PDA

Zobacz pełną wersję : p?yty gipsowo kartonowe pro?ba o porade



torian
22-06-2003, 17:34
Mam pytanie czy można przykleić najpierw płyty do ściany na klej a potem do tych płyt przykręcać konstrukcje do sufitu podwieszanego czy trzeba najpierw robić sufity a na koniec ściany.Za podpowiedz dziękuje bo mam dylemat a różnie mówią i nie jestem pewien.Pozdrowienia

HenoK
22-06-2003, 17:37
Mam pytanie czy można przykleić najpierw płyty do ściany na klej a potem do tych płyt przykręcać konstrukcje do sufitu podwieszanego czy trzeba najpierw robić sufity a na koniec ściany.Za podpowiedz dziękuje bo mam dylemat a różnie mówią i nie jestem pewien.Pozdrowienia
Jeżeli przymocujesz najpierw płyty do ścian na klej, to mozesz mieć problemy z przymocowaniem profilu przyściennego rusztu sufitowego.
Tak więc raczej najpierw sufit, a potem okładziny ścian.

torian
22-06-2003, 17:42
właśnie myślałem o mocowaniu profilu do płyty ale niewiem czy można czy nie będzie pękało na skutek pracy płyty

HenoK
22-06-2003, 17:52
właśnie myślałem o mocowaniu profilu do płyty ale niewiem czy można czy nie będzie pękało na skutek pracy płyty
Płyta pod profilem musiałaby być przyklejona na całej powierzchni, a to przy klejeniu "na placki" trudno będzie zagwarantować.
Chyba, że masz duże nierówności i najpierw przyklejasz paski płyty. W takim przypadku będzie to możliwe.

torian
22-06-2003, 18:19
dzięki ale lepiej w takim razie robić najpierw sufit bo ściany mam dosyć równe bo to nowy budynek

pitbull
23-06-2003, 12:01
Najpierw sufit, potem sciany.

tczarek
23-06-2003, 15:10
Odpowiem pytaniem Czy można najpierw postawić więźbę dachową, a potem ściany nośne? No nie. Tak samo z płytami GK. Najpierw musisz wyprowadzić powierzchnię sufitu, a potem dopiero ściany. W innym przypadku będziesz miał duże problemy z dobrym wykończeniem całości.
Pozdr,

HARY
01-07-2003, 17:16
Dołączam do tematu pytanie może bardzo głupie ale mnie ciekawi. Wszystkie opisówki podają, że płyty gipsowo kartonowe do sufitu i skosów poddasza mocuje się na stelażach drewnianych lub z profili. Nigdzie nie znalazłam informacji po co. Rozumiem że gdy strop betonowy to trzeba je do czegoś przykręcić a gdy jest drewniany?. Rozważałam to pod kątem jakichkolwiek ruchów powierzchni, ale wtedy ruszt przykręcony do takiej powierzchni także pracuje. Może chodzi o zachowanie szczeliny pomiędzy folią a płytami? Mam nadzieję, że ktoś mi odpowie albo odeśle do odpowiedniego artykułu.

pawel.k2
01-07-2003, 19:40
ZAWSZE!!!! najpierw ściany, potem sufity - od tego zależy prawidłowe wykończenie spoiny ściana sufit i wiele innych rzeczy, zajrzyj na strony producentów płyt.
Jeśli chodzi o zabudowę poddasza: rozstaw krokwi to ok. 90cm a więc o wiele za dużo dla płyt, krokwie nie leżą idealnie w jednej płaszczyźnie, na konstrukcji płyt można ułożyc dodatkową warstwe ocieplenia, na stelaz pod płyte można dać folię paroizolacyjną. To tylko niektóre argumenty za, takie podstawowe jeśli chodzi o rozstaw profili montażowych. Złe wykonanie skutkuje pęknięciami i płyt (widziałem) i spon między płytami. Istona jest dylatacja od ścian.
Pozdrawiam

Bartt
01-07-2003, 20:32
No to mamy sprzeczne opinie.

Potwierdz się motto Januszka ;)

januszek
02-07-2003, 08:58
jak to mówią gdzie trzch się wypowiada tam cztery odmienne opinie.
ja jestem po tej (robocie) i próbowałem na te dwa sposoby
zdecydowanie najpierw sciany czyli tynk lub płyty następnie sufity
czy kóryś z moich przedmówców przykręcał profil UD do nie otynkowanej ściany życzę powodzenia :wink:
czy kóryś z moich przedmówców przyklejał płytu mając gotowy sufit i jak nią manewrował aby zmieścić się między syfitem a posadzką :evil:
czy kóryś z moich przedmówców spachlował takie połączenie gdzie tynk jest wykonany jako drugi :evil:
z waszych wypowiedzi widać że nie
zawsze byłem zdania że lepiej nic nie mówić i uchodzić za mądrego niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie wątpliwości.
w przypadku wykonywania sufitu jako drugiego w kolejności trzeba pamiętać przy przykręcaniu profila UD aby dać kołeczki o 2 cm dłuższe celem zniwelowania grubości płyty i kleju.

HARY
02-07-2003, 17:14
Problem albo nie problem polega na tym, że rozstaw krokwi mam co 60 cm a rozstaw stropu co 50 cm (kratownica). Poddasze nie jest za wysokie, w projekcie nie uwzględniono go jako pomieszczenia do zamieszkania tylko jako strych. Chciałabym go jednak wykorzystać jako dodatkowy pokój. Nie wykluczam stelaża ale jestem z natury dociekliwa i interesuje mnie dlaczego mam coś zrobić tak a nie inaczej. Argument o ewentualnym wypoziomowaniu powierzchni do mnie przemawia, czy ktoś może dodać coś innego?

pawel.k2
02-07-2003, 17:43
Problem albo nie problem polega na tym, że rozstaw krokwi mam co 60 cm a rozstaw stropu co 50 cm (kratownica). Poddasze nie jest za wysokie, w projekcie nie uwzględniono go jako pomieszczenia do zamieszkania tylko jako strych. Chciałabym go jednak wykorzystać jako dodatkowy pokój. Nie wykluczam stelaża ale jestem z natury dociekliwa i interesuje mnie dlaczego mam coś zrobić tak a nie inaczej. Argument o ewentualnym wypoziomowaniu powierzchni do mnie przemawia, czy ktoś może dodać coś innego?

Jeśli wysokość krokwii masz np 15cm to wełny włożysz nie więcej jak 12cm; często się zdaża, że najbliższa krokiew przy ścianie jest od niej oddalona o więcej jak 15cm więc braknie podparcia dla płyt; "stopka" krokwi zazwyczaj nie jest równa więc po przykręceniu bedą naprężenia skutkujące pękaniem płyty; poza tym PODSTAWOWE!!! płyty przykręca się poprzecznie do konstrukcji, więc odległość między Twoimi krokwiami jest zbyt duża.
pozdrawiam

Stanley
16-07-2003, 11:35
Odpowiem pytaniem Czy można najpierw postawić więźbę dachową, a potem ściany nośne? No nie. Tak samo z płytami GK. Najpierw musisz wyprowadzić powierzchnię sufitu, a potem dopiero ściany. W innym przypadku będziesz miał duże problemy z dobrym wykończeniem całości.
Pozdr,
No tak ;-)
ja tak miałem - dach wspierał się na drewnianych słupach (tak jest do dziś) było zrobione odeskowanie i przykryte papą a dopiero potem stawiałem ściany na piętrze :-)
0 problemów

RomanP
12-08-2003, 14:05
1.Profile po to żeby nie pękało. Krokwie pracują.
1a.Gdzieniegdzie spotyka się opinie żeby dwa profile na krzyż (nie stosowałem, już rok nie pęka).
2.Instrukcja mówi żeby do profili przykręcać płyty co 10 cm, fachowcy nie mniej niż 20 cm. (Tyż żeby nie pękało).

Franz
13-08-2003, 17:04
1zawsze najpierw sciana potem sufit .. w miejscu przyszlego profilu U27 nie zalowac kleju

2 zadnych tasm na laczenia sufit sciana !!!!

3 plyte przykrecamy nie czesciej jak co 20 30 cm ..chyba ze chcemy ja przeciac wkretami

4sufit czy scianki na poddaszach zawsze na plofilach metalowych nie bezposrednio na krokwie ..drewno pracuje skreca sie itp. a dwa jeszcze nie spotkalem rownych, to tylko max 4 cm nizej sufit ..profile na ES lub drut i wieszak

5 krzyzowane profile stosuje sie przy powierzchniach wiekszych niz 30 m2

6 sitaka lub bandaz na kazde laczenie plyt nawet te bez zakonczenia !!! (takich artystow juz slyszalem ze tam nie ma miejsca na bandaz to nie daja )
7 pierwsze szpachlowanie (w miare tani i dobry) gipsar max + siatka
szpachllujemy tak zeby nic nie szlifowac ,pamietajsie zeby nie zostawiac nie dociagniec ...jego sie baaaardzo zle szlifuje
szpachlowanie drugie i trzecie gipsar uni ...

8 szlifowanie ..jak dobrze szpachlujecie to prawie nie ma co robic ale jak juz to ..na boga nie szlifierka ..w marketach sa gabki do szlifowania (siatka na pacce sie nie sprawdza)

9 zapomnialem na poczatku napisac ..plyt nie tniemy pilka czy wyzynarka :)) nacinamy nozem do tapet i lamiemy .....

profile przyscienny U27
głowny sufitowy (czasem stosuje sie na scianach ) C60
ES do laczenia profil - krokiew , sciana .....
mozna stosowac grubosc plyty 12,5 zarowno na sicany jak i sufity (pod warunkiem ze postaraliscie sie z konstrukcja)

MILEJ PRACY

xarturox_kafi_
23-09-2008, 23:17
Witam kolegów doświadczonych bardziej niż ja mam taki problem niestety nie zarabiam koksów i nie stać mnie na fachowców wiem bardziej tez wolałbym fachowca no, ale widomo nikt za darmo i charytatywnie nie pracuje wiec pytam kolegów doświadczonych czy mogę na ta ścianę kłaść płyty K-G Czy przed musze położyć jakiś stelaż doradźcie mi proszę

P.s. ściany są już wyczyszczone z piasku i teraz się gruntują unii gruntem

Fotki
http://images33.fotosik.pl/373/3d3ca67f6a193536med.jpg
http://images32.fotosik.pl/367/d3cdbd827a10d305med.jpg

Poradźcie cos

les111
26-09-2008, 18:48
Xarturox kafi ja na moim miejscu zniwelował bym troche bruzdy a potem kleił na plackach