PDA

Zobacz pełną wersję : doradźcie - kupić czy nie?



fiordilligi
22-04-2007, 12:48
Witam na forum

Mam możliwość zakupu nieruchomości rolnej z prawem zabudowy, objętej nowym planem zagospodartowania, w którym nieruchomosć figuruje jak grunt RM, na terenie Parku orlich Gniazd.Powierzchnia ponad 1 ha.
Teren jest piękny - dech zapiera. Nie planuję na razie budowy, bo mnie nie stać, ale nie wiem co będzie za pięć lat. Z przyjemnośćią bym tam zamieszkała. Moje starostwo wyda mi pozwoleie na budowę na tym gruncie,jeśli będę rolnikiem. Natomiast PlanZP dopuszcza przeznaczenie mojego terenu na działalnosć usługowa agroturystyczną - czy taka działalnosć równiez pozwoli na rozpoczęcie budowy? Co trzeba zrobić, aby byc rolnikiem ?
Póki c chciałabym działkę ogrodzić, pociągnąć wodę i prąd. To pewnie mogę. W chwili obecnej potrzeba mi nieruchomości na potrzeby rekreacyjne.A czy dostanę pozwolenie na postawienie tam zwykłej drewnianej letniskowej altany?
Symbol RM w PZP spędził mi sen z powiek. Działka kosztuje 50 tys - czyli ok4,8 zł za metr.

pozdrawiam

Fiordilligi

Ulkaszpulka
27-04-2007, 00:46
Hej!
Jedno jest pewne - zakup gruntu, szczególnie z prawem pod zabudowę nie przynosi strat :)
Nie wiem jak jest ze stawaniem się rolnikiem, ale kiedy nabyłam z moim prawie-małżem 3 ha, zostaliśmy właścicielami gospodarstwa rolnego - tak napisano w papierach. W ustawie - zdaje się - aby zostać rolnikiem, trzeba albo się wykształcić, albo odziedziczyć. Blizej nic nie wiem. Najlepiej przejrzeć ustawę.

Redwald
27-04-2007, 05:35
Ja bym kupił - to jest inwestycja :).
Nawet jak nie wybudujesz domu, to jeżeli przyjdzie Ci ochota sprzedać to zarobisz na tym.
Co zrobić aby być rolnikiem - pewnie trzeba mieć pole, choć u nas nic nie jest pewne. Może wystarczy mieć kury ;).

sSiwy12
27-04-2007, 08:20
Zgodnie z wykładnia prawa rolnik to taki "ktoś" kto spełnia łącznie warunki:
- posiada nieruchomość rolną (grunty, działkę) o powierzchni wiekszej niż 1hektar (ogólnie bez względu w ilu kawałkach i klasy gleby),
- posiada wykszatłcenie rolnicze tz. minimum zasadnicze rolnicze, lub co najmniej średnie (nie jest ważne jakie), lub posiada udokumentowaną prace na roli w okresie 5 lat (u kogoś w gospodarstwie).
To jest podstawa definicji "rolnika" - spełniając te warunki stajesz sie rolnikiem.
Dodatkowo dla róznych celów (dotacja z UE, pozwolenia na budowe, itp.) gmina może wyagac :
- zameldowania w danej gminie lub "uznaniowo" w gminie sasiadujacej bezpośrednio,
- jesli minimalny areał jest w kilku "kawałkach" to powinien byc zlokalizowany na terenie danej gminy - uznaniowo moga "zaliczyć" gminę sąsiadująca,
- samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego - czyli samodzielnej "dedcyzyjności" w zakresie co uprawiać, albo czy uprawiać.