PDA

Zobacz pełną wersję : odprowadzenie deszczowki z rynien ??



marcin_u
20-04-2007, 22:27
ekipa konczy mi murowac fundamenty i chciałem połozyc rure wokoł fundamentow do odprowadzenia deszczowki zanim chłopaki zasypia fundamenty od zewnatrz.chce to zrobic teraz bo po co potem tyle kopac.
czy do odprowadzenia wody(chce ja odprowadzac do stawu) wystarczy polozyc rure kanalizacyjna fi 110? jak najlepiej wykonac takie odprowadzenie? jak potem polaczyc rury spustowe rynien z tymi rurami w ziemi bo napewno beda mialy inna srednice i orgnalne polaczenia nie beda pasowac.

Tedii
20-04-2007, 22:36
110-tka prawie pasuje do wszystkich rynien.Prawie ,bo niekiedy ciasno i trzeba obciąć uszczelkę gumową do okoła o pare milimetrów.Można wziąść kolanko 110 i przypasować do rynien ,które zamierzasz kupić.

Tedii
20-04-2007, 22:38
A jak ze spadkiem?
Czy nie pójdzie rura zbyt nisko i zamiast woda do stawu to woda ze stawu do rynien.No i jak przyjdzie mróz i zamrozi wodę w rurze?

beton44
21-04-2007, 04:45
jak potem polaczyc rury spustowe rynien z tymi rurami w ziemi


jest taki element łączący przy okazji pomocny/niezbędny
do ew. czyszczenia rur spustowych/rur tych "dalej".

http://www.muratordom.pl/images/stare/any_zajwaka.jpg

marcin_u
21-04-2007, 05:24
A jak ze spadkiem?
Czy nie pójdzie rura zbyt nisko i zamiast woda do stawu to woda ze stawu do rynien.No i jak przyjdzie mróz i zamrozi wodę w rurze?

dom mam posadowiony dosc wysoko bo wlasciwie tylko ława jest ponizej terazniejszego gruntu,a znaczna wiekszosc scianki fundamentowej jest powyzej rodzimego gruntu i to wszystko zostanie zasypane piachem.ze spadem do stawu nie bedzie problemu bo w stawie bedzie nizszy poziom wody ,bo mam mozliwosc regulacji stanu. mroz tez nie zamrozi wody w rurze bo chce dac te odprowadzenie wody na wysokosci ławy i musialoby byc z -30 st przez miesiac zeby zamarzo ale wtedy nie pada deszcz.

Zastanawiam sie jak zrobic to sensownie czyli "opasac" rura dom i zrobic trójniki do gory w ktore potem podlacze rury spustowe?tylko jak przewidziec w ktorym miejscu dokladnie bedzie rura spustowa?
A moze zrobic tylko proste odcinki przy kazdej prostej scianie i nie robic zakretow i trojnikow,a potem ewentualnie odkopac tylko narozniki i dokonczyc tak jak ma byc docelowo jak juz bedzie wiadomo jak? tylko czy potem polaczeze soba te rury zakopane w ziemi bo przeciez jedna rura wchodzi w druga a jak beda zakopane to ich nie cofne

WojtekSz
21-04-2007, 06:53
może to jest argument za tym, aby poczekac aż będziesz wiedział il i jakich rur ci przyjdzie obsłużyć i dopiero wtedy kopac? Jakoś mniej do mnie przemawia oszczednosć w kopani jeśli pomysle o doprowadzeniu masy wody deszcowej w okolice fundamentów gdzie moze taka na siłę spasowana rura pęknąc.
Wode tego typu staram sie trzymac conajmniej 1m od fundamentów a nie wiem czy masz aż tak szeroki wykop :)
pozdrawiam

pawelurb
21-04-2007, 09:12
ja zamierzam do rynien zamontować takie skrzyneczki - osadniki , od nich odprowadzić od fundamentu na odległośc jakiś 2 metrów rurę pcv fi 110 , i dopiero w pewnej odległości od domu podłączyć do rur pcv rury drenarskie i je zakopać i skierować wylot w strone rowu przydrożnego . Częśc wody się rozsączy po drodze , a to co nie zdąży powędruje do rowu.