PDA

Zobacz pełną wersję : Cena projetu indywidualnego ?



peterp
14-04-2007, 11:13
Witam ! Ile z doświadczenia wynosi obecnie cena projektu indywidulanego (z VATem) w Warszawie lub innym dużym mieście. Planuję budowę domu jednorodzinnego, piętrowego do 250m2 z wbudowanym garażem - nie interesuje mnie przeróbka istniejącego projektu ze względu na nietypową działkę. Czy zwyczajowo zawiera to też projekt wykonawczy /przyłącza/ ? Dziękuję za pomoc,

P.

robert skitek
14-04-2007, 11:32
nie ma nic zwyczajowo. wszystko określa umowa.
najpierw trzeba określic zakres projektu: budowlany czy także wykonawczy; z projektami instalacji wewnętrznych, przyłączy, projektami wnętrz; przedmiary, zestawienia, kosztorysy.
Przy minimalnym zakresie i u najtańszych kilka tysięcy złotych, przy maksymalnym zakresie i w renomowanych pracowniach kilkadziesiąt tysięcy.

bilczur
14-04-2007, 19:57
Ja płaciłem 5000. Dom 150 m2 pow użytkowej. Z dwuspadowym dachem. Młodzi architekci w Warszawie. Wszystko jak chcielismy, bez problemów

terlica
15-04-2007, 10:33
Ja place 6000 + Vat. Wyszukalismy gotowy projekt,jednak dach nie pasowal do warunkow zabudowy,a autorka projektu nie wyrazila zgody na zmiane kata nachylenia. Znalezlismy architekta,facet na emeryturze,dorabia sobie,ale w dalszym ciagu przynalezy do izby architektow id,itp-to ponoc wazne.
Dom 166 m2 ,dach czterospadowy.

waltz
15-04-2007, 14:51
5400, z czego 2400 na fk + projekty instalacji (3k) - znajomy architekt

bds
16-04-2007, 18:33
Ja dostałam wycenę na 5000zł. Dom 282m/2 dwurodzinny (nie blźniak) - wygląda jak jednorodzinny ale są dwa odrębne miszkania - jedno znajduje się na parterze 70m, a drugie ma parter i piętro 212m.. Projekt obejmuje wszytskie elementy i przyłącza. Architekt jest z Warszawy.

artureski
18-04-2007, 21:27
Od kilku tysięcy :) Mój parterowy (z możliwością adaptacji poddasza) kosztował niecałe 3 tys. Ale miałem dobrą ekipę i projekt nie musiał być idealnie dokładny w szczegółach.

Karolla
19-04-2007, 08:17
Ja dostałam wycenę na 5000zł. Dom 282m/2 dwurodzinny (nie blźniak) - wygląda jak jednorodzinny ale są dwa odrębne miszkania - jedno znajduje się na parterze 70m, a drugie ma parter i piętro 212m.. Projekt obejmuje wszytskie elementy i przyłącza. Architekt jest z Warszawy.

Witaj,
czy mogę prosić namiary na tego architekta na priva? Czy wycena obejmuje też adaptację czy tylko projekt? My też chcemy zrobić projekt domu dwurodzinnego. Pracownia z ktorą rozmawialiśmy chce 6500 pln za projekt i 1200 za adaptację. Pozdrawiam :)

Maestro555
19-04-2007, 11:15
10.000 z Vat - Dom 450 m2 - gotowy projekt z adaptacja - ale duzo zmian - basen , dach , wieksze okna - itd itd! Warszawa.

majki
19-04-2007, 12:43
Cześć
9000 - niby adaptacja projektu gotowego - ale tyle zmian, że właściwie indywidulany. W tej cenie wszystko do uzyskania pozwolenia na budowę : "adaptacja", proj. inst. wew., zagosp terenu, no po prostu wszystko co trzeba :wink:
Ani razu nie byłem w ŻADNYM urzędzie :P 8)
Odebrałem juz papierek :D

pozdrawiam, majki

PS. Na kwotę około 3000 FV

Anisia3
19-04-2007, 12:58
ja płaciłam rok temu 4 tys. w tym projekt kanalizacji. Osobno gaz.

tomek i ania
19-04-2007, 18:42
my płaciliśmy w szczecinie 9 tyś netto za 140 mkw.

tomek i ania
19-04-2007, 18:42
my płaciliśmy w szczecinie 9 tyś netto za 140 mkw.

sharoon
01-05-2007, 17:50
No to się uśmiejecie, bo ja dostałam ofertę od co prawda renomowanych architektów, ale... indywidualny projekt domu 200 m2 za jedyne 50 000 PLN.
Kto da więcej?
:)

saraha
03-05-2007, 18:01
ile???!!! Aż mnie zatkało...

sharoon
04-05-2007, 13:13
Niestety, dokładnie tyle, co napisałam. Teraz następny (mniej renomowany) robi mi wycenę. Pod koniec maja mam mieć. Podzielę się :)

Madzikk
18-05-2007, 17:26
a w Krakowie jakie są ceny??
i czy ktoś moze kogoś polecic??

hejjpozn
18-05-2007, 17:49
U mnie w Poznaniu za projekt indywidualny chcą od 8-15tys. za zwykły prosty domek w kształcie klocka, jaki był budowany w latach 80-tych. I to nie mówię o renomowanych biurach projektowych tylko o mniejszych np. 1-osobowych. Jeśli ktoś może mi polecić kogoś tańszego to proszę o namiary.

Asia

moreti
20-05-2007, 00:02
Witam ! Ile z doświadczenia wynosi obecnie cena projektu indywidulanego (z VATem) w Warszawie lub innym dużym mieście. Planuję budowę domu jednorodzinnego, piętrowego do 250m2 z wbudowanym garażem - nie interesuje mnie przeróbka istniejącego projektu ze względu na nietypową działkę. Czy zwyczajowo zawiera to też projekt wykonawczy /przyłącza/ ? Dziękuję za pomoc,

P.

W Warszwie - na kilkanacie wyslanych zapytan za dom blizniak 250 i 200 m2 - indywidualnie, choc juz z gotowa moja koncepcja z wymiarami mowili mi za sam projekt bez instalacji od 5000 do 66000 zł (150 zł za mert lub 3% kosztów budowy domu - jakis obled)

Najardziej mnie rozrzut zdziwil tych cen - bo rozumiem 30-40% - ale nie 400%...

chicago
20-05-2007, 23:51
czy ktoś może mi polecić sprawdzonego archtekta w woj śląskim bliżej katowic , obecny za dom około 140m2 plus garaż z projektami przyłączeń i załatwieniem pozwolenia na budowę żada 8500 plus vat , działka o nietypowym kształcie , wstepna propozycja projektu nas nie zachwyciła

Rena Lipinska
21-05-2007, 01:00
zapłaciłam w ub. roku za dom o pow.360 m2 19 tys. + VAT (Warszawa). Ale wiele pomysłów jest naszych. Architekt w zasadzie tylko rozrysował. Jest to cena za projekt architektoniczno-budowlany. Architekt zaden renomowany. Instalacje robiłam oddzielnie - 2500 zl. Za wykonawczy trzeba zapłacić oddzielnie. Projekt byl zrobiony tradycyjnie, a więc nie w programie komputerowym, co mi utrudnia sprawe po dziś dzień. Zapytaj architekta, na ktorego się zdecydujesz, czy bedzie na CD?
Rena

piwopijca
21-05-2007, 06:23
10.000 z Vat - Dom 450 m2 - gotowy projekt z adaptacja - ale duzo zmian - basen , dach , wieksze okna - itd itd! Warszawa.

Czesc,mozesz dac namiar na tego architekta/ow w Warszawie?

Pzdr.

AGNIESIA 2007
23-05-2007, 22:32
Witam !Ostatnio byłam zainteresowana projektem indywidualnym i podjechałam do architekta w mojej okolicy. Widziałam projekt domu 200 m2 i facet powiedział, że kogoś kosztuje 6000 zł. Domek był nie zaprosty -np. schody były wachlarzowe, wykusz itp. dach czterospadowy. Więcej nie zabardzo potrafie określić ale uważam że cena względna szczególnie po przeczytaniu niektórych propozycji cenowych.

Pozdrawiam

Sasha
23-05-2007, 22:49
Niestety, dokładnie tyle, co napisałam. Teraz następny (mniej renomowany) robi mi wycenę. Pod koniec maja mam mieć. Podzielę się :)

Masakra ta cena ale jak będziesz tak czekał to ceny materiów cię zabija przy realziacji. Przeób jakis gotowy projekt - jest taniej i szybciej i od czegoś wychodzisz.

Grzegorz Saczek
24-05-2007, 06:32
U mnie za indywiduum - 6000zł
Architekt z Zabrza - daje sie pracować.

piwopijca
24-05-2007, 06:39
U mnie za indywiduum - 6000zł
Architekt z Zabrza - daje sie pracować.

Jezdziles az do Zabrza?
Troche daleko jak na zalatwianie indywiduum hehe...

Pzdr.

Grzegorz Saczek
24-05-2007, 06:42
A skąd?
Zabrze do Warszawy jeżdziło ;-)

piwopijca
24-05-2007, 06:46
Nie rob sobie jaj, no chyba ze to jakis znajomy/znajoma.
M masz jakas fotke tego "indywiduum" zeby zobaczyc jego/jej prace?
No i jezeli tak dziala to podaj namiar, moze komus sie przyda.
Tez poszukuje architekta,ale chyba wolalbym z rejenu-sprawy w urzedzie etc. zeby umial zalatwic w miare szybko bo ja mam juz dosc tych ***** w urzedzie.

Pzdr.

Grzegorz Saczek
24-05-2007, 06:50
Nie rob sobie jaj, no chyba ze to jakis znajomy/znajoma.
M masz jakas fotke tego "indywiduum" zeby zobaczyc jego/jej prace?
No i jezeli tak dziala to podaj namiar, moze komus sie przyda.
Tez poszukuje architekta,ale chyba wolalbym z rejenu-sprawy w urzedzie etc. zeby umial zalatwic w miare szybko bo ja mam juz dosc tych ***** w urzedzie.

Pzdr.
Znajomy to się zrobił po wykonaniu projektu. Przed - był obcy.
Formalności z przyjemnością załatwiałem sam.
Dom dopiero wytyczony.

Depi
24-05-2007, 16:53
Warszawa, dom ok. 230m2 +garaż 40m2 w bryle, piętrowy, raczej prosty:

20.000

Zakres - projekt budowlany + projekt wnętrzarski parteru w tym porjekt wykonawczy elektryki, sufitów podwieszanych, łazienek...

wiochman
25-05-2007, 13:06
125 m2 parter z uzytkowym poddaszem
+ budynek gospodarczy + instalacje. 2600 no ale biuro projektowe ze wsi w lubuskim. :D

ANNNJA
04-06-2007, 12:13
JA zdalnie "projektowałam" swój dom!!!

odległość do architekta 150km..troche za daleko na wszelkie uzgodnienia,
prowadziliśmy je drogą meilową, (opisy i scany) i telefonicznie...
TZN.... nie my tylko ja wydzwaniałam 1-2razy dziennie i o wszystko sie dopytywałam , Pani tak naprawde to zadzwoniła sama do mnie 2razy.....
CZAS- 6tygodni, podobno dziś "ma się wysłać" juz gotowy projekt, koszt-...jak zapłacę to powiem, ale to jest indywidualny projekt..
(mowa była o 4300zł- za 124m2 + 24m wyszedł garaź

adam2007
04-06-2007, 12:56
Witam ! Ile z doświadczenia wynosi obecnie cena projektu indywidulanego (z VATem) w Warszawie lub innym dużym mieście. Planuję budowę domu jednorodzinnego, piętrowego do 250m2 z wbudowanym garażem - nie interesuje mnie przeróbka istniejącego projektu ze względu na nietypową działkę. Czy zwyczajowo zawiera to też projekt wykonawczy /przyłącza/ ? Dziękuję za pomoc,

P.

Ja zapłaciłem 5000 pln za dom 234m2 z garazem. Dach 4 spadowy z kukułkami.
Pozdrawiam,

piwopijca
04-06-2007, 13:05
Podaj namiar jezeli jest w okolicach Warszawy

Pzdr.

Patos
07-06-2007, 07:42
Niestety, dokładnie tyle, co napisałam. Teraz następny (mniej renomowany) robi mi wycenę. Pod koniec maja mam mieć. Podzielę się :)
I jak z tą wyceną, czyżby i ta Cię zatkała? :wink:

BungoI
07-06-2007, 08:23
Dla Warszawiaków,

Na Allegro była i chyba nadal jest oferta biura architektonicznego - projekt indywidualny z adaptacją i projektem zagospodarowania działki od 3500 - 4500.

Grzegorz Saczek
08-06-2007, 07:57
Dla Warszawiaków,

Na Allegro była i chyba nadal jest oferta biura architektonicznego - projekt indywidualny z adaptacją i projektem zagospodarowania działki od 3500 - 4500.
Z jaką adaptacją?

BungoI
08-06-2007, 19:57
Dla Warszawiaków,

Na Allegro była i chyba nadal jest oferta biura architektonicznego - projekt indywidualny z adaptacją i projektem zagospodarowania działki od 3500 - 4500.
Z jaką adaptacją?

do warunków miejscowych co właściwie jest już ujęte w projekcie zagospodarowania. Napisało mi sie tak bo cały czas miałam do czynienia z projektem gotowym. Taki odruch...

Papay
09-06-2007, 20:52
Podaj namiar jezeli jest w okolicach Warszawy

Pzdr.

608 110 568 kobieta
604 172 263 męższczyzna

Oboje mają biura w Halinowie. 20 km od Warszawy, na trasie do Mińska Mazowieckiego.
Wzajemnie się nie lubią więc proszę przy jednym nie wspominać o drugim :wink:

Kobitka za zaprojektowanie bierze 32 zł netto za 1mkw (od powierzchni użytkowej). W cenie jest adaptacja.

Koleś bierze 3.000 zł brutto, nie zależnie od metrarzu. Adaptacja w cenie. Jest też kierownikiem budowy.

Pani za zaprojektowanie "Harfy" z Archetonu zwężonej o 1 metr (niestety oryginał nie mieści się na działce) chce 6.200 brutto.
Pan chce 3.000 brutto.
Bardzo duża różnica, wręcz podejrzane, by w jednej mieścinie była taka rozpiętość cenowa :evil:

Jestem na etapie zbierania informacji o tym projektancie. Póki co nic złego o nim nie słyszałem. Raczej zdecyduje się na jego usługę.

Dla przykładu Studio ARCHETON krzyczy 12.000 brutto za zaprojektowanie od nowa, troszkę mniejszego budynku :o

sharoon
20-06-2007, 12:00
Niestety, dokładnie tyle, co napisałam. Teraz następny (mniej renomowany) robi mi wycenę. Pod koniec maja mam mieć. Podzielę się :)
I jak z tą wyceną, czyżby i ta Cię zatkała? :wink:

Jeszcze mnie nie zatkało, bo jest opóźnienie, ale orientacyjnie chłopaki określili około 22 tysięcy za 280m2 użytkowej (z garażem włącznie, dom piętrowy) razem z projektami branżowymi, zagospodarowaniem działki, ogrodzeniem i wnętrzami części dziennej domu. Negocjuję ;)

PawełG
10-12-2008, 11:34
Znalazłem architekta (pod krakowskiego), który robi projekt architektoniczno-budowlany za 3000 +VAT . Instalacje następne 3500 + VAT. Dom 160 m2 + garaż 2 stanowiskowy w bryle. Czy powyższa cena jest OK i czy same instalacje można zrobić taniej.

Ya
10-12-2008, 14:30
Znalazłem architekta (pod krakowskiego), który robi projekt architektoniczno-budowlany za 3000 +VAT . Instalacje następne 3500 + VAT. Dom 160 m2 + garaż 2 stanowiskowy w bryle. Czy powyższa cena jest OK i czy same instalacje można zrobić taniej.

Ceny nie są wygórowane, co więcej wydają się niskie. Pomyśl tak: za projekt gotowy np. Muratora płacisz w tej chwili ponad 2 tys. Do tego musisz mieć adaptację pod warunki i w zależności od ilości zmian w tym projekcie płacisz (w Łodzi wiosną za adaptację Konkursowego z Muratora ze zmianami ceny jakie ja usłyszałem wahały się od 5 do 8 tys :o wraz z przyłączami). Za projekt indywidualny ze wszystkim architekt chciał 12500.
Oczywiście nie namawiam na najdroższych (sam też odrzuciłem najdroższą propozycję) ale są też architekci, którzy za 3 tys zaprojektują całą chałupę ale potem na etapie budowy będziesz miał urwanie głowy bo ciągle będzie coś nie tak w konstrukcji. A najgorsze, że będziesz musiał w tym mieszkać przez kolejne lata z przeświadczeniem, że dom jest konstrukcyjnie skopany... nie wiem czy warto.
Pozdrawiam
Ya

damianexus
10-12-2008, 15:36
Ja uważam zupełnie odwrotnie i nie opieram się jedynie na teorii. Sam zleciłem projekt indywidualny, który wykonał mi architekt za 4000 tys zł łącznie z adaptacją projektu i wszelkimi instalacjami. Dom już stoi i w żaden sposób nie jest skopany architektonicznie. Co więcej mam doświadczenie również z projektem gotowym domu , w którym rozwiązania konstrukcyjne groziły zawaleniem garażu!!!Nie chcę dokłądnie opisywać na czym polegał ten problem ale konsultowałem go z kierownikami budów , architektami i wsyzscy zgodnie twierdzili, że to błąd.
Oczywiście nie można generalizować ale cena projektu indywidualnego to cena tylko nico wyższa od gotowego a projektujesz dokładnie to co się podoba wedle swojego uzaniania.
Wszelkie zmiany w projekcie gotowym to już koszty porónywalne z nowym gotowym projektem.

Na marginesie jak można rządać za projekt 12 czy nawet 15tys!!! Przecież ta praca nie jest warta takiej kwoty. Bo dlaczego są architekci za 3000 i są za tą samą pracę 20tys? To tak jak z wykonawcami domu 3 lata temu chcieli za wybudowanie mojego domu( mówięo Warszawskich fachowcach ) 30tys a teraz chcą 70tys??? To chyba jakas paranoja

Ya
10-12-2008, 16:19
Na marginesie jak można rządać za projekt 12 czy nawet 15tys!!! Przecież ta praca nie jest warta takiej kwoty. Bo dlaczego są architekci za 3000 i są za tą samą pracę 20tys? To tak jak z wykonawcami domu 3 lata temu chcieli za wybudowanie mojego domu( mówięo Warszawskich fachowcach ) 30tys a teraz chcą 70tys??? To chyba jakas paranoja

Cena jest pochodną podaży i popytu - dlatego za tą samą robotę 3 lata temu płaciłeś 30 tys a teraz 70.
Czy praca przy projektoiwaniu od zera nie jest warta 12 tys? Nie jestem przekonany, wszystko pewnie zależy od projektu i od projektanta. Ja się na to nie zdecydowałem i wybrałem projekt gotowy, który mi się bardzo podobał - ze zmianami,które wprowadził mi projektant przy adaptacji. Teraz podoba mi się jeszcze bardziej :)
A co do teorii i praktyki przy projektach - za projekt i nadzór przy budowie dużych budynków dobre pracownie biorą od 1 do 9% wartości inwestycji. W negocjacjach zwykle pracownie podają 7 % wartości. Nie mówię tu o budynkach 100 czy 200m2 ale raczej 10 czy 20 tys m2.
Znam budowę która kosztowała ponad 120mln zł - koszt architekta wyniósł ponad 1,5mln i to po baaaardzo dużych negocjacjach. Nawiasem mówiąc jest to budynek o niespotykanych założeniach architektonicznych w skali kraju.

Oczywiście budowa domów jednorodzinnych to inny segment rynku i dlatego ceny są bardzo zróżnicowane. To samo dotyczy etapu projektowania jak i budowania. Zgodzisz się chyba, że podobną robotę można wykonać przy pomocy pana Kazia za 500 zł i firmy za 5000zł. Nie zawsze firma zrobi to lepiej, ale też nie zawsze opłaca się oszczędzać.
Pozdrawiam
Ya

tamtu
10-12-2008, 20:57
Oczywiście nie namawiam na najdroższych (sam też odrzuciłem najdroższą propozycję) ale są też architekci, którzy za 3 tys zaprojektują całą chałupę ale potem na etapie budowy będziesz miał urwanie głowy bo ciągle będzie coś nie tak w konstrukcji. PozdrawiamYa

Widzisz, cena nie zawsze jest odzwierciedleniem jakości i braku kłopotów. My kupiliśmy projekt gotowy. I nie chodziło o koszty, ale projekt nam się spodobał i spełniał moje oczekiwania, więc zrezygnowałam z indywidualnego. A indywidualny mogliśmy mieć "po kosztach", bo mamy kilku znajomych architektów. I nie żałuję.

Za to w rodzinie budowany jest dom za którego projekt właściciele zapłacili 15 tys pln. Robiony w dość znanej pracowni. I jaki był efekt? Już na etapie koncepcji były "babole" poprawiane przez wszystkich. W czasie budowy też rozrywkowo nie było, pod względem konstrukcyjnym również. Dziś ten projekt może kupić każdy za niewiele ponad 2 tys pln.

A korzyści cenowych też nie widzę. Myśmy za projekt, jego adaptację, przygotowanie do pozwolenia plus wszystkie projekty przyłączy zapłacili ok. 9 tys. Zaoszczędziłam też czas na spotkaniach i dyskusjach z architektem. Po adaptacjach dom jest taki jaki chcieliśmy.
Jest jeszcze jedna przewaga projektu gotowego - najczęściej można go zobaczyć na żywo. Zanim kupiliśmy projekt byliśmy w 2 takich samych domach. To jest akurat bezcenne :wink:

Tamtu

Ya
10-12-2008, 21:03
Jest jeszcze jedna przewaga projektu gotowego - najczęściej można go zobaczyć na żywo. Zanim kupiliśmy projekt byliśmy w 2 takich samych domach. To jest akurat bezcenne :wink:

Tamtu

Podpisuje się obiema łapami! też widziałem nasz projekt w realizacji i co więcej - sporo dowiedziałem się na forum o tym projekcie - to jest też źródło inspiracji i pomysłów na zmiany. Źródło nieocenione !!! :)
Pozdrawiam
Ya

Annar13
12-12-2008, 02:08
Usilnie poszukuje taniego architekta z Poznania lub okolic Wielkopolski.
Bardzo proszę o namiary.
Ostatnio wyslalam kilkadziesiat wiadomosci i jestem zdziwiona, że tak bardzo rozbiezne są ceny od 3000 do 250000
W zasadzie projekt mamy już zrobiony, ponieważ walczyliśmy z nim pol roku, wiec architekt zbytnio sie nie przemeczy.
Domek parterowy jednorodzinny 115m2 o bardzo prostej konstrukcji z poddaszem uzytkowym bez podpiwniczenia z garazem w bryle domu. Dach dwuspadowy o kącie nachylenia 40-42st. wyłącznie z oknami połaciowymi.
Chcemy wydac do 4000 tys. bez projektów branżowych.
Z góry bardzo dziekuje.

mada1
12-12-2008, 06:52
Może ktoś polecić dobrego architekta w celu wykonania projektu indywidualnego domu w Bydgoszczy lub okolicach

Ya
12-12-2008, 17:05
Chcemy wydac do 4000 tys. bez projektów branżowych.
Z góry bardzo dziekuje.

4000 tys. to jest 4 000 000 zł - nieźle jak na sam projekt. Myślę, że możecie za te pieniądze wybrać dowolnego architekta na świecie :D :D :D
Pozdrawiam
Ya

Annar13
12-12-2008, 23:21
Oczywiście pomyliłam się, z rozpędu napisałam tys. :)
poprawka 4000 zł
:lol:

edi1977
14-12-2008, 22:11
Usilnie poszukuje taniego architekta z Poznania lub okolic Wielkopolski.
Bardzo proszę o namiary.
Ostatnio wyslalam kilkadziesiat wiadomosci i jestem zdziwiona, że tak bardzo rozbiezne są ceny od 3000 do 250000
W zasadzie projekt mamy już zrobiony, ponieważ walczyliśmy z nim pol roku, wiec architekt zbytnio sie nie przemeczy.
Domek parterowy jednorodzinny 115m2 o bardzo prostej konstrukcji z poddaszem uzytkowym bez podpiwniczenia z garazem w bryle domu. Dach dwuspadowy o kącie nachylenia 40-42st. wyłącznie z oknami połaciowymi.
Chcemy wydac do 4000 tys. bez projektów branżowych.
Z góry bardzo dziekuje.
Ja w zeszlym roku zaplacilem za projekt domku parterowego z poddaszem mieszkalnym, 195m2, dach dwuspadzisty 45st 10 tys brutto. Projektant troche sie z nami nameczyl (5 koncepcji, a finalnie miks dwoch z nich). Dodatkowo garaz wolnostojacy na 2 samochody z pomieszczeniem gospodarczym (w sumie 70m2) za 2500 PLN.

Locolukas
29-12-2008, 16:00
Witam, zastanawiam się nad budową garażu - miałby to być dobudowany do domu garaż o pow. ok 40 mkw z dachem 2 sp. (garaż murowany, konstrukcja dachu drewniana) i zastanawiam jaki byłby koszt projektu. Z góry dziękuję za informacje.

edi1977
29-12-2008, 19:30
Witam, zastanawiam się nad budową garażu - miałby to być dobudowany do domu garaż o pow. ok 40 mkw z dachem 2 sp. (garaż murowany, konstrukcja dachu drewniana) i zastanawiam jaki byłby koszt projektu. Z góry dziękuję za informacje.

Tak jak pisalem powyzej ja zaplacilem za projekt 2500 PLN. Mysle ze za gotowy projekt takiego garazu zaplacisz o polowe mniej. Mi zalezalo aby pasowal do domu.

szymekkk
04-01-2009, 11:33
Szczecin 2008/2009, koszt projektu wykonawczego domu jednorodzinnego (z instalacjami) 14tys. Pow okolo 200m2. Trudne warunki zabudowy (ograniczona pow. zabudowy) dom pietrowy.

Dzwonilem po roznych biurach i zaczynalo sie od 20tys. W biurze z doswiadczeniem, bylo taniej.

Pozdrawiam,
Szymon

Oksymoron
04-01-2009, 20:36
22 tys, wraz z wykonawczym, moja przyjaciolka architekt :P

smoook
05-01-2009, 12:25
10 tyś., aleśmy się naczekali...:)

Krzychos
08-01-2009, 19:32
Przepraszam, co to jest za projekt za 3-4 tyś ??

Przeciesz to mają być projekty indywidualne. Myślę, że same obliczenia konstrukcyjne, wytrzymałościowe itp. to jest jeden z mniejszych problemów w projekcie indywidualnym - i tak pewnie robi się je za pomocą jakieś programu komputerowego. W projekcie chodzi przede wszystkim o jak najlepsze rozplanowanie pomieszczeń, dopasowanie usawienia domu do działki i stron świata, kształt i wygląd domu, funkcjonalność, dostosowanie projektu do charakteru i potrzeb właścicieli itd.

A to jest przede wszytkim praca twórcza, wymagająca wobraźni przestrzennej , estetyki, zmysłu plastycznego, uzdolnień graficznych, przemyślenia i wizji.

Według mnie ten własnie aspekt jest najważniejszy i za te 3-4 tys. to chyba nie można tego wszytkiego oczekiwać. Sądzę, że dobry projekt średniego domu to kllkanaście tyś. zł

kabgaro
10-01-2009, 17:22
Szanowni Państwo!
opracowanie projektu indywidualnego domu jednorodzinnego wraz z branżami do pozwolenia na budowę to około 3 miesiące. zastanówcie się proszę ile Wy sami zarabiacie przez 1 kwartał??? w cenę projektu budowlanego wliczona jest praca: architekta, konstruktora i 3 instalatorów czyli w sumie 5 osób. czyli architekt musi ze swojej doli opłacić 4 osoby.
nie przyjąbym zlecenia za mniejsze pieniądze.
uważam że projekt indywidualny poniżej 5 tys. zł. nie może być wart wydanych pieniędzy i nie będzie odpowiednim materiałem do budowy.

pozdrawiam

juni2
21-01-2009, 19:25
Za projekt indywidualny dla domu o powierzchni 275m2 zapłaciliśmy 10 tyś zł. z VAT. Wstępna cena miała być 12 tyś ale dostaliśmy zniżkę za długi czas oczekiwania (6 miesięcy).

W cenie jest projekt architektoniczny, konstrukcje, projekt instalacji WOD-KAN, projekt instalacji CO z kolektorami słonecznymi, projekt instalacji elektrycznej,projekt zjazdu z drogi publicznej.
Większość spraw w urzędach załatwiał architekt.
Dodatkowo dom był wyzwaniem dla architekta (wąska działka 12x100 m)
Udało się upchać dom 275 m2 w tym garaż 32 m2 (dom będzie w granicy działki, szerokość 8m).

Projekt wykonywany w Katowicach.

Poniżej kilka wizualizacji budynku:

http://www.informatycy.info/allegro/dom/elewacja1.jpg
http://www.informatycy.info/allegro/dom/elewacja2.jpg
http://www.informatycy.info/allegro/dom/elewacja3.jpg
http://www.informatycy.info/allegro/dom/perspektywa1.jpg
http://www.informatycy.info/allegro/dom/perspektywa2.jpg
http://www.informatycy.info/allegro/dom/perspektywa3.jpg
http://www.informatycy.info/allegro/dom/RZUTY.jpg

na wiosnę chcemy rozpocząć, czekamy na pozwolenie na budowę.

marsik32
21-01-2009, 20:56
Może ktoś polecić dobrego architekta w celu wykonania projektu indywidualnego domu w Bydgoszczy lub okolicach

Znalazłem coś takiego


PomocAllegro staje się zielone

* Allegro
* Rejestracja
* Sprzedaj
* Moje Allegro
* Szukaj
* Usługi
* Społeczność

Allegro - Aukcje internetowe. Największy i najbezpieczniejszy serwis aukcyjny
Allegro › Dom i Ogród › Budownictwo i Akcesoria › Pozostałe

Szukaj w tytułach i opisach
Szukaj w Pozostałe
Dodaj tę kategorię do ulubionych
Sprzedaj swój przedmiot w tej kategorii


Projekt INDYWIDUALNY ARCH.- BUDOWLANY DOMU powiększ Kliknij, by powiększyć

Projekt INDYWIDUALNY ARCH.- BUDOWLANY DOMU (numer 472019174)

Jak kupować? Opis

Dane
Cena Kup Teraz: 35,00 zł
Do końca: Zakończona
(czw 13 lis 2008 22:56:53 CET)
Dodaj do obserwowanych aukcji
Sprzedający SsiedemM (19)
Zadaj pytanie Sprzedającemu
Pokaż inne przedmioty Sprzedającego
Lokalizacja Niwy gm Osielsko
Koszt przesyłki pokrywa Kupujący

Nie było ofert kupna

Dla Sprzedającego:
wystaw przedmiot ponownie


Transport i płatność
Opcje dostawy Formy płatności
Odbiór osobisty

Wpłata na konto bankowe (płatność z góry)
Poproś o udostępnienie Płatności Allegro Czym sa Płatności Allegro?


Opis
Stan Nowe


Aukcja przeznaczona przede wszystkim dla województwa kujawsko-pomorskiego. Zainteresowani z innych województw (projekt na odległość) proszeni o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Aukcja dotyczy jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej indywidualnego projektu architektoniczno-budowlanego

Wykonujemy projekty architektoniczno-budowlane wg koncepcji autorskiej lub inwencji własnej inwestora. Wykonujemy adapracje projektów gotowych oraz projekty zagospodarowania działki. Atrakcyjne ceny. Zdjęcia przedstawiają przykładowe rozwiazania. Przykładowa cena projektu domu jednorodzinnego w zakresie podanym ponizej to koszt około 4000-7000 zł za dom o powierzchi do 200m2 w zależności od stylu, przyjętej technoligii, rozwiązań konstrukcyjnych

Dokumentacja projektowa składajaca się czterech egzemplarzy projektu architektoniczno-budowlanego, a w każdym z nich:
- projekt architektoniczny,
- projekt konstrukcyjny,
- projekt instalacji wewnętrznych elektrycznych,
- projekt instalacji wewnętrznych sanitarnych.

Część rysunkowa projektu architektoniczno-budowlanego jest sporządzona w skali 1:50 (architektura), 1:20 (konstrukcja), 1:50 (instalacje sanitarne i elektryczne).

Projekt architektoniczno-budowlany wykonywany przez nas, składa się z opisu technicznego oraz części rysunkowej.

Opis techniczny obejmuje

- przeznaczenie i program użytkowy obiektu budowlanego, jego charakterystyczne parametry techniczne w szczególności (kubatura, zestawienie powierzchni oraz wysokość i długość),

- formę architektoniczną i funkcję obiektu budowlanego, sposób jego dostosowania do krajobrazu i otaczającej zabudowy,

- układ konstrukcyjny obiektu budowlanego, zastosowane schematy konstrukcyjne (schematy), założenia przyjęte do obliczeń konstrukcji oraz podstawowe wyniki tych obliczeń, rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe podstawowych elementów konstrukcji obiektu, kategorię geotechniczną obiektu, warunki i sposób jego posadowienia oraz zabezpieczenia przed wpływami eksploatacji górniczej, rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe wewnętrznych i zewnętrznych przegród budowlanych,

- rozwiązania zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniające użytkowanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem, w szczególności instalacji i urządzeń: sanitarnych, grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, gazowych, elektrycznych, telekomunikacyjnych, piorunochronnych, założenia przyjęte do obliczeń instalacji oraz podstawowe wyniki tych obliczeń, z uzasadnieniem doboru, rodzaju i wielkości urządzeń,

Część rysunkowa obejmuje

- elewacje w liczbie dostatecznej do wyjaśnienia formy architektonicznej obiektu budowlanego oraz jego wyglądu zewnętrznego ze wszystkich widocznych stron, z określeniem graficznym lub opisowym na rysunku wykończeniowych materiałów budowlanych i kolorystyki elewacji,

- rzuty wszystkich charakterystycznych poziomów obiektu budowlanego, w tym widok dachu lub przykrycia oraz przekroje,

- w stosunku do budynku ogrzewanego - rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe przegród zewnętrznych wraz z niezbędnymi szczegółami budowlanymi,

- zasadnicze elementy wyposażenia technicznego, umożliwiającego użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem, w tym: (instalacje oraz urządzenia budowlane: sanitarne, grzewcze, wentylacyjne, gazowe, elektryczne oraz piorunochronne).

Przeanalizujemy każdą propozycję. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie.


Kontakt:
[email protected]
tel. 608678015

Pokaż zdjęcie w nowym oknie

*
*
*
*
*


Wyświetleń: 646

up

* O nas
* Prasa
* Reklama
* Praca w Grupie Allegro
* Program Partnerski
* Usługi i narzędzia
* Bezpieczeństwo

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Sam nie korzystalem ale jestem ciekaw czy to solidny projektant bo mam zamiar skorzystac w przyszłosci

ramzes21
02-02-2009, 19:37
za projekt domu o pow. ok. 250 m2 trzeba bedzie dac okolo 25.000 pln

Wirecki
02-02-2009, 19:45
To chyba u baaaaaaaaaaaaardzo dobrego znajomego ;)
za 260m dałem 10k i była to najdroższa z 4 ofert. bez instalacji


za projekt domu o pow. ok. 250 m2 trzeba bedzie dac okolo 25.000 pln

ramzes21
02-02-2009, 19:48
czyli dałeś 2,5 raza mniej niż ja napisałem ale był niepełny i nie wiadomo co zawierał

Wirecki
02-02-2009, 21:48
projekt budowlany - zawierał wszystko co potrzebne do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. do tego dostałem projekt wiaty...

projektu instalacji nie chciałem, kończę stan surowy, a jeszcze nie jestem zdecydowany do końca czy umywalka tu czy troche w prawo...

olasosenko
29-03-2009, 21:37
a czy ktoś z Was robił tylko odbicie lustrzane istniejącego już projektu? Z niewielkimi zmianami w ustawieniu ścianek działowych? Jeżeli tak to ile za to płaciliście?

Co wchodzi w skład projektu (oprócz branżystów?) chodzi mi o to czy dostawaliście jakieś wizualizacje komputerowe?

Bo mi p architekt za adaptację projektu brata powiedział 10tys. :(

On za swój w październiku zeszłego roku zapłacił 5 tyś. Umowa była taka że za odbicie lustrzane i niewielkie zmiany w ściankach działowych będziemy musieli dopłacić ok 2500zł. Projekt robiliśmy wspólnie z bratem (dom bliźniak) z tym że my mieliśmy to robić teraz w tym roku.

No i d..a! Teraz architektka złożyła papiery o pozwolenie na budowę w zeszłym miesiącu. No i doszło do rozliczenia i ona mi mówi 10tyś o mało z krzesła nie spadłam :/

I co radzicie? co ja mam zrobić? Najgorsze jest to że nie mamy z nią żadnej umowy :(

BAARDZO proszę poradźcie coś!!

Wirecki
30-03-2009, 09:56
Kopnij ją w tyłek.
Nie masz umowy pisemnej, więc przypominij jej na co się umówiłyście. Jeśli nie podziała poproś o zwrot papierów.
Dlaczego "najgorsze jest to że nie macie umowy". Oznacza to że nie musicie jej płacić tej dychy....(pewnie netto)
Wielu ludzi składa wniosek o PnB samodzielnie - nie jest to takie straszene. Idź i zapytaj co trzeba mieć. Być może trzeba będzie zmienić architekta i trochę to potrwa (niestety) ale nie płaciłbym ani 100 zł więcej niż było umówione. W końcu brat ma projekt z którego każdy architekt jest w stanie zrobić adaptacje.
10 tys. a czemu nie 12? niezły numer... Nie daj się....

olasosenko
30-03-2009, 13:13
Kopnij ją w tyłek.
Nie masz umowy pisemnej, więc przypominij jej na co się umówiłyście. Jeśli nie podziała poproś o zwrot papierów.
Dlaczego "najgorsze jest to że nie macie umowy". Oznacza to że nie musicie jej płacić tej dychy....(pewnie netto)
Wielu ludzi składa wniosek o PnB samodzielnie - nie jest to takie straszene. Idź i zapytaj co trzeba mieć. Być może trzeba będzie zmienić architekta i trochę to potrwa (niestety) ale nie płaciłbym ani 100 zł więcej niż było umówione. W końcu brat ma projekt z którego każdy architekt jest w stanie zrobić adaptacje.
10 tys. a czemu nie 12? niezły numer... Nie daj się....

Dzięki za słowa otuchy :)

na razie byłam dzisiaj w urzędzie i dowiedziałam się że są braki :/ Pani nie zareagowała na pismo o uzupełnienie :(

Wycofałam jej pełnomocnictwo i jak dobrze pójdzie to w przyszłym tygodniu będę miała decyzję :D

Okazało się że w krakowskiej architekturze wcale nie jest tak strasznie jak mówiła architektka, moją sprawę prowadzi BARDZO miła Pani, która powiedziała że jak do środy uzupełnię braki to przed świętami powinno być PnB :))

Pani architekt przelałam tyle na ile się umawiałyśmy (2500zł) i zobaczymy co będzie dalej w środę mamy się spotkać...

Wirecki
30-03-2009, 16:12
Te 2500 miałobyć za adaptację, czy również za złożenie poprawnego wniosku? No ciekawe co Ci powie.... Poproś ją o fakturę :) i główa do góry, to dopiero początek. A jakbyś szukała ekipy to znam solidnych górali z Rabki do stanu surowego....

olasosenko
30-03-2009, 20:39
Te 2500 miałobyć za adaptację, czy również za złożenie poprawnego wniosku? No ciekawe co Ci powie.... Poproś ją o fakturę :) i główa do góry, to dopiero początek. A jakbyś szukała ekipy to znam solidnych górali z Rabki do stanu surowego....

Nie no za samą adaptację :/ plus 1000zł za złożenie wniosku... ale tego to jej na pewno w 100% nie zapłacę (wniosek nie kompletny)

Co do ekipy to dzięki, mam BARDZO dobrą, sprawdzoną :)

grzegorz961
31-03-2009, 22:31
Jak słysze o tych wycenach, a sam jestem architektem, to włosy stają na głowie.
Rozumiem ze rynek, to jasne. Ale niech ktos sobie usiadzie przy architekcie i policzy setki godzin przy takim byle projekcie, kilogramy dokumenow i uzgodnien, opisów. 5 lat studiów, oprogramowanie, sprzęt, koszmarne konsultacje (często darmowe) z
klientami o gustach przerażających, wyjazdy do klientów, urzędow itd.
Wszyscy są tutaj zszokowani za co to płacic kilka tys.
ALE CI SAMI KLIENCI ZAPŁACA potem durnemu kafelkarzowi za samą łazienke 2x więcej, nie wspomnę o wieśniackiej kuchni za 50 tys. Nie wspomnę o robolach, którym bez kłótni będa płacic koszmarną kasę! Dobry kafelkarz po 4 klasach moze zarobic 1000 zl dziennie u tych, którzy jęcza płacac za projekt 2 tys. a co mowic o hydraulikach!!

To jest własnie ten kraj gdzie robol, ksiądz i lekarz to Bóg.
ale co tam inteligent, wystarczy zobaczyc ile bierze tłumacz za ksiazke. 1/10 tego co kafelkarz. 20 zł za stronę!!! Rewelacja. Jaki hydraulik by zrobił cos za 20 zl????

Dlatego gonię tych od domków, ktorzy trują d.... bo sami nie wiedzą czego chcą, a na ogół chcą wiochę z bogatą kuchnią i cała w kafelkach. Robię wnętrza i specjalistyczne projekty, gdzie np za jeden gabinet za pare gdz rysowania biore 5 tys. I bez gadania bo ludzie sie nie znają i płaca. Tak jak kafelkarzowi.

Miłej nocy
architekt

olasosenko
31-03-2009, 22:40
Jak słysze o tych wycenach, a sam jestem architektem, to włosy stają na głowie.
Rozumiem ze rynek, to jasne. Ale niech ktos sobie usiadzie przy architekcie i policzy setki godzin przy takim byle projekcie, kilogramy dokumenow i uzgodnien, opisów. 5 lat studiów, oprogramowanie, sprzęt, koszmarne konsultacje (często darmowe) z
klientami o gustach przerażających, wyjazdy do klientów, urzędow itd.
Wszyscy są tutaj zszokowani za co to płacic kilka tys.
ALE CI SAMI KLIENCI ZAPŁACA potem durnemu kafelkarzowi za samą łazienke 2x więcej, nie wspomnę o wieśniackiej kuchni za 50 tys. Nie wspomnę o robolach, którym bez kłótni będa płacic koszmarną kasę! Dobry kafelkarz po 4 klasach moze zarobic 1000 zl dziennie u tych, którzy jęcza płacac za projekt 2 tys. a co mowic o hydraulikach!!

To jest własnie ten kraj gdzie robol, ksiądz i lekarz to Bóg.
ale co tam inteligent, wystarczy zobaczyc ile bierze tłumacz za ksiazke. 1/10 tego co kafelkarz. 20 zł za stronę!!! Rewelacja. Jaki hydraulik by zrobił cos za 20 zl????

Dlatego gonię tych od domków, ktorzy trują d.... bo sami nie wiedzą czego chcą, a na ogół chcą wiochę z bogatą kuchnią i cała w kafelkach. Robię wnętrza i specjalistyczne projekty, gdzie np za jeden gabinet za pare gdz rysowania biore 5 tys. I bez gadania bo ludzie sie nie znają i płaca. Tak jak kafelkarzowi.

Miłej nocy
architekt

Ja się z Tobą zgadzam... Tylko sam powiedz czy jeżeli umowa jest taka że za adaptację istniejącego już projektu będę miała zapłacić 2500zł i Pani nagle bez żadnego wcześniejszego uzgodnienie mówi 10000zł to to jest w porządku?

Za projekt podstawowy dostała pieniądze wg umowy, (to jest dom bliźniak) i za odbicie lustrzane miało być 2500..

Gdybym wiedziała że to ma być 10000zł to kupiłabym gotowy projekt..

Dzisiaj się jeszcze okazało że chciała pieniądze za obliczenia konstrukcyjne, które już są zapłacone i pan konstruktor o mało zawału nie dostał jak się dowiedział że ona chce nas drugi raz skasować.

Ja naprawdę nie mam nic do architektów!!! Tu chodzi o uczciwość i wywiązanie się z umowy... ale to i lekarz i ksiądz i fliziarz może być nieuczciwy!!!

Pozdrawiam

grzegorz961
31-03-2009, 22:54
To o czym piszesz to ZŁAMANIE ZASAD UMOWY.
Jesli umówliłbym sie z kims po pijaku i podpisał umowę ze zrobię projekt za 2 klapsy to tego muszę sie trzymać!!
To jest poza dyskusją!
Chodzi mi o coś zupełnie innego. Niemal każdy rodzic marzy o wykształconym dziecku, ale jednoczesnie wycenia pracę takich wykształconych ponizej malarza ścian! POniżej nawet sprzątaczki, bo jakbym przeliczył swój czas przy komputerze, wyjazdy do klientów, stanie w korkach, urzędach TO WYJDZIE NA GODZINĘ MNIEJ NIZ SPRZĄTACZKA.
Nie jest to tylko wina zaścianka polskiego, ale tez architektów samych, których naprodukowanao jak psów i którzy pracują za stawki ponizej jakiejkowliek godności.
PIerwszy lepszy przykład. Moja zona z 2 osobami wzięła za miesiac pracy nad wnętrzem 5 tys, a ekipa dówch obszczymurów (czyli roboli) w 2 tygodnie wzieli za swoją robotę 15 tys! I to wydało sie włascicielowi zupełnie normalne.

Na szczęscie nie lubię frajerstwa

olasosenko
01-04-2009, 08:37
ja rowniez nie lubię frajerstwa :) i uważam że należy się cenić :)

ale wiesz jak jest z budową... Liczy się każdy grosz... i jeżeli ktoś mówi ci że masz zapłacić 5x więcej niż była umowa to można się załamać!

Ja juz się przekonałam że niestety architekt tez człowiek i nie musi być doskonały jak mi się wcześniej wydawało...

Dodam Ci jeszcze tylko tyle że w projekcie są OKROPNE błędy, okna nakładają się na schody, nie ma podparcia do belek (tych od dachu nie wiem jak to się fachowo nazywa) na górze klatka schodowa jest na wysokość 159cm także ja z moimi 175cm wzrostu nie mogłabym wyprostowana stanąć ;) Brama garażowa jest za niska - mój poczciwy scenik by się nie zmieścił...

i to takie rzeczy które dla mnie są zrozumiałe :/ Jest ich ponoć duużo więcej... wyszły one przy budowie pierwszej części bliźniaka...

Pozdrawiam i ja naprawdę nie uważam że każdy architekt jest zły!!! Ja akurat trafiłam na mało uczciwą Panią... i wcale nie uważam że powinniście projektować domy za stawkę sprzątaczki!!! Tylko klientowi trzeba jasno i wyraźnie mówić co ich czeka!! Pomijając wszystko do głowy mi nie przyszło zastanawiać się ile czasu architekt spędza nad projektem, na wstępie powiedziała 2500 za adaptację i przyjęłam to do wiadomości. Szczególnie że za główny projekt brat zapłacił 5000zł no to stwierdziłam że za odbicie lustrzane to 2500zł no to ok. ale nie 10000zł!!!


aaa jeszcze tylko dodam że teraz pani wydzwania do mnie z groźbami! Krzycząc że i tak mi "udupi" budowę, że mogę tylko pomarzyć o Pozwoleniu na budowę, bo ona wszystko zablokuje!

Wirecki
01-04-2009, 09:41
Jeśli są takie błędy to pośpieszyłaś się nieco z przelewem....

olasosenko
01-04-2009, 09:48
:/ ale ona mi grozi... a ja mam mało czasu, budowlaniec sobie z tym podobno poradzi... ja 4 lata czekałam na WZ... :((((( Coś pod gorke idzie mi ta budowa ;[

Wirecki
01-04-2009, 09:51
Ola, to dopiero początek. Jak ona Ci grozi to powiedz, że pokażesz jej wyczyny w związku/stowarzyszeniu architektów i obsmarujesz ją na forum. Może warto ostrzec kilka osób z Twojej okolicy o partaczu... A czym Ci grozi? Że zabierze swoje zabawki?

Głowa do góry, budowa to dopiero się zacznie....

grzegorz961
01-04-2009, 10:00
odpisałem ci na priv. chyba sensownie. mozesz tu wkleic dla dyskusji

olasosenko
01-04-2009, 12:27
Wklejam odpowiedź z priva :)


Sprawa jest niby prosta. To zalezy jakie ona ma upowaznienia! Jesli miała na złozenie projektu to nie może go teraz tknąć. Jesli to sie dzieje w małej gminie (nie pamietam gdzie Pani mieszka), to po znajomościach moze wyciagnąc pod pozorem zrobienia poprawki i zatrzymać. TYLKO TAK.

Inaczej to Pani jest wlascicielem projektu i ona nie moze go tknąć. W zasadzie juz teraz nawet pod pozorem poprawki nie powinna go tknąć. Pocedura jest taka, ze urząd wystawia opinię i wskazuje na braki do uzupełnienia. Gdyby tak było, to tez miałaby Pani problem, co zrobic.

Najlepiej pojsc tam do urzednicziki i zorientowac sie czy projekt tam jest i nawet wspomniec o konflikcie i sytuacji. Jesli jest tam jakies upowaznienienie do odbioru na nią, to bym wycofał.

A jesli projekt bedzie zatwierdzony, to podałbym ja do sadu o zwrot forsy ze ewidentne błedy. Bo jesli takie sa jak Pani pisze, to projekt nie nadaje sie do realizacji. Wystarczy wziac rzeczoznawcę i ona będzie musiała zwrocic nawet to co wzięla.

olasosenko
01-04-2009, 12:30
Ola, to dopiero początek. Jak ona Ci grozi to powiedz, że pokażesz jej wyczyny w związku/stowarzyszeniu architektów i obsmarujesz ją na forum. Może warto ostrzec kilka osób z Twojej okolicy o partaczu... A czym Ci grozi? Że zabierze swoje zabawki?

Głowa do góry, budowa to dopiero się zacznie....

Dzięki!!!

No dokładnie że zabierze swoje zabawki ;) czyli projekt z urzędu :/

Mój mąż mówi to samo co Ty, tylko bardziej dobitnie ;) "nie histeryzuj, damy radę, a prawdziwa budowa to się jeszcze zacznie :D"

ale... ;(( ja już widzę wszystko w czarnych barwach :/

ka_em
02-04-2009, 15:45
W Poznaniu ok 5 000 z certyfikatem - projekt indywidualny domu 180m z garażem i dachem kopertowym z kafarkami. Jest to mix kilku projektów.
Spotkałam się z 3 arhitektami i wszyscy powiedzieli to samo.

ka_em
02-04-2009, 16:14
Sorki za błąd ortograficzny ale to była literówka:)

Regiss11
02-04-2009, 22:15
Witam, Czytam Forum od dawna. Jestem już na tym etapie myślenia o budowie, że zdecydowałem się na mój pierwszy post :oops: .
Mam projekt domu z użytkowym poddaszem i zintegrowanym garażem (w sumie ok. 230 m2) w skali 1:50, rysunki elewacji, rzuty parteru i poddasza, 3 przekroje. Projekt był zrobiony przez projektanta wnętrz, na bieżąco konsultowany z architektem. Teraz czeka mnie przerobienie tego projektu na budowlany. W związku z tym, że układ pomieszczeń itp jest gotowy zastanawiam się jaką część ceny projektu stanowi projekt konstrukcji? Ile za coś takiego może wziąć architekt?

olasosenko
03-04-2009, 21:17
Witam, Czytam Forum od dawna. Jestem już na tym etapie myślenia o budowie, że zdecydowałem się na mój pierwszy post :oops: .
Mam projekt domu z użytkowym poddaszem i zintegrowanym garażem (w sumie ok. 230 m2) w skali 1:50, rysunki elewacji, rzuty parteru i poddasza, 3 przekroje. Projekt był zrobiony przez projektanta wnętrz, na bieżąco konsultowany z architektem. Teraz czeka mnie przerobienie tego projektu na budowlany. W związku z tym, że układ pomieszczeń itp jest gotowy zastanawiam się jaką część ceny projektu stanowi projekt konstrukcji? Ile za coś takiego może wziąć architekt?

ja niestety nie za bardzo mogę ci pomóc :(

Z mojego doświadczenia wszystko się może zdarzyć :/ ale na szczęście nie każdy trafia na takich ludzi jak ja :/

Moja pani architekt twierdzi że za obliczenia konstruktora mamy zapłacić 1500zł. W sumie za projekt krzyknęła 10000zł tzn, za adaptację projektu...

Dokładnie obgadaj cenę zanim zlecisz pracę i spisz umowę z wyraźnym zakresem prac architekta i CENĄ!!! - to tak z doświadczenia ;)

cezary.szymkowiak
26-06-2009, 14:31
Witam.

A wracając do tematu wątku - najlepiej po prostu poszukać kilku specjalistów w swoim regionie, spotkać się, porozmawiać o cenach. Rozeznanie sytuacji nic nie kosztuje, może poza własnym wysiłkiem.
Wtedy można zapytać ile będzie kosztował indywidualny projekt budowlany zawierający jedynie NIEZBĘDNE MINIMUM do uzyskania pozwolenia na budowę (jeśli chcemy w ogóle porównywać z gotowcami+ich przeróbką) dowiedzieć się co jeszcze można ująć w projekcie, bo może jednak pewne rzeczy warto zawczasu rozwiązywać z projektantem na papierze niż później w żelbecie ;)
Jak widać zakres cenowy może być spory, ale rzadko kto tutaj wspomina co się za tą ceną kryło.

Budowa domu kosztuje kilkaset tys. i projekt jest chyba ostatnią rzeczą na której bym oszczędzał. A zarazem najlepszym etapem do cięcia przyszłych kosztów, jeśli możemy wpływać na koncepcję i proponować zmiany.

Wirecki
27-06-2009, 21:41
... najlepiej po prostu poszukać kilku specjalistów w swoim regionie, spotkać się, porozmawiać o cenach. Polecam wizytę w zamieszkanym domu, który projektował potencjalny projektant waszego domu. Jeśli nie chce podać namiarów - odpada w przedbiegach. Wizyta w takim domu i rozmowa z właścicielem może wiele powiedzieć o współpracy z architektem i jego fachowości.

Budowa domu kosztuje kilkaset tys. i projekt jest chyba ostatnią rzeczą na której bym oszczędzał. A zarazem najlepszym etapem do cięcia przyszłych kosztów, jeśli możemy wpływać na koncepcję i proponować zmiany. W moim przypadku ostatnią rzeczą na której bym oszczędzał jest kierownik budowy. jestem na etapie wylewek.

vanilka133
29-06-2009, 17:36
W Szczecinie za dowony indywidualny projekt ze wszystkimi przyłączami -branżami (załatwiali chłopaki za mnie wszystko) zapłaciłam 12 tyś. Dom w sumie 200 m2.Dach kopertowy.Ale mój wymarzony....

tutli_putli
01-07-2009, 13:05
Mnie projekt indywidualny, bez projektów instalacji (proj. instalacji zrobi mój małż, więc ma je za free) kosztuje 5tyś

Ciril
21-07-2009, 09:14
My za projekt indywidualny z projektem przyłączy, oczyszczalni ścieków i zjazdu z drogi powiatowej zapłaciliśmy 6 tys. zł. :0

psuja
22-07-2009, 05:32
Zapłaciłam za projekt indywidualny + projekt techniczny instalacji elektrycznej w grudniu 2008 roku, 3000tys, dom około 180m2 z garażem, okolice Warszawy

Ryska
26-08-2009, 08:09
W 2007 roku za projekt indywidualny 11000 z odebraniem PNB. Pow. użytkowa 380 m2 kubatura 1425 m3. Inni chcieli o wieeele więcej.

madziutek78
26-08-2009, 08:29
Ja za projekt indywidualny rozbudowy i nadbudowy domu - kostki ze wszystkimi branżami i inwentaryzacją budynku zapłaciłam 12.200,00 zł z VAT

selkamteam
03-09-2009, 11:16
Ja za projekt domu indywidualny w 2008 roku w okolicach Grodziska Mazowieckiego, dom o powierzchni 330 m2 z garazem zapłaciłam 7500 zł.

W tym był juz projekt szamba i wszystko ładnie przygotowane do złożenia w Starostwie. Bardzo miła współpraca i elastyczna Pani architekt, a musze przyznać że bardzo marudziłam, zmieniałam decyzje, odrzucałam kolejne propozycje, także się napracowała i nie marudziła - efekt końcowy bardzo mnie zadowala

kjab
05-09-2009, 20:50
My za projekt indywidualny zapłaciliśmy 4000 + 1800 za szkody górnicze. Budowa - Górny Śląsk. Cena obejmowała projekt domu, szamba i wszystkie uzgodnienia czyli wszystkie formalności związane z pozwoleniem na budowę załatwiał architekt.

pola08
10-09-2009, 07:19
Za projekt indywidualny (robiliśmy przebudowę małego domku ok. 50 m2 na który nie było projektu, czyli inwentaryzacja istniejącego stanu + na tym projekt domu 190 m2 + wszystkie instalacje +szambo) zapłaciłam 5500 zł. Woj. Lubelskie

Dario1971
10-09-2009, 10:52
za projekt indywidualny domu 170 pow użytkowej, plus projekt garażu , plus projekt wszystkich przyłączy - 8000,00 zł .
Wszystkie formalności załatwiała architetka, budowa na działce rolnej.

SandraP
25-09-2009, 13:15
My za projekt indywidualny razem ze wszystkimi mapkami i pozwoleniami zapłacimy 3000zł, dom 150m.

indigo
26-09-2009, 10:14
a my 14 tys. Wrocław, spora trudna działka, projekt + instalacje + zagospodarowanie terenu + formalności. To cena po ostrych negocjacjach.

Spirea
26-09-2009, 19:16
Wrocław - 10 tys. za 221 m2 pow. całkowitej - zagospodarowanie terenu, projekt, projekty instalacji (w tym wentylacji mechanicznej), załatwienie formalności związanych z pozwoleniem na budowę, nadzór autorski. Mamy też dostać kosztorys. Mieliśmy do wyboru dwa warianty - ten wyżej z możliwością wykorzystania naszego projektu do kolejnych odsprzedaży lub dwa razy droższy do realizacji tylko przez nas.

Wirecki
26-09-2009, 21:06
My za projekt indywidualny razem ze wszystkimi mapkami i pozwoleniami zapłacimy 3000zł, dom 150m. Jaki domek?

Kinia12
19-10-2009, 07:31
Nam Pani architekt wyceniłLa projekt domu ok 140 m plus garaż parterowy na 20000 tys złotych.Nie sądzicie,że to trochę dużo?

teco
19-10-2009, 11:48
Nam Pani architekt wyceniłLa projekt domu ok 140 m plus garaż parterowy na 20000 tys złotych.Nie sądzicie,że to trochę dużo?
no 20 mln zł to jednak drogo ;)

Kinia12
19-10-2009, 12:07
Tak to jest jak się robi kilka rzeczy jednocześnie :D Projekt oczywiscie ma kosztować 20 tys złotych:P

beatabm
21-10-2009, 10:17
Lublin-za projekt całości-dom, instalacje, oczyszczalnia,uzgodnienia w Lublinie zapłaciłam 13tys,

Monsiu
21-10-2009, 14:49
właśnie dostałam dzisiaj wycenę od architekta-rozbudowa istniejącego domu(100m2)- dokumentacja architektoniczna z projektem zagospodarowania działki (czy trzeba drugi raz projektować działkę?mieszkam na niej 3 lata...) wg tego pana ma kosztować 2000 zł + konstruktor 3000(ponoć ekspertyza 1000+projekt konstrukcyjny 2000).
oprócz tego wycena zawiera tzw. pracę projektową (wraz z inwentaryzacją,układem funkcji i wizualizacją 3D) dla powierzchni około 200m2 - 3000 zł.
czyli projekt rozbudowy ( w efekcie 200m2) łacznie to 5000 dla architekta+ 3000 dla konstruktora.

Wg mnie to bardzo dużo patrząc na Wasze posty.
BTW- czy ktoś może polecić porządnego konstruktora z okolic W-wy? (Nadarzyn,Pruszków,Piaseczno itp.)

misiakulka
23-10-2009, 19:32
dziś znajomy odebrał swój indywidualny, 208 pow.użytkowej, zapłacił 12tyś. są wtym wszystkie przyłącza

zen112
26-10-2009, 08:46
z całoł instalacją dom w stylu DWORK Staropolskiego 220m2 i wszystkie medja 4.500zł

moonikac
26-10-2009, 13:26
z tyego co sie orientowałam w krakowie min 10 tys i to za prosty nieduży dom

Monsiu
26-10-2009, 14:35
ja już mam dom i chcę go tylko rozbudować- 45 m2 powierzchni użytkowej + garaż 24m2. Od pracowni proejktowej,z której mam projekt gotowy usłyszałam,że owszem ,mogą mi zrobić projekt rozbudowy domu ale to już projekt indywidualny, a taki kosztuje 150 zł/m2. czyli za te 45 m2 będzie 6000 zł plus garaż 80 zł/m2=7920 zł....
jestem spod W-wy, a pracownia to Archipelag z Wrocławia.....
raczej nie skorzystam:(

anja-bo
28-10-2009, 12:21
Podpinając się pod komentarz Grzegorza, jako uzupełnienie poczytajcie sobie wątek o wycenach prac hydraulików. Np. za położenie paru rurek w domu (c.o., kanalizacja, woda) 8.500 zł. podejrzewam że zajmuje to panu hydraulikowi max. 2-3 tygodnie, w domu zaprojektowanym za np. 5 tys. Ładne porównie.

Monsiu
29-10-2009, 10:24
oferta na projekt indywidualny ROZBUDOWY DOMU o 45m2+garaż 24m2:
analiza i ekspertyza konstrukora - 3000 zł
projekt z planem zagospodarowania działki i inwentaryzacją - 4500 zł

plus 9% za umowę o dzieło
razem-7500+9%

w tych 4500 jest tylko 45m2 powierzchni mieszkalnej +garaż,bez wizualizacji w 3d,bez projektu funkcji, wnętrz itp.

kiedy czytam o Waszych projektach indywidualnych na 220m2 za 4500,to wierzyć mi się nie chce....
CZy to cena z kosmosu?

Monsiu
29-10-2009, 10:28
My za projekt indywidualny razem ze wszystkimi mapkami i pozwoleniami zapłacimy 3000zł, dom 150m.

poproszę o namiary na Waszego architekta,na priv.
BTW- cena jest super atrakcyjna,jaki region Polski?

krigro
02-11-2009, 13:13
Za projekt indywidualny w 2008roku zaplacilam 4700zl. Był to mój projekt a architekt porobił obliczenia i podpisał się pod projektem. Podkarpackie

Startos
11-11-2009, 14:52
Poznań 2009r. - 185m2 - projekt domu piętrowego z płaskim dachem (nowoczesna bryła). Koszt kompletnego projektu bez instalacji - 10.000 brutto

Osobiście uważam, że jeżeli miałbym budować jeszcze raz to ponownie bez namysłu sięgnę do mojego architekta po indywidualny projekt i nie będę żałował kilku tysięcy względem gotowca. Wszystko w projekcie odzwierciedla nasze potrzeby a do tego dzięki kreatywności architekta doszło kilka świetnych "atrakcji".

anula05
13-11-2009, 17:55
Nie iem skad bierzecie teceny. Odwiedzilam 4 warszawskie biura projektowe i za kompleksowy projekt z wykonawczym i instalacjami wlacznie ceny zaczynaly sie od 140 zl netto za metr co przy 200 metrowym domu daje 28000 pln netto.

Wirecki
13-11-2009, 18:16
Nie iem skad bierzecie teceny. Odwiedzilam 4 warszawskie biura projektowe i za kompleksowy projekt z wykonawczym i instalacjami wlacznie ceny zaczynaly sie od 140 zl netto za metr co przy 200 metrowym domu daje 28000 pln netto. za m2 biora przy dużych budynkach, blokach, biurowcach itp itd. W Katowicach ostatnio rozmawiałem - było 100 zł za m2 do negocjacji, pewnie z racji braku zamówień...
Ja warszawskich nie odwiedzalem...

kju
14-11-2009, 21:51
Witam
Ja za projekt nowoczesnej stodoły zapłaciłem 17 tys zł (w cenie wszystko wraz z pozwoleniem na budowę)

pozdrawiam

kju
14-11-2009, 21:52
Witam
Ja za projekt nowoczesnej stodoły zapłaciłem 17 tys zł (w cenie wszystko wraz z pozwoleniem na budowę)

pozdrawiam
z zapomniałem dodać, może komuś się przyda, geodeta i geolog w cenie, dom ok 180m2

Vyper
17-11-2009, 16:35
14 000 zl netto - projekt domu 200 m kw wraz z zagospodarowaniem dzialki. Bez instalacji.

dekar
18-11-2009, 11:53
5 tysięcy, projekt budowlany, bez faktury, architekt pilotował też cały proces do wydania pozwolenia na budowę.

ewuniamiii
02-12-2009, 16:07
:roll:

*milek*
03-12-2009, 16:55
Jak słysze o tych wycenach, a sam jestem architektem, to włosy stają na głowie.
Rozumiem ze rynek, to jasne. Ale niech ktos sobie usiadzie przy architekcie i policzy setki godzin przy takim byle projekcie, kilogramy dokumenow i uzgodnien, opisów. 5 lat studiów, oprogramowanie, sprzęt, koszmarne konsultacje (często darmowe) z
klientami o gustach przerażających, wyjazdy do klientów, urzędow itd.
Wszyscy są tutaj zszokowani za co to płacic kilka tys.
ALE CI SAMI KLIENCI ZAPŁACA potem durnemu kafelkarzowi za samą łazienke 2x więcej, nie wspomnę o wieśniackiej kuchni za 50 tys. Nie wspomnę o robolach, którym bez kłótni będa płacic koszmarną kasę! Dobry kafelkarz po 4 klasach moze zarobic 1000 zl dziennie u tych, którzy jęcza płacac za projekt 2 tys. a co mowic o hydraulikach!!

To jest własnie ten kraj gdzie robol, ksiądz i lekarz to Bóg.
ale co tam inteligent, wystarczy zobaczyc ile bierze tłumacz za ksiazke. 1/10 tego co kafelkarz. 20 zł za stronę!!! Rewelacja. Jaki hydraulik by zrobił cos za 20 zl????

Dlatego gonię tych od domków, ktorzy trują d.... bo sami nie wiedzą czego chcą, a na ogół chcą wiochę z bogatą kuchnią i cała w kafelkach. Robię wnętrza i specjalistyczne projekty, gdzie np za jeden gabinet za pare gdz rysowania biore 5 tys. I bez gadania bo ludzie sie nie znają i płaca. Tak jak kafelkarzowi.

Miłej nocy
architekt

Może w tym co napisałeś jest sporo prawdy, ale odnosisz sie lekceważąco do pracy innych osób .Kafelkarz nie jest z pewnoscia tak wykształcony jak ty ale również cieżko pracuje na swoje wynagrodzenie .Chciałabym równiez dodac ze bez takiego powiedzmy architekta wnetrz inwestor ze skromnym budzetem moze sie obejsc, a bez hydraulika nie .Wzgardzasz nawet samym inwestorem sugerujac ,ze jak to określiłeś gonisz tych od domków .Ja sama szukam teraz kogos aby mi stworzył projekt indywidualny ale z kims takim jak Ty nie chciałbym miec nic wspolnego..pozdrawiam


Dokładnie mam takie same odczucia po przeczytaniu takiego posta.
Za dużo zadufania, za mało pokory w stosunku do klienta.
Nikt chyba nie chciałby być takim "jeleniem", którego można doić, bo się nie zna . :evil: Ja na pewno. I podobnie jak ewuniamiii, jako szukająca aktualnie architekta takich jak Ty będę omijać szerokim łukiem (a to się da zazwyczaj wyczuć, że ma się z takim typem do czynienia)

stefan_1961
05-12-2009, 23:00
14 000 zl netto - projekt domu 200 m kw wraz z zagospodarowaniem dzialki. Bez instalacji.
340 mkw (parter, bez piwnic, antresola, ogród zimowy) projekt arch. plus budowlany, plus zagospodarowanie działki - sporo wydziwialismy: 15 tys. za całośc - wiosna 2009r Śląsk.

tunczyk
13-12-2009, 21:32
Nasz projekt indywidyualny - 15 000 brutto (216m kw. powierzchni użytkowej, ponad 300 całkowitej).
Działka z dużym nachyleniem, a więc właściwie wymagająca projekty indywidualnego.
W cenie projekt drogi oraz instalacji a takze pomoc w uzyskaniu pozwolenia na budowę.

buzzer11
14-12-2009, 19:32
Nasz projekt indywidualny - 4000zł brutto. powierzchnia mieszkalna 145mkw + 20 mkw pow pomocnicza = 165mkw powierzchnia uzytkowa. Dom niepodpiwniczony z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy. Cena za projekt domu (bez projektów instalacji wody i prądu) + projekt szamba + projekt zagospodarowania działki. Październik 2009r okolice Warszawy.

osek
14-12-2009, 21:22
Nasz projekt indywidyualny - 15 000 brutto (216m kw. powierzchni użytkowej, ponad 300 całkowitej).
Działka z dużym nachyleniem, a więc właściwie wymagająca projekty indywidualnego.
W cenie projekt drogi oraz instalacji a takze pomoc w uzyskaniu pozwolenia na budowę.
strasznie błedne myślenie, wystraczy (mozna) kupić gotowy i np dorobić pod częścią domu piwnice albo przeprojektowac same fundamenty i typówka stoi jak nic,roboty na kilka dni (samo rys) a adaptacja taka w okolicach 2~3 koła ?
pozdrawiam.

nasznowydom
31-12-2009, 10:31
Dla mnie projekt indywidualny to nonsens (poza naprawdę ekstremalnymi przypadkami, typu te z programu "Wielkie Projekty" na Discovery). W necie są tysiące projektów. Czy nie lepiej wybrać taki najbliższy ideałowi i zlecić adaptacje z przeróbkami? Nasz projekt kosztował 2000, adaptacja 1000 (chociaż dosyć niechlujna). Prosto i tanio.

Monsiu
04-01-2010, 12:42
trochę offtopic:
czy ktoś z Was zlecał projektantowi adaptację projektu do innej technologii? konkretnie mam na myśli zmianę z tradycyjnej na np. pustaki styropianowe.
Zadtanawiam się nad tą technologią,ale wyczytałam,zę wymaga adaptacji projektu (może być projektant bez uprawnień,ponieważ tej zmiany technologii nie zgłasza się w urzędize,nie wymaga odrębnego PNB itp.)

jaki może być koszt adaptacji projektu w zakresie samej technologii?
Moja dobudówka będzie miała 45 m2,projekt w trakcie,może zlecić temu samemu architektowi adaptację?

dziękuję za wszystkie uwagi.

AiRnEssT
06-01-2010, 20:08
krakow styczen 2010 projekt wykonawczy z wszystkim branzami(konstruktor,wodkanco,elektryczny) 100 pln za metr, wiec malo z krzesla nie spadlem bo mi powiedzieli ze to niby baaaardzo taniooooo i ze okazja

Elfir
08-01-2010, 22:42
Dla mnie projekt indywidualny to nonsens (poza naprawdę ekstremalnymi przypadkami, typu te z programu "Wielkie Projekty" na Discovery). W necie są tysiące projektów. Czy nie lepiej wybrać taki najbliższy ideałowi i zlecić adaptacje z przeróbkami? Nasz projekt kosztował 2000, adaptacja 1000 (chociaż dosyć niechlujna). Prosto i tanio.

Przekopałam kilkaset projektów gotowych szukając wymarzonego domu.
Przeróbki z reguły obejmowy kompletne przerobienie dachu - dla biur sprzedających projekty oznaczało to tak naprawdę narysowanie projektu od nowa.
Niestety, w Polsce, gotowe projekty są...oglądnie mówiac nie w moim guście.
Nie podobają mi się balkoniki, wykusze, podpory, kolumienki i skosne dachy.
Projektów domów z płaskim dachem, piętrowych, na waską działkę praktycznie nie ma. Jak sa, to jakieś absurdalne molochy powyżej 200 m2 (szukam domku dla dwóch, w porywach 3 osób). A do tego, jak czytam wypowiedzi budujących, wynika, że w gotowcach zdarzają się błędy, albo przestarzałe rozwiązania technologiczne.
Dlatego musze zdecydować się na projekt indywidualny.
Koszt okreslony przez projektanta na 5300 zł netto jest dla mnie do zaakceptowania, zważywszy na fakt, że zażyczyłam sobie iż projekt ma być energooszczędny (3-litrowy). Ale postaram się wymusić w umowie wzięcie odpowiedzialności za dotrzymanie tej trzylitrowości.

forgetit
09-01-2010, 14:48
[quote=nasznowydom]
Koszt okreslony przez projektanta na 5300 zł netto jest dla mnie do zaakceptowania, zważywszy na fakt, że zażyczyłam sobie iż projekt ma być energooszczędny (3-litrowy). Ale postaram się wymusić w umowie wzięcie odpowiedzialności za dotrzymanie tej trzylitrowości.

A w jaki sposób ma to zapewnić projektant?
Wpisze ci materiały z katalogu, a za odstępstwa odpowiedzialność ponosić będziesz Ty.

Elfir
09-01-2010, 21:26
A dlaczego miałabym robić odstępstwa?
Po to jest projekt indywidualny, żeby wszystko dogadać szczegółowo.

forgetit
10-01-2010, 15:24
Moim zdaniem w czasie budowy występuje zbyt dużo zmiennych, na które projektant nie ma wpływu.
Dostępność materiałów - począwszy od zaprawy, styropianu, a na oknach i drzwiach skończywszy.
Jakość i dokładność wykonania robót budowlanych.
Też mam projek indywidualny, a mimo to nie uniknąłem drobnych zmian.

cezary.szymkowiak
10-01-2010, 15:39
Apropo potencjalnych błędów i rozwiązań w projektach typowych, o których piszecie, polecam cytat dotyczący tego, kto za nie ponosi odpowiedzialność (nie wiem, czy wszystkim są znane prawne konsekwencje tzw adaptacji projektu):

"Opinia izby zawodowej oraz informacja prawna dot. stosowania projektów i niezbędnych uprawnień projektantów do załączenia
Zgodnie z interpretacją ustawy projekt przeznaczony do wielokrotnego zastosowania (tzw. projekt gotowy), po przystosowaniu do warunków konkretnej inwestycji, może stanowić projekt architektoniczno-budowlany w rozumieniu art. 34 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r., Nr 106, poz. 1126 z późn. zm.), będący częścią projektu budowlanego zatwierdzanego w decyzji o pozwoleniu na budowę.


Za wszystkie rozwiązania zawarte w projekcie budowlanym odpowiada osoba dokonująca przystosowania projektu gotowego do wymagań decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz do warunków otoczenia. Osoba ta jest projektantem w rozumieniu art. 20 Prawa budowlanego, ze wszystkimi wynikającymi z tego faktu prawami i obowiązkami, w związku z czym musi być członkiem właściwej izby samorządu zawodowego (zob. art. 6 ust. 1 ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów)

Oznacza to, że w celu spełnienia obowiązku, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 4 Rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, w projekcie budowlanym należy na stronie tytułowej zamieścić tylko dane osoby będącej projektantem. Przy czym, niezbędne jest złożenie podpisu na oryginalnym projekcie stanowiącym załącznik do wniosku. Pozostałe załączniki mogą stanowić kserokopię oryginału z naniesionym podpisem

Nie ma również potrzeby załączania do projektu kopii uprawnień osoby, która faktycznie sporządziła projekt gotowy, lecz jedynie osoby będącej projektantem, czyli pełniącej samodzielną funkcję w budownictwie (art. 12 Prawa budowlanego)"

źródło: http://mpm.home.pl/index.php?pasek=show&page=6

W związku z powyższym mam pytanie do osób, które zakupiły projekt gotowy - czy sam "projekt gotowy" albo umowa jego sprzedaży zawierała coś takiego jak oświadczenie, że jest on wykonany zgodnie z AKTUALNYMI przepisami i zasadami wiedzy technicznej?
Oczywiście wiadomo, że oświadczenie takie do pozwolenia na budowe musi wystawić osoba adaptująca jako projektant.

Ale chodzi mi w tym momencie jedynie o relację na linii sprzedawca gotowców-klient i o to czy istanieje jakakolwiek forma zapewnienia czy gwarancji, że sprzedawane ksera mają coś wspólnego ze sztuką budowlaną i aktualnymi przepisami?

Jestem ciekaw Waszych doświadczeń pod tym względem.

Elfir
10-01-2010, 19:25
Moim zdaniem w czasie budowy występuje zbyt dużo zmiennych, na które projektant nie ma wpływu.
Dostępność materiałów - począwszy od zaprawy, styropianu, a na oknach i drzwiach skończywszy.


Co ci twój architekt takiego zaproponował, że było niedostępne w handlu?

ramzes21
24-01-2010, 10:01
około 80 zł - 100 zł za metr powierzchni użytkowej budynku - tyle to jest cena jeszcze rozsądna

Wódowlaniec
24-01-2010, 17:02
Ja płaciłem 6000zł za projekt bliźniaka ,czyli 3000zł za segment.Jestem doświadczonym budowlańcem więc sam wszystko naszkicowałem,rozmierzyłem,zestawiłem materiały,izolacje,instalacje itp.Pani architekt zrobiła z tego projekt ,zaniosła go do urzędu do zatwierdzenia .
Oczywiście wszystkie świstki typu energetyka ,gazownia,wodociągi załatwiła a teraz monitoruje wszystko w urzędzie i lada dzień dostarczy mi projekt z pozwoleniem na bud.(dostała pełnomocnictwo więc po żadnych urzędach nie musiałem chodzić).

mzewa
28-01-2010, 08:17
projekt przebudowy, nadbudowy i rozbudowy "stulatka w Winogronach"

z 40 metrowego domku pani Architekt zrobiła nam sto metrów, wszystko z uwzględnieniem rekonstrukcji i dopasowaniem nowej części do starej bryły. A było ciężko bo dom jest wciśnięty w róg działki i od płotu sąsiada dzieli nas 40 cm.

Koszt projektu 2500,- uwzględniał kanalizację, projekt gazu i wody robiliśmy osobno.

Ryska
28-01-2010, 10:12
około 80 zł - 100 zł za metr powierzchni użytkowej budynku - tyle to jest cena jeszcze rozsądna

Czyli za projekt
parter
kuchnia z wiatrołapem (16m2) + salon 60m2
poddasze
dwa pokoje po 30m+ łazienka 10m2

mam zapłacić 11680 -14600 ?????? :o :o :o

To jakaś bzdura !

wojgoc
28-01-2010, 15:37
5 lat temu za projekt indywidualny domu z uzytkowym poddaszem wielkości 303m2 z garażem w bryle zapłacilem 25tys i nie uwazam tych pieniedzy za stracone. Projekt zawierał wszelkie elementy konstrukcyjne, wykonawcze choć część instalacyjna była z tego wszystkiego była najsłabsza - wynik nie do końca sprecyzowanych kwestii ostatecznych rozwiązń wykończeniowych. Ale projekt naprawdę indywidualny a nie zmieniony projekt gotowy.

nunka
11-02-2010, 13:52
Nasz projekt indywidualny - 4000zł brutto. powierzchnia mieszkalna 145mkw + 20 mkw pow pomocnicza = 165mkw powierzchnia uzytkowa. Dom niepodpiwniczony z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy. Cena za projekt domu (bez projektów instalacji wody i prądu) + projekt szamba + projekt zagospodarowania działki. Październik 2009r okolice Warszawy.


hej a czy moge sie dopytac czy w cene wliczona byla konstrukcjia z rysunkami i obliczeniami czy tylko praca architekta?

Jest szansa na podeslanie kontaktu do tej osoby?i skad jest?

wielkie dzieki
nuna

[email protected]

nunka
11-02-2010, 14:07
Ja za projekt domu indywidualny w 2008 roku w okolicach Grodziska Mazowieckiego, dom o powierzchni 330 m2 z garazem zapłaciłam 7500 zł.

W tym był juz projekt szamba i wszystko ładnie przygotowane do złożenia w Starostwie. Bardzo miła współpraca i elastyczna Pani architekt, a musze przyznać że bardzo marudziłam, zmieniałam decyzje, odrzucałam kolejne propozycje, także się napracowała i nie marudziła - efekt końcowy bardzo mnie zadowala

a mozna sie spytac czy projekt zawieral konstruktora z obliczeniami i rysunkami?Czy mozna prosic o podeslanie namiaru na ta mila pania architekt?

pozdr

nunka
[email protected]

makawel
12-02-2010, 08:21
Witam
wiec architekt powiedział ze projekt indywidualny będziemy musieli mu zapłacić 6000 netto(w nastepnym tygodniu odbieramy). domek z piwnica i poddaszem użytkowym. projekt obejmuje wszystkie instalacje no i on zalatwia wszystkie papierki do pozwolenia na budowę i sam je składa.
pozdrawiam

perzan100
14-02-2010, 18:54
Szukam architekta ze świerzym podejściem do projektowania domów jednorodzinnych i znającego się na nowych rozwiązaniach w budownictwie. Może ktoś poleci Olsztyn lub okolice woj. warmińsko-mazurskie.

makawel
15-02-2010, 07:46
Szukam architekta ze świerzym podejściem do projektowania domów jednorodzinnych i znającego się na nowych rozwiązaniach w budownictwie. Może ktoś poleci Olsztyn lub okolice woj. warmińsko-mazurskie.
W Ełku jest taki ale to trochę daleko. Nasz archi(facet po trzydziestce ) proponował dużo nowinek z paru skorzystaliśmy ale może jest i taki w Olsztynie?

silga
19-02-2010, 00:17
Szanowni Panstwo,
to zrozumiałe, że każdy chciałby zapłacić jak najmniej, a zarobić jak najwięcej, ale... musi sobie też zdawac sprawę, że rzeczy lepszej jakości musza kosztować więcej od tych gorszej jakości - cokolwiek to znaczy.

Jeśli chcemy aby lekarz czy prawnik zajął się nami indywidualnie - płacimy za poświęcony nam czas.
Koszt pracy lekarza 70-400PLN za średnio 30min, niektórzy liczą sobie więcej. Płacimy niezaleznie od uzyskanego efektu (wyleczenia).
Prawnik czy notariusz otrzymuje od 100- w zwyż PLN - sumy idą w tysiące za kilkadziesiąd minut porady, czy odsłuchanie aktu notarialnego.
Robotnik bez żadnej odpowiedzialności za materiał bierze blisko jego równowartość, a architekt?

No cóż jego mozolnej pracy nie widać. Widzimy się z nim raz oglądając kolorowe obrazki a potem znowu w miłej atmosferze oglądamy plany i słuchamy jak będzie wyglądał nasz wymarzony dom. Troche marudzimy i za jakiś czas znowu uśmiechnięty architekt pokazuje nam nasze marzenia.
Takie plany to wielogodzinne (kilaset przepracowanych godzin!) ślęczenie.

Z doświadczenia powiem że za 6-10 tys. możemy się spodziewać raczej skąpo opracowanego projektu i napewno bez wyłaczności czyli nie indywidualnego.
To skąpo znaczy, że będzie sie to wiązało z większymi kosztami przy budowie, ale nieświadomość jest błoga, w ferworze wykonawstwa człowiek się potem ratuje płacąc duże sumy, bo nie ma często wyjścia. Niby wiemy że profilaktyka zawsze jest tansza, ale rzadko kto ją stosuje. 8)
Żeby wpuścić Klienta w koszty nie trzeba nawet się pomylić - wystarczy niedoprecyzować. :oops:

Projekty w "atrakcyjnej" żeby nie powiedziec dumpingowej cenie są zazwyczaj cichymi duplikatami wcześniejszych prac, czyli prawie projektami indywidualnymi, albo poprostu szkicem udającym projekt, często robią je studenci, (brak podstawowego dowiadczenia) albo emeryci (doświadczenie głównie w przestarzałych mało oszczędnych technologiach).

W praktyce praca branżysty kosztuje od jednej sieci 500-1500 (woda najtaniej, prąd, gaz kanalizacja sanitarna i deszczowa)
konstruktor 1000-3000PLN średnio.
Praca inż od dróg 500-1200PLN

A gdzie w tym wszystkim architekt, który nie dość że projektuje dom i zagospodarownie terenu to jeszcze koordynuje całość.
Żeby dobrze pracować trzeba być należycie nagradzanym, chyba każdy się z tym zgodzi. Nieadekwatne wynagrodzenie powoduje niedbalstwo i poszukiwanie drogi na skróty.

Można by wiele pisać, ale człowiek ma taką naturę, że najlepiej się uczy z własnych doswiadczeń, zdresztą trudno przekonać do sensowności wydania większej sumy na projekt skoro na początku wszystko wydaje się proste, a wiara, że problemy i związane z nimi koszty nas ominą wielka.

Zresztą wydaje się, że architekt wszystko przemyśli i pewnie tak jest, ale, że często jest zmuszony mysleć baaardzo szybko to myśli o co drugim problemie :-?



ps. jeśli chcecie Panstwo porównywać ceny za projekt proszę podać informacje które wpływają na cenę. Metraż jest tylko jednym elementem (stosunkowo mało istotnym)

Cena projektu zależy od:
1. Ilości oczekiwanych koncepcji,

2. Funkcji (jedno dwu czy wielkorodzinny dom, ilość pomieszczeń szczególne wymagania co do wzajemnego oddziaływania pomieszczeń, piwnica pod calością domu czy częściowo, garaż wbudowany czy nie, rekreacja /basen, bilard i inne wielkogabarytowe urządzenia, ilość wejść/,

3. Dostępności Planu Zagospodarowania i zapisów w nim, (budowanie z planem bywa trudne jeśli np. dom znajduje się w otulinie parku narodowego lub krajobrazowego, w strefach widokowych, konserwatorskich itd.)

4. Rodzaju i skomplikowania architektury (nowoczesna czy tradycyjna)
5. Zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych (żelbet czy pustak)
6. Ukształtowania terenu (spadek czy płasko)
7. Oczekiwanej dokładności, oraz zakresu (ile branżowych projektów lub bez)
8. Metrażu
9. Wyłączności na projekt
10. Wizualizacji lub makiety
11. Czasu na wykonanie pracy
12. Regionu i biura projektowego (z nazwiskiem czy bez)

pozdrawiam serdecznie i życze pomyślnych inwestycji.

perzan100
19-02-2010, 07:10
Ile roboczo godzin musi architekt poświęcić na średniej wielkości domek 150m2-200m2

cezary.szymkowiak
19-02-2010, 13:19
Witam.

O zasadach wyceny prac projektowych można poczytać na: http://www.sarp.org.pl/dok/pokaz.php?id=1&tytul=Zasady%20wyceny

Wspomniany domek (150-200m2) będzie się kwalifikował w II kategorii skomplikowania poniżej 0,2tys m2, a zatem projekt w wersji full (wykonawczy z wszystkimi branżami, ogrodem, drogami, małą architekturą, bez wnętrz) powinien kosztować 6% kosztów inwestycji. Zakładając koszt wybudowania 1800zł/m2 wyjdzie nam za projekt 16,2-21,6 tys zł.

Nie wiem ile to roboczogodzin (wielu ludzi, nie tylko architekta), ale jest to cena adekwatna do nakładu pracy i kosztów, jeśli projekt miałby być zrobiony przez firmę z prawdziwego zdarzenia.

Oczywiście wielu projektantów tnie koszty poprzez:
- projektowanie po godzinach bez podatku i zus'u
- projektowanie na piratach
- robienie projektów w niepełnym zakresie tylko do pozwolenia (nieświadomy klient nie zapyta)
- projektowanie w domu bez wynajmowania biura

Wielu projektantów, szczególnie tych starej daty i bez architektonicznego wykształcenia tak właśnie robi, psując rynek i wypuszczając produkty=projekty wątpliwej jakości.
Niestety w PRL'u rozdano za dużo uprawnień projektowych, których dziś nie można odebrać. Nietrudno sobie wyobrazić, że gdyby z równą łatwością rozdawano uprawnienia do leczenia, to dziś lekarze bezskutecznie próbowaliby przemówić do rozumu, że jednak dla własnego dobra lepiej zapłacić więcej za diagnozę wykształconemu specjaliście niż iść do uzdrowiciela. No ale cóż, jak kolega wyżej wspomniał przyjmujemy za normalne zostawić kilkaset do tysiąca zł za 1 wizytę u prawnika czy lekarza pracującego w wypasionym gabinecie, a projektant chcielibyśmy, aby pracował tylko dla nas miesiącami za grosze.

Ile jest warta solidna praca projektowa opisano w linku wyżej.
Co można dostać za wspomniane w tym wątku kwoty - odpowiedź pozostawiam do przemyśleń.

pozdrawiam!

AiRnEssT
07-03-2010, 12:43
sarp wiadome że chce bronić swoich i robi wyceny z kosmosu a kto fajer to placi. Dla mnie to kolega z postu przede mną chce chyba uprawiać lichwę i jeszcze ją tłumaczyć że sarp tak robi i wkurza się że jak ktoś robi taniej to psuje rynek.

Ja na swoim przykładzie spotkałem się w 3 krotnej różnicy w cenie projektu nikt mi nie wmówi że jakaś praca kosztuje tyle co mówi sarp. aktualnie czekam na pozwolenie na budowę budynku w zabudowie szeregowej o wymiarach 12x12x12 - normalny klocek lego(architektura sąsiednia wymusila takie WZ) 4 kondygnacje w tym 3 powtarzalne, bez piwnic, żadna sztuka , żadna skomplikowana architektura - wychodzi 500m2 pow. i co ??? i ceny były brutto od 92 tys pln , przez 71, tys pln ,63, tys pln , 51 tys pln , 48 tys pln , 37 tys pln, 33 tys pln , a skonczyłem na 27 tys pln . cena ta jest za projekt wykonawczy( nie zaden budowlany rozszerzony) , branżami ( konstrukcja ,wodkangaz,el,drogi) bez geodety i geologa które zapłaciłem wszędzie i też różnice w cenach były od 1800 do 600 pln czyli 300 % za ta sama robotę. Podkreślam, biuro które znalazłem to biuro nie dom, legalne autocady i inne programy i faktura na robotę.
Jak znalazłem tych niby znajomych co mielu robic za 100 pln brutto za metr czyli 51 tys pln to mi mówili że jaka to okazja i po jakiej to znajomości.a potem obcy zrobił za 60 % tej ceny.
wiec nie dajcie się ludzie zwariować i wciskać sobie kitu o setkach godzin spędzonych nad waszym projektem i ile to pracy kosztuje i jak tanio macie. bo jak widać się da za dobrą robotę dobrze zapłacić ale nie dać się zrobić w balona bo dla mnie za tą samą pracę cena x 3 to właśnie lichwa. aha jakby były jakieś wątpliwości: budynek kraków centrum rok 2010

cezary.szymkowiak
10-03-2010, 11:32
Witam.

Reasumując planujesz wydać około 1mln zł i właśnie zaoszczędziłeś 24tys. na projekcie. Całe 2,4%, super.

Jeśli zapoznałeś się wcześniej z pracami biur, które pytałeś o ofertę, zapytałeś o referencje, dokładny zakres i standard opracowań i wyszło, że ta firma, w której ręce chciałbyś powierzyć swój milion jest przy okazji najtańsza - to gratulacje świetnego wyboru!
Gratuluję tez pracowni projektowej, która trzyma tak wysokie standardy będąc wstanie robić projekty za 1/2 ceny sugerowanej przez SARP.

Jeśli jednak przyjąłeś cenę projektu jako jedyne kryterium wyboru architekta, to życzę wiele szczęścia w dalszym procesie budowlanym...

Niestety projekt to nie kilo cukru, zresztą już Bareja wiedział, że nawet kilo cukru może być lepsze i gorsze. Więc samo dokonanie zakupu za dużo niższą cenę nie jest jeszcze powodem do radości.

pozdrawiam!

Mymyk_KSK
10-03-2010, 20:30
wiec nie dajcie się ludzie zwariować i wciskać sobie kitu o setkach godzin spędzonych nad waszym projektem i ile to pracy kosztuje i jak tanio macie. bo jak widać się da za dobrą robotę dobrze zapłacić ale nie dać się zrobić w balona

projekt indywidualny, więc i ilość spędzonych nad nim godzin jest... indywidualna ;-)

a odnośnie duże biuro=dobra robota to przypominam, że ten obiekt - laureat makabryły 2009 - został stworzony przez renomowane (a może raczej "renomowane" :lol:) biuro Oleksy & Polaczek

http://bi.gazeta.pl/im/7/7108/z7108157X.jpg

Na cenę wpływa nie tylko ilość roboczogodzin spędzonych nad projektem, ani nie tylko zakres projektu, ale sława architekta, jego umiejętności, popularność jego projektów, ilość zamówień które akurat ma do zrealizowania.. Jeśli jesteś zadowolony z projektu za który zapłaciłeś mniej niż średnia cena na rynku - to dobrze i świadczy tylko o tym, że stosunek jakości do ceny był dla Ciebie w sam raz. Ale jednocześnie nie mozna mówić, że wyższe ceny to naciąganie - bo analogicznie naciąganiem są jeansy levi's za 400 zł ---> przeciez mozna kupić takie za 100 zł, innej firmy, i tez będą dobre :)

robert skitek
11-03-2010, 21:39
Mymyk_KSK - to dowaliłaś z tą "indywidualną" realizacją...
Ale nie da się ukryć - to jest projekt indywidualny.
Renomowanym biurem tej pracowni jednak bym nie nazwał. Przed tym osiedlem nikt ich raczej nie znał w naszym małym światku. Aż sobie sprawdziłem czym się chwalą na swojej stronie. I jedyne czym się wyróżniają to to, że oprócz szefów to tam same panie pracują...

Ale co ważne - chyba pierwsza zwróciłaś uwagę na ten aspekt.
Aby prawidłowo porównać oferty trzeba by oprócz ceny i zakresu projektu pokazywać także przykładowe rysunki z projektu, wizualizacje czy wręcz realizacje.
Renoma oczywiście ma wielki wpływ na cenę. Jednakże bez przykładów jakości projektów i realizacji renomowane pracownie będą wyglądały w porównaniach jedynie na zdzierców, którzy żądają za niby tę samą pracę kilka razy więcej.

Duże biuro wcale nie oznacza, że robi lepsze projekty. Ale też zwykle koszty utrzymania architekta bywają bardzo różne. Pan(i) architekt pracujący(a) sam(a) kreśląc projekty rapidografem albo w AutoCadzie LT będzie miał zupełnie inne koszty utrzymania od wieloosobowej pracowni wyposażonej w najnowsze komputery i oprogramowanie do modelingu.
To, że jedne biura są droższe, nie upoważnia do nazywania ich zdziercami.
Inna sprawa, że wielkie biura bardzo rzadko projektują domy. Po prostu to się im nie opłaca. Zdziercą nie nazwałbym też utalentowanego architekta, do którego ludzie pchają się drzwiami i oknami - przecież normalnym jest, że będzie stopniowo podnosił cenę. Za to kolejne jego projekty będą jeszcze bardziej dopracowane - przecież zwiększa się również jego doświadczenie.

AiRnEssT: 300% różnicy? - zapewniam, że to jeszcze nie kres "naszych" możliwości ;)

pozdrawiam

ARCH POZNAŃ
07-08-2010, 19:29
Jestem czynnym architektem i od 17 lat specjalizuję się w projektowaniu domów, mimo, że projektowanie hal, biur i osiedli deweloperskich jest lepiej płatne. Ale ja to na prawdę lubię. Jest to bardzo pracochłonne ale daje dużą satysfakcję. I dlatego nigdy nie przeliczałam ostatecznego wynagrodzenia na ,, roboczo- godziny''. Parę dni temu płaciłam instalatorowi za 1 dzień pracy 1100 zł netto. I na pewno - jakkolwiek by tego nie przeliczać- on zarabia dużo więcej niż ja ( biorąc pod uwagę wykształcenie, czas, odpowiedzialność, koszt wyposażenia biura i warsztatu pracy, oprogramowania i wynagrodzenia współpracowników). Ale nie mam żalu bo sama się na to zgodziłam. Jednak uważam , że w projektowaniu architektury są granice uzyskania dobrej jakości za jak najniższą kwotę. A naszą pracę i odpowiadające jej wynagrodzenie trudno jest ocenić laikowi, który po raz pierwszy przymierza się do budowy domu i pierwszy raz ma do czynienia z architektem. Zamiast koncentrować się wyłącznie na porównywaniu cen radziłabym większą uwagę zwrócić na to czy wybrany architekt zaprojektował dotychczas np. 180 domów ( które można zobaczyć ,, na żywo'') czy dopiero 3 i to jeszcze nie zrealizowane. I zdecydowanie polecam projektowanie indywidualne... ale to już odrębny temat rzeka :)

johana
23-08-2010, 21:24
Domek 150m2 parter, Łódź, wszystkie branże na tip top a nie po to zeby były.Wizualki, propozycje elewacji,wszystkie przyłącza czyli prąd,woda, kanalizacja,gaz i działka oraz papierologia po urzedach do PNB,a także pomoc w gazowni i elektrowni w celu dociągniecia do działki po niższych kosztach razem 10tys netto, w tym mam dom o kształcie wymarzonym z układem i wielkoscia kazdego pomieszczenia według moich potrzeb,w technologii jaka mi odpowiada oraz z instalacjami jakie spełniaja moje oczekiwania.
Jestem bardzo zadowolona, na razie nikt mi nie wylicza roboczo godzin i pomagaja przy róznych dylematach i technologiach z dużą dozą cierpliwości.
To juz moj drugi dom i polecam projekt indywidualny. A za typowy z wszystkimi papierami 9 lat temu (jedna zmiana z konstruktorem, sciana nosna otwór) łączniezapłaciłam ponad 5 tys i nabiegałam sie po urzedach, nie mówiąc oczywiscie o tym ze to nie był taki "mój" dom tylko kupa kompromisów ;-)

firewall
27-10-2012, 08:58
Tak poczytałem sobie te posty, zarówno architektów i inwestorów, i tak naprawdę nie wiem co sądzić. Jestem na etapie wyboru architekta.
Z jednej strony - architekci, piszący o swojej pracy tak jakby projektowali Burdż Chalifa, albo Tadż Mahal, a nie domek co najwyżej piętrowy. Z drugiej strony inwestorzy, którzy często nie wiedzą czego chcą.
Niedawno czytałem wywiad z jednym architektem, który pochwalił się że całkowity projekt swojego domu zrobił przez weekend, bo musiał oddać w poniedziałek, bo miał już wszystko umówione a koncepcja zmieniła mu się diametralnie po rozpoczęciu rozgrzebywania zbocza.
Tak więc nie wiem ile rzeczywiście poświęca pracy architekt, wiem że istnieje błogosławione "ctrl+c","ctrl+v".
Widzę też, że problemem, w pewnym sensie, dla architekta staje się świadomy inwestor mający wiedzę budowlaną, która nie zatrzymała się w peerelu.

bury_kocur
27-10-2012, 17:15
Wykonuję pokrewny zawód i myślę sobie (zwłaszcza dziś, po kontakcie z klientami), że większa część wynagrodzenia za projekt to nie prosty przelicznik liczby godzin spędzonych nad koncepcją i kreśleniem, tylko rekompensata za stracony czas na przygotowywaniu wciąż nowych wersji czy modyfikacji, bo klient zmienia zdanie, sam nie wie czego chce, coś mu się nie podoba, ale nie umie określić co konkretnie itd. Gdyby ludzie byli zdecydowani, to i praca by szła sprawniej, i stawki by mogły być niższe, bo architekt zmieściłby w tym samym czasie więcej projektów. A tak, to stawki są w jakiś sposób uśrednione - bo nie wiadomo, na kogo się trafi, czy przyjmie od razu, czy będzie wydziwiał bez końca. Przepraszam za złośliwość, ale dziś właśnie takie myśli mi przelatują przez głowę...
Btw, ja za swój projekt indywidualny zapłaciłam mniej, niż kosztowałby tani gotowy z najtańszą adaptacją - ale sama sobie wykreśliłam cały dom, bo wiedziałam dokładnie czego oczekuję - i architekt odpowiednio do pozostałej pracy obniżył cenę projektu.

TT16
22-11-2012, 14:02
Witam
A co w tym dziwnego, że klient zastanawia się, zmiena zdanie budując (nierzadko) jedyny dom w życiu, wydając na niego cięzko zarobione pieniądze. Zazwyczaj to niezdecydowanie bierze się z faktu, że budujemy poraz pierwszy i chcemy mieć dom maksymalnie spersonalizowany, praktyczny, łądny a zarazem oryginalny - stąd zazwyczaj wybór projektu indywidualnego. Teraz to czy powyższe czynniki zostaną zrealizowane zależy właśnie od doświadczenie, wiedzy, umiejętości i poczucia estetyki projektanta, którego zadaniem jest nas-inwestorów ustrzec przed błędami, których będziemy później żałować przez reszte życia.
Jako inwestor swiadomie zrezygnowałem z gotowych projektów na rzecz projektu indywidualnego i była to jedna z lepszych decyzji. Koszt projektu jest do przełknięcia przy całym procesie budowy, a z zalet projektu będę korzystał (oby) dziesiąt lat.
Wybierając projektanta widziałem projekty za klika tycięcy (nie różniące sie wiele od katalogowych gargamelków - poza możliwością poprzestawiania pomieszczeń), oraz te za ponad 20 tyś - bajka. Tak wieć architek w zakresie koncepcji wizialnej jest trochę jak artysta - a tu jak wiadomo różnica w cenie jest nieograniczona.
Osobiście wybrałem architekta ze średniej półki (kierując sie jakością - ale i oczwyiście ceną). Teraz kończąc już budowę widzę kilka minusów które bym zmienił i się zastanawiam czy ten architek droższy by mnie przed nimi ustrzegł. Jeśli tak to chętnie bym jeszcze do projektu dopłacił. Jeśli nie to po co wyżucać w błoto pieniądze.

Charlie
22-11-2012, 15:08
Pytanie - czy ktoś przechodził przez procedurę zastrzeżenia projektu indywidualnego w Urzędzie Patentowym. Chodzi o to żeby w Polsce nie powstał identyczny kształt obiektu.
Jeśli tak to ile to kosztuje i jak długo trwa - serdeczna prośbao info..

robert skitek
08-01-2013, 22:08
Projekty architektoniczne (forma) nie podlegają ochronie patentowej.
O ile wiem, Apple próbowało :) Oni to by chcieli nawet koło opatentować...