PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy ! Jak zrobic zaprawe.



hipisek
28-04-2007, 21:51
Witam mam pewien wstydliwy problem, otoz jak sie przygotowuje zaprawe murarska? jakie to sa proporcje co one oznaczaja? ile wody sie wlewa? Jak to sie przygotowuje. :roll: Szukalem infformacji na necie i jedyne czego sie dowiedzialem to to ze proporcje sa takie 1;1;6 25kg 25kg 150 . i 1;2;10. No tak ale nie rozumiem tego zabardzo. W sumie wsypanie worku cementu i wapna to nie problem ale skad wiedziec ile to 150 kg piasku? Ile wody sie do tego uzywa? Jak plynna musi byc.

potrzebuje info do zaprawy tynkarsiej i murarskiej ..
POMOCY.

kakaowy
28-04-2007, 22:55
a nie lepiej kupic gotowa zaprawe? pewnie wyjdzie drozej, ale bedzie chociaz wiadomo jak to mieszac

a gestosc zaprawy zalezy od tego co potrzebujesz wymurowac... inna bedzie jak bedziesz stawiac murek, a inna jak chcesz polatac dziury w podlodze

hipisek
28-04-2007, 22:58
X kuli mnie moze to obojetne. Ale kurde to nie odemnie zalezy :(

radomik
29-04-2007, 09:17
Jeśli chodzi o zaprawę tynkarską:
narzut: 1-2-9 (cement, wapno, piach)
gładź: 1-3-10
pozdro

Krzysztofik
29-04-2007, 09:22
Murarska:
trzy łopatki piasku, jedna łopatka cementu..... i tak do pełna.
Dodajesz wode i plastifikator lub wapno.
Woda w ilości do odpowiedniej konsystencji.
Zawijasz rękawy i murujesz :wink:

Kris2222
29-04-2007, 10:21
jeden na trzy to trochę za mocna zaprawa do murowania, za szybko będzie wiązać
, zaprawa będzie mocno gęstnieć i co chwile będziesz dolewać wody a to już nie jest wskazane .
Najlepiej 1 łopata cementu na piec pisaku , wapna na te pięć piachu też łopata,zależy to od ostrości piasku, czym ostrzejszy tym więcej trza wapna , jak masz miałki piach(co raczej do tynku) to wapna minimalnie.
Plastyfikator staraj sie stosować w pomieszczeniach piwnicznych ,ściany kondygnacji użytkowych muruj na wapnie gaszonym .Plastyfikator po czasie gdy dostanie trochę wilgoci wytrąca brzydkie wykwity na ścianie ,czy zdrowych to nie wiem :)
U siebie piwnice wymurowałem na plastyfikatorze , jakbym dziś murował drugi raz ściany piwnic to kupiłbym wapno zwykłe, przynajmniej zdrowe i wysusza .

bladyy78
29-04-2007, 11:38
Tak jak napisał Kris2222 zaprawa muralrska 1 łopata cementu, 1 łopata wapna i 5-6 łopat piasku. Wody dodajesz tyle aby zaprawa była kleista. Jak zrobisz kilka betoniarek zaprawy dojdziesz do wprawy jak robic zaprawe taka zeby była dobra. Ja na betoniarke 130 litrów dawałem 0.5 worka cementu 3 łopaty wapna i reszte piasku.

hipisek
29-04-2007, 13:49
kris czyli dobrze napisalem ze najlepiej do murowania 1;1;6?

hipisek
29-04-2007, 13:54
Przepraszam za offtopa ale nie umem na tym forum edytowac jeszcze postow. Ok a co dalej przykladowo konczy sie zaprawa w betoniarce ale jeszcze jest i dalej takie proporcje? czy trzeba czekac az skonczy sie zaprawa?Przepraszam za te pytania kurcze ale musze to zaczac robic a robilem na innych typach budowy wiec w tym jestem totalnie zielony :oops:

bladyy78
29-04-2007, 14:02
Zaprawę z betoniarki dajesz do jakiegoś pojemnika i robisz nowa zaprawę w betoniarce. A jak zostanie Ci dużo zaprawy i chcesz zakończyć prace to tez dajesz zaprawę do jakiegoś szczelnego pojemnika i zalewasz ja wodą i następnego dnia po przemieszaniu można jej znowu używać.

stiff
29-04-2007, 15:19
A jaki jest stosunek piasku do cementu przy chudziaku - chcę zrobić tą pierwszą wylewkę sam?Czy też się daje plastyfikator ?

aleksandra1
29-04-2007, 18:51
Czy ktoś porównywał może ile wyjdzie drożej kupno gotowej zaprawy w workach w stosunku do takiej mieszanej we własnym zakresie z piasku, cementu i reszty? Jaki jest to rząd wielkości?

bladyy78
29-04-2007, 19:28
W tamtym roku worek 25kg gotowej zaprawy kosztował coś 5-6zł, a worek cementu 8.5zł. Z worka cementy robiłem 2 małe betoniarki zaprawy ( 2 taczki zaprawy mi wychodziły z betoniarki).

Chudzak robiłem w takich samych proporcjach jak zaprawe murarska tylko nie dodawałem do niego wapna.

artureski
02-05-2007, 20:21
Mi na chudziak z worka cementu (mocniejszego - zielonego) wychodziły 3 taczki chudziaka

Krzysztofik
02-05-2007, 21:18
Mi na chudziak z worka cementu (mocniejszego - zielonego) wychodziły 3 taczki chudziaka
Masz dużą taczke :D