PDA

Zobacz pełną wersję : Czy da się naprawić uszkodzony tynk cienkowarstwowy?



kirkris
28-04-2007, 11:53
Mam problem, operator koparki uszkodził mi elewację:
http://i19.photobucket.com/albums/b185/kirkris/Zdjcie019_m.jpg

Pytanie: czy jest możliwość naprawy tego uszkodzenia bez zostawiania śladów czy muszę zerwać istniejącą elewację i zrobić od nowa?

warianty:
1) Czy można położyć nowy tynk na starym?
2) Czy można położyć warstwę kleju na starym tynku (tyn jest akrylowo -silikatowy) a potem dopiero nowy tynk?
3) czy muszę rwać wszystko do styropianu i kłaść od nowa siatkę. klej i tynk?

będę wdzięczny za podpowiedzi :)

pozdrawiam

kirkris

yonagold
28-04-2007, 20:34
No coś chyba po piwku był ten operator. . . :D

Ja bym zrobił tak:
Wyciął bym siatkę dookoła(trochę szerzej) dał nową zatarł klejem i walnął strukturkę. . .

ALE 8) Nie ma mocnych ślad będzie, no ale przecież nie będziesz zrywał całej elewacji. Moim zdaniem możesz z ciemniejszego odcieniu dobrać farbę silikatową i wymalować jakiś fantazyjny kształt w tym miejscu. Moim zdaniem to będzie elegancko.

POZDRO 8) :D

Kris2222
28-04-2007, 20:54
Sam odcień tynku to piwo z sokiem :lol: po paru miesiącach nie zauważysz różnicy, tym bardziej ktoś kto o tym nie bedzie wiedział.
Problem będzie tak dorobić tynk by łączeń starego z nowym nie było znać a tego to już 99% nie da sie zrobić idealnie. Nawet pomalowanie całej elewacji tego nie zmieni, łączenie będzie już znać na wieki.

Jesli chciałbyś położyć nowy tynk na całej ścianie to najlepiej zdrapać tynk do kleju(jeśli się da)czasami warstwa kleju jest tak cieniutka że schodzi z tynkiem, po zdrapaniu tynku uzupełnij ubytki w kleju ,podkład pod tynk i możesz kłaść nowy tynk.


Co z tym operatorem, dostało mu sie? :lol:
Jeszcze napisz że skasował za swoją usługę? :lol:

kirkris
28-04-2007, 21:34
na razie nie dostał ani złotówki ale czekam na wycenę naprawy od mojej ekipy. Niestety to będzie dopiero po długim weekendzie

Sp5es
30-04-2007, 07:45
Tynku fakturowego nie da się naprawić bez widocznych połączeń.
Zasada - trzeba naprawiać cały element płaszczyzny od krawędzi pionowej do kolejnej krawędzi pionowej zamykającej pole.

Ponieważ i tak ty nie płacisz - nie ma co szukać innych rozwiązań.

Tym bardziej, że przy flekowaniu warstwy zbrojącej wymagany jest 10 cm zakład pasów siatki na siatkę/ tynk.

Naprawę trzeba zrobić tak
1) wyciąć farfocle z kawałkiem tynku / warstwy zbrojącej - aby doprowadzić do prostokątnego kształtu .Do wyznaczenia krawędzi pola dobrze najaje się pi ła tarczowa z wysuniętą piłana 0,5-1 cm. Wybrać warstwę zbrojącą z tynkiem w wyciętej części
2) Nie widzę na foto, wydaje mi się, że nie ale - czy uszkodzona jest wełna. Jeśli tak, i zachodzi potrzeba - to wyciąć ją drobną piłką i wstawić plombę. Brzegi/ szpary zapianować pianą poliuretanową
3) nałożyć warstwę zbrojącą z 10 cm zakładem na przylegający tynk, oczywiście z siatką
4) całośc płaszczyzny zaciągnąć klejem z siatką.
5) Otynkować ponownie

Nie ma potrzeby zdejmowania całości ocieplenia, ani całości warstwy zbrojącej

Pilnować aby w miejscu naprawy nie powstało zgrubienie.

kirkris
02-05-2007, 19:29
Tynku fakturowego nie da się naprawić bez widocznych połączeń.
Zasada - trzeba naprawiać cały element płaszczyzny od krawędzi pionowej do kolejnej krawędzi pionowej zamykającej pole.

Ponieważ i tak ty nie płacisz - nie ma co szukać innych rozwiązań.

Tym bardziej, że przy flekowaniu warstwy zbrojącej wymagany jest 10 cm zakład pasów siatki na siatkę/ tynk.

Naprawę trzeba zrobić tak
1) wyciąć farfocle z kawałkiem tynku / warstwy zbrojącej - aby doprowadzić do prostokątnego kształtu .Do wyznaczenia krawędzi pola dobrze najaje się pi ła tarczowa z wysuniętą piłana 0,5-1 cm. Wybrać warstwę zbrojącą z tynkiem w wyciętej części
2) Nie widzę na foto, wydaje mi się, że nie ale - czy uszkodzona jest wełna. Jeśli tak, i zachodzi potrzeba - to wyciąć ją drobną piłką i wstawić plombę. Brzegi/ szpary zapianować pianą poliuretanową
3) nałożyć warstwę zbrojącą z 10 cm zakładem na przylegający tynk, oczywiście z siatką
4) całośc płaszczyzny zaciągnąć klejem z siatką.
5) Otynkować ponownie

Nie ma potrzeby zdejmowania całości ocieplenia, ani całości warstwy zbrojącej

Pilnować aby w miejscu naprawy nie powstało zgrubienie.

Dziękuję Ci za odpowiedź
Boję się jedynie że przez taką naprawę istotnie pogorszę wygląd boni bo wystają tylko na 2 cm. Jak położę klej i siatkę i tynk to będzie jakieś 0,5cm czyli bonie będą wystawać inaczej niż na reszcie domu :(