PDA

Zobacz pełną wersję : popiół z kominka i grilla dobry nawóz



inseem
23-04-2007, 11:03
czy nawozenie roslin popiołem z kominka i grilla to dobry pomysl? czy moze nie wszystkie rosliny to lubia?

G.N.
23-04-2007, 12:44
Popiół mocno odkwasza glebę. Raczej do odkwaszania kompostu niż bezpośrednio pod rośliny. na pewno nie dawać pod nic co lubi kwaśna glebę

ArtiW
23-04-2007, 12:44
Moim zdaniem to zly pomysl, ale chetnie wyslucham fachowcow.

Wciornastek
23-04-2007, 13:29
Popiół z drzew liściastych tudzież z roślin energetycznych zawiera głownie wapno, troszku azotu, potasu. Już obecnie z ciepłowni na biopaliwa (czyt. słoma, wierzba etc) popiól stosowany jest jako wapno nawozowe.

PS. Jeśli uprawiasz cebulę to warto trochę popiołu wsypać w międzyrzędzia - odstrasza min. śmietkę[/list]

inseem
23-04-2007, 13:33
czyli pod iglaki brzozy i kwiaty sie nie nadaje?

Wciornastek
23-04-2007, 13:46
czyli pod iglaki brzozy i kwiaty sie nie nadaje?
Wszystko zależy jakie masz pH gleby.

inseem
23-04-2007, 13:48
dzialka na ktorej rosna 40-50 letnie sosny 30-40 cm ziemi pod spodem sam piach czyli gleba kwasna jak sadze

inseem
23-04-2007, 20:27
to jak sypac gdzies czy wywalac do smietnika:(

Pinus
23-04-2007, 21:19
to jak sypac gdzies czy wywalac do smietnika:(
Sypać na kompost, potem przemieszać i użyć w kompoście
Nie przesadzajmy z tym odkwaszeniem gleby. Pod rośliny wrzosowate nie musisz przecież dawać tego kompostu.
..

inseem
24-04-2007, 12:55
czyli generalna zasada sypac pod rosliny ktore nie lubia kwasnej gleby dzieki temu popiolowi bede odkwaszal glebe pod kwiatami konwaliami brzozami debami klonami itp dobrze mysle?

Pinus
24-04-2007, 19:03
czyli generalna zasada sypac pod rosliny ktore nie lubia kwasnej gleby dzieki temu popiolowi bede odkwaszal glebe pod kwiatami konwaliami brzozami debami klonami itp dobrze mysle?
Dobrze :)
Myślenie ma przyszłość :D :D
..

JoShi
24-04-2007, 23:39
PS. Jeśli uprawiasz cebulę to warto trochę popiołu wsypać w międzyrzędzia - odstrasza min. śmietkę
Tylko śmietkę cebulankę, czy inne też?

Wciornastek
25-04-2007, 07:17
PS. Jeśli uprawiasz cebulę to warto trochę popiołu wsypać w międzyrzędzia - odstrasza min. śmietkę
Tylko śmietkę cebulankę, czy inne też?

W cebuli sprawdzone i opatentowane :wink: , w marchwi działa tak sobie

inseem
25-04-2007, 08:07
dzieki ale nic nie uprawiam:) sa tam tylko drzewa i krzaki troche traw i konwalie:)

DPS
26-04-2007, 05:47
PS. Jeśli uprawiasz cebulę to warto trochę popiołu wsypać w międzyrzędzia - odstrasza min. śmietkę
Tylko śmietkę cebulankę, czy inne też?

W cebuli sprawdzone i opatentowane :wink: , w marchwi działa tak sobie

Cebula i marchew najlepiej chronią się wzajemnie. Zawsze sieję wymieszane nasiona w jednym rzędzie, działa świetnie, nigdy nie mam robali ani w cebuli, ani w marchwi. :D

DPS
26-04-2007, 05:50
czyli generalna zasada sypac pod rosliny ktore nie lubia kwasnej gleby dzieki temu popiolowi bede odkwaszal glebe pod kwiatami konwaliami brzozami debami klonami itp dobrze mysle?
Dobrze :)
Myślenie ma przyszłość :D :D
..

A oprócz tego poprawisz właściwości absorpcyjne gleby, tzn. jeśli masz piach, to będzie lepiej utrzymywał wilgoć, bo cząstki popiołu są tak drobne, że wypełniają przestrzenie między ziarnami piasku i zatrzymują wilgoć.

firstlady
26-04-2007, 08:08
A co w przypadku ziemi gliniastej? Bo chyba jak poziom wód gruntowych jest dość duży to ta stojaca woda zakwasza glebe- nie wiem czy mam rację, widzia łam jak moja tesciowa podsypywała poiołem pod iglakami i wrzucała tam skorupki z jajek, ja szczerze mówiąc byłam zgorszona- ale moze to dobry pomysł. W miejscu, gdziei rosna wrzosy to nie sypać , co?

DPS
26-04-2007, 21:15
Nie syp popiołu ani pod wrzosy i iglaki (są kwaśnolubne), ani do gleby gliniastej, która sama z siebie jest zlewna i ma dosyć dużo drobniutkich cząstek ilastych - nie trzeba jej dodatkowo zamulać popiołem. Pozdrawiam.

ArtiW
26-04-2007, 21:29
A co Wy robicie z popiolem z grilla i/lub z ogniska? Zakladajac, ze nie sypiecie pod rosliny.
Do sasiada...? Ooops...

DPS
26-04-2007, 21:38
Sypiemy, bo nasza ziemia to w większości szczery piach i to żółty, toteż jest to błogosławieństwo. Jeśli masz glinę, dodaj popiół do kompostu, świetnie go odkwasi i wzbogaci, a kompost jest bardzo pożądanym dodatkiem do gleby gliniastej (struktura!).

ArtiW
26-04-2007, 21:43
Sypiemy, bo nasza ziemia to w większości szczery piach i to żółty, toteż jest to błogosławieństwo. Jeśli masz glinę, dodaj popiół do kompostu, świetnie go odkwasi i wzbogaci, a kompost jest bardzo pożądanym dodatkiem do gleby gliniastej (struktura!).

a kompost zawsze mozna "wyprodukowac". Sprytne. Tak bede robil. Gdzies za rok, gdy skoncze budowe, wprowadze sie i wiosna nastanie. Dzieki.

DPS
27-04-2007, 08:28
Nie ma za co. Proszę częściej. :D :D :D

asia.malczewska
27-04-2007, 08:41
My mamy piec na pellets i instalator powiedział, że ten popiół stanowi nawóz sam w sobie. Nie pytałam go, co to znaczy, bo mi było troszkę głupio ... Ktoś może mnie oświecić ?

DPS
27-04-2007, 08:47
Pellety są produkowane z pyłu drzewnego, a więc materii organicznej. Gdybyś nie paląc ich wrzuciła na kompost, też po pewnym czasie się rozłożą. Popiół traktujesz tak samo jak popiół drzenw (patrz wyżej).

asia.malczewska
27-04-2007, 09:25
Dzięki! i pozdrawiam mocno !!! A tak na marginesie, fajnie, że nie jestem sama z tym "stodołowo-stajniowym" pomysłem w naszej okolicy ...

DPS
27-04-2007, 21:52
Fajna ta Wasza stajnia! A w naszej stodole zdun już jutro powinien skończyć kuchnię kaflową, a Mąż WC obok jadalni. Cieszę się z tego bardzo. :D :D :D
Może byś zrobiła dziennik budowy na Muratorze? Nie bardzo mogłam pooglądać Wasze fotki, bo mam limit transferu danych... :( Zobaczyłam tylko kilka. :(

asia.malczewska
28-04-2007, 17:00
Dzięki, ale nie wiem jak to wszystko odtworzyć, bo budowa rozpoczęła się w zeszłe lato i nie pamiętam wszystkiego tak dobrze! Oprócz tego mam mały problem, że zupełnie nie potrafię wklejać zdjęć, nawet jeżeli mam je na zewnętrznym serwerze - jak to robię to nie ma zdjęć tylko link. Potrafisz to wytłumaczyć ? Blagam !

DPS
28-04-2007, 18:34
Możesz albo:
1/ na obrazku kliknąć prawym przyciskiem myszy, wybierasz opcję "Właściwości" i tam masz link do obrazka. Kopiujesz go, wklejasz w poście, zaznaczasz i wtedy klikasz na żółty przycisk IMG nad okienkiem pisania posta. Powinno zadziałać,

albo

2/umieścić skompresowane zdjęcia (zmniejszone do np 100 kB) na bezpłatnym serwerze, większość korzysta z fotosik.pl i potem skopiować link do zdjęcia, który Ci się pokaże po wybraniu opcji "pokaż kody". Wtedy nie trzeba już klikać IMG nad postem.

Pamiętaj, że link musi się kończyć .jpg albo .gif, nie html, bo nie zadziała. W razie wpadki wal do mnie, będziemy walczyć. Życzę powodzenia!

Tutaj:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1768293#1768293

masz cały wątek uczący wklejania zdjęć, w razie wątpliwości warto poczytać. :D :D :D :D :D

asia.malczewska
28-04-2007, 21:59
Uff, no i założyłam ... wprawdzie za dużo nie napisałam jeszcze, ale pierwszy krok wykonany. Dzięki za zmobilizowanie !!!
pozdrawiam!

asia.malczewska
28-04-2007, 22:02
... ale, ale ! jak wkleiłaś w profil informację o dzienniku i komentarzu ? Bo ja nie umiem ....

tomek1950
29-04-2007, 15:07
Asiu, obejrzałem przed chwilą wszystkie zdjęcia. Jestem pod wrażeniem ogromu prac. Ucałuj Julkę i Hanię. Fajne dzieciaki :D

DPS
29-04-2007, 15:08
Zapraszam tutaj:


http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=67202

Działa?


A tutaj:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1787796#1787796

masz grupę zielonogórską, chociaż Tobie chyba bliżej do Gorzowa? Niemniej zapraszamy... :wink:

asia.malczewska
30-04-2007, 11:11
Asiu, obejrzałem przed chwilą wszystkie zdjęcia. Jestem pod wrażeniem ogromu prac. Ucałuj Julkę i Hanię. Fajne dzieciaki :D

Mają to po ... Tacie ! Do mnie nawet nie bardzo podobne :-?
pozdrowionka, muszę zerknąć do twojego dziennika, co się dzieje obecnie w komturii - wiesz, że twój dziennik to prawie jak dobra powieść - wciąga potwornie i dla takich czytelników jak ja cudowne jest to, że można spodziewać się dalszego ciągu ...

asia.malczewska
30-04-2007, 11:18
Zapraszam tutaj:


http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=67202

Działa?


A tutaj:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1787796#1787796

masz grupę zielonogórską, chociaż Tobie chyba bliżej do Gorzowa? Niemniej zapraszamy... :wink:

Anetko,
dzięki za pomoc, dzięki Tobie rozwijam się w zakresie technologii informatycznej. Gdybys kiedys coś potrzebowała z mojej dziedziny (j. angielski ), to wal jak w dym. Jeśli chodzi o grypy budujące to rzeczywiście blizej mi do Gorzowa, zwłaszcza jeżeli mówimy o fachowcach, sklepach i innych rzeczach. Ale będę zaglądać do Was, a jakże! Ja nie czuję takich animozji jak niektórzy gorzowianie i zielonogórzanie.
A przy okazji chciałam zapytać cię o jednostkę certyfikującą twoje gospodarstwo (napisałaś coś niecoś na stronach internetowych) ? No i czy wiesz coś może o srodkach unijnych na agroturystykę - szczególnie chodzi mi o zagospodarowanie terenów zielonych wokół. Dzięki za info, pozdrawiam!

tomek1950
30-04-2007, 12:35
Do mnie nawet nie bardzo podobne :-? ....


Nie jestem w stanie ocenić. Zdjęć męża kilka, i tylko twój brzuch. Buzi brak :D

asia.malczewska
30-04-2007, 13:56
http://www.jmalczewska.photosite.com/~photos/tn/10234180_1024.ts1177936920000.jpg[/img]

widać mnie ? nadal walczę z komputerem ....

asia.malczewska
30-04-2007, 13:59
http://www.jmalczewska.photosite.com/~photos/tn/10234180_1024.ts1177936920000.jpg
teraz musi .... bo się zdenerwuję :evil:

asia.malczewska
30-04-2007, 14:00
oj, coś mi duże wyszło, przepraszam wszystkich najmocniej ale to moje pierwsze zmagania z wklejaniem ...

DPS
30-04-2007, 17:09
http://images21.fotosik.pl/230/215ad5d6390a6131.jpg (www.fotosik.pl)
teraz musi .... bo się zdenerwuję :evil:

Tak może być? :wink: To skopiuj po prostu adres zdjęcia ode mnie do swojego posta... :D

DPS
30-04-2007, 17:15
Zapraszam tutaj:


http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=67202

Działa?


A tutaj:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1787796#1787796

masz grupę zielonogórską, chociaż Tobie chyba bliżej do Gorzowa? Niemniej zapraszamy... :wink:

Anetko,
dzięki za pomoc, dzięki Tobie rozwijam się w zakresie technologii informatycznej. Gdybys kiedys coś potrzebowała z mojej dziedziny (j. angielski ), to wal jak w dym. Jeśli chodzi o grypy budujące to rzeczywiście blizej mi do Gorzowa, zwłaszcza jeżeli mówimy o fachowcach, sklepach i innych rzeczach. Ale będę zaglądać do Was, a jakże! Ja nie czuję takich animozji jak niektórzy gorzowianie i zielonogórzanie.
A przy okazji chciałam zapytać cię o jednostkę certyfikującą twoje gospodarstwo (napisałaś coś niecoś na stronach internetowych) ? No i czy wiesz coś może o srodkach unijnych na agroturystykę - szczególnie chodzi mi o zagospodarowanie terenów zielonych wokół. Dzięki za info, pozdrawiam!

To chyba nie jest dobry wątek do takich tematów - ale zapraszam Cię do komentarzy do mojego dziennika - tam chyba tworzy się klub agrogospodarzy... :D :D :D
I w ogóle zapraszam do mojego dziennika i komentarzy, poznasz tam jeszcze kogoś fajnego! :lol: :lol: :lol: 8) 8) 8)

tomek1950
30-04-2007, 18:34
Qurcze, Aśka, ja Cię już gdzieś widziałem :D
A córek się nie dasz rady wyprzeć. Podobme. Tyko na zdjęciach się przeważnie uśmiechają :D
Ty chyba też. :D
Podobnie jak Aneta zapraszam do moich komentarzy. O swoim dzienniku nie wspominami.
Też mam zamiar w oborze urządzić jakieś lokum dla przyjezdnych. Teraz w razie dużego nalotu jest tak zwany pokot na strychu. Kasy ciągle mało.