PDA

Zobacz pełną wersję : Fundamenty



sada
29-04-2007, 13:25
Witam mam pytanie czy pod budynek który będzie posadowiony na twardym terenie musi być zbrojenie ławy fundamentowej Proszę o odpowiedz

bladyy78
29-04-2007, 14:07
Z takim pytaniem musisz zgłosić się do swojego inspektora on Ci powie.

sada
29-04-2007, 14:14
W dawnych czasach nikt nie słyszał o zbrojeniu ław fundamentowych i budynki jakos stoią bez żadnych pęknieć na ścianach w przeciwienstwie do obecnych czasów,dla tego interesuje mnie ten temat

29-04-2007, 15:51
zbroi sie "na wszelki wypadek" dlatego ze koszt zbrojenia w stosunku do badań geotechnicznych był na korzysc zbrojenia ...
kiedy grunt jest jednorodny, o dobrym zagęszczeniu stosowanie zbrojenia nie jest potrzebne, lecz moze zapobiec innym nagłym sytuacjom

lee28
29-04-2007, 17:46
Mozna nie stosować, ale odpowiedz sobie na pytanie czy nie lepiej teraz dac ok 4tyś zł za stal do ław czy za kilka lat dać znacznie więcej na remont domu jak zacznie pekać.

sada
29-04-2007, 18:48
Ok. temat zbrojenia mamy zamknięty lecz irytuje mni jeszcze jedno putanie,jak wylać fundament czy równo z ziemią a potem wyciągnąć wyżej z bloczka betonowego 30 cm. nad terenem ,czy lepiej odrazu zrobić szalunki 30 cm. nad terenem i wylać betonem ?

29-04-2007, 19:54
szalowałem bo:
- powstał materiał jednorodny
- pustak ograniczał mnie swoimi wymiarami (nie chciałem scian zbyt "nadwieszac")
- beton wlany w szalunek był tańszy niz wlany w forme pustaka a poźniej murowany

petr_151
29-04-2007, 22:02
Przedstawiona metoda wykonania fundamentow to tzw. "oszczednosciowa" , wykop powinien byc wykonany do poziomu ław czyli 1-1,3 metra wylane zbronoje ławy i na nich sciany funadametowe ,po ociepleniu i zaizolowaniu powinny byc dopiero zasypane. Pozatym to co pisze "brzoza" o nadwieszaniu moze miec znaczenie tylko jesli ktos buduje gruba sciane jednowarstwowa np. z porothermu 44cm, a zazwyczaj ludzie buduja z 25cm lub BK 24 , a szerkosc fundametu z bloczka wynosi 24 cm wiec nie ma tu mowy o zadnym nadwieszaniu scian. Oczywiscie czesc ludzi leje beton proeto w wykopany row o szerokosci fundametu i czesc podziemna nigdy nie ujzy zadnej izolacji.

rrmi
29-04-2007, 22:19
wiec nie ma tu mowy o zadnym nadwieszaniu scian.
Chyba , ze ktos ma sciane 3 warstwowa

mario1976
30-04-2007, 10:03
(nie chciałem scian zbyt "nadwieszac")


A możesz mi wytłumaczyć...lub może jakiś rysunek poglądowy :wink: jak to jest z tym nadwieszaniem.

Czyli jak to wygląda w praktyce:

ława np 50-60 cm, na to bloczek 25 cm i na to MAX 29, BK 36 lub PHT powyżej 25 ?

Jakoś kurcze tego sobie wyobrazić nie mogę. Czy ten wystający pustak wisi na zewnątrz fundamentu czy do wewnętrz czy jakoś centrycznie po obu stronach bloczka ?

mclear
30-04-2007, 18:12
ja robie wykop na ok. 1 m, wykładam w ziemi po stronie zewn. styropian 10 cm - twardy, potem wkładamy zbrojenie i lejemy b20 z gruchy, potem stawiamy ściany fund. z bloczków i doklejamy do nich styropian

zezo
30-04-2007, 18:30
mclear napisał


ja robie wykop na ok. 1 m, wykładam w ziemi po stronie zewn. styropian 10 cm - twardy, potem wkładamy zbrojenie i lejemy b20 z gruchy, potem stawiamy ściany fund. z bloczków i doklejamy do nich styropian

Majster jest zadowolony, cieszy się że mu roboty mało inwestor zapewnił a kasiorkę i tak zapłaci.
Oczywiście naiwny właściciel przyszłego domku jest zadowolony ze praca idzie szybko i bezproblemowo tylko jak sobie oedak iświadomi że już na etapie fundamentów dał się stuknąc majstrowi srednio na 10 m3 betonu /srednio 250 zł /m3/ czyli na dzień dobry jest w plecy około 2500 zł,
ale co tam stać nas wszak to dopiero początek budowy :lol: :lol: :lol:
ja za takie rady to dziękuję, też mi tak doradzał kierownik budowy, zapytałem więc kto będzie płacił za ten nadmiar betonu wlany w ziemie, oczywiście kierownik nie miał zamiaru płacić, ja oczywiście też nie miałem zamiaru wyrzucać kasy w błoto, majster coś tam pod nosem posmucił ale też nie chciał kasy wydać na ten dodatkowy beton . Tak więc zrobiono tak jak w projekcie i kasa w kieszeni została
:wink:


:wink:

sada
30-04-2007, 20:04
A jak to wygląda w raktyce jeżeli w projekcie mam fundament 40 cm, na to pustak POROTHERM 44 cm,a ja chcę ściany naprzykład z Suporexu 25 cm, to czy musi być szeroki fundament na 40 cm pod pustak 25 cm, czy też może być mniejszy, czy też lepiej trzymać się projektu

sada
30-04-2007, 20:08
Czy ktoś buduje według projektu "Dom na Platanowej" lub kto ma już taki domek, jak on wygląda w praktyce???

mario1976
30-04-2007, 20:50
A jak to wygląda w raktyce jeżeli w projekcie mam fundament 40 cm, na to pustak POROTHERM 44 cm,a ja chcę ściany naprzykład z Suporexu 25 cm, to czy musi być szeroki fundament na 40 cm pod pustak 25 cm, czy też może być mniejszy, czy też lepiej trzymać się projektu

Na właśnie ten temat był cały elaborat w wątku pt:" odchudzanie fundamentów"..... Jest tam dużo i o teorii (konieczność zmian w projekcie) i o praktyce... :wink: Poszukaj.

edde
30-04-2007, 21:49
A jak to wygląda w raktyce jeżeli w projekcie mam fundament 40 cm, na to pustak POROTHERM 44 cm,a ja chcę ściany naprzykład z Suporexu 25 cm, to czy musi być szeroki fundament na 40 cm pod pustak 25 cm, czy też może być mniejszy, czy też lepiej trzymać się projektu

no chyba jest taki obowiązek aby trzymac się projektu, zmiana grubości fundamentów i scian i materiału do i ch wykonania to nie zmiana fundamentu monolit na bloczek i wymaga zmian w projekcie włacznie z obliczeniami przecież

mario1976
02-05-2007, 18:44
Ponawiam pytanie:

A możesz mi wytłumaczyć...lub może jakiś rysunek poglądowy jak to jest z tym nadwieszaniem.

Czyli jak to wygląda w praktyce:

ława np 50-60 cm, na to bloczek 25 cm i na to MAX 29, BK 36 lub PHT powyżej 25 ?

Jakoś kurcze tego sobie wyobrazić nie mogę. Czy ten wystający pustak wisi na zewnątrz fundamentu czy do wewnętrz czy jakoś centrycznie po obu stronach bloczka ?

zezo
02-05-2007, 18:50
mario1976 napisał

np 50-60 cm, na to bloczek 25 cm i na to MAX 29, BK 36 lub PHT powyżej 25 ?
Jakoś kurcze tego sobie wyobrazić nie mogę. Czy ten wystający pustak wisi na zewnątrz fundamentu czy do wewnętrz czy jakoś centrycznie po obu stronach bloczka ?
Ekspertem nie jestem ale widziałem w projekcie u kumpla,
Max był ustawiony centrycznie[/u]

03-05-2007, 06:31
... bloczek 25 cm i na to MAX 29, BK 36 lub PHT powyżej 25 ? ...
maxa nie bał bym sie wysunąć 4 cm na zewnątrz
do porothermu nie mam takiego zaufania - dlatego ten materiał centrycznie

Geno
03-05-2007, 09:47
W dawnych czasach nikt nie słyszał o zbrojeniu ław fundamentowych i budynki jakos stoią bez żadnych pęknieć na ścianach w przeciwienstwie do obecnych czasów,dla tego interesuje mnie ten temat
Bzdura większa niż Petrona Towers.