PDA

Zobacz pełną wersję : Dylemat - wybór projektanta względem lokalizacji działki!



Karolla
19-04-2007, 11:29
Witam,
proszę o pomoc tych bardziej doświadczonych. Rozmawiałam z geodetą w sprawie sporządzenia mapy do celów projektowych i tak w rozmowie wyszło, ze zaczął pytać mnie skąd będę brała projekt. Myślałam o pracowni, która mieści się w Warszawie, na co on powiedział, że dużo lepiej jest znaleźć projektanta, który jest z gminy lub powiatu, w którym posiadam działkę. Podobno dużo szybciej wszystko załatwi bo ma znajomości w urzędach i zna ich specyfikę pracy, wymagań itp. Tak się zastanawiam czy faktycznie ma rację czy po prostu napędza klientelę swojemu znajomkowi. Co wy na to?

ms.
19-04-2007, 13:40
jeśli ktoś kupuje "gotowca" potrzebny jest mu potem architekt do adaptacji projektu gotowego. Podejrzewam, że chcesz kupić gotowy projekt w jakiejś firmie pośredniczącej, która za dodatkową opłątą zapewnia inne usługi.

My wybraliśmy opcję: projekt kupiony bezpośrednio z pracowni autorskiej, architekt do adaptacji miejscowy. I tu architekt może załatwić za Ciebie papiery (wliczając sobie w koszt usługi) lub dostajesz wykaz dokumentów do załatwienia i gdzie.


Podobno dużo szybciej wszystko załatwi bo ma znajomości w urzędach i zna ich specyfikę pracy, wymagań itp

Co do pierwszego to nie wiem. Co do znajomości specyfiki i wymagań - tu się zgodzę. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.

Karolla
19-04-2007, 14:13
Nasz projekt będzie przerabiany na podstawie gotowca, ale chcemy wprowadzić wiele zmian co spowoduje, że będzie to raczej projekt indywidualny. W każdym razie wielkie dzięki za odpowiedź i radę :)

ego
22-04-2007, 16:06
Jestem architektem i powiem Ci po krotce,że geodeta miał racje.
Musisz pamiętac o tym iż kupując typowkę czy korzystając z usługi projektanta z daleka tak na prawdę ze wszystkimi problemami zostajesz sama.

Obowiązuje prawo budowlane wraz z pozostałymi rozporządzaniami dość precyzyjnie określające większość problemów inwestycyjnych i wymaganych dokumentów ale w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej.

Tak na szybko parę trywialnych przykładów.
Urząd ma prawo wymagać projektu włączenia do drogi, na Śląsku w kilku gminach wymaga się np. Analizy zgodności z planem miejscowym.
Niespodzianek może być więcej, choć nie musi.
Kwestią do zastanowienia nie są już finanse, ale jest czas.

ms.
23-04-2007, 12:15
Jeśli chcesz mieć duże i istotne zmiany w projekcie - wystarczy wystąpić o zgodę na piśmie od autora projektu.

Jak zasugerował ego, skupcie się na załatwieniu sprawy. Szkoda czasu, żeby Wydział Architektury odrzucał projekt (i pozostałe dokumenty) zamiast go zatwierdzić.