PDA

Zobacz pełną wersję : Warstwy dachu na poddaszu użytkowym



profus
24-04-2007, 23:25
Jakie kolejno powinny występować warstwy na podaszu użytkowym (razem z wentylacjami i innymi)?

Zdecydowałem się na dachówkę cementową BRASS i pełne deskowanie z papą. Rozmiar krokwii 10x18 cm.
Wełny planuje 18 między krokwie + 5 na ruszcie.

Jak to jest ?:

1.Dachówka.
2.Szczelina wentylacyjna.
3.Papa.
4.Deskowanie.
5. ........
6.Wełna 18 cm.
7.Wełna 5 cm na ruszcie.
8.Folia paroizolacyjna - tylko w łazience.
9.Płyta gips-karton.

Jak to jest z folią i przestrzeniami wentylacyjnymi - czy przy deskowaniu też są, w którym miejscu? itp. Naczytałem się, że wełna może, nie może dotykać foli paraizolacyjnej i jestem coś zakręcony.

Czy 23 cm wełny wystarczy - podasze ma być komfortowe - a może dać 10cm na ruszcie (czyli razem 28 cm)?

jeżyk
24-04-2007, 23:48
pkt. 5 szczelina wentylacujna (min, 3cm)
pkt. 6 wełna 15 cm
ja dawałem na 15 tkę jeszcze 10 cm pod ruszt na skosach, a na suficie płaskim 2x15cm. no i wszędzie dałem folię paroizolacyjną taka srebrną

profus
25-04-2007, 06:24
Czy ta szczelina pomiędzy deskowaniem a wełną (3cm) jest jakoś zakończona, tzn jest tam jakiś ruch powietrza (skąd dokąd, nawiew wywiew)? Czy po prostu 3 cm pustki powietrza stojącego?

A ta folia srebrna to pomiędzy wełnę a karton-gips?

Krisker
25-04-2007, 06:55
Czy ta szczelina pomiędzy deskowaniem a wełną (3cm) jest jakoś zakończona, tzn jest tam jakiś ruch powietrza (skąd dokąd, nawiew wywiew)? Czy po prostu 3 cm pustki powietrza stojącego?


Wlot przy podbitce, wylot pod kalenicę. To na pewno nie będzie powietrze "stojące".

malgoss
25-04-2007, 07:21
Sporo i często pisze się tu na forum o ocieplaniu poddasza więc pozwolę sobie po raz enty przedstawić kolejność od "dołu":

Wersja bez "deskowania":

- płyta GK
- folia paroizolacyjna - na całości
- wełna - w miarę potrzeb dwie warstwy "na krzyż"
- folia paroprzepuszczalna (w zależności od wymagań i kosztów wysoko lub niskoparoprzepuszczalna - stosowana coraz mniej)
- pokrycie dachu

Wersja z "deskowaniem":

- płyta GK
- folia paroizolacyjna - na całości
- wełna - w miarę potrzeb dwie warstwy "na krzyż"
- szczelina wentylacyjna, min. 3cm,
- deskowanie (ew. na nim papa)
- pokrycie dachowe

prościej już chyba nie można :wink:

Jeszcze jedno pytanie - jaką masz grubość krokwi?

Krisker
25-04-2007, 07:26
Jeszcze jedno pytanie - jaką masz grubość krokwi?


Rozmiar krokwii 10x18 cm. :roll: :)

malgoss
25-04-2007, 07:30
Dzięki że mnie pilnujesz Krisker - bracie duchowy w budowie domu spod tego samego pióra :wink:
niedopatrzyłam :oops:

Przy krokwiach 18 zapomnij o wciskaniu między nie wełny 18, max - 15cm. W szczególności przy pełnym deskowaniu.

smutna lidka
25-04-2007, 07:36
czy przy wersji z deskowaniem musi być papa? czy może byc folia?

Krisker
25-04-2007, 07:42
Dzięki że mnie pilnujesz Krisker - bracie duchowy w budowie domu spod tego samego pióra :wink:


:o :oops: :oops: :oops:

profus
25-04-2007, 07:43
Wlot przy podbitce, wylot pod kalenicę. To na pewno nie będzie powietrze "stojące".

Chodziło mi o szczelinę pomiędzy deskowaniem a wełną pomiędzy krokwie.
Gdy dam wylot w kalenicy to będzie przerwana ciągłość deskowania i papowania. W momencie gdy dachówki położę później to będzie się lała woda. Czyż nie ?
Jakoś tej szczeliny nie rozumiem.

Krisker
25-04-2007, 07:43
czy przy wersji z deskowaniem musi być papa? czy może byc folia?

Może być papa, może być folia, ale przystosowana do kładzenia na deskowanie.

Krisker
25-04-2007, 07:47
Gdy dam wylot w kalenicy to będzie przerwana ciągłość deskowania i papowania. W momencie gdy dachówki położę później to będzie się lała woda. Czyż nie ?
Jakoś tej szczeliny nie rozumiem.

Może źle się wyraziłem - wylot w kalenicy, ale pod deskami. Po prostu powietrze ma być zaciągane z okolicy podbitki, a jego "wylot" ma być w nieocieplone miejsce pod kalenicą a nad jętkami (o ile masz taką konstrukcję dachu). Później można kombinować z jakimiś kratkami wentylacyjnymi w szczytach lub pozostawić szczeliny między ścianami szczytowymi a deskowaniem. Mowa o dachu dwuspadowym.