PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja oświetleniowa



Doozers
18-06-2003, 11:00
Witam,

Czy ktoś może mnie oświecić, ew. podać jakieś namiary w sieci.

Znajoma poprosiła mnie o zamontowanie żyrandola w mieszkaniu. Niby nic trudnego, ale ...

Nowe budownictwo, i zamiast 3 kabli z sufitu (do czego byłem przyzwyczajony) cztery.

Jak to teraz jest robione?
Podejrzewam że to w związku z zabezpieczeniami przeciwporażeniowymi, ale nie wiem na czym to polega.

I jak to teraz połączyć?

Nie jestem kompletnym lajkonikiem,
z wykształcenia elektronik, wiec zazwyczaj z kabelkami sobie radzę
ale potrzebuje trochę teorii.

Pozdrawiam,

tom soyer
18-06-2003, 12:34
raczej jest to oswietlenie sekwencyjne czyli dwoma lub wiecej klawiszaim wlacza sie odpowiednie sekcje zyrandola. Przewod ochronny powinien byc zolto-zielony (obudowa), przewod zerowy niebieski (wspolny przewod sekcji) i przewody fazowe (odpowiednie sekcje).

trzy przewdy prowadzone oddzielnie (L,N,PE) moga juz posiadac ochrone przeciwporazeniowa.

Doki
18-06-2003, 21:28
A moze podwojny wylacznik krzyzowy? Tez beda 4 kable...

inwestor
19-06-2003, 21:53
Cztery żyły do wypustu oświetleniowego w pokojach to "normalka'. W pokojach załaczanie oswietlenia wykonuje się przy pomocy łaczników świecznikowych (dwuklawiszowe) załaczajacych 2 sekcje L1a, L1b.
A więc poszczególne 4 żyły przewodu to:

PE- żyła ochronna (żołtozielona) podłączasz do zacisku obudowy
N- żyła neutralna (niebieska) tzw. zero
L1a, L1b - faza pierwszej i drugiej sekcji (czarna lub brazowa)
Pozdrawiam

Doozers
22-07-2003, 10:40
Dzięki za odpowiedzi.
Po ponownych oględzinach,
wydaje się że to jest właśnie tak jak piszecie.
2 fazowe, 1 zero i 1 ochronny.


Pozdrawiam.

znikomek
05-08-2003, 20:56
a może po prostu elektryk nie miał 3 żyłowego kabla 8) więc dał 2 x dwużyłowy często tak się robi :P - jedna żyła w zapasie
łatwo sprawdzić- nawet laik zauważy że w puszce jedna zyła jest wolna lub dwie są podpięte do PEN-a, niewykluczone też że ktośsss przesaadził i chce z sufitu robić choinkę (na wyrażny grymas inwestora lub na skutek fantazji pana elektryka) :D