PDA

Zobacz pełną wersję : projekt przyłączy energetycznych, wodnych i gazowych



dmagda
11-04-2007, 18:48
Mam pytanie dotyczące projektów przyłączy. We wniosku o wydanie warunków przyłącza energetycznego konieczne jest zaznaczenie czy wnioskodawca zapewnia dokumentacje techniczną i prawną przyłącza na swój koszt czy też zleca to do zakładu energetycznego.
Czy przeniesienie tego na zakład oznacza że to on ma wykonać projekt przyłącza? Jeśli tak to co sie bardziej opłaca- zrobić samodzielnie czy zleciż do ZE?
Czy wykonanie pozostałych projektów przyłączy jest konieczne nawet jeśli całość mediów mam przy działce?

SONYA
11-04-2007, 18:59
W moim przypadku zlecenie wykonania projektu przyłacza enerrgetycznego zakladowi oznaczałoby, że będzie to trwac łącznie 5 miesiecy. Dokładajac ok. 250 zl przyłącze mam w niecałe 2,5 miesiąca (okres sporzadzenia projektu i do 5 tygodni na wykonanie przyłacza przez zakład)

jacekj
11-04-2007, 20:30
witam:)

Mam pytanie dotyczące projektów przyłączy. We wniosku o wydanie warunków przyłącza energetycznego konieczne jest zaznaczenie czy wnioskodawca zapewnia dokumentacje techniczną i prawną przyłącza na swój koszt czy też zleca to do zakładu energetycznego.
Czy przeniesienie tego na zakład oznacza że to on ma wykonać projekt przyłącza? Jeśli tak to co sie bardziej opłaca- zrobić samodzielnie czy zleciż do ZE?
Czy wykonanie pozostałych projektów przyłączy jest konieczne nawet jeśli całość mediów mam przy działce?
W ramach opłaty przyłączeniowej energetyka wykonuje projekt przyłącza.
Jeżeli weźmiesz go na siebie dostaniesz upust do 10% opłaty czyli około 250 zł
Za taka kwotę nie znajdziesz projektanta. trzeba więc dopłacić.
Czy warto?? Zależy od Ciebie.

aleksandra1
12-04-2007, 10:05
Jak już byłą mowa ZE daje 10% upustu za wzięcie na siebie projektowania. Jeżeli ZE ma zrobić wszystko od A do Z musisz uzbroić się w cierpliwość. Na przykład Energia Pro daje sobie na prace projektowo-papierologiczne do 9 miesięcya na wykonanie kolejnych 6. Czyli na przyłącze kablowe czekasz ponad rok. Jeśli weźmiesz na siebie projektowanie jesteś o kilka miesięcy do przodu ale i o parę setek do tyłu, bo rabat nie pokryje wykonania projektu.

marcin714
12-04-2007, 13:13
Ostatnio zaobserwowałem ,że dostaję z ZE coraz więcej zlecen z już nie ważnymi warunkami przyłączenia Tzn ,że wydane były ponad dwa lata temu. Jeśłi trzeba uzyskać pozwolenie na budowę to termin realizacji przyłącza mam na przyszły rok zazwyczaj. Po drodze mogą się przytrafić jakieś poślizgi więc wychodzi na to ,że coraz więcej ludzi czeka na przyłączenie 3-4 lata. Tu też widać już efekt bumu budowlanego.

Mariku
12-04-2007, 18:58
finansowo zupełnie się nie opłaca
my za przyłącze 14kW mamy zapłacić 1444zł więc upust 10% to niecałe 150zł, a projektanci branżowi biorą średnio 500zł

kwestię warto rozważyć tylko w kontekście ewentualnego przyspieszenia realizacji(jeśli weźmie się projekt na siebie), ale tu też warto najpierw dowiedzieć się w lokalnym ZE ile średnio czeka się na przyłącze bo wcale nie wszędzie są tak kolosalnie długie terminy.
Nam na przykład powiedziano że czeka się średnio 3-4 miesiące, w umowę mamy wpisane 6miesięcy - podpisaną w połowie lutego, a już na początku kwietnia zostaliśmy wystawieni do przetargu na wykonanie przyłącza (z terminem do 25 maja) więc całkiem prawdopodobne że te 3-4miesiące to realny termin

pozdrawiam
m.