PDA

Zobacz pełną wersję : Kto płaci za melioracje???



metis_ps
23-04-2007, 22:30
Witam!!!!
Zakupiona przeze mnie działa jest usytuowana poniżej uprawianych pól. Pola te są podziemnie zmelirowane "peszlami" (ruruki ceramiczne) pamiętające jeszcze czasy I czy też II wojny światowej. Na moje nieszczęście (lub szczęsie) działają one bardzo dobrze i kończą się one tuż obok mojej działką i szczególnie jesienią i wiosną mam wzdluż swojej działki mały strumyk. Potem woda wpływa na drogę dozajdową i beztrosko rozlewa sie po okolicy. Pola z których płynie ta woda są dzierżawione przez jedno duże gospodarstwo rolne o Agencji Nieruchomości Rolnej. Moje pytanie jest takie czy jest jakiś prawny sposób aby zmuśić gminę do rozwiązania tego problemu?? Można by tą wode spokojnie sprowadzić do przydrożnych rowów i byłoby po kłopocie. Nie wiem jednak kogo atakowac czy Gmine czy Agencje?? Czekam na poradę co i do kogo napisać.

Pozdrawiam.
Piotrek

http://img255.imageshack.us/img255/8564/img0066lz3.jpg (http://imageshack.us)

http://img260.imageshack.us/img260/1884/img0069at0.jpg (http://imageshack.us)

Łukasz_K
24-04-2007, 07:39
Czyja jest droga i działki na których jest rozlewisko??
Pisz do gminy że nastepuje zakłocenie stosunków wodnych (nadmiar wody na działkach sąsiadujących z melioracjami czy tez przy ujściu tych rowów - w zależności jaka jest sytuacja). Wniosek motywuj faktem, ze woda uniemożłiwia dojazd do Twojej działki (jest tak??).
Nim wyślesz cokolwiek, udaj się najpierw do gminy i porozmawiaj na ten temat. Dopiero potem drogeę pisemną

metis_ps
24-04-2007, 18:31
Rowek z woda jest na sasiednie działce a droga jest drogą gminna.Dzisiaj spotkałem sie z włacicielem tej działki i powiedzia, że on też ma juz dosc tej wody. Powiedzial mi ze pare lat temu juz ktos z gminy to ogladal i powiedzial, ze cos trzebaby zrobic i na tym sie skonczylo:(. Teraz porobiłem zdjęcia i we trzy osoby (jeszcze jeden sąsiad) spróbujemy cos napisać do Gminy. Niestety mówienie nic nieprzynosi a Gmina ma to w glebokim poszanowaniu. Moge napisac o zakłócaniu stosunków wodnych jednak jak mógłbym się powołać na jakąś ustawę czy też rozporządzenie to byłoby dużo lepiej i na pewno skuteczniej.

Piotrek

karolinka
24-04-2007, 19:46
Czy na tym terenie działa spółka wodna??, dowiedz się i zgłoś się

metis_ps
24-04-2007, 22:22
Przepraszam, za nie znajomośc tematu ale czym są te Spółki Wodne? Działka jest położona w Sośnicowicach 15 km na zachód od Gliwic.

Piotrek

metis_ps
24-04-2007, 22:32
Juz sie dowiedzialem:( 1990 roku została taka Społka wodna zlikwidowana i napisane jest ze teraz obowiązaek utrzymania urządzeń melioracji należy do właścicieli guntów:( Tyle, że melioracja sie kończy i wpływa ta woda na inne grunty i tam robi szkody i problemy....

Łukasz_K
25-04-2007, 07:05
... obowiązaek utrzymania urządzeń melioracji należy do właścicieli guntów:(

... co wynika bezpośrednio z Prawa wodnego.


Tyle, że melioracja sie kończy i wpływa ta woda na inne grunty i tam robi szkody i problemy....

Jakos dziwnie zaplanowana malioracja. Tak dziwnie, że ... aż nie do wiary.
A może po prostu część meliracji zostałą zniszczona??
Udaj sie do starostwa lub do Zarządu meliracji i urzadzeń wodnych. Sprawdź na planach, gdzie woda z sąsiedniej działki powinna odpływać (według ewidencji rowów). w ostateczności, to wlasnie własciciel działki z której woda płynie, będzie musiał coś z tym zrobić.
Co do podstaw prawnych, to wystarczy art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa wodnego:

Art. 29.
1. Właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może:
...
2) odprowadzać wód oraz ścieków na grunty sąsiednie.

A wszystko dlatego, że:

2. Na właścicielu gruntu ciąży obowiązek usunięcia przeszkód oraz zmian w odpływie
wody, powstałych na jego gruncie wskutek przypadku lub działania osób
trzecich, ze szkodą dla gruntów sąsiednich.

metis_ps
25-04-2007, 20:38
Łukasz_K
Dzieki za informacje. Wykorzystałem art. Prawa Wodnego i wysłałem do Gminy. Zobaczymy jaka bedzie ich reakcja.

Pozdrawiam.
Piotrek

Łukasz_K
26-04-2007, 07:52
Łukasz_K
Dzieki za informacje. Wykorzystałem art. Prawa Wodnego i wysłałem do Gminy. Zobaczymy jaka bedzie ich reakcja.

Pozdrawiam.
Piotrek
Proszę bardzo, choć mówiłem zeby najpierw sprawdzic czyj jest rów i gdzie powinien się kończyć.
Jest to o tyle ważna informacja, że być może Twoje pismo powinno być skierowane do starostwa a nie gminy. Ale w razie czego, powinni je sami przekazać.
Powinni, przynajmniej w teorii.
Mam nadziej że masz potwierdzenie wysłania pisma??A za tydzień proponuję wykonać telefon, zeby sprawdzić czy coś się ruszyło w tej sprawie. A jeszcze lepiej pójść osobiscie.

metis_ps
26-04-2007, 11:59
Pismo złożyłem osobiscie i oczywiscie mam potwierdzenie :) Zwłaszcza, że w dniu wczorajszym złożyłem oficjalną skargę na nie załatwienie innej sprawy w terminie zgodnym z KPA. Nie beda ze mna mieli lekko!!Ale coż jak sobie człowiek sam niedopilnuje i nie wychodzi tego co trzeba to go po prostu olewają :( .

Pozdrawiam.

Piotrek