PDA

Zobacz pełną wersję : Kanały wentylacyjne-kilka pytan



marcin_u
21-04-2007, 23:02
chce zamowic kominy bo fundament jest na ukonczeniu i mam kilka pytań:
1)wykonawca dał mi taka propozycje zeby kominy wentylacyjne zaczac budowac od stropu(poddasze uzytkowe)a nie od parteru poniwaz wiekszosc 3kanały beda wykozystywane od poddasza ,a 1 kanał ktory ma wentylowac kotłownie zrobic otwor w stropie i dac kratke wentylacyjna na suficie kotłowni.
takie rozwiazanie wydaje mi sie sensowne bo zaoszczedze na materiale a i tak jak zbuduje komin od parteru a wykozystywany bedzie dopiero na pietrze to czesc ponizej jest nie wykozystana do ciągu.
2)w projekcie mam 2 kanały wentylacyjne do łazienki na górze(dolna łazienka ma tylko 1 kanał) czy konieczne sa az 2 kanały wentylacyjne w łazience?
chciałbym ten 2 kanał z łazienki zastosowac do odpowietrzania kanalizacji bo przy kominie idzie pion kanalizacyjny.
3)to pytanie wiaze sie z poprzednim jak macie wypuszczone na dach odpowietrzenie kanalizacji bo mi sie srednio podobaja tzw.grzybki na dachu i chce odpowitrzenie wypuscic wolnym kanałem wentylacyjnym murowanym.
a moze moge sie wpiac z odpowietrzeniem do kanału wentylacyjnego na ktorym bedzie rowniez wentylacja łazienki,ale z wentylatorem...czy zapachy z kanalizy nie beda szły do łazienki?

22-04-2007, 06:52
...1)wykonawca dał mi taka propozycje zeby kominy wentylacyjne zaczac budowac od stropu(poddasze uzytkowe)a nie od parteru ...
można - tylko trzeba przewidziec to przy stropie /komin miał stac - w pierwszej wersji- na fundamencie, a obciązy - w Twojej wersji- strop/

... poniwaz wiekszosc 3kanały beda wykozystywane od poddasza ,a 1 kanał ktory ma wentylowac kotłownie zrobic otwor w stropie i dac kratke wentylacyjna na suficie kotłowni....
mozna

... 2)w projekcie mam 2 kanały wentylacyjne do łazienki na górze(dolna łazienka ma tylko 1 kanał) czy konieczne sa az 2 kanały wentylacyjne w łazience? ...
niekonieczne
/miałes prawdopodobnie zaprojektowany jeden kanał wentylacyjny a drugi spalinowy - gazowy/

... chciałbym ten 2 kanał z łazienki zastosowac do odpowietrzania kanalizacji bo przy kominie idzie pion kanalizacyjny...
równiez mozna /tylko nie kończ go w kominie a zdecydowanie ponad/

marcin_u
22-04-2007, 07:05
Brzoza: komin wentylacyjny bedzie z kształtek keramzytowych wiec ciezki nie bedzie i bedzie przy scianie nosnej na ktorej podpiera sie strop,strop bedzie z płyt kanałowych.
Odnosnie łazienki to zaprojektowane sa 2 wentylacje do niej (spalinowy napewno to nie jest bo kotłownia jest nizej.Wydaje mi sie ze projektant mial na mysli 1 przewiod wentylacyjny grawitacyjny a drugi z wentylatorem...tylko pytanie czy z praktycznego punktu widzenia potrzeba 2 kanały do łazienki na pietrze (link do projektu nizej),łazienka ma okno połaciowe.

Dlaczego sugerujesz zeby dac wyzej od pozostałych kanałow wyjscie z odpowietrzenia kanalizacji? czy z powodu mozliwosci zaciagania zapaszkow z kanalizy ??

22-04-2007, 07:32
Brzoza: komin wentylacyjny bedzie z kształtek keramzytowych wiec ciezki nie bedzie i bedzie przy scianie nosnej na ktorej podpiera sie strop,strop bedzie z płyt kanałowych ...
Marcin - mimo, ze z kształtek jest stosunkowo lekki - to ponad dachem dasz mu "wage" - obmurowujac go cięzkim klinkierem (pod klinkierem płytka zelbetowa, nad klinkierem czapka) - wszyskto zalezy od wagi /wysokości komina/
(niestety ten link długo mi sie wczytuje i nie prowadzi wprost do projektu Iskierka :()
niemniej płyty kanałowe i takie usytuowanie komina - jest korzystne aby myslec o takim rozwiazaniu

... Odnosnie łazienki to zaprojektowane sa 2 wentylacje do niej (spalinowy napewno to nie jest bo kotłownia jest nizej.Wydaje mi sie ze projektant mial na mysli 1 przewiod wentylacyjny grawitacyjny a drugi z wentylatorem...tylko pytanie czy z praktycznego punktu widzenia potrzeba 2 kanały do łazienki na pietrze (link do projektu nizej),łazienka ma okno połaciowe...
2 wentylacje tej samej łazienki - to jak 2 grzyby w barszcz
przerost formy nad treścią

... Dlaczego sugerujesz zeby dac wyzej od pozostałych kanałow wyjscie z odpowietrzenia kanalizacji? czy z powodu mozliwosci zaciagania zapaszkow z kanalizy ??
capi /przy niekorzystnym wietrze i przy odwrotnej róznicy temperatur/
a mokre wyziewy niszcżą komin (jesli rura nie wystaje ponad komin)

marcin_u
22-04-2007, 07:53
Brzoza: komin wentylacyjny bedzie z kształtek keramzytowych wiec ciezki nie bedzie i bedzie przy scianie nosnej na ktorej podpiera sie strop,strop bedzie z płyt kanałowych ...
Marcin - mimo, ze z kształtek jest stosunkowo lekki - to ponad dachem dasz mu "wage" - obmurowujac go cięzkim klinkierem (pod klinkierem płytka zelbetowa, nad klinkierem czapka) - wszyskto zalezy od wagi /wysokości komina/
(niestety ten link długo mi sie wczytuje i nie prowadzi wprost do projektu Iskierka :()
niemniej płyty kanałowe i takie usytuowanie komina - jest korzystne aby myslec o takim rozwiazaniu

... Odnosnie łazienki to zaprojektowane sa 2 wentylacje do niej (spalinowy napewno to nie jest bo kotłownia jest nizej.Wydaje mi sie ze projektant mial na mysli 1 przewiod wentylacyjny grawitacyjny a drugi z wentylatorem...tylko pytanie czy z praktycznego punktu widzenia potrzeba 2 kanały do łazienki na pietrze (link do projektu nizej),łazienka ma okno połaciowe...
2 wentylacje tej samej łazienki - to jak 2 grzyby w barszcz
przerost formy nad treścią

... Dlaczego sugerujesz zeby dac wyzej od pozostałych kanałow wyjscie z odpowietrzenia kanalizacji? czy z powodu mozliwosci zaciagania zapaszkow z kanalizy ??
capi /przy niekorzystnym wietrze i przy odwrotnej róznicy temperatur/
a mokre wyziewy niszcżą komin (jesli rura nie wystaje ponad komin)

komin bedzie prawdopodobnie obłozony styropianem,siatka i otynkowany...ewentualnie płytki klinkierowe.wiec komin ciezki nie bedzie i z tego co piszesz mozna tak zrobic jak wykonawca podpowiada.

piszesz ze mokre wyziewy niszcza komin..czy z tego powodu nie mozna dac odpowietrzenia kanalizy bezposrednio w ksztaltkach keramzytowych? czy w srodku musi isc rura PCV? i piszesz ze trzeba dac tzw. grzybek na normalnym kominie a nie wychodzic otworami jak normalnie sie robi z boku komina

22-04-2007, 08:18
...komin bedzie prawdopodobnie obłozony styropianem,siatka i otynkowany...ewentualnie płytki klinkierowe.wiec komin ciezki nie bedzie i z tego co piszesz mozna tak zrobic jak wykonawca podpowiada...
podoba mi sie takie rozwiazanie wykończenia komina
mysle, ze wykonawca podpowaiada słusznie - zaoszczedzisz na tym rozwiazaniu


...
piszesz ze mokre wyziewy niszcza komin..czy z tego powodu nie mozna dac odpowietrzenia kanalizy bezposrednio w ksztaltkach keramzytowych? czy w srodku musi isc rura PCV? i piszesz ze trzeba dac tzw. grzybek na normalnym kominie a nie wychodzic otworami jak normalnie sie robi z boku komina

w tej kwestii uwazam, jednak rura zdecydowanie ponad dach ...
i tu pytanie inne bym zadał ... czy jest sens te rure obudowywac kominem ...
inaczej mówiąc czy nie zrezygnowac z niepotrzebnego oczka ?
a rure fi 50 domontwac po odbiorze kominiarskim /lub dogadac sie z kominiarzem/ w pierwszym oczku wentylacyjnym ...

marcin_u
22-04-2007, 08:31
w tej kwestii uwazam, jednak rura zdecydowanie ponad dach ...
i tu pytanie inne bym zadał ... czy jest sens te rure obudowywac kominem ...
inaczej mówiąc czy nie zrezygnowac z niepotrzebnego oczka ?
a rure fi 50 domontwac po odbiorze kominiarskim /lub dogadac sie z kominiarzem/ w pierwszym oczku wentylacyjnym ...

z tego co piszesz to chyba szkoda bawic sie w takie rozwiazanie jak pisałem z odpowietrzeniem kanalizy.w takim przypadku chyba najtaniej bedzie poprostu zrobienie odpowietrzenia rura PCV 50 i zrobienie tego grzybka na dachu a ten pion z pcv obudowac gipso-kartonem...takie rozwiazanie bedzie chyba najtansze

22-04-2007, 08:47
... najtaniej bedzie poprostu zrobienie odpowietrzenia rura PCV 50 i zrobienie tego grzybka na dachu a ten pion z pcv obudowac gipso-kartonem...takie rozwiazanie bedzie chyba najtansze
tak jak piszesz - Marcin