PDA

Zobacz pełną wersję : TAŃSZE MATERIAŁY BUDOWLANE



nemino
22-04-2007, 23:23
Witam
przegladam fora ale nie moge znaleść odpowiedzi na nurtujący mnie temat
a mianowicie znajomy, który zajmuje się importem (akurat branża nie budowlana) zaproponowal mi że jest w stanie sporwadzić mi towar (wraz ze swoimi dostawami) po cenach o wiele niższych niz będące obecnie w polsce.
Chodzi tutaj przede wszystkim o materiały wykończeniowe, np. płytki (cena ponad połowe niższa niż polski odpowiednik. Jednakże po pierwsze materiały te pochdzą spoza unii, po drugie mają one mieć tylko certyfikat CE, innych certyfikatów i atestów polskich nie posiadają. W związku z tym mam pytanie czy materiały z takim certyfikatem mogę użyć na budowie, czy muszą one mieć jakieś dodatkowe atesty i certyfikaty? Czy jest możliwośc znalezienia (gdzie?) wykazu materiałów na które konieczne są certyfikaty i atesty, czy wystarcza w zupełności certyfikat CE, a na jakie materiałły nie konieczne są certyfikaty. Jest to dla mnie ważne bo zastanawiam się też, czy nie wziąśc materiałów na kanalizację i na elektrykę (ceny sa oniebo niższe, wszystkie te materiały mają CE)> Znajomy który ma mi to wziąć mówi że gdy jest certyfikat CE to jest wszystko w porządku imożna to wykorzystać na budowie. Z góry dziękuję za rzeczowe informacje.

Lenart
23-04-2007, 08:01
niestety nie nie odpowiem ci profesjonalnie na to pytanie.
Ale nieprofesjonalnie - bałbym się brać materiały mające wpływ na
bezpieczenstwo w ogóle i wytrzymałość konstrukcyjną budynku. To zbyt
niebezpieczne a materiałów "podobnych" tańszych ale np do celów
niemieszkalnych może być sporo.
Natomiast pozostałe np płyki to w czym problem (można się straszyć że
np chemikalia trujące ale to już nie czasy DDT i azbestu) - nie wybuchną,
raczej się od wody nie rozpuszczą.
Kanalizacja - w ziemii i pod domem - nie, w domu tak - łatwo naprawić lub
wymienić itd

Depi
23-04-2007, 08:27
Jak chcesz, to możesz. Za używanie produktów nie dopuszczonych do obrotu (nawet, jeśli coś z tego wymaga takowego dopuszczenia) nic nie grozi ze strony prawa.

Najwyżej Ci się coś zawali lub wybuchnie :-)

ubek
23-04-2007, 10:19
Poza tym jezeli mają znak CE, to nie muszą już mieć naszych narodowych certyfikatów.
PS cos mi to dziwnie wygląda - spaza unii a mają znak CE. Chyba tylko naklejony.

Depi
24-04-2007, 07:59
Oczywistym jest, że wyroby spoza UE mają znaczek CE. Oznacza on że producent deklaruje zgodność towaru z przepisami prawa europejskiego, a nie że jest to wyrób europejski.

piotru7
24-04-2007, 11:06
Znak CE oznacza że produkt jest dopuszczony na rynek UE
bo co by zrobili Chińczycy z tą masą towaru :)

nemino
24-04-2007, 16:53
Piotrze chyba z tym masz rację



Znak CE oznacza że produkt jest dopuszczony na rynek UE
bo co by zrobili Chińczycy z tą masą towaru :)