PDA

Zobacz pełną wersję : Czy beton to dobry akumulator ciepla???



Mareko
19-06-2003, 23:16
Znajomy twierdzi, iz zainstalowanie elektrycznego ogrzewania podlogowego w grubej posadzce daje efekt podobny do piecy akumulacyjnych, tzn. posadzka nagrzewa sie np. podczas nocnej taryfy po czym w ciagu dnia oddaje powoli cieplo. Czy tak faktycznie jest ?

Jezier
19-06-2003, 23:27
Tak jest. Ale można ten system porównać do najgorszych pieców akumulacyjnych bez dynamicznego rozładowania.

james brown
19-06-2003, 23:35
Czy zatem zrobienie grubszej wylewki przy wodnym ogrzewaniu poglogowym, dajmy na to w granicach 10 cm bedzie mialo sens ??

Ciekaw jestem waszych sugestii.

Pozdrowka
JB

HenoK
20-06-2003, 07:05
Czy zatem zrobienie grubszej wylewki przy wodnym ogrzewaniu poglogowym, dajmy na to w granicach 10 cm bedzie mialo sens ??
Ciekaw jestem waszych sugestii.
Pozdrowka
JB
Wszystko zależy od pozostałych parametrów cieplnych budynku (ściany, stropy). Większa akumulacyjność to nie tylko wolniejsze stygnięcie po wyłaczeniu ogrzewania, ale także wolniejsze nagrzewanie (przykład możesz zobaczyć w wątku założonym przez Mareko http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=11328&highlight= ).
Jeżeli chcesz oszczędzać przez okresowe (np. nocne) zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach, to zwiększanie akumulacji ciepła nie jest dobrym rozwiązaniem, podobnie jak w domach używanych okresowo (np. domki letniskowe).

tom soyer
20-06-2003, 07:08
bedzie mialo taki sens ze dluzej bedzie nagrzewac sie podloga (mniej dynamiczne sterowanie) i dluzej oddawac. pamietaj tez o tym ze rozklad temperatury w przekroju tez nie jest rownomierny i bedzie trzeba podniesc troche temperature podlogowki a to grozi z kolei pekaniem wylewki.
jesli pomieszczenie bedzie ogrzewane w okresie zimowym ciagle to mozna sie sklonic do grubszej wylewki (wtedy nie ma szybkich zmian temperatury: zarowno przy ogrzewaniu jak i schladzaniu). Jesli pomieszzcenie jest duze lub ogrzewane okresowo (np 2 godziny rano i 3 godziny wieczorem) nalezy wybrac ciesza wylewke.
Poszukaj rozsadnego kompromisu.

james brown
20-06-2003, 21:40
Dzieki za dotychczasowe wskazowki.

Jednak zaciekawilo mnie podejscie do akumulacji w przypadku elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego, jak sie je okresla.
Mniejsza o taryfy itp.. Jednak zasada ten tam taka, jak wiadomo, zxe w nocy sie grzeje , w dzien oddaje cieplo.
Wylewki maja po 10 cm.
Dlatego pom,yslalem, zeby u siebie tak zrobic w przypadku wodneju instalacji, poniewaz jest to oddzielny uklad na mieszaczu trojdroznym, moznaby, jak sadze okresowo na sterowniku przymknac zawor i wylaczac pompe.

Nie mam tylko pojecia, jak dlugo musi sie nagrzewac taka wylewaka i jak dlugo bedzie oddawac cieplo.
Moze macie jakies praktyczne doswiadczenia w tej materii ???


Pozdrawiam
JB

Mareko
21-06-2003, 22:29
Im glebiej bedzie kabel grzejny tym dluzej bedziesz czekal na komfort cieplny ale tez pewnie dluzej bedzie to cieplo oddawac.

Jest jeszcze problem rozszerzalnosci cieplnej. Otoz wylewka "pracuje" temperaturowo i to grozi popekaniem (cieplo-rozszerza, zimno-kurczy).
Czy ktos wie co nalezy dodac do wylewki na podlogowke aby ja uchronic przed pekaniem ?