PDA

Zobacz pełną wersję : Szamba samospalające?



Krisek
24-04-2007, 11:05
Dziś rano, jadąc do pracy zauważyłem reklame jakieś firmy: szamba samospalające. Czy ktoś wie, o jakie to szamba może chodzic?
Nazwa mnie bardzo zaintrygowała :)

Robeli
24-04-2007, 11:24
ciekawa sprawa może są z bakteriami, których normalnie dodaje się do szamba...??

artureski
25-04-2007, 21:07
Ja to chyba bym się bał takie zamontować - dzisiaj montuję a w nocy samo z siebie się spaliło... Poważnie - pierwszy raz o czymś takim słyszę.

Kris2222
25-04-2007, 22:12
W mojej okolicy jest bardzo popularne takie szambo
Budowa polega na budowie trzech szamb z kręgów na głębokość od 2,5m do 3m
do pierwszego podłączasz kanalizacje z wszystkimi syfami,łączysz go z drugim syfonem przez który przelatują z pierwszego do drugiego wstępnie oczyszczone
ścieki tzn.ścieki bez większych ciał stałych :lol: trzecie łączysz z drugim takim samym syfonem. Do trzeciego wlatują ścieki powiedzmy oczyszczone do takiego stopnia że można odpływ podłączyć do kanalizacji deszczowej zupełnie legalnie za pozwoleniem Gminy.
Pierwsze od czasu do czasu musisz wypompować porządna szambiarką :D średnio raz na 5 lat ,u rodziców jest już takie szambo z 7 lat i nic sie nie dzieje.
Nie wiem kto to nazwał samospalające u mnie na zezwoleniu pisze trzy komorowe

Depi
26-04-2007, 12:03
oczyszczone do takiego stopnia że można odpływ podłączyć do kanalizacji deszczowej zupełnie legalnie za pozwoleniem Gminy.


Tiaaaa??? :-O

Barbossa
26-04-2007, 14:07
no tak deszcz zwykły czy złoty nie robi różnicy

Depi
26-04-2007, 14:28
A jaka woda w rzekach potem jest fajna! Nic tylko się pluskać!

M@riusz_Radom
26-04-2007, 14:31
Do trzeciego wlatują ścieki powiedzmy oczyszczone do takiego stopnia że można odpływ podłączyć do kanalizacji deszczowej zupełnie legalnie za pozwoleniem Gminy.

a jakby dodać 4 i 5 komorę to ścieki pewnie by się dematerializowały ;)

pan od ciasteczek
26-04-2007, 14:52
Przy 6 komorach - w ostatniej coca cola :)

artureski
26-04-2007, 20:05
A przy siedmiu to pewnie już nic w ostatniej nie będzie - bo przecież są one szczelne a po drodze i tak się wszystko samospali. Jakoś nie mogę uwierzyć w to rozwiązanie - gmina pozwala na to w majestacie prawa? Czyli wszyscy którzy inwestują ciężką kasę w oczyszczalnie przydomowe są ofiarami marketingu i mody na POŚ ? Proszę o namiary na tą gminę - chętnie dowiem się o prawne podstawy takich pozwoleń.

Kris2222
26-04-2007, 20:25
Nie tylko pozwalają a nawet robią projekt na takie szambo, sam mam taki projekt dołączony do projektu domu , wszystko było w Starostwie i ładnie to zatwierdzili :D Starostwo Wodzisław Śląski

hes
26-04-2007, 20:59
Zanim zaczęto sprzedawać szamba plastikowe, budowalo się np. takie
3- komorowe, o podobnych wspomniał Kris2222. Piszą w tej książce, że
po biologicznym, jak najbardziej
naturalnym oczyszczeniu ścieków (fermentacji przez kilka dni) ścieki
płynne mogą być odprowadzone np. do rowów melioracyjnych, a gęsty
osad pozostawiony do wyschnięcia na poletkach może być wykorzystany
rolniczo.
http://img265.imageshack.us/img265/9717/tricubuq4.png

M.Sikorski; J.Simoni: Urządzenia i instalacje kanalizacyjne w nowoczesnej
zagrodzie. PWRiL Warszawa 1986.

Vafel
27-04-2007, 08:30
Hmm... w moim domu rodzinnym z lat 50-tych było coś takiego jak jeszcze nie było kanalizacji... Z tego co wiem, to kiedyś to było legalne i dopuszczalne, ale teraz już nie jest...

Ale z drugiej strony: jeśliby dołożyć na końcu tych trzech kręgów drenaż rozsączający, to mielibyśmy POŚ, czyż nie?

artureski
27-04-2007, 21:42
dokładnie tak - z drenażem będzie to POŚ. Tylko, że podana objętość to 30-40 m! to chyba dużo ponad przeciętną. Wracając do sedna sprawy - nadal nie mogę zrozumieć jak coś takiego po wstępnym oczyszczeniu można w majestacie prawa spuścić do rowu?!? Po prostu w głowie mi się to nie mieści i uwierzyć nijak w to nie mogę...

hes
28-04-2007, 07:38
Dokładniejsze oczyszczanie ( unieszkodliwienie ) ścieków można zrobić
w oczyszczalni biologicznej, te poprzednie zbiorniki to tylko oczyszczanie
wstępne. Przy metodzie biologicznej ścieki muszę przebywać w zbiorniku
około 10 dni. w tym czasie następuje całkowita fermentacja osadów
i zanik ich szkodliwości, znika też przykry zapach, osad przyjmuje
jednolitą, ciemną barwę. Budowa takich zbiorników jest podobna,
jak przedstawione wcześniej rozwiazanie, dłuższy jest tylko czas
przetrzymywania ścieków- wspomniane 10 dni. Minimalna pojemność
osadnika to 4 m3, przy 4 domownikach.

Wspomniane odprowadzanie do rowów melioracyjnych to dalsze
oczyszczanie, główni przez kontakt ścieków z tlenem.

Kris2222
28-04-2007, 21:08
artureski mi też sie to w głowie nie mieści ale z tego powodu nie będę płakał :lol:
mam projekt na coś takiego i to zatwierdzony przez starostwo :D
Sęk w tym że koszt takiego szamba jest porównywalny z kosztem POŚ a roboty o wiele więcej ,same wykopy pod zbiorniki zajmują miejsca co trzy gotowe z POŚ wiec nie warto pakować się w te same koszty za różne standardy ,przynajmniej estetyczne .Lepiej jedno wieko z POS niż trzy pokrywy betonowe fi120 :lol:

edde
29-04-2007, 08:05
jeśli ma same wady to po co będziesz je robił (tak przypuszczam, skoro na nie zrobiłeś projekt), zrób lepiej POŚ

Kris2222
29-04-2007, 10:26
Nie ja na niego projektu nie robiłem , projekt był dołączony do projektu domu ,
projektant sam go dołączył , jak na niego zajrzysz to widać że go już X razy powielał do innych projektów.Jest to jeden warunek by otrzymać pozwolenie na budowę, zapewnienie odprowadzania ścieków , czy jakoś tak.

edde
29-04-2007, 15:28
ok, ale jak masz to w projekcie to chyba musisz robić zgodnie z projektem (no chyba ze taka gmina że jednak nie musisz ;) ) albo zmieniac teraz sposób odprowadzenia ścieków w nowym projekcie jeżeli chcesz robić coś innego ?

artureski
02-05-2007, 20:10
Mimo wszystko w głowie mi się to nie mieści jak to możliwe... z racji długiego łikendu szukać mi się przepisów nie chce, w necie grzebać również... Ponadto: "odprowadzanie do rowów melioracyjnych to dalsze
oczyszczanie, główni przez kontakt ścieków z tlenem" ?!? :o Może ktoś bardziej zorientowany wypowie się przepisowo? Ja swoją POŚ zgłosiłem w starostwie, a koszty takich zbiorników? Sam mam 3 osadniki betonowe, więc wiem co to znaczy 3 pokrywy fi 100, tylko że ja mam 60 arów... Cytowany opis i schemat ma ponad 20 lat - pochodzi więc z czasów kiedy szamba (nawet bez dna) uchodziły za szczyt techniki sanitarnej i ochrony środowiska...