PDA

Zobacz pełną wersję : wentylacja - pytanie



Torek
24-04-2007, 08:37
W skutek zmiany koncepcji układu pomieszczeń zostałem z stanem tak jak na rysunku - niestety brakuje wentylacji w pomieszczeniu w którym jest pralnia - I teraz co zrobić - przebić dziurę w ścianie pomiędzy pralnią i kuchnią i zrobić wentylacje z dwóch pomieszczeć do jednego komina?
jeśli tak to czy przy włączonym okapie w kuchni nie będzie mi wdmuchiwało powietrza do łazienki?
Pozdrówka
Torek

http://img242.imageshack.us/img242/8535/wenttp2.th.jpg (http://img242.imageshack.us/my.php?image=wenttp2.jpg)[/img]

piotru7
24-04-2007, 10:38
Generalnie powinno być jedno pomieszczenie podłączone do
jednego komina wentylacyjnego.
Możesz jeszcze dorobić rurę na wentylację np taką jak na
kanalizację 110, wykuć i ukryć ją w ścianie a na dachu
zakończyć kominkiem wentylacyjnym

czajnik
24-04-2007, 11:26
rura kanalizacyjna 110 nie wystarczy. Należy zastosować przewód z blachy stalowej ocynkowanej fi160 lub z blachy nierdzewnej. Minimalny przekrój komina to jest 0,016 m2.

Wentylacja łazienki, pralni, kuchni oraz przewód okapu osobnymi przewodami.

Torek
24-04-2007, 11:30
rura kanalizacyjna 110 nie wystarczy. Należy zastosować przewód z blachy stalowej ocynkowanej fi160 lub z blachy nierdzewnej. Minimalny przekrój komina to jest 0,016 m2.

Wentylacja łazienki, pralni, kuchni oraz przewód okapu osobnymi przewodami.

Ale to nie mało zachodu!
Nie da się rozwiązać mojego problemu na bazie tego co mam?
Torek

czajnik
24-04-2007, 14:58
A co masz?
Tak na prawdę, z rzutu wynika orientacyjne usytuowanie wlotów do przewodów wentylacyjnych i nic więcej. Żeby doradzić coś mądrego należałoby wiedzieć ile jest miejsca (w ścianie? a może w szachtach?) na prowadzenie kominów, co jest nad tymi pomieszczeniami i jakie tam są warunki zabudowy.

Wydaje mi się, że najprościej będzie zastosować wentylację mechaniczną. Wtedy wystarczy ci jeden przewód pionowy wentylacyjny oraz jeden dla okapu. Ilość powietrza:
- pralnia: 50 m3/h
- łazienka: 50 m3/h
- kuchnia: 50 m3/h
czyli razem 150 m3/h. Przewód pionowy fi 125, przewody indywidualne fi 100, zawory wywiewne fi100. Jeżeli jest poddasze, to tam zamontować na przewodzie wywiewnym:
- wentylator TD 250/100 Venture Industries,
- tłumik aku-comp na króćcu ssawnym
- klapę zwrotną CAR na króćcu tłocznym
- wyrzutnię powietrza nad dachem.

Anisia3
24-04-2007, 16:26
A ja mam takie pytanie: czy przepis mówiący, że rura wentylacyjna musi byc metalowa ma jakieś logiczne uzasadnienie? Skoro przepływa tamtędy powietrze, to może wystarczy rura plastikowa. :-? :oops: Tak sobie wymyśliłam, żeby wykorzystać rynnę, która nam została.

Barbossa
24-04-2007, 16:40
rura to min 140
nikt nie powiedział, że tylko rura metalowa może być

Anisia3
24-04-2007, 17:02
Tak ponoć jest w przepisach.

długi
24-04-2007, 19:57
Tak ponoć jest w przepisach.

Dawaj te przepisy to najpierw wykończę Słomczewską a później Dospela :wink:

czajnik
25-04-2007, 07:23
Jak to dawaj? Sam sobie weź. Daj, to był taki chiński sprzedawca jaj.

Jest powiedziane, że przewody wentylacyjne mają być wykonane z materiałów niepalnych, nie jest powiedziane, że to musi być blacha. Powszechnie stosowane są kanały blaszane, ponieważ z praktyki wynika, że to jest najlepszy materiał do tego celu.

Anisia3
25-04-2007, 21:14
Tak ponoć jest w przepisach.

Dawaj te przepisy to najpierw wykończę Słomczewską a później Dospela :wink:
Przecież napisałam: ponoć. Jak zobaczę gdzie to napisane to dam.

długi
26-04-2007, 07:23
Jak to dawaj? Sam sobie weź. Daj, to był taki chiński sprzedawca jaj.

Jest powiedziane, że przewody wentylacyjne mają być wykonane z materiałów niepalnych, nie jest powiedziane, że to musi być blacha. Powszechnie stosowane są kanały blaszane, ponieważ z praktyki wynika, że to jest najlepszy materiał do tego celu.


czajnik :lol: ...co ci tak pokrywka podskakuje....nie jestem specjalistą od wentylacji ale wiem ,że firmy typu Dospel czy Słomczewska produkują systemy wentylacyjne z plastiku i widzę ,że są sprzedawane i mają certyfikat więc chyba można je stosować ale na pewno to sprawdzę i nieomieszkam wrócić do dyskusji :wink:

czajnik
26-04-2007, 14:49
Owszem, są sprzedawane systemy wentylacyjne z plastiku. Sam widziałem niejednokrotnie. Może one są niepalne?

sSiwy12
26-04-2007, 15:45
Owszem, są sprzedawane systemy wentylacyjne z plastiku. Sam widziałem niejednokrotnie. Może one są niepalne?

Jesli są sklasyfikowane jako A1 lub A2 to są niepalne. Moga tez mieć "wnetrze" z materiału niepalnego (napylone, wyłozone)).
Ciekawostka (ogólnie) materiał jest niepalny jesli "wytrzyma" (nie zacznie się sam palić) temperature 750 stopni celcjusza w czasie 30 min.
Może te "plastyki" są niepalne.

Ps. Też ciekawostka. Pojecie niepalności nie obejmuje, kapania, płynięcia materiału i dymienia.