PDA

Zobacz pełną wersję : Słup energetyczny na działce



His Royal Badness
18-06-2003, 08:22
Mam na działce słup energetyczny - taki zwykły, z prądem do domków. Słup stał zanim kupiłem działkę. Co mam zrobić, żeby nie stał. Jakie mam prawa: czy mogę zażądać przestawienia albo dzierżawy? Dodam, że przyłącze energetyczne już mam i wszystkie formalności załatwione, więc konfliktu z energetyką raczej się nie obawiam :D

Zbigniew Rudnicki
18-06-2003, 11:41
Warto wpierw ustalić czy ten słup jest fragmentem linii napowietrznej i stanowi własność zakładu energetycznego, czy też stanowi fragment przyłącza (odgałęzienia) do 1 - 2 domków i jest własnością tych odbiorców.

tdxls
18-06-2003, 12:05
Jeśli słup stał na działce przed zakupem to kupując działkę wiedziałeś o jej wadach, być może nawet mniej zapłaciłeś za działkę. Ponieważ poprzedni właściciel wyraził zgodę na postawienie słupa w księdze wieczystej powinien być zapis o służebności na rzecz zakładu energetycznego.
Domagać się przesunięcia słupa możesz, ale jedynie na swój koszt lub pogodzić się z faktem jego istnienia.

Wowka
18-06-2003, 12:20
Także sądzę, że kupiłeś działkę wraz ze wszystkimi konsekwencjami z tego wynikającymi. Możesz tę sprawę oczywiście próbować odkręcić , ale musisz liczyć się z kosztami lub też odmową reakcji ze strony ZE. Najpierw należy stwierdzić czy słup został postawiony "legalnie".

His Royal Badness
18-06-2003, 13:11
1. Linie należy do ZE
2. Linia nie musi przechodzić przez moją działkę, bo idzie wzdłóż ulicy i tylko przypadkiem jej się skręciło na mój teren (ze 3 metry w działkę)
3. W księdze wieczystej nic nie ma na temat słupów. Wydaje mi się, że to była taka "elektryfikacja wsi na hura" tzn. nikt tam za bardzo w plany nie patrzył stawiając słupy. Niektóre stoja na działkach, niektóre w środku chodnika przed działkami itd.

Pytanie: czy w takim przypadku mam jakąś szansę? Co zrobić by moje działanie było skuteczne?

Wowka
18-06-2003, 13:22
Musisz stwierdzic jaki jest "stan prawny" usadowienia słupa na Twojej działce. Jako właściciel działki zwróć się do ZE by przedstawił Tobie jaki ma prawny tytuł do takiego usytuowania słupa. Jeśli ma np. podpisaną przez poprzedniego właściciela umowę - to przy braku dobrej woli ZE, raczej nie widzę szans na jego przeniesienie.

MZel
18-06-2003, 18:39
Na podobnej zasadzie na mojej dzialce stanal "slupek" nalezacy do telekomunikacji. Skontaktowalismy sie z nimi, przyjechali, obejrzeli, przyznali nam racje i calkiem szybko przesuneli go poza nasz teren.
Moze wiec najpierw skontaktuj sie z ZE.

mieczotronix
19-06-2003, 13:11
mmm, ja też mam słup na działce, bez wpisu do księgi wieczystej o służebności. Słup z transformatorem kobylasty. Lekko buczący. Zastanawiałem się, czy rozpoczynać walkę z ZE, ale w umowie o przyłączenie do sieci, jest taki zapis że zgadzam się na zainstalowanie na działce urządzeń niezbędnych do zasilania - tralala - czy jakoś tak podobnie. Ponieważ ten słup zasila między innymi moją działkę, to nie wiem czy na tym zapisie nie odpadnę w przedbiegach.

pyrka
19-06-2003, 18:52
Na mojej działce nie było słupa, ale przechodziła w poprzek działki linia napowietrzna nn. Napisałam do energetyki krótkie pisemko , że na podstawie art.344 kc żądam zwrotu posiadania nieruchomości poprzez zdemontowanie linii nn. A od momentu odebrania przez energetykę niniejszego wezwania do zaprzestania naruszenia posiadania będę żądać zapłaty odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości. W chwili obecnej linii już nie ma.

His Royal Badness
23-06-2003, 13:11
Słupek telefoniczny też miałem :)) ale po 1 liście (bez odzewu) i 100 telefonach (dam Panu numer do koleżanki, która się tym zajmuje) przestawili!

Zbigniew Rudnicki
24-06-2003, 22:15
Urządzenia energetyczne na prywatnym gruncie :
http://ise.pl/info/read.php4?pid=99

pyzia
25-06-2003, 14:32
Też mamy słup elektryczny na granicy działki. Energetyka napisała w odpowiedzi na nasze pismo, że słup może usunąć na nasz wniosek i koszt. Przybliżony koszt jak się dowiedzieliśmy to około 5000 PLN. Narazie mamy inne priorytety - tym bardziej, że od strony domu słup zasłoni garaż.