PDA

Zobacz pełną wersję : jak prawidlowo zakotwic belki w stropie drewnianym?



brachol
14-04-2007, 05:59
Witam
jak w temacie prosze o instrukcje. Strop miedzy kondygnacjami bedzie lezal na wiencu betonowym

Barbossa
14-04-2007, 06:10
a koniecznie chcesz kotwić?

Walka
14-04-2007, 09:28
nie jestem pewien czy dobrze zrozumialem, masz strop drewniany i chcesz go oprzec na wiencu? jesli tak to mozesz zastosowac okucia np. firmy multigrip, lacznik belek SPH. W katalogu na ich stronie jest to przedstawiane w bardzo przystepny sposob. Moszesz tez na wieńcu polozyc kantowke i ja zakotwic do wienca przy pomocy standardowych kotew do betu a do niej przymocowac belki stropowe.

Barbossa
14-04-2007, 10:07
tylko po co?

14-04-2007, 10:22
j.w. w jakim celu kotwic ?

Geno
14-04-2007, 10:27
Kotwi się gdy chce się uzyskać sztywność stropu jako tarczy, analogicznie do stropów żelbetowych. Wszystko zalezy jak sobie i o ile liczył ścianę projektant i z czego ta ściana jest itd.

Barbossa
14-04-2007, 10:41
Geno to nie ta kubatura
może autor uściśli o jakiego typu budynek chodzi, o jakiej jest on konstrukcji

Geno
14-04-2007, 10:43
Geno to nie ta kubatura
może autor uściśli o jakiego typu budynek chodzi, o jakiej jest on konstrukcji
Dlatego pisałem ,że zaleznie jak sobie policzył i wymyślił projektant, bo jak sobie wymyślił ścianki 18 bez poprzecznych ścian nośnych to.....

14-04-2007, 10:45
drewno pracuje, zamoknie, specznieje i porozsadza sciany w których jest zakotwione ...

Barbossa
14-04-2007, 10:48
Dlatego pisałem ,że zaleznie jak sobie policzył i wymyślił projektant, bo jak sobie wymyślił ścianki 18 bez poprzecznych ścian nośnych to.....
i w rzucie w formie batona kitekata, ale za to chociaż wieniec jest

Geno
14-04-2007, 10:48
Prędzej porozrywa włókna tam gdzie jest kotwione ale generalnie w budownictwie nie używa się omkrego drewna* :wink:



* choć jak jest naprawdę to każdy wie

brachol
14-04-2007, 22:18
nie wiem czy rozwieje watpliwosci ale jest to budynek z silki 18 dlugosc belek stropowych w jednym przypadku 5.5 m a w drugim 4.30 ten pierwszy ma ksztalt prawie kwadratu ten drugi prostokata (na duzszej scianie opieraja sie belki) a co do kotwienia to pytam sie bo przeczytalem ze co 3 belke w stropie drewnianym nal4ezy zakotwic wiec pytam w jaki sposob to sie robi prawidlowo

15-04-2007, 06:28
nie wiem czy rozwieje watpliwosci ale jest to budynek z silki 18 dlugosc belek stropowych w jednym przypadku ...
te belki oparte wyłacznie na scianach, bez podparcia w środku ? :o
to mozesz miec problem ...
woziłem takiej długości drewno z lasu i aby wjechac na szose z lesnej drogi brakowało szerokości szosy ...
acha, mozesz podac przekrój tej belki ?

... przeczytalem ze co 3 belke w stropie drewnianym nal4ezy zakotwic wiec pytam w jaki sposob to sie robi prawidlowo
to juz pytanie do projektanta ... jesli sobie cos takiego wymyslił - powinien podac równiez sposób mocowania /choc wg mnie to utopia/

brachol
15-04-2007, 06:32
przekroj belek 14x20 co 50 cm a co do dlugosci to przeciez krokwie sa duzo dluzsze zazwyczaj ( u mnie np maja dlugosc 7,30 )

15-04-2007, 06:46
przekroj belek 14x20 co 50 cm a co do dlugosci to przeciez krokwie sa duzo dluzsze zazwyczaj ( u mnie np maja dlugosc 7,30 )
sorry...
napisałeś z silki 18 /cm/
a ja zrozumiałem 18/m/ dł krokwi :oops:
co nie zmienia faktu ze sciane masz dość wiotką ... wiec zakotwienie w tej scianie drewna które "pracuje" - uwazam za rozwiązanie ... dość ryzykowne ...
/przekroje wydaja sie byc solidne - choc nie wiem jak oparta będzie więźba .../
tani strop, to chyba nie będzie ... :-?

brachol
15-04-2007, 06:50
sorry...
napisałeś z silki 18 /cm/
a ja zrozumiałem 18/m/ dł krokwi :oops:
co nie zmienia faktu ze sciane masz dość wiotką ... wiec zakotwienie w tej scianie drewna które "pracuje" - uwazam za rozwiązanie ... dość ryzykowne ...
/przekroje wydaja sie byc solidne - choc nie wiem jak oparta będzie więźba .../
tani strop, to nie będzie ... :-?
z tego co piszesz rozumiem ze lepiej nie kotwic belek tylko oprzec je na wiencu powiedzmy na calej szerokosci tego wienca z powodu zbyt wiotrkich scian? i ze w takim przypadku tzn sciany z silki 18 cm lepiej dawac strop betonowy bo nie bedzie rozpychal scian? co do wiezby to na pierwszym wiencu beda 2 warstwy bloczkow i na to pojdzie drugi wieniec oczywiscie polaczony z tym dolnym pretami i na ten gorny wieniec murlata i krokwie

15-04-2007, 07:08
z tego co piszesz rozumiem ze lepiej nie kotwic belek tylko oprzec je na wiencu powiedzmy na calej szerokosci tego wienca z powodu zbyt wiotrkich scian? ...
oczywiście
nawet niezakotwone - przeciez nie odleci ...

... i ze w takim przypadku tzn sciany z silki 18 cm lepiej dawac strop betonowy bo nie bedzie rozpychal scian?...
ja wybrałbym strop zelbetowy
/zarówno usztywni budynek jak i nie ma tylu kłopotów co drewnem
- drewno w domu sie prawdopodobnie rozechnie, zacznię pękac
- impregnacja powierzchniowa nie gwarantuje ze po jakimś czasie nie zacznie drązyc tego jakiś robak typu kołatek
- bezpieczenstwo p.poż.
- skrzypienie, pracochłonna konserwacja itp

... co do wiezby to na pierwszym wiencu beda 2 warstwy bloczkow i na to pojdzie drugi wieniec oczywiscie polaczony z tym dolnym pretami i na ten gorny wieniec murlata i krokwie
chodziło mi bardziej o to czy na tych belkach projektant nie oparł słupków podpierajacych płatwie ...

brachol
15-04-2007, 07:13
chodziło mi bardziej o to czy na tych belkach projektant nie oparł słupków podpierajacych płatwie ...
nic nei oparl wiezba jest krokwiowo - jetkowa belki beda przenosily tylko obciazenia tego co na stropie

15-04-2007, 07:19
wiec tu nie ma problemu

ale dorzuce jeszcze jedna uciazliwość z drewnem - z wiekiem ciemnieje i nie ma na to rady
po wielu latach człowiek wchodzi do domu jak do skansenu ...

Geno
15-04-2007, 09:45
Co na to projektant? Nie wyobrażam sobie sytuacji takiej kiedy np. zaprojektowałbym strop jako kotwiony i tak też obliczył ściany a ktoś zmieniłby na swobodnie ułożony.

brachol
11-05-2007, 09:53
jestem po rozmowie z konstruktorem na temat kotwienia belek i zaproponowal 2 rozwiazania wieniec w ksztalcie L i belki oparte i zakotwione plaskownikami do pretow zbrojeniowych
wieniec wylany o przekroju prostokatnym z gniazdami na belki oczywiscie kotwione w ten sam sposob jak wyzej
mam tylko problem jak na takim wiencu w ksztalcie L murowac dalej bloczki?
natomiast w przypadku gniazd czy jak pod bloczkiem bedzie przerwa powiedzmy 16 cm to nie bedzi eto powodowalo pekania bloczka?
wie ktos moze czy jest to dobre rozwiazanie czy moze zastowac inne?

Barbossa
11-05-2007, 10:00
te belki to tylko stropowe?
cieniak nie konstruktor

wymurować ścianę z gniazdami a na tym wylać normalny wieniec, czy te belki stropowe muszą być koniecznie w wieńcu?

brachol
11-05-2007, 10:20
belki tylko stropowe - strop miedzy kondygnacjami co do sciany z gniazdami i na to wieniec to nie wiem nie pytalem a belki pewnie nie musza byc w wiencu chociaz tez nie wiem ale sposob wyglada zachecajaco

Barbossa
11-05-2007, 10:28
jeszcze pozostaje kwestia


Co na to projektant? Nie wyobrażam sobie sytuacji takiej kiedy np. zaprojektowałbym strop jako kotwiony i tak też obliczył ściany a ktoś zmieniłby na swobodnie ułożony.

chociaż mało prawdopodobna

chyba

brachol
11-05-2007, 10:44
a moze zrobic w ten sposob
na scianie wylac 5-7 cm betonu z siatka z preta 6 i 2 pretami 12 zebro na to belki i od zewnetrznej strony 2 prety 12 zebro w pionie i potem na gorze albo za nastepnym razem albo od razu 5-7 cm betonu z siatka belki drewniane oblozone papa i styropianem zeby zachowac dylatacje i pozwoli to zakotwic belki do wienca

Barbossa
11-05-2007, 10:48
jak lubisz komplikacje,

tylko po co?