PDA

Zobacz pełną wersję : Odległość domku od drogi a wielkść działki.



boguslawskia
23-04-2007, 19:32
Witam,
Poproszę o radę.
Mam do kupna działkę budowlaną narożną /z prawej strony/ o wstępnych wymiarach 22,5m x 38,5m.
Planuję dom parterowy: 14 x 19m, 122m2 powierzchni użytkowej.

Wszystkie działki usytuowane są w dwóch rządach /"wycięte" z jednej dużej/.
Wjazd do tylnych działek przebiega z prawej strony /bezpośrednio obok mojej działki - droga wewnętrzna. Mam więc drogi z 3 stron.

Planuję dom ustawiony frontem do drogi gminnej.
Z lewej strony domu - sąsiad "X".
Z prawej i tyłu działki droga jako dojazd do pozostałych działek - z tyłu.
Z przodu droga gminna.

Z tego co ustaliłem:
1. Odległość lewej ściany domu od ogrodzenia /sąsiada/ - 4m.
2. Odległość frontu domu od drogi gminnej - 6m.

Pytania:
1. Jaka jest minimalna szerokość drogi pomiędzy działkami. Tył mojej a front drugiej linii działek.
2. Jaka jest odległość prawej ściany domu od drogi?, Czy określają to jakieś przepisy? Czy jest to tylko odległość tylko od granicy działki.

Niestety nigdzie nie znalazłem odległości prawej ściany domu od drogi, wewnętrznej - będzie to jak napisałem droga wewnętrzna dojazdowa do działek z tyłu i jest wydzielana z dużej działki.


Dziękuję za pomoc.
Artur

zes
23-04-2007, 19:53
Niestety nigdzie nie znalazłem odległości prawej ściany domu od drogi, wewnętrznej - będzie to jak napisałem droga wewnętrzna dojazdowa do działek z tyłu i jest wydzielana z dużej działki.


Dziękuję za pomoc.
Artur



Co do tej drogi po prawej stronie to może być tak że nawet 5m musisz się oddalić ponieważ może to być ciąg pieszo-jezdny, a jeśli tylko dojazd do posesji z tyłu nawet 1,5m od ogrodzenia. Ale to już Urząd powinien o tym lepiej wiedzieć (Gmina lub Starostwo). Z przodu też może być różnie ponieważ ggGmina mogła zastrzec sobie pas ziemi na ewnwntualną drogę lub inne takie.
Ja mam 15m od granicy drogi!!!! a chciałem bliżej i NIE DA RADY! ;-(
Lepiej dopytać się u jakiegoś miejscowego architekta.

boguslawskia
24-04-2007, 14:23
Dzięki za informacje,
jestem już po pierwszym etapie ...

Odległość boku domu od granicy działki jest określona w planie zagospodarowania przestrzennego - 4m.

Z odległością domu od drogi Powiatowej jest bardziej zabawnie:
Wariant A)
W planie jest wpis określający stałą granicą linii zabudowy nie mniejszą niż .... .
Praktycznie nie do ruszenia.

Wariant B)
W planie jest wpis określający zalecaną granicą linii zabudowy nie mniejszą niż .... .
Można wystąpić o przybliżenie do drogi.

Wariant C)
W planie jest nie ma wpisu określającego zalecaną granicą linii zabudowy.
W przepisach to jest 8m od krawędzi drogi.

Jeżeli jednak Powiatowa Dyrekcja dróg wyrazi zgodę na zbliżenie domu do drogi to jest Ok.
Określa się to w decyzji o zabudowie działki.

U mnie jest przypadek C.
Po rozmowie zapoznawczej wiem, że należy złożyć prośbę i czekać na decyzję.

Podane odległości dotyczą terenu ZABUDOWANEGO !!!
Czyli takiego, za tablicą z nazwą miejscowości.

Dla terenu NIEZABUDOWANEGO, odległość może wzrosnąć nawet do 20m.

MAM WIĘC PYTANIE DO BARDZIEJ DOŚWIADCZONYCH.
CZY PRZY WASZYCH BUDOWACH ODLEGŁOŚĆ OD DROGI FRONTU BUDYNKU BYŁA / JEST PRZESTRZEGANA :)

zes
24-04-2007, 20:27
MAM WIĘC PYTANIE DO BARDZIEJ DOŚWIADCZONYCH.
CZY PRZY WASZYCH BUDOWACH ODLEGŁOŚĆ OD DROGI FRONTU BUDYNKU BYŁA / JEST PRZESTRZEGANA :

To zawsze dobrze widać , jak równo stoją budynki wzdłuż drogi. Raczej geodeta do tego ręki nie przyłoży. A ile chciałabyś się przysunąć ;-)
W metrach czy centymetrach.

boguslawskia
24-04-2007, 21:42
Na razie jest to dziewiczy teren. Ta część wsi nie jest zabudowana ale w planie zagospodarowania działki są pod zabudowę. domy zaczynają się pojawiać z boku działki. "Stare" domy są dużo bliżej drogi.

Chciałbym przesunąć się o 2m.
Czyli od krawędzi drogi mam 6m do drzwi garażu, zaplanowany na dwa samochody.
Do linii okien - 12m.

Za domkiem zostało by około 13m.

Wstępnie wybraliśmy z Żoną domek projekt LOTE z firmy Archipelag.
Z minimalnymi zmianami typu:
- połączenie pom. 6 i 7 w dużą kotłownię /na razie piec gazowy, ale dla bezpieczeństwa będzie miejsce na kocioł retortowy/.
- wyrzucenie klatki schodowej, zamiast niej schody wyciągane z sufitu w pom. 2.
- przerobienie pom. 11 na łazienkę dla domowników.
- kominek podłączony do CO.

Boli mnie to, że przed domem mam 8m zmarnowane, a za domem zostaje tylko 11m. Dom na 19m długości i 14 szerokości.

Pzd, Artur