PDA

Zobacz pełną wersję : zakup materiałów na firme budowlana



adam2007
11-04-2007, 10:00
Witam,

Mam takie pytanko. Zakupuję cegłę ok.4000 szt. z węgier i poprzez firmę polską. Zastanwiam się czy fakturę brać na siebie i później odliczyć sobie różnicę w VAT czy mogę wziąść materiał na firmę budowlaną mojego ojca. Generalnie chciałbym wiedzieć co na tym zyskam. Słyszałem o takiej opcji, że mozna wziąść na firmę, firma wystawi mi fakture na material , na usługe przysłowiową 1 pln i mam taniej.
Pytanie , co mój ojciec odprowadzi z tego tytułu i jak to wygląda od strony skarbowej?

Proszę o opinie lub sugestie w tej sprawie.
Dzięki z góry.

dzabij
12-04-2007, 13:29
Witam. Po pierwsze daj namiar na ten skład na węgrzech :-) Ja szukam składów w Czechach i w Niemczech, ale tam tez słabo z towarem.

A propos rozwiązania skarbowego, ja widze takie opcje :

- fakturę wystawia Ci polska firma - pośrednik. Jako osoba fizyczna korzystasz z ulgi w VAT (22 % -> 7 %). Rozwiązanie takie ma dwa minusy - po pierwsze "zjadasz limit" do wykozystania (ok 120 000 PLN zakupów brutto w tej chwili, ale to się zmiania dla każdego kwartału, co przy dzisiejszych cenach materiałów jest kwotą "malutką"), po drugie na kasę czekasz od momentu zlożenia wniosku nawet pół roku, a to oznacza że jak teraz kupisz to wniosek złożysz po zakończeniu roku a kasę dostaniesz nawet pół roku później = w skrajnie złych okolicznościach dostajesz kasę za 14 miesiecy !!!

- wariant II - bierzesz fakturę na firmę ojca, wzamian dostajesz fakture na "prace budowlane - wykonanie ścian nośnych grubości ....etc" i dostajesz do ręki faktuę z 7 % vat i nie bawisz sie w rozliczenie, nie czekasz etc. Tu istnie ryzyko dla ojca, że US przyjdzie i powie że nie ma zysku (bo faktura na wartość materiału) i będzie chiał zrobić jakiś domiar, ale z całego serca bardzo w to wątpię, szczególnie jeżeli rozmiar działalności twojego Taty jest duża. Nic nie płaci, bo koszty = przychody. Chyba że dla bezpieczeństwa doliczy trochę za "usługę", wtedy przychody - koszty * stawka PIT / CIT

- wariant III - jeżeli twój ojciec ma naprawdę sporą działalność, to bierzesz fakturę na jego firmę, cegłę na swoją budowę. Tata oddaje Ci 22% Vat i zapominasz o sprawie. A 4000 cegieł rozpłwa sie na innych budowach twojego taty. Sytuacja praktucznie nie do wytropienia przez US. To wariant nie uczciwy, ale czy życie jest uczciwe ? :-)

Pzdr

Dawid