PDA

Zobacz pełną wersję : Drzwi wewn?trzne - wymiary w ?witle - przepisy.



18-06-2003, 20:54
Proszę o informację czy są przepisy mówiące o minimalnej wysokości drzwi wewnętrznych w świetle? Pytam bo w numerze 1/2003 znalazłem tylko wzmianki, że muszą mieć tam minimum 80, otwierać się w łazienkach na zewnątrz (co za nonsens przy dużej łazience bez pieca), mieć odp. powierzchnie kratek wentylacyjnych, ale nic !!!!!!!!!! na temat wysokości. Były owszem podane wysokości przy produktach producentów ale tylko w formie info ile ma wysokości futryna. Mnie Architekt zrobił tak, że po położeniu podłóg (a wszystko zgodnie z planem) drzwi mają 195 cm w świtle albo i mniej. Jeżeli nie ma na to to normy, rto może zalecenie, że na przykład powinny być +20cm do najwyższego domownika ?. Ale drzwi 195 nikt nie robi, a cięcie z tego co wiem jest możliwe na 2-3 centymetry bo ze 4 ma ramiak na dole. Czy architekt naruszył jakąś normę i powinien teraz na własny koszt podkuwać i wzmacniać nadproża? Pomóżcie proszę.

Marcin Nocun
18-06-2003, 21:44
Ja mam podobny problem ..... Kiedy murarz budował mój domek to nie nadarzałem z nadmiarem wiedzy i namówił mnie na bardzo słabe ocieplenie podłogi na gruncie i wykonał otwory wysokości 210 cm. Teraz kiedy wiem trochę więcej i zamierzałem zrobić ocieplenie z 10 cm. Styropianu + 5 betonu zostało mi 195 więc też będę musiał kąbinować. Dowiedziałem się że np. Polskone robią nietypowe drzwi , ale za 20% więcej .....

Marcin Nocun
18-06-2003, 21:47
Chłopie!!!
Z takim duperszwancem na forum?????????????????
Porypało Cię, czy co???????????????????????

Marcin Nocun
18-06-2003, 22:04
Chłopie!!!
Z takim duperszwancem na forum?????????????????
Porypało Cię, czy co???????????????????????
To jest rewanż az odpowiedz GOŚCIA na moje mytanie
A temat jak najbardziej dobry

Bartt
18-06-2003, 22:40
Marcin - każdy nie zalogowany widnieje pod etykietą gościa. Tak więc gość, gościowi nie równy. Ten co założył wątek to najprawdopodobniej ktoś zupełnie inny niż twój piankowy doradca :-?

HenoK
19-06-2003, 06:27
Proszę o informację czy są przepisy mówiące o minimalnej wysokości drzwi wewnętrznych w świetle? Pytam bo w numerze 1/2003 znalazłem tylko wzmianki, że muszą mieć tam minimum 80, otwierać się w łazienkach na zewnątrz (co za nonsens przy dużej łazience bez pieca), mieć odp. powierzchnie kratek wentylacyjnych, ale nic !!!!!!!!!! na temat wysokości. Były owszem podane wysokości przy produktach producentów ale tylko w formie info ile ma wysokości futryna. Mnie Architekt zrobił tak, że po położeniu podłóg (a wszystko zgodnie z planem) drzwi mają 195 cm w świtle albo i mniej. Jeżeli nie ma na to to normy, rto może zalecenie, że na przykład powinny być +20cm do najwyższego domownika ?. Ale drzwi 195 nikt nie robi, a cięcie z tego co wiem jest możliwe na 2-3 centymetry bo ze 4 ma ramiak na dole. Czy architekt naruszył jakąś normę i powinien teraz na własny koszt podkuwać i wzmacniać nadproża? Pomóżcie proszę.
Rozmiary drzwi reguluje między innymi ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 75, poz. 690)
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/0690.htm
§ 75 - szerokość drzwi w świetle powinna wynosić min. 80 cm, wysokość min. 200 cm.
§ 79 - podobnie dla drzwi łazienkowych

19-06-2003, 09:09
Dzięki Henko za wyczerpującą info. Natomiast nie wiem o co temu przygłupowi Marcinkowi biega ?