PDA

Zobacz pełną wersję : kominek z płaszczemczy kondensat i zwykły kominek



Xena z Xsary
25-04-2007, 21:45
Wiem,
Ci którzy sa juz po wyborze powiedzą, że to głupi problem, ale ja naprawde nie wiem co robić a czas mi ucieka...
warunki sa takie
mam gaz z rurki 15m od domu
dom - na razie uzywany parter 110, gora kompletnie zamknięta i nieuzywana(80 po podlodze)tylko ocieplony dach, strop drewniany i w sumie wyjdzie z 30cm wełny w stropie
kominek mam w centralnym miejscu domu

od niego najdalej mam do sypialni - w linii prostej 7m
sufity podwieszane - przestrzeń 15cm
i mam dylemat powiem Wam straszny
czy kupic kondensat, czy tez z zamknieta komora spalania (z otwarta nie moze byc)i do tego kominek rekreacyjny plus byc może dgp - mechaniczno/grawitacyjne i zając sie kopaniem ogrodka bądz malowaniem paznokci
czy kupic kominek z płaszczem edilkamin , porąbac miliardy drewienek
podłaczyc grzejniki, kupic piec elektryczny marki Emco w razie gdybym śmiała nie przebywać z tydzien w domu - na podtrzymanie do 10stopni, oczywiscie kotłownie przygotowac w razie co na podlaczenie gazu
i dać sobie na luz na razie z gazem (kuchenka z butli)a zaoszczedzone pieniadze przeznaczyc na rachunki? ewentualnie waciki
podświadomie czuję, że z gazem będa jakieś numery co zimę...nie mówiąc o cenie....
hmmm co radzicie uzytkownicy takich systemów?
wiem, ze jest opcja szukaj
ale gdyby się Wam chciało to zapraszam do komentarzy
z góry dzieki

Jeż
26-04-2007, 08:53
Xena z Xsary
W każdej opcji wspomniałaś o kominku, więc znaczy się on być musi i nie straszne Ci rąbanie drew. Wprawdzie poza rąbaniem (panowie dobrze się sprawdzają w tej czynności, bo lubią naprężać muskuły ale tylko od czasu do czasu) są też inne bardziej uciążliwe (bo systematyczne) czynności takie jak noszenie w okolice kominka drew i wynoszenie z tych okolic popiołu. Jednak jeśli kominek, to jest jeszcze nie wspomniana przez Ciebie opcja - wymuszona wentylatorem DCP (Dystrybucja Ciepłego Powietrza), w której są dwa alternatywne źródła ciepła - kominek zamknięty i nagrzewnica elektryczna. W tej opcji po prostu powietrze a nie woda jest czynnikiem rozprowadzającym ciepło, więc jakiekolwiek kaloryfery są zbędne. A mimo to nie grozi wyziębienie domu, gdy Sylwester w Alpach pozbawi go opieki, albo opiekunom czasowo zbraknie sił lub ochoty na palenie w kominku. Wtedy bowiem - też powietrzem - dom ogrzewa nagrzewnica elektryczna, a więc całkowicie automatycznie. Nagrzewnica może też włączać się sama nad ranem gdy kominek jest już zimny jak trup a prąd jeszcze kosztuje na II taryfie i może włączać się na 2 godzinki po południu też na II taryfie, aby przygotować dom na powrót domowników ze szkół i biur. Na ewentualny argument - a co będzie gdy prąd wyłączą - od razu odpowiadam, że piec gazowy i jego sterowanie też bez prądu nie żyją, a poza tym instalację DCP można zrobić tak, że kominek może bez prądu grawitacyjnie, co prawda gorzej (o tym innym razem), dom ogrzać.
Pozdrawiam
Jeż

Xena z Xsary
03-05-2007, 07:52
czesc Jeżu:>
próbuję sobie wyobrazić to co napisałeś - krótko mówiąc moge zrobić wentylacje mechaniczną z nagrzewnicą?wtedy jesli jestem w domu i chce mi się rąbać drwa to mam kominek bez płaszcza a jeśli nie chcę to nagrzewnica mi pilnuje wszystkiego?
tylko, ze to ogrzewanie nadmuchowe, a ja mam w domu astmatyka....

lukol-bis
03-05-2007, 10:20
Zauważam bardzo dziwne zjawisko. Ci co nie mają gazu ziemnego w zasięgu marzą o nim, obsługując bardzo wyrafinowane urządzenia grzewcze, a ci, którzy mają ten gaz dosłownie na wyciagnięcie ręki grymaszą.
Moim zdaniem optymalnym rozwiązaniem jest oparcie ogrzewania na gazie, a kominek nalezy potraktowac jako "czystą" przyjemność z odzyskiem ciepła. Żeby odzysk był efektywny, najlepiej z płaszem wodnym.
Pozdrawiam

Jeż
05-05-2007, 22:04
czesc Jeżu:>
próbuję sobie wyobrazić to co napisałeś - krótko mówiąc moge zrobić wentylacje mechaniczną z nagrzewnicą?wtedy jesli jestem w domu i chce mi się rąbać drwa to mam kominek bez płaszcza a jeśli nie chcę to nagrzewnica mi pilnuje wszystkiego?
tylko, ze to ogrzewanie nadmuchowe, a ja mam w domu astmatyka....
No tak - forumowa normalka. Postawienie problemu. Odpowiedź, która nie spełnia tajnego warunku. Odtajnienie warunku.
Nie wiem czy ogrzewanie nadmuchowe szkodzi astmatykom lub alergikom. Swego czasu nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie. Opinie, że recyrkulacja powietrza jest szkodliwa lub nie jest szkodliwa dla astmatyków lub alergików, a więc jest niedopuszczalna lub dopuszczalna, są dla mnie pozbawione jakiejkolwiek wartości, jeśli nie mają podstaw badawczych. A niestety natrafiłem tylko na takie właśnie - nie bo nie lub tak bo tak. Więc nie wykluczam, że możliwość filtrowania powietrza z intensywnością 3-4 wymian kubatury na godzinę przez filtr np. EU5, czyli ogrzewanie nadmuchowe, jest znacznie zdrowszą ewentualnością od zwykłego ogrzewania wodnego gdzie jedynym filtrem znacznie mniejszej ale jednak cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach są firanki w oknach. Ale możliwe, że badania wykazałyby coś wręcz odwrotnego. Więc na wszelki wypadek nie zalecam Ci ogrzewania nadmuchowego. A jeśli kominek to w żadnym wypadku z DGP. Co najwyżej z płaszczem wodnym.
Pozdrawiam
Jeż

Xena z Xsary
05-05-2007, 22:12
Jeżu nie nerwuj się, kiedy astma jest na poziomie kaszelku to uważam to za pestkę, ale przy zapaściach itd to juz człowiek przeczula sie na wszytsko wiesz jak jest:>
kiedys myslalam o takim wlasnie ogrzewaniu nawet powiem Ci , ze myslalam o wymienniku płaszcz wodny - wymiennik woda-powietrze, gdzie powietrze to wlasnie byloby w kanalach wentylacyjnych
przemysle problem jeszcze raz:) i przyjrze sie instalacjom z filtrem elektrostatycznym, aha dgp odpada to juz wiem

lukol bis - no wlasnie tak pewnie byloby najmądrzej, gdyby nie fakt, ze plaszcz kosztuje 100% tego co zwykly kominek

a w ogole jest juz pozno, sobota by night i zauważam, ze jakby pic duzo wody ognistej to tez bedzie ciepło:>....

niezły
05-05-2007, 22:18
Jeśli w domu masz astmatyka i masz gaz ziemny do po prostu kup kociołek kondensacyjny a ogrzewanie zrób w całym domu podłogowe do tego odkurzacz centralny a kominek rekreacyjnie

Xena z Xsary
05-05-2007, 22:21
no i tak zrobię

a teraz poradzcie
Vitodens 333 czy junkersik lodówka.....oba z pogodówkami....
do jednego z nich mozna zadzwonić z wakacji (tylko nie wiem za bardzo o czym gadać, ale może to wyniknie z rozmowy....)

1950
05-05-2007, 22:26
De Dietrich Elidens :lol:

niezły
05-05-2007, 22:34
Vaillant eco Tec z programatorem 630 a tak na poważnie to zwróć uwagę ile będzie kosztować automatyka do podłogówki

1950
05-05-2007, 23:19
dlatego pisałem o De Dietrichu, który ma naprawdę wypasioną automatykę a moduł do sterowania podłogówką to koszt około 550 zł

Xena z Xsary
06-05-2007, 14:34
przyznam, ze własnie myślę jeszcze nad DeDietrichem, na vailanta nie mam dobrej ceny, dlatego go nie licze, oba modele sa z pogodowkami, a podlogowki nie bedzie. przekonaly mnie zimne kafle na jesien i wiosne brrrr

odaro
06-05-2007, 21:11
Xena z Xsary
W każdej opcji wspomniałaś o kominku, więc znaczy się on być musi i nie straszne Ci rąbanie drew. Wprawdzie poza rąbaniem (panowie dobrze się sprawdzają w tej czynności, bo lubią naprężać muskuły ale tylko od czasu do czasu) są też inne bardziej uciążliwe (bo systematyczne) czynności takie jak noszenie w okolice kominka drew i wynoszenie z tych okolic popiołu. Jednak jeśli kominek, to jest jeszcze nie wspomniana przez Ciebie opcja - wymuszona wentylatorem DCP (Dystrybucja Ciepłego Powietrza), w której są dwa alternatywne źródła ciepła - kominek zamknięty i nagrzewnica elektryczna. W tej opcji po prostu powietrze a nie woda jest czynnikiem rozprowadzającym ciepło, więc jakiekolwiek kaloryfery są zbędne. A mimo to nie grozi wyziębienie domu, gdy Sylwester w Alpach pozbawi go opieki, albo opiekunom czasowo zbraknie sił lub ochoty na palenie w kominku. Wtedy bowiem - też powietrzem - dom ogrzewa nagrzewnica elektryczna, a więc całkowicie automatycznie. Nagrzewnica może też włączać się sama nad ranem gdy kominek jest już zimny jak trup a prąd jeszcze kosztuje na II taryfie i może włączać się na 2 godzinki po południu też na II taryfie, aby przygotować dom na powrót domowników ze szkół i biur. Na ewentualny argument - a co będzie gdy prąd wyłączą - od razu odpowiadam, że piec gazowy i jego sterowanie też bez prądu nie żyją, a poza tym instalację DCP można zrobić tak, że kominek może bez prądu grawitacyjnie, co prawda gorzej (o tym innym razem), dom ogrzać.
Pozdrawiam
Jeż

Czy stosuje ktoś takie rozwiązanie z nagrzewnicą elektryczną w kominku.

Jak to się sprawdza w praktyce.

Przyznam się że bardzo mnie to zainteresowało bo ja jestem ciągle w pracy.

Możecie podać konkretną firmę która oferuję kominek z DGP z elektryczną nagrzewnicą

Jeż
07-05-2007, 07:46
odaro
Niestety nie podam Ci firmy, która oferuje ogrzewanie nadmuchowe z dwoma alternatywnymi źródłami ciepła - kominkiem i nagrzewnicą elektryczną. To po prostu mój pomysł, który zrealizowałem u siebie w domu samodzielnie. Działa już 3 sezony, jednak w domu, w którym stale nie mieszkam, bo ciągle go remontuję. Więc to działanie jest z przerwami. Intensywnie non-stop przez 3 miesiące tę instalację grzewczą eksploatowałem zimą 2005/2006.
Nie twierdzę, że pomysł jest wybitnie odkrywczy. Ot po prostu wstawienie nagrzewnicy elektrycznej (u mnie 15kW) za filtrem i wentylatorem w kanale głównym idącym z kominka (u mnie 16kW) zanim rozwidli się na wiele kanałów do pomieszczeń.
Kilkakrotnie o tym pomyśle wspominałem na forum. Nikt dotychczas w odzewie nie wspomniał, że ma coś takiego u siebie w domu lub że wykonuje to jakaś firma. Może dlatego, że nagrzewnice elektryczne lub wodne zwykle stosuje się do ogrzewania hal przemysłowych, warsztatów itp., a nie mieszkań. Przypuszczam, że użytkowników i fachowców od ogrzewania zniechęca wysoka temperatura grzałek, które mają bezpośredni kontakt z ogrzewanym powietrzem. Więc występuje zjawisko przypiekania kurzu domowego. Ale jeśli ktoś już zdecydował się na przypiekanie kurzu przez gorące powierzchnie wkładu kominkowego, to nie powinien przejmować się gorącymi grzałkami.
Ewentualna szkodliwość (przypiekanie kurzu) tego rodzaju ogrzewania jest moim zdaniem znikoma w porównaniu do grawitacyjnej DGP z kominka, w której powietrza nie da się filtrować, a jego temperatura waha się zwykle w granicach 80-140stC, a więc zjawisko przypiekania kurzu jest intensywne (zaczyna się od 55stC).
Natomiast w instalacji proponowanej przeze mnie można zastosować dobry filtr klasy EU5, który wyłapie kilkadziesiąt procent kurzu, oraz wentylator, który pokona opory tego filtra z dużym przepływem, aby temperatura nawiewanego powietrza nie przekraczała 45stC przy grzaniu nagrzewnicą lub kominkiem z mocą nominalną, a tylko przy rozpaleniu kominka ponad moc nominalną była wyższa (do około 70stC).
Problemem jest hałas wentylatora niesiony kanałami. Można go rozwiązać starannym dobraniem kanałów odpowiedniej długości tłumiących hałas i dobrymi tłumikami (co najmniej 1 przed i 1 za wentylatorem). Z tym problemem nie zawsze dobrze radzą sobie firmy wykonujące ogrzewanie nadmuchowe, więc tym bardziej przy samodzielnym wykonywaniu takiej instalacji jest to trudne, ale możliwe.
Pozdrawiam
Jeż

InstalDomPlus
08-05-2007, 21:18
polecam tak jak kolega kocioł DE DIETRICH ELIDENS doskonały kocioł,posiada doskonałą automatykę,a jesli chodzi o podłogówkę to kolega ma rację musisz dołożyć tylko 550 zł.za dodatkową płytkę, jeśli się zdecydujesz na ten kocioł chetnie doradzę w sprawach technicznych jak również w sprawie zakupu
znam się na tym...
[email protected]
pozdrawiam.

Xena z Xsary
16-05-2007, 12:33
kominek zrobię zwykły, powietrzny