PDA

Zobacz pełną wersję : Glazura na tynki gipsowe?



petr_151
28-04-2007, 22:34
Witam mam pytanie, na jakie tynki powinno sie klasc glazure , w pokojach , holu mamy miec robione maszynowo gipsowe i nie wiem czy w kuchni i lazienkach rowniez mozna je klasc pod galazure czy tam powinny byc cementowo wapiene?

Bigbeat
28-04-2007, 22:53
Mogą być gipsowe - nie ma problemu.
Nie muszą być zatarte na gładko (wręcz lepiej, jak nie są) - tak więc tynkarze powinni wziąć trochę taniej za takie miejsca. Z resztą jak powiesz tynkarzom, w których miejscach mają robić "pod glazurę", to bankowo będą wiedzieli o co chodzi i zrobią jak trzeba.

petr_151
28-04-2007, 23:13
Ok. dzieki za odpowiedz:)

Bigbeat
28-04-2007, 23:14
Droooobiazg ;)
Jestem mądry bo u mnie też jest tak samo i też pytałem :)

Bastorek
29-04-2007, 00:37
To prawda żę taki tynk pod glazure powinien być jak najbardziej porowaty a jeszcze lepiej jak się go zrysuje tak aby zwiększyć powieszchnie czepności.Przed glazurą zagruntować najlepiej Atlasem i na następny dzień można kłaść glazure.

Rezi
29-04-2007, 16:11
Przed glazurą zagruntować najlepiej Atlasem

może to nie najlepiej zagruntowac atlasem, ale radze nie oszczedzaj na gruntach przy tynkach gipsowych

Bigbeat
29-04-2007, 17:31
O gruncie zapomniałem napisać - ale to dlatego, że u mnie w łazienkach wszystkie pod glazurę były wymalowane folią w płynie.

Bastorek
29-04-2007, 19:15
Przed glazurą zagruntować najlepiej Atlasem

może to nie najlepiej zagruntowac atlasem, ale radze nie oszczedzaj na gruntach przy tynkach gipsowych
Święta racja!!!

Bastorek
29-04-2007, 19:17
O gruncie zapomniałem napisać - ale to dlatego, że u mnie w łazienkach wszystkie pod glazurę były wymalowane folią w płynie.

Też jest to zalecane ale jeżeli chodzi o profesionalne przygotowanie podłoża w łazience to polecam jak zwykle system MAPEI od podstaw.

Sp5es
30-04-2007, 08:00
Zgodnie z zaleceniami producentów zapraw

" WYTYCZNE OBRÓBKI F"ABRYCZNIE PRZYGOTOWANYCH MIESZANEK TYNKARSKICH

3.15.1. Farby i powłoki malarskie.34

Do pokrycia farbami i powłokami malarskimi nadaje się osuszona, utwardzona oraz dostatecznie przereagowana (karbonatyzacja) powierzchnia tynku.

W przypadku tynków gipsowych farby krzemianowe mają ograniczony zakres zastosowania, ewentualnie jest wtedy konieczne wstępne przygotowanie powierzchni, zgodnie z instrukcjami producenta farby. Zaleca się wcześniejsze przetestowanie farb na powierzchniach próbnych.

3.15.2. Okładziny, tapety oraz małoformatowe płytki ceramiczne (wytwarzające nieznaczne naprężenia w tynku).

Stosowanie ich dopuszcza się bez ograniczeń na wszystkich typach tynków.
W przypadku tynków zawierających gips konieczne jest wstępne przygotowanie powierzchni. Należy przestrzegać danych producenta okładzin.

3.15.3. Okładziny, ciężkie tapety, płytki ceramiczne, mozaiki oraz okładziny klejone (wywołujące większe naprężenia w tynku).

Ze względu na dodatkowe naprężenia ścinające występujące w tynku, tego typu materiały mogą być stosowane wyłącznie na fabrycznej zaprawie tynkarskiej o wytrzymałości na ściskanie ~ 2 N/mm2.

Należy dokonać wstępnego przygotowania powierzchni lub uszczelnienia, zależnie od stopnia narażenia na działanie wilgoci (patrz tabela 3).

Początek prac zależy od stopnia wyschnięcia tynku, a w przypadku tynków wapiennych lub cementowo - wapiennych także od stopnia stwardnienia tynku (karbonatyzacja)."



żaden tynk gipsowy, zwłąszcza lekki nie spełnia tego wymogu ~ 2 N/mm2.
Wymóg dotyczy co prawda kleju, ale jeśli klej jest mocniejszy niż podłoże, to efekt spodziewany w kleju przenosi się na podłoże.

acca5
30-04-2007, 11:49
To co za srodki byście proponowali do zagruntowania i jaki klej do płytek na powierzchnie pionowe?

Rezi
30-04-2007, 21:32
2 x Grunt ceresit CT 17
klej Ceresit Cm 11 ( ok 25 zł za worek lub jak jak więcej kasy CM 16 ( ok 45 zł za worek)

acca5
01-05-2007, 07:57
Dziękuję Rezi zawsze na ciebie można liczyć.

Sp5es
01-05-2007, 18:55
PCI Nanolight i grunt systemowy

acca5
01-05-2007, 20:42
Spec to podaj jeszcze klej do płytek klinkierowych na zewnatrz i grunt tylko nie podawaj strony bo tam jest tyle srodków ,że nie wiem co wybrać. W tej chwili mam zagruntowane preparatem z firmy STO całą elewację. Muszę mieć pewność że będzie na sto lat. :D Dziękuję wam wszystkim z góry.