PDA

Zobacz pełną wersję : ZDUN do kominka?



Pepe
20-06-2003, 16:39
No właśnie. Czy ktoś korzystał z usług prawdziwego zduna przy budowie kominka? Ja się właśnie zastanawiam, jade na spotkanie.
Wdzięczny będę za uwagi na ten temat.

kasiek
20-06-2003, 17:21
Wydawało mi się, że to zamierający już zawód. Z usług zduna korzystałam przy przebudowie kuchni węglowej w starym domu. Nie było łatwo go znaleźć (dziesięć lat temu, peryferie Warszaw). Kominek robił pan związany ze sprzedawcą kominków, wątpię czy był zdunem. Tyle, że to był kominek z wkładem, taki zrobić o wiele prościej. Jeśli kominek ma być tradycyjny, to rzeczywiście łatwo go źle wykonać, a jak nie ma dobrego ciągu, to bieda...

Pepe
20-06-2003, 17:50
Kominek ma być z wkładem, ale po rozmowach z kilkoma tzw. kominkarzami zastanawiam się czemu każdy z nich ma odmienne zdanie na temat ciagu, komina , obudowy itd. Postanowiłem więc pogadać ze zdunem (zdun, syn zduna...).

Forest-Natura
20-06-2003, 23:09
Tak naprawdę to zdun ma tyle do kominka z wkładem co murarz do regipsów.
Wiedza zduńska jest nieodzowna przy piecach i kominkach otwartych.
Sam dokształcam się obecnie w tym względzie i prawda jest taka że uczę się tego fachu od zdunów właśnie z dziada, pradziada w zamian dokształcając ich z "nowoczesnych technologii" jakimi są wkłady kominkowe.
Ale jest kilka firm kominkowych w regionie gdzie mieszkam, prowadzonych przez zdunów, którzy jakoby w naturalny sposób przeszli na wkłady i kominki otwarte oraz piece wykonują teraz sporadycznie (niestety takie jest dzisiaj ukierunkowanie rynku). Ci "starzy" zduni są kopalnią wszelakiej wiedzy na ten temat.
Rozmawiać z nimi to naprawdę "zawodowa frajda".
Czego i Tobie życzę.
Pozdrawiam.
I nie dziw się że "co kominkarz to inne zdanie".
Każdy zdun też bazuje na własnym (rodowym) doświadczeniu.

Kubus1
22-07-2003, 21:53
Zdu to podstaw dobrego kominka z kafli ,kuchni,pieca ale jego wiedza jest bardzo potrzebna przy prwidowym wykonaniu kominka z wkładem bo takich" majster-klepków " jak ostatnio spotkałem w różnych "firmach z komnkami" to mam dość . Zdu to zawód mało popularny bo praca wymaga wiedzy i doświadczenia a z kartongipsu i wełny to byle ruski poskleja. Czy wiecie że w niemczech niestosujesie wełny do budowy kominków?