PDA

Zobacz pełną wersję : wentylator w kominku



pereł
12-04-2007, 12:45
Czy ktoś zetknął się kiedykolwiek z wentylatorem w obudowie kominka który de facto wymuszałby zwiększony wypływ ciepłego powietrza z kratek w obudowie?Chodzi mi o wytrzymałośc takiego ustrojstwa na temperaturę

jeżyk
12-04-2007, 16:34
Firma Kornak miała kiedyś takie kominki z dwoma wentylatorami na ssaniu powietrza (przepychały przez kominek).

Zdun Darek B
12-04-2007, 18:04
Są takie kominki z wmontowanym fabrycznie wentylatorem w podstawę wkładu . Co do awaryjności .... jak zawsze jest prąd to działa. Na naszej stronie www są to modele GOL oraz Pluton , wentylatory o wydajności 350 m. Darek B www.kafle-kominki.pl

pereł
13-04-2007, 07:27
jeżeli zamocuje w podstawie to wymusi to zwiększony przepływ powietrza równiez w rozprowadzeniu -a nie ma takiej potrzeby, grawitacyjnie działa idealnie - zalezy mi na wyciagnięciu maksimum z ponad dystrybutora - na spalinówce mam zamocowny radiator i to na czym mi zależy to wyciągnięcie tego ciepła na salon.Próbowałem to kiedyś dla próby zrobic zwykłym wentylatorem przyblizonym do kratki - efekt rewelacyjny - nagrzanie pomieszczenia o wiele szybsze .

Jeż
13-04-2007, 11:14
pereł
Wkładu z pewnością nie postawiłeś na podłodze, tylko 30-40cm nad nią, więc dół obudowy kominka masz zawsze chłodny, bo chłodzony powietrzem recyrkulacyjnym, czyli o temperaturze około 20stC. Oczywiście jeśli wloty dla tego powietrza mają co najmniej tyle dm2 ile Twój kominek kW. Zatem dowolny wentylator możesz tam wstawić na jednym z wlotów. Ale nie powinien to być jedyny wlot, aby przy awarii lub wyłączeniu wentylatora grawitacja nie musiała się przez niego przeciskać. Zaś problemem będzie hałas wentylatora. Chcąc uniknąć hałasu, wentylator musiałbyś dać w oddaleniu od kominka i innych miejsc domowego zacisza i doprowadzić powietrze do obudowy kominka jakimś kanałem.
O wadach DGP z kominka grawitacyjnej lub tylko wspomaganej małym wentylatorem, możliwościach filtrowania powietrza dzięki wentylatorowi większemu itd. nie wspominam, bo przypuszczam, że kominek używasz tylko okazjonalnie dla nastroju, a nie jako podstawowe źródło ciepła w domu.
Pozdrawiam
Jeż

pereł
13-04-2007, 11:26
Jeżu - nie ma mozliwości usytuowania wentylatora na dole - nie da rady, bez większych przeróbek - wkład jest już obudowany , a ja aktualnie jestem na etapie iz mam już dość jakichkolwiek kontaktów z kuciem , murowaniem , cekolowaniem, malowaniem i czymkolwiek związanym z syfem w domu.
Najmniej ingerencyjnym wyjściem byłoby dla mnie coś w rodzaju wentylatora.
Widziałem iz na Allegro sa takowe - ale nie sądzę aby wytrzymały temperaturę w obudowie - i dlatego zastanawiam sie czy istnieje taki wynalazek.

Zdun Darek B
13-04-2007, 12:52
Co to jest "coś w rodzaju wentylatora" ?? Wkłady z wbudowanym wentylatorem o których pisałem posiadają FILTR powietrza przed wlotem w obudowę , oddzielają więc zanieczyszczenia zanim te spieką się na gorącym wkładzie . Wentylator nie powoduje zamknięcia przepływu powietrza przy braku prądu . Darek B www.kafle-kominki.pl

pereł
13-04-2007, 13:06
Darek
zakładam że zwykły wentylator nie wytrzyma w temperaturze jak panuje w cześci obudowy przez który przechodzi rura spalinowa z radiatorem, Wentylator nadmuchowy w dolnej części odpada z przyczyn technicznych.
Spotkałem się z necie z ofertami na allegro - ale to są wentylatory które słuzą do zamontowania na końcu kanału DGP - tak więc nie wiem czy w ogóle istnieje "wentylator" zdolny do pracy w takiej temperaturze jaka panuje przy kratce na obudowie kominka

Jeż
13-04-2007, 22:27
pereł
Czy Twoja obudowa kominka na dole przy podłodze nie ma żadnych kratek lub otworów wlotowych dla powietrza recyrkulacyjnego? Musi mieć. I jeśli kominek ma moc nominalną 10kW, to prześwit tych kratek lub otworów powinien mieć co najmniej 10dm2. A jeśli 16kW to co najmniej 16dm2. Więc czy 2dm2 z tych 10dm2 lub 16dm2 nie możesz przeznaczyć na wentylator? Możesz. I niczego kuć nie będziesz musiał.
Jest tylko jedna możliwość, że bez kucia tego nie zrobisz. Jeśli jedynym źródłem powietrza ogrzewanego przez kominek jest świeże powietrze doprowadzone z zewnątrz. Jednak wtedy jak najszybciej rozkuj obudowę tj. zrób wloty dla powietrza recyrkulacyjnego. I nie po to aby wstawić wentylator. Ale po to, aby w zimie zbytnio nie wysuszać powietrza w domu, oraz aby zwiększyć przepływ powietrza przez kominek, czyli zmniejszyć temperaturę w obudowie, czyli zwiększyć sprawność kominka.

pereł
16-04-2007, 07:44
Jeżu - nie mogę, doprowadzenie powietrza mam pod dolną półką na całej jej szerokości .Pod drzwiczkami mam półkę z granitu i do półki jest doklejka która wizualnie zwiększa jej grubość do 6 cm i jednocześnie maskuje dopływ powietrza .Żaden wentylator tam sie nie zmieści.
Doprowadzenie do spalania mam osobną rurą bezpośrednio do króćca
A poza tym pompowanie powietrza od dołu zwiększy mi prędkość wylotu powietrza z rozprowadzenia DDG .
A mi chodzi o maksymalne wyciągnięcie gorącego powietrza z części ponad dystrybutorem - czyli rury spalinowej

Zdun Darek B
16-04-2007, 10:07
Tak aby.. i grawitacja i wentylator. Konstrukcje mieszane sa ale czy to dobre ?? Ja tam wole 100% dziewczynki... Darek B

pereł
16-04-2007, 10:18
Darek - grawitacyjnie z dystrybutora ładnie działa na górze i nie ma żadnych zastrzeżeń.
Dół ogrzewany jest przez szybę i rurę spalinową. Tak jak pisałem wczesniej - któregoś pieknęgo razu przystawiłem tak dla jaj wentylator do kratki w obudowie kominka - efekt był bardziej niż pozytywny. Dół nagrzany o wiele szybciej - bez żadnego ubytku dla góry. To o czym myślę to po prostu większa efektywność odzyskiwania ciepła z radiatora na rurze spalinowej i tyle.
Wg mnie jedno z drugim nie jest w sprzeczności. jest to zwiększony odzysk ze spalin - i tyle.