PDA

Zobacz pełną wersję : bloczki na fundamenty z betonu B15 czy z B20?



elania4
25-04-2007, 08:48
Witam,
Właśnie stoję przed kupnem bloczków betonowych na ściany fundamentowe. Chciałabym się od kogoś dowiedzieć czy bloczki wykonane z betonu klasy b15 w zupełności wystarczą czy może szukać bloczków z betonu b20 (nawiasem mówiąc nie wiem czy takowe gdziekolwiek znajdę bo w hurtowniach do których dzwoniłam mają tylko z b-15).
Czy bloczki wykonane z obu tych klas betonu aż tak bardzo się od siebie różnią?
Na działce na której ma stanąć mój dom czasami po dużych opadach i po zimie zbiera się woda, (teren jest wiec tymczasowo zawilgocony), czy zatem w moim wypadku lepiej poszukać jednak bloczków z betonu b20? Dom będzie niepodpiwniczony. Proszę o wszelkie porady

pozdrawiam wszystkich

E.W.

Barbossa
25-04-2007, 09:46
B 15 to i tak dużo

25-04-2007, 11:10
czy zatem w moim wypadku lepiej poszukać jednak bloczków z betonu b20? Dom będzie niepodpiwniczony. Proszę o wszelkie porady

pozdrawiam wszystkich

E.W.

w Twoim przypadku lepiej wylac monolityczne bo zaprawa na jakiej wymurujesz te B15 (innych nie kupisz prawdopodobnie) i tak bedzie conajmniej o połowe słabsza od Twoich bloczków ...
bicie piany o B20 - wg mnie - nie ma sensu

elania4
25-04-2007, 12:28
Wiatm ponownie

Dziękuję za rady. B-15 zatem będą O.K.
Co do monolitycznych to niestety ale chyba mnie na nie nie stać (wszędzie piszą, że są dużo droższe od bloczków). A zatem jeśli zdecyduję się na bloczki to jakiej zaprawy mam użyć aby spoiny były dostatecznie mocne i nie przepuszczały wody (przypomnę że na działce okresowo gromadzi się woda)?

Pozdrawiam

E.W.

Geno
25-04-2007, 12:32
Zaprawa cementowa M12

elania4
25-04-2007, 13:51
Witam ponownie

dziękuję za wszystkie porady :)

Poczytałam w między czasie trochę o fundamentach wylewanych i tych ustawianych z bloczków i wydaje mi się, że w moim przypadku (tzn. możliwy wysoki poziom wód gruntowych na działce) warto by było pomyśleć jednak o fundamentach wylewanych. Są szczelniejsze od tych z bloczków w związku z tym miałabym większą pewność, że z fundamentami wszystko jest O.K.
Może ktoś wie o firmie (lub fachowcu) we Wrocławiu lub z poza, która(y) zajmuje się wylewaniem fundamentów i robi to dobrze i szybko.

Pozdrawiam

E.W.

Barbossa
25-04-2007, 13:55
a co ma tu szczzelność do niepodpiwniczonego

zender
25-04-2007, 17:42
to ja dodam sowje 3gr.

zwroc uwage aby byloczki byly rowne i trzymaly wymiary np25 x 38 x 12 jezeli beda odchylki odpusc sobie i szukaj gdzie indziej. Ja mam bloczki z B20 ale nie trzymaja wymaiarow i teraz trzeba tynkowac sciane fundamentowa aby prawidlowo zalozyc izolacje przeciwilgocowa. : /

I.W.
25-04-2007, 17:55
a co ma tu szczzelność do niepodpiwniczonego
Nic, to kierowanie się odczuciami a nie racjonalnymi faktami.

Do autorki wątku: przecież nawet jak ta ściana będzie super wodoszczelna to i tak pod budynkiem będzie woda. A betonowi b15 woda nie zaszkodzi (chyba że jakaś jadowita). Zadbaj o to żeby samo posadowienie budynku było wykonane bez żadnych błędów.Nie chcę snuć teorii (bo nie znam szczegółów gdzies na forum to tylko wyczytałem) ale monolit nie zawsze pracuje lepiej niż ściana z bloczków (jest mniej podatny na odkształcenie ???? :roll: . Jak ktoś wie dlaczego to pewnie dopisze.

26-04-2007, 02:57
... monolit nie zawsze pracuje lepiej niż ściana z bloczków (jest mniej podatny na odkształcenie ???? :roll: . Jak ktoś wie dlaczego to pewnie dopisze.
to ze monolit jest mniej podatny na odkształcanie nie jest wadą, a zaletą
z gumką do majtek - było by odwrotnie ...

I.W.
26-04-2007, 13:56
... monolit nie zawsze pracuje lepiej niż ściana z bloczków (jest mniej podatny na odkształcenie ???? :roll: . Jak ktoś wie dlaczego to pewnie dopisze.
to ze monolit jest mniej podatny na odkształcanie nie jest wadą, a zaletą
z gumką do majtek - było by odwrotnie ...
Nie będę się sprzeczał gdyż brak mi rzeczowych argumentów -to tylko zasłyszane,wyczytane ale warte "naukowego"wyjaśnienia :wink:
A tak na marginesie przejeżdżam obok zakładu gdzie stoi komin -wymurowany z cegły wielki jak cholera. Jak tak to porównać z domkami i wątpliwościami które ich dotyczą czy się nie rozlecą to ten komin nie ma prawa stać, a on o tym nie wie i stoi... A my tutaj o sześciu warstwach bloczków betonowych rozmawiamy czy wytrzymają 150 czy 200 kG/cm2

Geno
26-04-2007, 14:00
Jak tak to porównać z domkami i wątpliwościami które ich dotyczą czy się nie rozlecą to ten komin nie ma prawa stać, a on o tym nie wie i stoi... A my tutaj o sześciu warstwach bloczków betonowych rozmawiamy czy wytrzymają 150 czy 200 kG/cm2

A kto ma takie wątpliwości? Jeśli ma wystarczy wyjść z definicją 1 MPa i wątliwości miną.

I.W.
26-04-2007, 14:10
Jak tak to porównać z domkami i wątpliwościami które ich dotyczą czy się nie rozlecą to ten komin nie ma prawa stać, a on o tym nie wie i stoi... A my tutaj o sześciu warstwach bloczków betonowych rozmawiamy czy wytrzymają 150 czy 200 kG/cm2

A kto ma takie wątpliwości? Jeśli ma wystarczy wyjść z definicją 1 MPa i wątliwości miną.
No autorka wątku się zastanawia czy 15 MPa wystarczą :wink:

elania4
26-04-2007, 14:55
Witam ponownie,

Bardzo dziękuję za wszystkie porady i komentarze. Przekonaliście mnie że bloczki zrobione z betonu B-15 spokojnie wystarczą na ścianki fundamentowe.
Z niektórych odpowiedzi wywnioskowałam także, że nie ma żadnego znaczenia z czego są wykonane ściany fundamentowe (bloczki lub monolit), nawet wówczas gdy wody gruntowe są płytko i gdy nie planuję piwnic. Jesli źle wnioskuję to proszę o wybaczenie i naukę.
Zastanawia mnie jednak jedna rzecz, mianowicie po co robi sie izolację pionową przeciwwilgociową na zewnątrz ścian fundamentowych skoro po wewnętrznej stronie (gdzie się jej chyba nie robi) i tak woda będzie oddziaływać z fundamentami. (jesli ktoś wie to proszę o wyjaśnienie tej kwestii niedoświadczonej kobiecie budującej).

z góry dziękuję za odpowiedzi

E.W.

I.W.
26-04-2007, 15:15
Witam ponownie,

Bardzo dziękuję za wszystkie porady i komentarze. Przekonaliście mnie że bloczki zrobione z betonu B-15 spokojnie wystarczą na ścianki fundamentowe.
Z niektórych odpowiedzi wywnioskowałam także, że nie ma żadnego znaczenia z czego są wykonane ściany fundamentowe (bloczki lub monolit), nawet wówczas gdy wody gruntowe są płytko i gdy nie planuję piwnic. Jesli źle wnioskuję to proszę o wybaczenie i naukę.
Zastanawia mnie jednak jedna rzecz, mianowicie po co robi sie izolację pionową przeciwwilgociową na zewnątrz ścian fundamentowych skoro po wewnętrznej stronie (gdzie się jej chyba nie robi) i tak woda będzie oddziaływać z fundamentami. (jesli ktoś wie to proszę o wyjaśnienie tej kwestii niedoświadczonej kobiecie budującej).

z góry dziękuję za odpowiedzi

E.W.
Od wewnątrz tez się robi jak najbardziej, od zewnątrz za to robi się tylko ocieplenie.

26-04-2007, 15:22
... Przekonaliście mnie że bloczki zrobione z betonu B-15 spokojnie wystarczą na ścianki fundamentowe.
Z niektórych odpowiedzi wywnioskowałam także, że nie ma żadnego znaczenia z czego są wykonane ściany fundamentowe (bloczki lub monolit)...
teoretycznie bloczki maja B15 ...
w praktyce /przy ich produkcji/ oszczedza sie na wszystkim, kruszywie(gorsza jakość), cemencie (mniej), słabo zawibrowane (ewidentne pory widoczne w strukturze) na wodzie - brak pielęgnacji (na ogół czekają na deszcz - gdy nie ma upału)

beton i sciana monolityczna - jest bardziej wiarygodna
a z dodatkiem srodków uszczelniających odpada izolacja pionowa



... Zastanawia mnie jednak jedna rzecz, mianowicie po co robi sie izolację pionową przeciwwilgociową na zewnątrz ścian fundamentowych skoro po wewnętrznej stronie (gdzie się jej chyba nie robi) i tak woda będzie oddziaływać z fundamentami ...
masz racje - od razu widac ze myslisz :)
jesli ktoś nie zaizoluje od spodu - to równiez taka izolacja nie ma sensu

I.W. - jesli chodzi o elastyczność - to dotyczy zaprawy
komin jest bardzo dobrym przykładem
w środku ma wysokie temperatury a na zewnątrz moze byc mróz
działają na niego duże napręzenia i zaprawa do murowania kominów powinna byc elastyczna

I.W.
26-04-2007, 16:06
I.W. - jesli chodzi o elastyczność - to dotyczy zaprawy
komin jest bardzo dobrym przykładem
w środku ma wysokie temperatury a na zewnątrz moze byc mróz
działają na niego duże napręzenia i zaprawa do murowania kominów powinna byc elastyczna
Czyli coś w tym jest.
Słyszałem również cos piąte przez dziesiąte na temat elestyczności zaprawy przy tłumieniu drgań w aspekcie szkód górniczych