PDA

Zobacz pełną wersję : rurki CO - w posadzce czy pod nią?



prokopcio
27-04-2007, 17:19
Witam.

Właśnie instalator u mojego szwagra położył rury CO miedziane na styropianie - zostaną zalane (oczywiście w otulinach). Do tej pory wydawało mi się, że prawidłowo to się powinno rury kłaść pod posadzką (w styropianie) :o . Jak to powinno wyglądać? Teraz ja zaczynam samodzielnie CO i zgupłem - miałem zamiar dać w styropian 10cm a na to 5cm posadzki (w której gdzie niegdzie będzie podłogowe ogrzewanie).

GL35
27-04-2007, 19:23
Powinny iść w styropianie. Jeśli będą leżały na, to wylewka betonowa nad nimi może popękać, co przy np. panelach podłogowych lub parkiecie nie będzie tragedią, ale przy terakocie niebezpieczne. Mogą popękać również płytki.

jabko
27-04-2007, 19:42
Raczej rurki kładzie się na chudziaku i na to styropian.
Ale tragedii nie ma.
Zrobi 8-10cm jastrychu o nic nie pęknie

GL35
27-04-2007, 20:06
Raczej rurki kładzie się na chudziaku i na to styropian.
Ale tragedii nie ma.
Zrobi 8-10cm jastrychu o nic nie pęknie

Tak, ale po co te 3-5 cm. dodatkowo? Koszty, obciążenie stropu...

jabko
27-04-2007, 20:11
Na 99% mowa o parterze :lol:

I sam pisałeś o pękaniu więc grubszy jastrych po to żeby nie zostawiać nad rurką zaledwie 3cm warstwy.
A i akumulator więszy :D

edde
28-04-2007, 19:24
no fachowo to gość nie zrobił, pewnie tak mu było wygodniej, styropoianu nie trzeba było wycinać :)
instalacja powinna lezeć na sztywnym podłożu (stropie), w peszlu, nakryta izolacją (styropianem) i wtedy jastrych
w takim układzie jest solidna, równej grubości posadzka, instalacja nie narazona na naprężenia od płyty posadzki, instalacja pracuje sobie w peszlu i styropianie a nie w betonie, itp itd

prokopcio
29-04-2007, 10:27
Dziękuję. Czyli dobrze myślałem po swojemu :D . Oczywiście rurki u niego będą w otulinach a nie "gołe" ale wtedy nad rurkami będzie całkiem mało posadzki. A jak ja będę układał na stropie i chudziaku to dawać otulinę, czy ułożyć na styropianie powiedzmy 1-2cm a na rurki też wytnę dopasowany styropian ?

AGA44
29-04-2007, 15:35
Po tych wypowiedziach zgłupiałam :lol:

Do tej pory myslałam, że instalacje c.o. układa się na pierwszej warstwie styropianu np. 5 cm i druga warstwą styropianu mp. 5 cm się to nakrywa (oczywiście robiąc wyżłobienia) :-? .

Proszę o weryfikację , bo też niedługo mnie to czeka.

A przy okazji co z folią jeżeli rurki bezpośrednio na chudym betonie. Kładzie się ją pod rurki czy sie je przykrywa z góry?

prokopcio
29-04-2007, 16:00
Tak AGA - o to mi chodziło - pisząc pod posadzką miałem na myśli pomiędzy betonem a nią ale oczywiście w ociepleniu - niezależnie czy będzie to styropian jak piszesz, czy otulina. O to właśnie chcę się poradzić jak jest lepiej zrobić ale podejrzewam, że to bez znaczenia - ze styropianiem chyba troszkę więcej zabawy ale trochę taniej. nie wiem tylko do jakiej temperatury styropian nie znienia swojego stanu skupienia :roll:

GL35
29-04-2007, 19:05
Rurki w otulinach. Wówczas styropian wytrzyma nawet wrzątek.

Gafinka
04-05-2007, 11:38
Mam pytanie bo trochę zglupiałam:
na podłodze na gruncie rozważam połozenie zamiast styropianiu pianki vapother i jeden z instalatoro mówi mi, że to pomysł do bani bo to twardy materiał i nie ma jak w nim schować instalacji co i teraz nie wiem już czy ja czegoś nie biorę pod uwagę - bo mnie osobiście to się zdaje, że może chodzić o to, że w twardej piance trudniej będzie zrobić wyżlobienia niż w miękkim styropianie i więcej się trzeba narobić i chyba temu panu się nie chce - taaakie mam jakieś dziwne przeczucie - ale może się mylę - więc wolę zapytać.
Czy ktoś zechce mnie oświecić - w kwestii tejże pianki - bo myślalam, że chcę wybrać rozwiązanie lepsze niż styropian a nie gorsze - ale już całkiem gooopia jestem.