PDA

Zobacz pełną wersję : panele słoneczne



draven
23-04-2007, 13:18
witam
mam pytanie czy ktoś używa paneli słonecznych do ogrzania wody? jak to w rzeczywistości wychodzi czy inwestycja jest opłacalna. Chodzi o ogrzanie wody dla ok 3-6 osób. jaki efekt jest zima? pozdrawiam

niezły
23-04-2007, 21:26
Paneli (kolektorów) słonecznych przeważnie używa się do grzania wody ponieważ tylko do tego ta energię w tym okresie można wykorzystać no może jeszcze do podgrzewania wody w basenie
Bez względu na to czy mamy lato czy też zimę kolektory słoneczne ogrzeją nam ciepłą wodę tylko w dni słoneczne Zimą problem jest mniejszy ponieważ i tak pracuje nam kociołek do centralnego to może nam wodę podgrzać gorzej jest latem w zależności od rozwiązań kotłowni można latem też używać kotła do grzania wody lub użyć grzałki elektrycznej

joannaj75
24-04-2007, 08:23
W technologi isomax ,w której chcę budować dom , dach stanowi kolektor słoneczny- cała powierzchnia dachu jest naszym kolektorem.
Ciepło pobierane przez dach jest przenoszone za pomocą systemu rurek i glikolu po całej istalacji domu i kumulowane pod płytą fundamentową w geotermii .

W ekofunduszu można uzyskać dofinansowanie jeżeli ma się kolektor o powierzchni min 50 m2.
:)

beton44
24-04-2007, 10:28
tylko nie każdy jest tak bogaty

jak joannaj75

by wydać 200 tysięcy złotych na taki system :-?


teraz mały biznesplan

200 000 zł = instalacja co z kotłem i gaz przez jakieś 75 lat....

joannaj75
24-04-2007, 10:40
Jeżeli uważasz ,że wybudowanie domu do stanu developerskiego za 300 tys 121 pow użytkowej :
w tym masz nową technologię o której poczytać można w moim dzienniku , pokrycie dachu , generalnie dom do wykończenia tylko w środku to jest dużo i bogato to co powiesz o metodzie tradycyjnej na 260 tys bez instalacji grzewczej i wentylacji netto kosztorys mojego projektu z 2005r.:))
Pytałam ile biorą ekipy budowlane w metodzie tradycyjnej tez stan developerski za 1m2 pow.użytk 2500zł czyl metoda tradycyjna płaciłabym 302 500zł i to bez urządzeń .:) i co Ty na to !! Jak nie poznałeś dogłębnie tematu to nie pisz tak bo bogaczem to nie jestem :) i właśnie dlatego,że nie stać mnie na drogie utrzymanie domu i rachunków wybrałam coś nowego .i

draven
24-04-2007, 10:54
dzięki za odpowiedzi jednak chodzi mi o to aby ogrzewać dom kominkiem a do ogrzania wody zastosować panele słoneczne. dom ma spełniać funkcje letniskowego z opcją zamieszkania w nim po pewnym czasie. czy panele zapewnia ciepłą wodę przez cały rok? czy jednak lepiej zastosować centralne ogrzewanie?

mozetakamozenie
24-04-2007, 12:26
Joannaj75 brawo ,brawo ,brawo :lol: :lol: :lol: :lol: tak trzymać ostro ale prawdziwie i w temacie.Pozdrawiam.

beton44
24-04-2007, 15:34
pomieszkasz parę lat

poużywasz

popłaczesz :o

joannaj75
25-04-2007, 08:01
taa i znów mnie straszysz w sumie bez podstaw ... bo niby skąd możesz wiedzieć jak będzie za 10 lat ??
A ja Ci powiem tak , za jakieś 3-5 lat domy energooszczędne z solarami na dachach to będzie taki standard jak teraz z piecami na więgiel czy gaz.
Paliwo na świecie się kończy ... ceny będą szły w górę .....wtedy Ciebie zapytam jak płaczesz przed każdym sezonem , bo będziesz albo przerabiać swoją instalację grzewczą albo wywalał kupe kasy na gaz, węgiel czy prąd :)

Trzeba mieć umysł który patrzy nieco dalej niż tylko na 2 lata do przodu ;)

bratki
25-04-2007, 08:32
Pytanie dodatkowe - na ile może opłacać się montowanie solarów na domu stojącym z trzech stron między drzewami? Otwarcie na południe.

Latem kiedy są liście - rano i wieczorem mało na nim będzie słońca (trochę do poprawienia cięciami pielęgnacyjnymi). Zimą pełna ekspozycja. Podstawowy system - gaz miejski (do ogrzewania podłogowego i CWU). Kolektor jako odciążenie. Co sądzicie?

WMM
25-04-2007, 08:48
Bez obrazy ale beton to beton i nawet magiczna liczba 44 nic tutaj nie zmieni. Joasiu już wcześniej przyglądałem się tej technologii jako alternatywnej dla legalettu, jeżeli koszty rzeczywiste są takie o jakich informują to jest do zaakceptowania. Opisuj krok po kroku co załatwiasz, z tego co ja się zdążyłem zorientować to owszem dają kredyty ale tylko na termomodernizację gotowych domów, do nowych takich opłat nie przewidują, ale walcz, przecieraj szlaki, będę następny który tą ścieżką podąży.

joannaj75
25-04-2007, 09:21
kOLEKTORY SŁONECZNE
Coś dla zainteresowanych :
Mechanizm dopłat dotyczy projektów, w których przewiduje się wyłącznie instalację kolektorów słonecznych (płaskich lub próżniowych) wraz z niezbędną instalacją (konstrukcja wsporcza, zasobnik ciepła, rozrząd wody, armatura, sterowanie).

Wnioski mogą dotyczyć zarówno kolektorów instalowanych na istniejących budowlach, jak też i nowobudowanych. Wszystkie obiekty muszą być własnością wnioskodawcy. EkoFundusz uwzględnia zgłoszenia zarówno projektów nowych, jak i zaawansowanych o ile finansowe ich zaawansowanie nie przekroczyło 60% kosztów projektu na dzień złożenia wniosku do EkoFunduszu. Dopłata ze strony Fundacji dla tego rodzaju projektów wynosi 1000 złotych za metr kwadratowy powierzchni czynnej kolektora, ale nie może przekroczyć 40% kosztów projektu. Dopłata ta nie może być niższa od 50 000 złotych co oznacza, że wniosek powinien dotyczyć instalacji wynoszącej co najmniej 50m2 powierzchni czynnej kolektorów.

Na bieżąco możesz śledzić co załatwiam w moim dzienniku ;)0))Pozdrawiam
Joanna D;arc:) jak zwykle to ja musze przecierać szlaki hihihih ale jestem z tych Joann walecznych więc -DO BOJU !!!

od_biry
26-04-2007, 11:37
dzięki za odpowiedzi jednak chodzi mi o to aby ogrzewać dom kominkiem a do ogrzania wody zastosować panele słoneczne. dom ma spełniać funkcje letniskowego z opcją zamieszkania w nim po pewnym czasie. czy panele zapewnia ciepłą wodę przez cały rok? czy jednak lepiej zastosować centralne ogrzewanie?

Teoretycznie jest to możliwe.
Kolektor słoneczny, próżniowy (wysoka sprawność) do tego zasobnik co najmniej 300l może zapewnić dostateczną ilość ciepłej wody nawet zimą. Tyle mówi teoria.
Niebawem ją zweryfikuję (zestaw immergas w promocji - dwa kolektory próżniowe i zasobnik), ale do tego piec - jeśli kolektory się nie wyrobią to piec dogrzeje.

1950
26-04-2007, 13:28
Teoretycznie jest to możliwe.
Kolektor słoneczny, próżniowy (wysoka sprawność) do tego zasobnik co najmniej 300l może zapewnić dostateczną ilość ciepłej wody nawet zimą. Tyle mówi teoria.
Niebawem ją zweryfikuję (zestaw immergas w promocji - dwa kolektory próżniowe i zasobnik), ale do tego piec - jeśli kolektory się nie wyrobią to piec dogrzeje.
nie kop mnie tak gwałtownie :o
w materiałach nawet największych optymistów na rynku, nikt nie odważył się na tego typu stwiedzenie,
i uwierz mi wiem co mówię:lol:

od_biry
26-04-2007, 14:34
Teoretycznie jest to możliwe.
Kolektor słoneczny, próżniowy (wysoka sprawność) do tego zasobnik co najmniej 300l może zapewnić dostateczną ilość ciepłej wody nawet zimą. Tyle mówi teoria.
Niebawem ją zweryfikuję (zestaw immergas w promocji - dwa kolektory próżniowe i zasobnik), ale do tego piec - jeśli kolektory się nie wyrobią to piec dogrzeje.
nie kop mnie tak gwałtownie :o
w materiałach nawet największych optymistów na rynku, nikt nie odważył się na tego typu stwiedzenie,
i uwierz mi wiem co mówię:lol:
I dlatego, na początku mojego postu jest: Teoretycznie....

MCB
26-04-2007, 18:49
c.w.u. pewnie tak.
c.o. raczej nie.
:D
mcb

1950
26-04-2007, 20:17
c.w.u. pewnie tak.
c.o. raczej nie.
:D
mcb
wybij sobie z głowy ciepłą wodę zimą :roll:

MCB
26-04-2007, 20:46
c.w.u. pewnie tak.
c.o. raczej nie.
:D
mcb
wybij sobie z głowy ciepłą wodę zimą :roll:

W przypadku mroźnej zimy, co z reguły związane jest z brakiem zachmurzenia kolektory są w stanie zagrzać wodę na potrzeby c.w.u.
Oczywiście wszystko zależy od dostępu do słońca, temperatura zewn. ma niewielkie znaczenie.
mcb

1950
26-04-2007, 20:53
widzę, że jesteś pilnym czytelnikiem ulotek reklamowych

MCB
26-04-2007, 20:58
widzę, że jesteś pilnym czytelnikiem ulotek reklamowych

Wydaje mi się, że takie informacje były na tym forum. Podawano temperatury na kolektorze i zasobniku.
Zdaję sobie sprawę z tego, że na 100%cwu przez całą zimę nie ma co liczyć. Nasza zima nie jest słoneczna. Raczej pochmurna i mokra. Zwłaszcza ostatnio.

mcb

adam_mk
26-04-2007, 21:21
W próżniowym kolektorze podążającym za słońcem i odchylanym elektroniką z siłownikiem pion-poziom, jaki mam możliwość obserwować, zimowe uzyski były dość nikłe.
Bardzo nędzne nasłonecznienie i krótki czas.
TYLKO na czymś takim, to bym się nie oparł!
Adam M.