PDA

Zobacz pełną wersję : Czy grunty podro?ej? po wej?ciu do Uni Europejskiej?



urbit
18-06-2003, 11:07
Jak myslicie drodzy forumowicze czy grunty po wejściu do Uni podrożeją czy cena się ich niezmieni?Jakie jest wasze zdanie?

18-06-2003, 11:27
Działki wg norm unijnych są towarem i są o VATowane, czyli z tego faktu cena działek musi wzrosnąć.

myrmota
18-06-2003, 11:44
Według projektu nowej ustawy działki budowlane mają podlegać Vatowi w wysokości 22%.

Natomiast nie uważam żeby ceny działek gwałtownie wzrosły. Raczej ceny podyktuje rynek. Tylko w niektórych rejonach kraju bardziej atrakcyjnych dla cudzoziemców ceny mogą wzrosnąć

tom soyer
18-06-2003, 11:55
jasne ze wzrosna
tylko ze dziaki w unii sprzedawane sa ze wszystkimi przylaczami i asfaltem pod brame, ktorej jeszcze nie ma. My ze wszystkim jestesmy 20 lat z tylu bo tyle czeka sie np w poznaniu na polozenie kanalizacji i asfaltu w niektorych dzielnicach, gdzie nie mieszka nikt z rady miasta.

W-waBiker
18-06-2003, 11:58
Cała ta Unia to jedna wielka lipa! I dziwie się że Polacy są tak głupi że głosowali na tak! i łykneli te brednie głoszone przez media i całą tą propagande robioną naszym kosztem oczywiście!Chodzą i narzekają a sami sobie są winni! Jest tak bo sami ludzie tak chcą! i będzie jeszcze gorzej i niech nikt nie liczy na to że nie bo się myli! Ale będzie gorzej bo sami tego chcieli Polacy oczywiście! Widocznie taki nasz los!Ale po co ludzie narzekają...tego nie moge zrozumieć...przecierz teraz jest jeszcze super!!! w porównaniu z tym co będzie!Polacy muszą być kopani w dupe!....taki naród...niestety.

sanipro
18-06-2003, 12:02
Uważam, że wzrost cen gruntu jest nieunikniony. Ziemia w UE jest kilkakrotnie droższa niż u nas. Jak wiemy ceny będą sie wyrónywać. Myślę, że zmiana cen gruntu nastąpi dwuetapowo.
1. Kiedy zaczną funkconować dopłaty do gospodarstw rolnych napewno grunty podrożeją.
2. Następny wzrost ceny zapewne nastąpi, gdy cudzoziemcy będą mieli ułatwiony zakup ziemi w Polsce (może to trwać kilka lat).

tom soyer
18-06-2003, 12:03
nie robmy z forum wiecu ...

zmieni sie bardzo duzo: czy na dobre czy zle to juz bedzie bardzo indywidualna sprawa tak jak komus 20° to za cieplo innemu za zimno.
"Robmy swoje", dobrze.

urbit
18-06-2003, 12:18
Ja rozmawiałem z Architektem i jak mu powiedziałem ze podrożeją grunty to się roześmiał i chyba miał racje.Przecież wiadomo że jesli grunty będą droższe to kto je kupi.Jak nikt nie będzie chciał kupić ziemi bo bedzie droga to grunty będą stały i właściciele będa się prosili żeby ktoś kupił działkę.Więc tak do końca to niewiadomo ale mi sie wydaje że ceny przynajmniej napoczątku się niezmienią chyba że wiadomo jak wejdzie vat 22% to co innego.

Slawek :)
18-06-2003, 12:19
Jestem przekonany, że zdrożeją działki atrakcyjnie turystycznie, zarówno pod działalność usługową jaki i domki wakacyjne (dobrym przykładem są niektóre wioski karkonoskie).
Natomiast nie wierzę w gwałtowne wywindowanie cen gruntów budowlanych - przecież cudzieziemcy się tutaj nie przeniosą, przede wszystkim z braku pracy - najlepszym przykładem są wschodnie Niemcy, gdzie opuszczone przez Osis wioski jakoś nie zostały skolonizowane przez kapitalistów z zachodu. Nas natomiast nie będzie stać na zawyżone ceny. W dodatku póki system wynajmu mieszkań w Polsce jest mało popularny i "dziki" (zarówno czynsze, jak i problem z umowami wynajmu, zwłaszcza wieloletnimi) nie wierzę, aby zbyt wielu zdecydowało się inwestować w budownictwo czynszowe.
Życzę niektórym Kassandrom na forum trochę więcej obiektywizmu i radzę poznać trochę lepiej realia EU.
Sławek

urbit
18-06-2003, 12:23
Ale generalnie dużo się mówi i pisze na ten temat i tak do końca nic niewiadomo.To co jest pewne to napewno to że w ziemie zawsze warto inwestować i na ziemi się nigdy niestraci a to czy po wejści do UE grunty zdrożeją czy nie to zależy od nas,od tego czy bedziemy mieli prace i czy będzie nas stać na zakup tych działek bo śmiesznie jest stwierdzenie coniektórych że przyjedzie zachód i wykupi ziemie-ale po co jest pytanie po co-po to żeby zainwestowac ale w co jak w Polsce bieda.

ez
18-06-2003, 13:43
według mnie wzrosną
1. bo 22% Vat
2. budowa domu jest cenowo juz na poziomie kupna mieszkania w mieście
3. jeżeli wzrosną nasze zarobki to i ceny gruntów wzrosną

Oczywiście najbardziej wzrosną ceny w dużych miastach i okolicach. My w ciągu roku już mamy stopę zwrotu 50% na działce.

A dla tych co to sceptycznie podchodzą do wpływu Unii. Jak wytłumaczycie w Iralndii 90% wzrost cen mieszkań po wejściu do Unii.

Slawek :)
18-06-2003, 14:48
Hey Ez,
sam sobie pośrednio odpowiedziałeś na pytanie o przyczyny wzrostu cen mieszkań na zielonej wyspie. Oni zaczęli więcej zarabiać, jeśli się nie mylę to ich średnia zarobków wzrosła z 60% unijnej średniej do 120-130% obecnie. Poza tym Irlandia była krajem, w którym osiedliło się najwięcej firm w całej UE, zarówno nowych, jak i tych co przywędrowały zza kałuży - nie wierzę, aby Polska doświadczyła takiej koniunktury inwestycyjnej.
Zgadzam się, że i u nas ceny wzrosną jeśli my będziemy więcej zarabiać. Nie wyobrażam sobie natomiast sytuacji, aby ceny zostały sztucznie wywindowane przez majętnych mieszkańców zachodniej Europy zainteresowanych spekulacjami gruntowymi w Polsce.
Co do zjawiska wyrównania cen budowy domu a kupna mieszkania - to jest to zupełnie normalne, w Niemczech budowa domku wielkości ok. 160 m2 na wsi w okolicach średniego miasta kosztuje ok. 150 000 EUR, natomiast mieszkanie ok. 60 m2 w dużym mieście, jak Kolonia czy Monachium (niekoniecznie w najdroższych budynkach), rzadko kosztuje mniej niż 200 000 EUR.
A fakt, że i u nas drożeją grunty na obrzeżach miast (jak np. dookoła Wrocka) nie jest spowodowany naszym bliskim wejściem do unii, tylko tym że mieszkańcy miast zarabiają lepiej i coraz więcej spośród nich może sobie pozwolić na budowę domu - a jakże w okolicach miasta zapewniającego im pracę.
Sławek

urbit
18-06-2003, 15:19
Dlatego Ja staram się jeszcze w tym roku kupic działkę budowlaną i zakupic jak najwięcej materiałów budowlanych i zbudowac jak najwięcej.

budulec
20-04-2005, 09:03
mam nadzieję, że tak. Ja już kupiłem.

TOMI1975
17-08-2006, 14:06
Pytanie retoryczne,

moj znajomy w Irlandii kupil dzialke i zbudowal dom (ok. 140 mkw) ok 10 lat temu za 40 tys euro, dzis to wszystko jest warte jakies 400 tys euro i jak zapewnil go koles z agencji nie czekalby dlugo na kupca. I to nie jest jakas wyjatkowa sytuacja. Wzrost cen jest oczywisty i nieunikniony i wynika chocby z kilkukrotnej (przynajmniej) roznicy w cenach miedzy PL a EU.

Wlozenie kasy w ziemie lub mieszkanie to najlepszy mozliwy interes w dzisiejszej Polsce, sam kupilem dwie dzialki, a kupilbym jeszcze wiecej i w roznych miejscach gdyby sakiewka nieco wieksza byla :)

Tak wiec kupujcie ludzie, kupujcie...