PDA

Zobacz pełną wersję : Adaptacja strychu do celów mieszkalnych



Doctor
14-04-2007, 22:52
Witam
Chcę zaadaptować do celów mieszkalnych strych w 30 - letnim domu jednorodzinnym.

Zastanawiam się nad dwiema rzeczami:

1) Jak dobrać grubości wartw wełny do izolacji dachu?

Dach ma pełne deskowanie i jest pokryty blachą. Wyczytałem, że symaryczna grubość wełny powinna wynosić około 25 cm. Krokwie mają grubość 12,5 cm.

Czy będzie dobrze jeśli między krokwiami ułożę wełnę o grubości 10 cm, a pod spodem warstwę o grubości 15 cm? Czy taka grubość dolnej warstwy wełny nie spowoduje kłopotów z montarzem płyt gipsowo-kartonowych?

Moje wątpliwości wynikają stąd, iż na wszystkich rysunkach ocieplenia dachu grubsza warstwa jest ułożona między krokwiami - ale u mnie krokwie mają tylko 12,5 cm więc wełna 15 cm się nie zmieści - poza tym podobno muszę zostawić kilka cm szczeliny między wełną a pokryciem dachu.

2)Jak docieplić ściany?
Dom ma ściany z dwóch pustaków ze szczeliną powietrzną wewnątrz. Niestety na strychu ściana ma grubość tylko jednego pustaka. Docieplenie zewnętrzne na razie nie wchodzi w rachubę - trzeba by docieplić cały budynek.

Docieplenie wewnętrzne wełną mineralną lub styropianem podobno nie jest dobrym rozwiązaniem z uwagi na możliwość zawilgocenia ścian.

Czy takim razie sensowne jest dobudowanie od wewnątrz kolejnej warstwy z pustaka lub jakichś bloczków?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

malgoss
15-04-2007, 09:10
Dach ma pełne deskowanie i jest pokryty blachą. Wyczytałem, że symaryczna grubość wełny powinna wynosić około 25 cm. Krokwie mają grubość 12,5 cm.

Czy będzie dobrze jeśli między krokwiami ułożę wełnę o grubości 10 cm, a pod spodem warstwę o grubości 15 cm? Czy taka grubość dolnej warstwy wełny nie spowoduje kłopotów z montarzem płyt gipsowo-kartonowych?

Moje wątpliwości wynikają stąd, iż na wszystkich rysunkach ocieplenia dachu grubsza warstwa jest ułożona między krokwiami - ale u mnie krokwie mają tylko 12,5 cm więc wełna 15 cm się nie zmieści - poza tym podobno muszę zostawić kilka cm szczeliny między wełną a pokryciem dachu.

Jeśli decydujesz się wełnę w "tanim przedziale cenowym"to faktycznie 25cm, jeśli zaś podejmiesz decyzję o zakupie wełny o wysokich parametrach i niestety drogich to 20cm w zupełności wystarczy.
Na wszystkich rysunkach przedstawia się "rozwiązanie klasyczne" u Ciebie trzeba to po prostu przemyśleć :wink: Na pewno są forumowicze którzy będą w stanie podzielić się swoimi doświadczeniami w podobnym problemie, np. podwójnego nabijania łat w przypadku dziesiątki o wysokich parametrach.


2)Jak docieplić ściany?
Dom ma ściany z dwóch pustaków ze szczeliną powietrzną wewnątrz. Niestety na strychu ściana ma grubość tylko jednego pustaka. Docieplenie zewnętrzne na razie nie wchodzi w rachubę - trzeba by docieplić cały budynek.

Docieplenie wewnętrzne wełną mineralną lub styropianem podobno nie jest dobrym rozwiązaniem z uwagi na możliwość zawilgocenia ścian.

Czy takim razie sensowne jest dobudowanie od wewnątrz kolejnej warstwy z pustaka lub jakichś bloczków?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Jak przypuszczam dach ma minimum 30 stopniowy spadek?
Jeśli tak to spokojnie ocieplasz wełną od środka wypełniając "kolanko" które potem zabudowujesz płytami. Wełna (tym razem dobra "szara" do ściany, na to folia paroizolacyjna i płyty - zresztą wielu już na forum przedstawiało jak to zrobiło).

Doctor
15-04-2007, 11:06
Jeśli decydujesz się wełnę w "tanim przedziale cenowym"to faktycznie 25cm, jeśli zaś podejmiesz decyzję o zakupie wełny o wysokich parametrach i niestety drogich to 20cm w zupełności wystarczy.


Wełna będzie KNAUF CLASSIC bo właśnie mam okazję taką kupić stosunkowo niedrogo - nie znam się na budownictwie i nie wiem czy to jest wełna o wysokich parametrach czy też "ekonomiczna"



Jak przypuszczam dach ma minimum 30 stopniowy spadek?
Jeśli tak to spokojnie ocieplasz wełną od środka wypełniając "kolanko" które potem zabudowujesz płytami. Wełna (tym razem dobra "szara" do ściany, na to folia paroizolacyjna i płyty - zresztą wielu już na forum przedstawiało jak to zrobiło).

Dach ma spadek około 16 stopni - poza tym ściana kolankowa ma wysokość 180 cm - więc skosy małe. Chyba nie będzie więc tak łatwo.

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
15-04-2007, 16:30
Przy takim pochyleniu dachu nie będzie żadnych problemów z wełną. Stelaż na wieszakach obrotowych i na stelażu wełna. Należy jednak pamiętać, że sama pustka wentylacyjna nie wystarczy! Musi być zapewniony wlot powietrza przy okapie i wylot w kalenicy. Pamiętaj również o zaimpregnowaniu krokwi i desek. Pozdrawiam.