PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ciągnąć kanał wentylacyjny od podłogi



I.W.
28-04-2007, 14:41
Czy jest sens ciągnąc kanał wentylacyjny od samej podłogi podczas gdy kratka wentylacyjna jest pod sufitem. Wentylację chcę zrobić z pustaków wentylacyjnych (schiedel, cj blok itp).

HenoK
28-04-2007, 17:41
Czy jest sens ciągnąc kanał wentylacyjny od samej podłogi podczas gdy kratka wentylacyjna jest pod sufitem. Wentylację chcę zrobić z pustaków wentylacyjnych (schiedel, cj blok itp).
Oczywiście, że jest sens. Każdy kominiarz Ci to potwierdzi, że warto komin zrobić nie tylko od poziomu posadzki danej kondygnacji, ale nawet od poziomu posadzki kondygnacji najniższej. ;) (jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę - w tym wypadku dla kominiarzy i producentów systemów kominowych).

A tak na serio, to jestem zdecydowanym przeciwnikiem stosowania wentylacji grawitacyjnej we współczesnym budownictwie.
Przez wentylację grawitacyjna "ucieka" ok. 60% energii zużywanej do ogrzewania budynku, a mimo to nie zawsze zapewnia ona właściwą wentylację pomieszczeń.

Zamiast zastanawiać się nad długością przewodów wentylacji grawitacyjnej zastanów się lepiej, czy nie warto zainwestować tych pieniędzy w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

ardziu
28-04-2007, 18:26
Zamiast zastanawiać się nad długością przewodów wentylacji grawitacyjnej zastanów się lepiej, czy nie warto zainwestować tych pieniędzy w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

rację ma, wódki mu dać :)

A tak poważnie - też nie rozumiem sensu stosowania wentylacji grawitacyjnej. W zeszłym roku sam "przesiadłem się" na mechaniczną z rekuperatorem i w zasadzie to "pieję z zachwytu".

I.W.
28-04-2007, 18:32
Czy jest sens ciągnąc kanał wentylacyjny od samej podłogi podczas gdy kratka wentylacyjna jest pod sufitem. Wentylację chcę zrobić z pustaków wentylacyjnych (schiedel, cj blok itp).
Oczywiście, że jest sens. Każdy kominiarz Ci to potwierdzi, że warto komin zrobić nie tylko od poziomu posadzki danej kondygnacji, ale nawet od poziomu posadzki kondygnacji najniższej. ;) (jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę - w tym wypadku dla kominiarzy i producentów systemów kominowych).

A tak na serio, to jestem zdecydowanym przeciwnikiem stosowania wentylacji grawitacyjnej we współczesnym budownictwie.
Przez wentylację grawitacyjna "ucieka" ok. 60% energii zużywanej do ogrzewania budynku, a mimo to nie zawsze zapewnia ona właściwą wentylację pomieszczeń.

Zamiast zastanawiać się nad długością przewodów wentylacji grawitacyjnej zastanów się lepiej, czy nie warto zainwestować tych pieniędzy w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
348 zł (tyle kosztują pustaki wentylacyjne od poziomu 0) może nie starczyć na rekuperator :wink: Sam nie wiem co robic bo wiekszość budowy przede mną i koszty trudno oszacować. Rekuperator -chętnie ale teraz nie za bardzo mam głowę żeby jakoś to zaplanować (umieszczenie centrali kanały itp). A zwykłe kanały wentylacyjne wypadałoby postawić z kominem na etapie ścian.

Renatka&Petronek
28-04-2007, 20:21
My wszystkie kanały wentylacyjne zbudowaliśmy od stropu. Mamay strop monolityczny i nie martwiłem się, że ciężar komina negatywnie wplynie na konstrukcję. Zyskaliśmy za to więcej miejsca na parterze. Jak to będzie działać zobaczymy w przyszłym roku. Na razie stan surowy.

HenoK
29-04-2007, 08:35
348 zł (tyle kosztują pustaki wentylacyjne od poziomu 0) może nie starczyć na rekuperator :wink: Sam nie wiem co robic bo wiekszość budowy przede mną i koszty trudno oszacować. Rekuperator -chętnie ale teraz nie za bardzo mam głowę żeby jakoś to zaplanować (umieszczenie centrali kanały itp). A zwykłe kanały wentylacyjne wypadałoby postawić z kominem na etapie ścian.
Dziwny sposób liczenia kosztów, a może tylko brak zrozumienia tego co napisałem.
Proponuję Ci całkowicie zlikwidować kominy wentylacji grawitacyjnej, a to już nie są takie koszty (koszt pustaków, murowania, kratek wentylacyjnych, obudowy lub obmurowania komina ponad dachem, obróbki blacharskie komina, wyłaz kominiarski + stopnie kominiarskie na dachu). Dodatkowo spora powierzchnia zajmowana przez kanały wentylacyjne, o ile nie są wbudowane w ścianę, koszty corocznego czyszczenia (raz do roku zgodnie z przepisami).
To jeszcze nie wszystko. Aby wentylacja grawitacyjna działała musisz zapewnić odpowiedni nawiew powietrza (nawiewniki mocowane w ramach okiennych lub w ścianach zewnetrznych - najlepiej higrosterowane - 120 zł szt.).
Pomimo poniesienia tych niemałych kosztów otrzymasz wentylację, która będzie działała jedynie przez część roku (w sezonie grzewczym).

W zamian za to proponuję Ci system wentylacji mechaniacznej, działającej skutecznie przez cały rok i dodatkowo pozwalajacej zaoszczędzić nawet do 50% kosztów ogrzewania.

Jeżeli nie zdecydujesz o zmianie wentylacji teraz, rekuperator będzie dla Ciebie dodatkowym kosztem. Jeżeli decyzję podejmniesz odpowiednio wcześnie, możesz uzyskać sprawną wentylację poprzez rezygnację z przestarzałej technologi.

Wybór zależy od Ciebie.:)

I.W.
29-04-2007, 21:07
Coraz poważniej o tym myślę. Na tyle poważnie że nie kupuję pustaków wentylacyjnych. Może się uda.

Natalia Stanko
01-05-2007, 08:57
I.W.

Ja mam podobny dylemat, jestem na etapie stawiania ścian, więc mam czas na podjęcie decyzji w sprawie zmiany wentylacji graw. na mech.
Nie mam nic przeciwko inst. graw. Jesli działa tylko zimą jak piszą - dobrze, latem zainstaluję klimatyzacje.
Zastanawiaja mnie tylko 2 kwestie:
-powietrze z odzysku bedzie wtłaczane do domu ( z tymi samymi zarazkami, bakteriami itd.)
-reku jest b. głosny. Ja w sumie chcę uciec od hałasów miasta, a tu sama sobie zafunduję silnik w domu.
I ważna sprawa - jaki jest rzeczywisty koszt takiej wentylacji z rekuperatorem?
Jak się zorientujesz napisz..
Pozdrawiam Natalia

HenoK
01-05-2007, 09:59
Zastanawiaja mnie tylko 2 kwestie:
-powietrze z odzysku bedzie wtłaczane do domu ( z tymi samymi zarazkami, bakteriami itd.)
-reku jest b. głosny. Ja w sumie chcę uciec od hałasów miasta, a tu sama sobie zafunduję silnik w domu.
Z powietrza odzyskuje się tylko ciepło. Powietrze usuwane z pomieszczeń (to z zarazkami i bakteriami) nie miesza się z tym pobieranym z zewnątrz.
Dodatkowo przy wentylacji mechanicznej można, a nawet trzeba, zainstalowań filtry, które zatrzymają wiekszość zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz.
Co do silnika, to czy w swoim domu tolerujesz np. lodówkę ?
Dobrze dobrane wentylatory wentylacji mechanicznej mogą być o wiele od nich cichsze.

Jeżeli chodzi o hałas, to dużo większy dostaje się do pomieszczeń przez rozszczelnione okna i nawiewniki.

Koszty zależą oczywiście od wielkości instalacji oraz od jakości instalowanych urządzeń. Na tym rynku panuje coraz wieksza konkurencja. Można się potargować.

odaro
03-05-2007, 15:43
[quote=Natalia Stanko]

Koszty zależą oczywiście od wielkości instalacji oraz od jakości instalowanych urządzeń. Na tym rynku panuje coraz wieksza konkurencja. Można się potargować.


Jest Bartosz, Dospel i co jeszcze?

Jakie mogą być koszty wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu z użytkowym poddaszem o pow.250m tak przynajmniej orientcynie co bym wiedział czy wogóle ten temat zaczynać.

henst
03-05-2007, 19:57
[quote="Natalia Stanko"]I.W.

Pomyśl o wentylacji z wymiennika gruntowego. (Będzie opisana w nowym Muratorze). U mnie działa już ze dwa lata. Jest prosta do wykonania. W zimie mamy ciepłe powietrze, a w lato chłodne. Zamiast budować kominy trzeba kupić trochę rur.