PDA

Zobacz pełną wersję : odwodnienie tarasu na gruncie z kostki - trzeba robić???



mundzia
18-04-2007, 11:56
no właśnie, zastanawiam się czy taras o powierzchni mniej wiecej 30 m2, wykonany na "nasypie" i wyłożony kostką musi mieć odwodnienie?? bo mamy z mężem różnice zdań :lol: :lol: :lol: kto wie jak powinno być??
tak wygląda w tej chwili, i taras bedzie przy wykuszu w kształcie trapezu (rozchodzący sie na ogród)

http://foto.onet.pl/l23i,nsssowvswo8k,6lj7w,u.html?D=1

no i czy robilibyscie ścianki oporowe?? czy są konieczne, skoro nie chce mieć "uskoku" tylko nasyp, takie łagodne, "pagórkowate" zejscie (a na nim rosliny, skalniak, krzaczki itd....

Last Rico
18-04-2007, 16:43
To wszystko zależy od tego jaki grunt rodzimy przeważa na działce, z czego i jak wysoki ten nasyp.
Sądzę że odwodnienia bym nie robił, ale nie traktuj tego zbyt dosłownie, bo to ktoś powinien
zobaczyć na miejscu. Ziemię pod nasyp należy ściąć z lekkim spadem od domu, ściąć a nie narzucać.
Na to kamień grubszy, kliniec itd.

Skoro taras będzie na nasypie, to zalewania bym się nie obawiał, ale trzeba sprawdzić czy grunt
nie jest wysadzinowy, bo mimo że to kostka, to mróz w ciężką zimę też potrafi nieźle powykrzywiać.
Jeżeli nie chcesz stawiać żadnych oporów, to możesz tak zrobić pod warunkiem że podłoże
przygotujesz o min. 1,5 - 2 m szerzej niż potrzebujesz pod taras, i wysoko dasz grubszy kamień.
Mam nadzieję że rozumiesz o co chodzi... :wink:

acca5
18-04-2007, 17:43
Ja mam podobną sytuację i moi budowlańcy robią murek oporowy z bloczków, górą wykończony klinkierem , z zewnątrz obsypany ziemią, od srodka oczywiście też