nie potrafię sobie przypomnieć jak to bylo dokłądnie ,ale odgrzebałam zdjęcia .... wszystkie natproża w ścianach zewnętrznych - nośnych były podpierane od dołu .... czyli jakby poniekąd szałowane tak jakby faktycznie zalewane od góry betonem :roll:

ale wiem na pewno, że użyte były niesystemowe gotowe nadproża i docieplone styropianem :roll:
natomiast sposobu montażu - zabij mnie ...chyba se nie przypomę :oops: :roll:

ekmir
19-07-2009, 17:53
No tak to są L19 tylko jak one były układane. W necie znalazłem informację jak to się robi dla ściany z BK ale o wymiarze 240.
Dla takiej ściany stosuje się dwie belki, a Ty stosowałaś 3 no bo grubsza ściana.
Tylko jak one były ustawione, w jaki sposób ocieplone i czym wypełnione?

daggulka
19-07-2009, 17:59
Twoi fachmani spokojnie powinni sobie z tym poradzić - w końcu pewnie nie pierwszy dom budują :wink: :D
powiedz im tylko , że są dwie opcje: albo sami wyleją nadproża na budowie , albo kupisz niesystemowe gotowe..... porozmawiaj co proponują, zapytaj o technologię - w końcu też ludzie ....moi ze mną gadali (bo nie mieli innego wyjścia :wink: :lol: )

A_dam
19-07-2009, 18:10
Witam!
Mój majster chce od strony zewnętrznej ściany nośnej wymurować ściankę cienką cegłą, a od środka zrobić szalunek i zalać betonem. To chyba prawidłowe rozwiązanie, jeśli idzie o wykonanie nadproży.

Tu Ekmir masz coś o układaniu nadproży (L)
http://www.donex.com.pl/?p=p_105&sName=Nadpro%C2%BFa-L19

Pozdrawiam

ekmir
19-07-2009, 19:11
No niestety mam troche doświaczenia i wiem, że z fachmanami to różnie bywa ;)
Dlatego też wolę wiedzieć troszkę więcej od nich ;)

Claudii
19-07-2009, 20:27
a ja to na nadproża wykombinowałam słupki betonowe z rozbiórki ogrodzenia .Namordowałam się z tymi słupkami jak cholera (wyciąganie,przewóz) ale za to mam nadproża za free :lol:

monia i marek
20-07-2009, 07:56
a ja to na nadproża wykombinowałam słupki betonowe z rozbiórki ogrodzenia .Namordowałam się z tymi słupkami jak cholera (wyciąganie,przewóz) ale za to mam nadproża za free :lol:
:o
:lol:

ekmir
23-07-2009, 06:08
a ja to na nadproża wykombinowałam słupki betonowe z rozbiórki ogrodzenia .Namordowałam się z tymi słupkami jak cholera (wyciąganie,przewóz) ale za to mam nadproża za free :lol:

A wiadomo co w nich jest?
W zależności od otworu i obciążenia stropem wymagane jest odpowiednie zbrojenie.