PDA

Zobacz pełną wersję : Brak ścianki kolankowej



Szelma29
20-04-2007, 19:10
Co to oznacza dokładnie? bo ja rozumiem ze skosy sa duzo wieksze niz w przypadku, gdy jest scianka kolankowa w projekcie?? I co oznacza jak kat nachylenia ma 35 stopni? Czy to znaczy, ze pomieszczenia na poddaszu beda mniej ustawne niz np w przypadku nachylenia dachu o kącie 40 stopni.
kto wie, moze objasni mi bo laikiem jestem.

malgoss
20-04-2007, 19:41
najprościej mówiąc będziesz miał zupełnie nieustawne poddasze :wink:
To tak jakby cały dach rozjechał się i oklapł.
Nie wybrałeś jeszcze projektu - szukaj takiego który kolanka ma,
wybrałeś projekt - podnieś o dwa bloczki (nie zapominając o dodatkowym wieńcu) lub po prostu będziesz miał mniejszą powierzchnię mieszkalną na piętrze 8)

magangs
20-04-2007, 19:45
W duzym uproszczeniu mozna powiedziec, ze jezeli masz szafke o jakiejs tam wysokosci, to przy dachu o nachyleniu 35st bedzie ona musiala stac bardziej po srodku pokoju niz przy 40st.

Szelma29
20-04-2007, 21:42
ok, rozumiem...ale myslę, ze zmiana dachu z 35 na 40 i zrobienie scianki kolankowej np 50 cm poprawi ustawnosc na gorze a dom nie straci.
Bo wcale nie tak łatwo wybrac projekt chociaz tyle jest w ofercie propozycji.
co prawda juz wstepnie wybrałam z www.dobredomy.pl projekt Proton1 ale teraz ogarneły mnie watpliwosci ze za drogi bedzie i analizuje z pracowni Krajobrazy Lapis 2 ...z tymze, w tym projekcie własnie jest brak scianki i to nachylenie dachu 35. chyba musze isc do architekta poradzic sie, bo czuje, ze wybor projektu to najwazniejsza sprawa, bo potem to juz za pozno bedzie na odkrecanie jak sie budowa zacznie.

Tedii
20-04-2007, 22:44
Po ściance kolankowej 50cm przy zrobieniu podłogi i ociepleniu zostanie 20cm.
Metr i to też mało bo będzie 70cm.I trzeba będzie się kłaniać pod ścianami.

Tedii
20-04-2007, 22:46
A kształt domu dla mnie ma drugorzędne znaczenie.Pamiętaj że w domu mieszkasz TY ,a wygląd cieszy oko sąsiada.

Rapit
21-04-2007, 05:31
Ja miałem w projekcie dach oparty na stropie (murłacie), ale podniosłem o dwa bloczki i zyskałem nie tylko na ustawności ale również na powierzchni użytkowej (powierzchnia podłogi nie zmienia się). Zdecydowanie polecam. Efekt można zobaczyć w moim dzienniku.

janusz_21
21-04-2007, 06:25
Witam! Trochę przez pomyłkę mam ściankę kolankową 1,2m, mimo to jestem zadowolony! Nie biję łbem w dach i komódka się zmieści nie mówiąc o spanku. To poddasze jest rzeczywiście do zamieszkania.Chciałem kupić kiedyś dom bez ścianki kol. byłoby to bez sensu.I to by było na tyle!

Szelma29
21-04-2007, 07:20
a które to projekty maja taka wysoka scianke kolankową...np metr..bo ja jak przegladam to same niskie albo wcale...? :D
do Radka ..ja mam równiez ..dach od murłaty i zastanawiałam sie, czy dodanie 2 pustaki wystarczy , zeby nie zbuzyc proporcji ale faktycznie przejrzałam Twoj dziennik i wydaje mi sie to fajnym rozwiazaniem. Mam pytanie, czy taka zmiane ustaliłes juz na etapie adaptacji projektu i architekt naniosł czy po prostu w trakcie budowy dodałes te dwa pustaki i zakonczyłes to wpisem do budowy?
pozdrawiam

janusz_21
21-04-2007, 07:23
Witam! Projekt indywidualny, ryrysowany osobiście, a chałupa jest całkiem ładna!

Bard13
21-04-2007, 07:36
Manie i niemanie ścianki kolankowej nie ma wpływu na skos dachu (liczony w stopniach) tylko na wysokość pomieszczenia.

Im wyższa ścianka, tym wyższe pomieszczenie i mniej przeszkadzaja skosy.
Bez ścianki skosy dachu zaczynaja ci się od podlogi.

Szelma29
21-04-2007, 08:13
Czyli rozumiem, ze wazniejsze jest kat nachylenia i lepiej zeby to bylo 40 stopni a nie 35 stopni. a czy zmiana kata nachylenia musi byc w adaptacji czy czy mozna w trakcie budowy to zmienic i wystarczy wpis do dziennika?

malgoss
21-04-2007, 09:04
(...) Mam pytanie, czy taka zmiane ustaliłes juz na etapie adaptacji projektu i architekt naniosł czy po prostu w trakcie budowy dodałes te dwa pustaki i zakonczyłes to wpisem do budowy?(...)

Taką zmianę powinien zrobić w projekcie ten który będzie Ci go adaptował. Powinieneś również zapytać go czy potrzebny będzie dodatkowy (mały) wieniec zapobiegający w przyszłości pękaniu ścian. Było nie było dodajesz dwie warstwy a to już jest zmiana która nie musi ale może mieć następstwa w przyszłości.


Czyli rozumiem, ze wazniejsze jest kat nachylenia i lepiej zeby to bylo 40 stopni a nie 35 stopni. a czy zmiana kata nachylenia musi byc w adaptacji czy czy mozna w trakcie budowy to zmienic i wystarczy wpis do dziennika?

Zmieniać kąta nachylenia dachu nie musisz podnosząc go nieco. Jeśli już do tego dojdzie to również projektant raczej powinien to zrobić.

Wszystko jest do przejścia ale trzeba robić to z głową :wink:

Szelma29
21-04-2007, 09:34
Dzieki za odpowiedzi, juz mi sie co nieco rozjasniło w głowie :D
pytam, bo nie chce kupic projektu i potem okaze sie, ze jak sie ruszy to wyjdzie jakas kicha...a teraz moge bez obaw kupic i leciec do adaptacji:)
pozdrawiam

Geno
21-04-2007, 11:16
Podobne zadanko było dziś w wyborczej na stronach o egzaminie gimnazjalnym :wink:

malgoss
21-04-2007, 14:02
Podobne zadanko było dziś w wyborczej na stronach o egzaminie gimnazjalnym :wink:

zdaliśmy ?? :P 8)

Ela_i_Maciek
21-04-2007, 14:58
Lubię takie tematy... zawsze z przekorą się pytam: PO CO KOMU DOM ZE SKOSAMI??? Nie lepiej wybudować piętrowy?

Nie ma skosów. Są proste ściany i wszystkie związane z tym zalety (nie trzeba się zginać podchodząc do komody, nie trzeba uważać wstając z wanny, nie ma problemów z powieszeniem półek, jest normalne okno zamiast połaciówki)...

aaa... no i dach jest mniejszy, mniej skomplikowany, łatwiejszy do wykonania, DUŻO TAŃSZY...

M

ewelina_i_marek
21-04-2007, 15:46
U nas w pokojach dziecięcych i łazience ścianka ma 120 cm., ale w sypialni mamy tak:

http://images20.fotosik.pl/183/321a306cf5526b36med.jpg

I nam się podoba. To bez znaczenia, czy będę miał w sypialni szafę, w domu mam dwie garderoby i sypialni gracić nie muszę, a jaki będzie w niej nastrój...

malgoss
21-04-2007, 15:49
Gdybym chciała mieć płaski dach to mieszkałabym w bloku albo na parterze. Cały urok skośnego dachu to właśnie to schylanie się, te jętki zostawione dla ozdoby itp. itd. Wiele by tu wymieniać i wbrew pozorom dachy płaskie nie są ani tanie ani łatwe w wykonaniu ale o gustach się nie dyskutuje - jedni lubią różowe w zielone kropki inni zielone w różowe kropki :lol: :lol:

Ela_i_Maciek
21-04-2007, 16:03
nie musi być płaski...

u nas jest taki:

http://images20.fotosik.pl/227/12b3f8a24375cf5am.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/12b3f8a24375cf5a.html) http://images21.fotosik.pl/172/783a73245c179993m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/783a73245c179993.html)


M

malgoss
21-04-2007, 16:26
u nas jest taki:

też ładny :wink:

Ela_i_Maciek
21-04-2007, 16:51
miło słyszeć. dziękuję

malgoss
21-04-2007, 17:12
miło słyszeć. dziękuję

cała przyjemność po mojej stronie ale widzę że na zdjęciach "drugiego piętra" masz przepięknie pokazane co to znaczy ściana kolankowa i podniesienie ściany o dwa bloczki - powinno być to przykładem dla pytających :wink:

Szelma29
21-04-2007, 17:28
Projekt Gemini Charkiewicza jest bardzo atrakcyjny ale dla moich potrzeb za duzy i za drogi dla mojej kieszeni. Ja chce dobrac dom według tych dwoch kryteriów...i chociaz, u Was w projekcie dach moze jest tanszy, niz w domu ze skosami ( chociaz to kwestia chyba nie dokonca tak pewna), to nie uwazam, ze Wasz dom jest tani raczej z tych drozszych.
wybrałam projekt , ktory i tak wymaga lekkiej korekty, ale chce teraz na etapie planu dograc wszystko abym potem sie nie rozczarowała. Jezeli na dole mam pokoje o prostych scianach a w projekcie oprocz salonu na dole mam dwa pokoje a nie jeden jak w wiekszosci projektow, to na gorze jak najbardziej moga byc skosy..jako urozmaicenie i atrakcja...chce tylko zniwelowac, mankament w postaci całkowitego braku ustawnosci i dlatego obawiałam sie , ze skos od murłaty bez zadnej scianki kolankowej to za duzo jak na moje ekstrawagancje skosowe :D
ale teraz po Waszych wypowiedziach rozjasniło mi sie i upewniłam sie, ze dobrze mysle , ze nalezy podniesc scianke kolankowa chociaz o dwa pustaki....
Dzieki za foto.
pozdrawiam

Ela_i_Maciek
21-04-2007, 17:30
autor projektu założył, że warto wykorzystać przestrzeń pod dachem na stworzenie tam użytkowalnego strychu - stąd ścianka.

M

Ela_i_Maciek
21-04-2007, 17:53
Szelmo,

Gemini jest duże, to prawda. I nienajtańsze... Ale, zanim je wybraliśmy, przymierzaliśmy się do typowego domu ze skosami (projekt Korona, też Charkiewicza). Korona ma o 30-40 mkw MNIEJ powierzchni użytkowej od Gemini. Z kolei koszty budowy Korony byłyby SPORO większe. Różnica w koszcie SAMEGO DACHU wyniosłaby między 30 a 40 tys zł (to więcej niż koszt stropu i ścian konstrukcyjnych piętra...).

Charkiewicz ma kilka domów piętrowych, z których Gemini jest chyba największym (mniejsze to np. Majorka, Diuna). Inne pracownie też chętniej przygotowują tego typu projekty - jakby dostrzegając ich praktyczność (co innego 160 mkw w domu piętrowym, a co innego "pod skosami"!!!).

Do rozważenia: w Koronie ścianki kolankowe zaprojektowano na wysokość 90-120 cm (4-5 pustaków). Mimo to skosy zaczynały się BARDZO nisko. W domu mojej ciotki zaczynają się na wysokości ok. 140 cm i dopiero takie są zupełnie OK...

Pozdr.
M

Szelma29
21-04-2007, 19:18
Osobiscie uwazam, ze Wasz projekt Gemini to jeden z lepszych...po prostu piekny, okazały dom....ba nawet ktos powie ...willa....osobiscie podoba mi sie bardzo, bo i na zewnatrz i wewnatrz jest super.
ale mnie nie stac na taki dom, niestety a buduje za gotówke wiec licze siły na zamiary ( chyba tak sie mówi :D ) i pozatym dla mnie jest za duzy.I nie analizuje projektów typu Korona itp , tylko w miare proste ...z dwuspadowym dachem...realia biora góre...
cieszę się, ze budujecie taki piekny dom, zwłaszcza ze w Rembertowie, bo kiedys czytałam Wasz dziennik, a ja do Rembertowa mam sentyment ze wzgledu ze konczyłam AON.
ale ja mam niewielka działke ...788 m2 i w dodatku nieustawna bo ma wymiary : 20, 30 na 39 m.
I na serio gdybym miala duzo kasy albo inna sytuacje zyciowa to tez budowałabym dom podobny do Waszego, a tak musze sie cieszyc z tego co mam i co moge zbudowac, bo nawet jak bedzie mniejszy to własny, a mieszkanie w bloku mi obrzydło dokumentnie, chociaz mieszkam na swoim od 2004 roku i to w nowym , na nowym osiedlu itp i mam dosc mieszkania w bloku!
I mała dygresja: gdy kupowałam mieszkanie , rynek należał klienta, wiec mozna bylo wybierac i wybrzydzac, płaciłam calkiem rozsadne pieniadze ( w porównaniu z dniem obecnym) za swoje lokum, ale teraz, chociaz mam całkiem spore mieszkanie ...jak na bloki oczywiscie, to uwazam, ze mieszkac w bloku to katastrofa i dlatego lepiej miec nawet mały domek niz duze mieszkanie na osiedlu , chociaz nie wiem jakie to nie byłoby cudowne osiedle.
Ps wczoraj była impreza u sasiadów i spac nie było mozna...niestety, a takich kwiatków mozna mnozyc...ech...rozgadałam sie
pozdrawiam

Edyta i Wojtek
16-10-2007, 17:49
Wracając do tematu .....jeśli mój projekt nie ma ścianki kolankowej i dach 35 stop...no prawie mój bo jeszcze nie zamówiony oto on - http://www.krajobrazy.com.pl/projekty_domow/lapis_2/ ...to czy przy zmianie kata dachu na 40st. mogę podnieść do ok 100-120 cm ta ściankę czy to nie jest jakaś przesada ...bo piszecie ze podnieśliście tylko o 2 lub 3 bloczki , pewnie straci na wyglądzie ale może nie za dużo i jakis lifting poprawiający wygląd sie trzaśnie :roll: .....oczywiście zrobiłby to fachowiec za zgoda projektanta...to były pytania laika wiec proszę sie nie śmiać , :evil: ale mam juz dosyć ciągłego latania do architekta z nowymi projektami i nowymi pytaniami :oops: a ten projekt bardzo nam pasuje...pozdrawiam doradzających

Leesou
16-10-2007, 22:44
A ja nie mam ścianki kolankowej. Za to mam lukarny po ok.3m szerokości. Dzięki temu mogę cokolwiek postawić w pokoju. JAk ktoś chce zobaczyć pomieszczenie bez ścianki kolankowej to w Urzucie (trasa na Katowice w Warszawy) jest wioska budowlana. Tam jest dom firmy Danmar bez ścianki kolankowej. Wizualnie pomieszczenie wygląda na duże ale jak przychodzi do ustawienia mebli to zaczynają się kalambury :)

Szarbia
17-10-2007, 08:02
Lubię takie tematy... zawsze z przekorą się pytam: PO CO KOMU DOM ZE SKOSAMI??? Nie lepiej wybudować piętrowy?

Nie ma skosów. Są proste ściany i wszystkie związane z tym zalety (nie trzeba się zginać podchodząc do komody, nie trzeba uważać wstając z wanny, nie ma problemów z powieszeniem półek, jest normalne okno zamiast połaciówki)...

aaa... no i dach jest mniejszy, mniej skomplikowany, łatwiejszy do wykonania, DUŻO TAŃSZY...

M

A ja juz myslalem, ze nikt tak juz nie mysli w tym kraju :D

Do Szelmy29
Tu jest np. projekt taniego domku bez skosow:

http://www.studioatrium.pl/projekt-domu-GL-104,116,61,parter.html

Edyta i Wojtek
17-10-2007, 08:40
...ten bez skosow moze byc ale :) ...wszyskie sypialnie ma u gory ...a ja tak bym chcial miec 2 na dole i 2 u gory....a do tego maly domek o dwuspadowym dachu...jak nic pozostanie mi cos kombinowac...bo jakos mi nie doradzili ile mozna podniesc ????

Szarbia
17-10-2007, 08:48
To byl tylko przyklad czegos taniego.
Jest bardzo malo gotowych projektow domow pietrowych i dlatego ja robie indywidualny dostosowany do moich wymagan. Oczywiscie pietrowy :D .
Dla mnie skosy to porazka jest :-? no chyba, ze na niezamieszkalym strychu :wink:

azalka
03-07-2008, 20:08
Stary temat, ale troszke "mnie ruszylo".
ja tez lubie domy pietrowe (albo parterowki), jednak punkt widzenia negujacy domy ze skosami jest bardzo plaski ;)
Warto bowiem pomyslec jeszcze o taim drobiazgu, jakim sa na dzisiaj warunki zabudowy...
Np w moim przypadu postawienie domku pietrowego jest zwyczajnie niemozliwe uwage "druga kondygnacja pod spadzistym dachem" a ponadto mam okreslona dosc duza minimalna wysokosc w kalenicy (co eliminuje spora ilosc parterowek i podwaza sens ich stawiania).

pierwek
03-07-2008, 21:29
ja też myślałem o piętrówce ale co z tego jak w PZP jest napisane że nie można...

mam z poddaszem użytkowym - nie podnosiłem ściany kolankowej (której w projekcie nie ma) bo takie domy mi się nie podobają - taki dom ze ścianą kolankową 1m to ni to piętrowy ni to nie wiadomo co... taki grzyb

ale jak komuś wogóle nie zależy na wyglądzie to robić ściankę kolankową jak największą