PDA

Zobacz pełną wersję : kubeł na śmieci - gdzie ?



mironmk
23-06-2003, 15:32
Jakby nie patrzeć na różne warianty mojego ogrodzenia najlepiej wypada umieścić go w granicy z sąsiadem. Są jakieś przepisy na ten temat? W projekcie jest przewidziane miejsce przy furtce i nie bardzo to mi się podoba. Oczywiście całość ma byc jakoś wykończona, obmurowana klinkierem itd.

Arkadly
23-06-2003, 15:34
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/0690.htm
Rozdział 4

mironmk
23-06-2003, 16:12
Arkadly, dzięki, ale rozdz. to instalacje grzewcze - wstukalem szukaj "śmie". ale nic nie znalazłem. POdobnie na Forum szukałem śmietnik, śmieci, kubeł itd. ale nic.

Slawek :)
23-06-2003, 16:23
Szukaj pod odpady stałe...
A tak a propos, czy ktoś widział w Polsce meble kuchenne z kubłem na bio-odpadki (lub ze zsypem do takiego) wbudowanym w blat roboczy przy zlewozmywaku? Patent znany na zachodzie od międzywojnia, a jakoś rzadko stosowany, choć jest to cholernie praktyczne. Widziałem współcześnie takie rozwiązania na targach mebli w Kolonii, ale w Polsce się jeszcze podobnych nie dopatrzyłem...
Sławek

mironmk
24-06-2003, 00:03
znalazłem w swoich starych Muratorach, m.in. 12/2001. Może być w granicy, jeśli oczywiscie zgodzi sie sąsiad i zrewanżuje tym samym lub 2m od granicy.

Arkadly
24-06-2003, 08:28
Rozdział 4

Miejsca gromadzenia odpadów stałych

§ 22. 1. Na działkach budowlanych należy przewidzieć miejsca na pojemniki służące do czasowego gromadzenia odpadów stałych, z uwzględnieniem możliwości ich segregacji.

2. Miejscami, o których mowa w ust. 1, mogą być:

1) zadaszone osłony lub pomieszczenia ze ścianami pełnymi bądź ażurowymi,

2) wyodrębnione pomieszczenia w budynku, mające posadzkę powyżej poziomu nawierzchni dojazdu środka transportowego odbierającego odpady, lecz nie wyżej niż 0,15 m, w tym także dolne komory zsypu z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, zaopatrzonym w daszek o wysięgu co najmniej 1 m i przedłużony na boki po co najmniej 0,8 m, mające ściany i podłogi zmywalne, punkt czerpalny wody, kratkę ściekową, wentylację grawitacyjną oraz sztuczne oświetlenie,

3) utwardzone place do ustawiania kontenerów z zamykanymi otworami wrzutowymi.

3. Między wejściami do pomieszczeń lub placami, o których mowa w ust. 2, a miejscem dojazdu samochodów śmieciarek wywożących odpady powinno być utwardzone dojście, umożliwiające przemieszczanie pojemników na własnych kołach lub na wózkach.

4. Miejsca do gromadzenia odpadów stałych przy budynkach wielorodzinnych powinny być dostępne dla osób niepełnosprawnych.

§ 23. 1. Odległość miejsc na pojemniki i kontenery na odpady stałe, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1 i 3, powinna wynosić co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką. Zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane, jeżeli osłony lub pomieszczenia stykają się z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej.

2. W przypadku przebudowy istniejącej zabudowy, odległości, o których mowa w ust. 1, mogą być pomniejszone, jednak nie więcej niż o połowę, po uzyskaniu opinii państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

3. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej dopuszcza się zmniejszenie odległości określonych w ust. 1 od okien i drzwi do 3 m, od granicy działki do 2 m, a także sytuowanie zadaszonych osłon lub pomieszczeń na granicy działek, jeżeli stykają się one z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej bądź też przy linii rozgraniczającej od strony ulicy.

4. Odległość miejsc na pojemniki i kontenery na odpady stałe, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1 i 3, nie powinna wynosić więcej niż 80 m od najdalszego wejścia do obsługiwanego budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymaganie to nie dotyczy budynków na terenach zamkniętych.

§ 24. 1. Na terenach niezurbanizowanych dopuszcza się stosowanie zbiorników na odpady stałe, przystosowanych do okresowego opróżniania, pod warunkiem usytuowania ich w odległościach określonych w § 23 ust. 1.

2. Zbiorniki, o których mowa w ust. 1, powinny mieć nieprzepuszczalne ściany i dno, szczelne przekrycie z zamykanym otworem wsypowym oraz zamykanym otworem bocznym do usuwania odpadów. Do zbiorników tych należy doprowadzić utwardzony dojazd.

§ 25. Przy budynkach wielorodzinnych trzepaki należy sytuować przy miejscach do gromadzenia odpadów stałych, z zachowaniem odległości nie mniejszej niż 10 m od okien i drzwi do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi.

mironmk
24-06-2003, 08:51
Arkadly, przeczytałem, przeczytałem - dałbym głowę uciąć komuś, że wczoraj było tam o gazie. A tak w ogóle to jest fajny tekst - polecam. I ciekawe kto z Was ma w garażu instalację "tryskaczową" (cyt.)?
Dzięki.

wg
24-06-2003, 10:26
Szukaj pod odpady stałe...
A tak a propos, czy ktoś widział w Polsce meble kuchenne z kubłem na bio-odpadki (lub ze zsypem do takiego) wbudowanym w blat roboczy przy zlewozmywaku? Patent znany na zachodzie od międzywojnia, a jakoś rzadko stosowany, choć jest to cholernie praktyczne. Widziałem współcześnie takie rozwiązania na targach mebli w Kolonii, ale w Polsce się jeszcze podobnych nie dopatrzyłem...
Sławek
Ja nie zdecydowałem się na instalację czegoś takiego w kuchni mimo iż mi to proponowano. Powód: problemy z czystoścą takiego rękawa, po jakimś czasie po prostu śmierdzi.

am
24-06-2003, 10:47
OK. Przepisy określają odległość śmietnika na 2m od sąsiada. Można zbudować w granicy działki, jeżeli od strony sąsiada również jest śmietnik.
Czy jest mozliwość postawienia śmietnika w granicy działki, jeżeli ma się na to zgodę sąsiada, ale nie ma śmietnika po stronie sąsiada?

Alanta
24-06-2003, 11:47
Nie, wyraźnie pisze, ze muszą sie stykać.

magmi
24-06-2003, 11:51
Alanta ma rację.
Podpisaliśmy sąsiadowi zgodę na śmietnik na granicy z naszą działką. W starostwie powiatowym kazali mu to zmienić na planie zagospodarowania działki i przesunąć na 2m od granicy (mimo naszej zgody).

Wowka
24-06-2003, 11:54
My "od zawsze" segregujemy bioodpadki. Obok zlewu jest wyłożony foliowym woreczkiem plastikowy pojemnik 1,5 litra na odpady organiczne. Opróżnia się go codziennie (a niekiedy 2xdziennie) i wyrzuca na kompostownik. Zalety - kubeł na śmieci nie "wonieje" tworzy się nowy humus.
Pozdrawiam

Slawek :)
27-06-2003, 08:03
Wg wydaje mi się, że system, który Ci proponowano był niedopracowany. Kosze które widziałem były mocowane bezpośrednio pod blatem, więc problem mycia rękawa zsypowego odpada - do mycia pozostawał tylko sam kubeł - a ten i trzeba wyczyścić po każdym opróżnieniu. Dodatkowo zarówno połączenie kubełka, jak i pokrywa w blacie były dobrze uszczelnione i raczej niewiele mogło się stamtąd ulatniać. Poza tym można założyć, że we własnym domku posiada się kompostownik na bio-odpadki i kubełek kuchenny na bio może być naprawdę mały i opróżniany codziennie. Z doświadczenia wiem, że nawet mięsne odpadki stają się uciążliwe dopiero po 2-3 dniach. Ostatecznie można sobie podłączyć szafkę pod zlewem z systemem wentylacji kuchni (widziałem takie patenty w mieszkaniach z okresu międzywojennego!).
Najbardziej podoba mi się idea brudnej pracy na blacie i spychania odpadków bezpośrednio do kubła, bez przenoszenia ich nach podłogą. Przyznam, że wrodzona niezgrabność powoduje, że zawsze coć rozrzucę :evil:
Sławek