PDA

Zobacz pełną wersję : Zbiornik na propan-butan zamiast na propan?



Bartt
23-06-2003, 18:03
Właśnie wyszedł ode mnie przedstawiciel Orlenu.
Montują zbiorniki podziemne na propan-butan i aż mi się wierzyć nie chce, bo widzę same pozytywy, a nie mogę znaleźć haczyka :wink:

- wysoki poziom wód gruntowych im nie wadzi, zbiornik może być zanużony w wodzie
- kaloryczność p-b jest o ok. 15% wyższa niż czystego propanu, czyli spala się go mniej
- cena litra p-b (obecnie) 0,98zł + 22%, lub jeśli płatność w 6 ratach to 1,00+22%VAT :)
- roczne wahania ceny mniejsze niż przy propanie, i zawsze 30-40gr taniej niż propanu
- w zależności od opcji instalacyjnej stały rabat 1-12gr/litr
- instalacja wersja minimum - 500zł, wersja optimum - 3000, wersja de lux 5000 (wszystkie prace po ich stronie),
- od tego 0-1300 zł upust w zależności od opcji 8)
- koszt dzierżawy zbiornika 49zł brutto/m-c
- w zależności od opcji instalacji 1-12 miesięcy zwolnienie z opłat dzierżawy

Czyli wychodzi taniej, lepiej i w dodatku pod ziemią???

Marbo
24-06-2003, 07:32
Mamy podobny dylemat.
Instalacje na propan-butan mają mniejszą sprawność ( tak przynajmniej wyczytałam na stronie jakiegoś zakładu gazowniczego).
Ponadtoi dochodzi ryzyko ( też chciałabym wiedzieć jak wielkie), że w zimie mogą być problemy z rozprężaniem gazu. Zadaliśmy takie pytanie "naszemu" handlowcowi - milczy już drugi tydzień.
Być może wystarczy jakieś elektryczne podgrzewanie instalacji zewnętrznej ( analogicznie jea przewody grzejne do odladzania rynien, podjazdów) - nie mamy jednak informacji czy takie rozwiazania sa dopuszczalne i skuteczne.

empi
24-06-2003, 08:25
Ja już podpisałem umowę z Orlenem bo "mój" przedstawiciel działał szybko i wszystko wyjaśnił. Propan odparowuje do - 40, a butan do 0 st. C. stąd zbiorniki zakopane w ziemi. Temperatura nawet poniżej 40 st. C jest niegroźna dla gazu w fazie gazowej. Nawet jeśli przy wyjątkowo niskich temperaturach butan będzie mial problemy z parowaniem to propan spokojnie da radę. I po problemie

Marbo
24-06-2003, 08:36
Oby było tak dobrze jak mówią handlowcy.
W temperaturach ujemnych jakie nierzadko zdarzają się zimą ( poniżej -15) już są zauważalne problemy z odparowaniem mieszaniny propan-butan (znane nam w przypadku butli a nie ze zbiorników)
Jak pamiętacie epokę butli turystycznych - to przy letnim ochłodzeniu wyraźnie spadala wydajność spalania.

Pytanie - jakiej pojemnośći zbiornik Wam proponowano i przy jakim zapotrzebowaniu na moc.

empi
24-06-2003, 08:44
2700 l - zapotrzebowanie 8kW + kuchenka z piekarnikiem elektrycznym.
Zbiornik jest zakopany pod ziemią więc nigdy nie będzie tam - 15

Bartt
24-06-2003, 09:01
Może dla pewności warto zaizolować od góry warstwą 5-10cm styropianu lub wełny - co sądzicie?

empi
24-06-2003, 12:41
Jak powiedział przedstawiciel Orelenu - jak masz na zbyciu to możesz położyć, ale nie ma to większego znaczenia. Jeśli mi jakiś zostanie to położę.

JerzyB
24-06-2003, 14:48
W ost. Muratorze są reklamy Orlenu na w/w temat.
Ew. problemy to w/g mnie takie:
1. Orlen dość płytko posadawia zbiornik, w piaszczystej glebie ostatniej zimy przemarzało do 130cm , zatem jeśli butan ma pozostać w fazie ciekłej - zbiornik musi być głębiej albo musi być zabezpieczony od góry odp. warstwą izolacji.
2. Czy palniki do Waszego pieca "współpracują" z P-B ?
3. Orlen stał się Orlenem, by za chwilę ktoś go kupił - a wtedy co?

P.S.
Sam pokumałem się już z Baltic Gazem, bo "oczywiście" w wielkopolsce akurat w zeszłym roku było korzystniej. Mam już fundament pod zbiornik propanowy - i tak zostanie.

am
30-06-2003, 17:16
Odświeżam temat - moze ktoś ma jeszcze jakieś doświadczenia.
Oferta Orlen wydaje się być naprawdę ciekawa - tylko jak to jest z tym gazem przy -15 s C ?

01-07-2003, 09:36
Też mam ten dylemat, ale chyba rację ma Marbo. Przykład butli turystycznych jest przekonujący. Dodatkowo pozostaje pytanie: skoro jest tak fajnie, tanio i w ogóle rewelacja to dlaczego nikt jeszcze na to nie wpadł? ORLENGAZ (bo tak brzmi prawidłowa nazwa) to nowy twór i nie wiadomo czy ich informacje są rzetelne (u mnie była niedouczona kobieta, która zapisała długą listę pytań i milczy do dzisiaj). Chyba zostanę przy SPRAWDZONYM propanie.

Bartt
01-07-2003, 10:04
Tacy nowi to oni nie są - to przecież były CPN, propan-butanem zasilają samochody juz parę lat, butle turystyczne od kilkudziesięciu :)

Natomiast oczywiście chciałbym wiedzieć jak to jest w praktyce :roll:

Dave
01-07-2003, 13:07
Mysle ze moze byc problem z odparowaniem gazu jak zbiornik bedzie slabo zakopany. Inna sprawa - to koszt instalacji. W przypadku instalacji podziemnej bedzie to 2x tyle co w przypoadku nadziemnej. Zwrotu inwestycji mozna wiec oczekiwac dopiero po kilku latach. Nie wiadomo tez jak dlugo beda obowiazywaly ceny promocyjne na gaz z Orlenu - wiadomo jak ktos wchodzi na rynek to musi byc tanszy od tych ktorzy juz tu sa. Co do dzierzawy to 600zl rocznie to wg mnie duzo. Ja w BP place 360zl (zbiornik nadziemny) i to co strace na nizszej cenie p-b zyskuje na oplacie dzierzawnej. Na pewno zas zyskuje na kosztach instalacji.

D.

bws22
01-07-2003, 22:54
ja dzisiaj rozmawiałem z handlowcem orlenu, był szybszy niż z gaspolu jego propozycja to za zbiornik 2700l - dzierżawa i instalację do sciany budynku 2490 zł brutto moze być w 6 ratach z oprocentowaniem Wibor 9m + 3p.p., gaz po 1,07 zł brutto przez rok potem po 1,20 brutto - cena zmienna, rok dzierżawy bez opłat i potem po 48,80 zł miesięcznie
co do odparowywania propanu to do 0 stopni paruje też butan a potem nie, ale to się podobno nie zdarzy -zbiornik (spód) ma być na dwóch metrach, wysokoŚć zbiornika to 1,3 m gaz płynny jest od dołu i powinien być poniżej strefy przemarzania, co do ceny i wartosci energetycznej to według niego i kolorowych ulotek cena wiadra ciepła z gazu z sieci to ok. 70% ceny p-b a propanu to ok. 130%
zadzwoniłe też do gazowni pani była miła i pomocna a ich wstępna oferta zaskakująco tania 1260 lub 1560 za pierwsze 5 m instalacji i gazociąg po 22 zł za metr, mogą też zrobić całą instalację, warunki w trzy tygodnie z wySzacowanym koSztem przyłacza za darmo :o

bws22
01-07-2003, 23:52
a przed chwilą doStałem ofertę „KOMFORT” pod ziemię 2700 L. z Gaspolu
zbiornik 850 zł + VAT
projekt instalacji zew. + wew. 750 zł + VAT
instalacja wew. do kotła i / lub kuchenki 400-600 zł + VAT
dzierżawa miesięcznie 72 zł + VAT lub kaucja za zbiornik w 6900 zł
za zatankowanie do 31-08-2003r. dzierżawa do 30-06-2004 r. bez opłat
Cena m3 propanu /stała do 31.05.2004r./Forma płatności:miesięcznie według wskazań licznika 4,47 zł + VAT ale to chyba pomyłka bo powinno być jakieś 1,60zł
handlowec z orlenu mówił że kupno zbiornika to 4000 -6000 zł nie wiem ile bierze Urzą Dozoru Technicznego :o
ceny gazu są w Rzeczpospolitej dla różnych regionów z gaspolu i orlenu te ceny zbiornikówsą dla Warszawy

curry
23-07-2003, 12:12
podbijam temat!
czy są jacyś użytkownicy instalacji ze zbiornikiem podziemnym na propan-butan? Jak to się sprawuje w rzeczywistości? Ta oferta Orlenu nęci...ale jak nęci to szukam haczyka...
Czy nie problemu z dyszami na propan-butan?

Becik
23-07-2003, 12:39
Forma płatności:miesięcznie według wskazań licznika 4,47 zł + VAT ale to chyba pomyłka bo powinno być jakieś 1,60zł
Nie pomyłka :) Przy taryfie komfort jednostka jet objętość wyparowanego gazu przepływającego przez licznik, zaś kiedy płacisz za zatankowanie - liczą Ci za litr płynnego propanu.
Pozdr. B.

Maluszek
23-07-2003, 14:00
Dostaliśmy takie same warunki jak bws22 i faktycznie za m3 propanu będziemy płacić 4,47 zł natomiast za litr to wychodzi 1 zł z jakimiś groszami.

curry
24-07-2003, 12:52
za godzinę przychodzi do mnie przedstawiciel Orlenu.
Czy powinnam jeszcze o coś go spytać?

curry
24-07-2003, 14:59
Pan z Orlenu już wyszedł. Owszem, wygląda to bardzo korzystnie :)
Dowiedziałam się, że gdyby były problemy(choć on ich nie przewiduje) z odparowywaniem butanu - Orlen jest skłonny bez żadnych ceregieli zmienić mi skład mieszanki na korzyść propanu. Na dzień dobry jest 50% jednego i drugiego.
Mogą dać nawet sam propan. Gdy spytałam się o koszty zmiany - powiedział , że nie ma żadnych - ale sądzę, że gdy zacznę tankować sam propan - nawet po jego normalnej cenie - decyzja jest opłacalna, bo zbiornik mam pod ziemią i nic mi widoku na góry nie zakłóca... Jeżeli zapewnią mi w umowie mozliwość zmiany typu gazu nie ma się nad czym zastanawiać...chyba :)
Niestety, ofertę spzredaży propanu-butanu do odbiorców indywidualnych mają dopiero od maja - czyli nikt nie wie, jak to będzie zimą...

araman
25-07-2003, 08:40
Co z tego że mieszanka jest na dole zbiornika paruje tylko powierzchnia a nie cała ciecz w zbiorniku ja bym sie obawiał ,widziałem samochody które zimą przy dużych mrozach miały problemy a zbiornik jest w środku samochodu. I jeszce najczęściej zimą samochody są urachamiane na benzyne a później dopiero gaz który dociera tam z parownika usytuowanego przy silniku i podgrzewanego od silnika. NIestety w zbiorniku na gaz jest inaczej tam nie ma parownika. Ale przecież ile dni w roku temperatura spada tak nisko można to jakoś wytrzymać ?( kominek ciepłe ubranie ,sąsiedzi itp)[/list]

curry
25-07-2003, 09:02
Inwestycja jest w Szklarskiej Porębie- a tam zimy są długie i mroźne :(
I kurczę, nie wiem co robić! A decyzję muszę podjąc już, już...
Wiem, że takie instalacje dotąd stosowało się w przemyśle i sprawowały się o.k. Z drugiej zaś strony, Orlen nie może pozwolić sobie na sprzedaż czegoś niesprawdzonego. I jeżeli faktycznie jest tak, że w razie problemów można zmienić skład mieszanki - to może warto zaryzykować?

godul1
25-07-2003, 09:15
Curry Poczytaj to. Może troche pomoże.\

--------------------------------------------------------------------------------

Zgodnie z polską normą PN-82/C-96000 „gazy węglowodorowe płynne (C3-C4) są to skroplone i pozostające pod ciśnieniem własnych par mieszaniny węglowodorów alifatycznych, których podstawowymi składnikami określonymi w niniejszej normie literą C z indeksem liczbowym są:
Propan, propylen – C3,
Butan, buteny oraz butadieny – C4,
oraz w mniejszych ilościach:
Metan – C1,
Etan, etylen – C2,
Petany, peteny i wyższe – C5.
W zależności od zawartości podstawowych węglowodorów i przeznaczenia, rozróżnia się trzy rodzaje mieszanin gazów węglowodorowych (płynnych C3-C4): butan techniczny (mieszanina A), propan-butan techniczny (mieszanina B), propan techniczny (mieszanina C).

Gaz płynny jest cięższy od powietrza. W przypadku wycieku zbiera się z zagłębieniach, dlatego też przepisy zabraniają montażu instalacji w miejscach, w których w razie wycieku gaz płynny mógłby się gromadzić.


Propan C3H8
Wysoka wartość kaloryczna
Temperatura wrzenia: -42 st. C
Temperatura zamarzania: -187 st. C
Wartość opałowa górna: na kilogram - 13,8 kWh (49,8 MJ)
Wartość opałowa dolna: na kilogram - 12,8 kWh (46,1 MJ)
Wysokie ciśnienie - większa zdolność odparowywania
Łatwy w magazynowaniu na zewnątrz
Cięższy od powietrza


Propan-Butan C3H8+C4H10
Temperatura wrzenia (w zależności od proporcji mieszanki): - 20& st. C (dla mieszanki 30% propanu, 70% butanu)
Niższe ciśnienie - niższa zdolność odparowywania
Przeznaczony do użytku w pomieszczeniach
Cięższy od powietrza


Butan C4H10
Temperatura wrzenia: -2 st. C
Temperatura zamarzania: -140 st. C
Przeznaczony do użytku w pomieszczeniach
Cięższy od powietrza


Właściwości cieplne gazu płynnego
Wartość opałowa jest podstawą do prowadzenia wszystkiego rodzaju obliczeń cieplnych. Jest to wartość ciepła (energii) jaką można uzyskać w wyniku spalania całkowitego i zupełnego z jednego kilograma (lub 1 m3) gazu płynnego. Dla gazów płynnych wynosi ona:

Gaz faza gazowa faza ciekła
kcal/Nm3 kJ/Nm3 kcal/kg kcal/kg
propan 21.790 91.260 11.070 46.360
butan 29.280 122.570 10.920 45.720

Aby należycie ocenić kaloryczność propanu i butanu należy porównać ją z kalorycznością innych paliw gazowych, np. z gazów ziemnych. Użytkowa wartość opałowa gazu ziemnego jest równa około 37 300 kJ/Nm3. Wartość opałowa gazów płynnych przewyższa więc kaloryczność gazu ziemnego.
Propan: 91.260/37.300 = 2,4 krotnie wyższa
Butan: 122.570/37.300 = 3,3 krotnie wyższa.
Średnia wartość opałowa mieszaniny propanu i butanu wynosi QW=46.000 kJ/kg.

Wartości przeliczeniowe dla propanu

1 l płynu = 0,254 m3 gazu

faza ciekła
1 l = 0,52 kg
1 kg = 1,92 l
faza gazowa
1 Nm3 = 2 kg
1 kg = 0,5 Nm3
wartość opałowa
ok. 46 MJ/kg
ok. 92 MJ/m3
ok. 11000 kcal/kg
ok. 22000 kcal/m3
ok. 1 kg/h = 13 kW ok. 1 kW = 0,077 kg/h

To apropo właściwości propanu i butanu dla zainteresowanych
źródło: www.e-petrol.com.pl
_________________

curry
25-07-2003, 09:50
dzięki- ale mam trochę literatury na ten temat, bo siedzę w tej branży;)więc teoretycznie kumam o co w tym chodzi. Jednak dotąd projektowałam tylko ogrzewanie propanem. A teraz (już dla siebie) muszę podjąć decyzję. Robiłam wywiad między instalatorami i poglądy są zróżnicowane- jedni mówią tak, a inni wręcz przeciwnie :( I bądź tu mądry! A jak sam Orlen przyznaje- dopiero od marca wprowadzją ten system dla zwykłaych śmiertelników. Podobno na zachodzie to działa...

godul1
25-07-2003, 10:55
curry,
zwróć uwagę na fakt, że w tym źródle podają temperaturę wrzenia mieszanki propan butan w stosunku 30/70 jako -20 C. pod ziemią raczej nie będzie tak zimno. Jeśli chodzi o problemy z odpalaniem samochodów z instalacją gazową zimą to nie spotkalem się z takimi. Zaznacze, że od dwóch lat jeżdzę na gazie i jakoś nie spotkałem się z takowymi. Oczywiście w temperaturze poniżej zera odpalam auto na benzynie ale jak tylko zapali przełączam na gaz i nie gaśnie.

curry
25-07-2003, 11:20
do godul1
Zwracam honor! przeoczyłam o tej mieszance! No wyglądałoby to rewelacyjnie...ale dalej nieufna jestem i zaraz zadzwonię do mojego instalacyjnego autorytetu. I zadzwonię do Orlenu. Bo tak na marginesie -ten facet powinien mi to sam powiedzieć jako uspokojenie moich wątpliwości, prawda? Nieufna jakaś jestem....;)

godul1
28-07-2003, 08:31
Curry,
Nie wymagaj od dealera aby wiedział coś więcej niż to wynika z treści ulotek reklamowych. Cała reszta, ponadto co jest w ulotkach to z regóły bujda na resorach. Takie jest moje doświadczenie z przedstawicielami różnych firm. :wink:
Pozdrawiam,
aha zanim podpiszesz umoweę dokładnie ją przeczytaj.
Możliwe że za rok ceny LPG poszybują w górę i będziesz chciała zrezygnować z usługi. Dopilnuj aby już w momencie podpisania umowy było jasne ile taka przyjemność kosztuje.

curry
29-07-2003, 12:12
rozmawiałam z Panem z Dragongazu - powiedział że oni od zawsze stosują w zbiornikach podziemnych propan-butan (50%/50%) I że nie ma problemu z użytkowaniem :)

sroka
18-03-2004, 18:54
Minęła zima, więc proszę o wypowiedzi UŻYTKOWNIKÓW instalacji podziemnych na PROPAN-BUTAN.
Przetrwaliście zimę?
Odparowywał gaz w najcięższe mrozy?
Były jakiekolwiek problemy?
Piece chodziły jak należy? Jakich pieców używacie?

No i w ogóle wszystko, co jest istotne dla potencjalnego klienta ORLENGAZu.

Rafał

jareg
28-06-2004, 13:19
Proponuje ofertę PROGASu, też mają instalację na propan-butan, i kożystniejsze ceny
pozdrawiam

sroka
28-06-2004, 13:45
Cześć!

A ty masz taką instalację? Czy dopiero planujesz? Ofertę Progasu sprawdzę, dzięki za info.

Rafał

jareg
29-06-2004, 18:04
mam od listopada 2003
jestem zadowolont narazie

violka
06-02-2006, 10:11
Witam,

poniewaz temat trochę przycichł a ja własnie jestem po spotkaniu z przedstawicielem OrenGazu, który przedstawiał ofertę propan-butan wręcz entuzjastycznie, prosiłabym o odpowiedzi użytkowników tej mieszanki jak zachowywał się gaz w styczniu przy mocnych mrozach. Czy były jakieś problemy?? Przeglądnełam już ofertę kilku firm i jak narazie Oren wychodzi w porównaniu z innymi bardzo korzystnie (Progaz może ma i niższe ceny ale każe podpisać oświadczenie o tankowaniu propanu-butanu na własną odpowiedzialność).

Pozdrawiam

msobanie
06-02-2006, 12:41
Witam,
Widze stary temat ...
Tez mialem obawy. Drugi sezon na Orlen - gazie.
Tamtej zimy to bylo male piwo, teraz mrozy byly konkretne, nie mniej kociolek Termet'u Mini Max Turbo przerobiony na propan - butan (zmienione dysze) chodzi bez problemu drugi sezon.
Zbiornik zakopany Orlen Gaz.
W domu mam taka temperature jaka ustawie i juz.
A ze swoje wciaga przy takich mrozach to inna para kaloszy, ale chyba wszystkim tej zimy wiecej idzie. Za rok bedzie pewnie cieplej.
Pozdrawiam
Mirek

Mały
06-02-2006, 19:27
Ośmiele sie przypomnieć o obowiązkowym odkopaniu butli po 5 latach celem sprawdzenia jej oraz nadania nowego atestu...
Współczuję paniom domu ich ogródków...

violka
07-02-2006, 09:44
Ośmiele sie przypomnieć o obowiązkowym odkopaniu butli po 5 latach celem sprawdzenia jej oraz nadania nowego atestu...
Współczuję paniom domu ich ogródków...

Optymistycznie zakładam, że w związku z dynamicznym rozwojem miejscowości gdzie się buduję do 5 lat gazownia w końcu się ruszy i poprowadzą nitkę, a jeśli chodzi o ogródek to jest to sprawa indywidualna, bo ja zamierzam mieć raczej trawkę bez pielenia grządek. Ale dziekuję za przypomnienie, na pewno omówię tą sprawę z przedstawicielem Orlenu :).

Pozdrawiam

msobanie
07-02-2006, 09:55
Witam,
Generalnie poza zniszczeniem trawki odkopanie nic nie kosztuje.
Orlen odpowiada za zbiornik - za to sie placi.
Pozdrawiam
Mirek

FREDY
11-02-2006, 21:44
Podobno Viesman nie zaleca stosowanie propan-butanu do swoich pieców.
Czy wiecie dlaczego?

1950
11-02-2006, 22:15
nie tylko Viessmann nie pozwala na stosowanie propanu butanu do kotłów gazowych ale także inny producenci, można stracić gwarancję,
jak już gdzieś tutaj pisałem, mieszanina ta nie pozwala na stabilną pracę palnika kotła,
wynika to z tego, że obydwa gazy mają różne temperatury wrzenia,
propan w granicach 42C, butan około 0C,
to właśnie powoduje, że skład mieszaniny nie jest stabilny i w miarę upływu czasu w zbiorniku jest coraz więcej butanu, bo propan szybciej odparowywuje,
może to spowodować szybsze zużycie palnika, a jest to drogi element kotła, oraz niezbyt ekonomiczną jego pracę,
skład mieszanki powietrzno-gazowej w kotłach z zamkniętymi komorami spalania, ustawia się za pomocą alnlizatora spalin, dlatego, żeby był stabilny i ustawiony zgodnie z zaleceniami producenta, co gwarantuje oszczędne jej spalanie,
w przypadku otwartej komory spalnia być może się to sprawdza, ale jak ktoś zada sobie trud i wróci się porę stron do tyłu to znajdzie wątki w których forumowicze tej zimy skarżą się, że pozamarzały im reduktory ciśnienia przy mieszance

msobanie
12-02-2006, 11:55
Witam,
Policzcie ilu jest tych, ktorzy rzeczywiscie maja propan-butan i tych ktorzy mowia ze znajomy znajomego ma, i ze mu zamarzla.
Czytam wszystkie watki o propan-butanie i nie slyszalem negatywnej opinii od uzytkownika zbiornika podziemnego z PB, a tylko od tych, ktorzy cos gdzies slyszeli.
Ja mowie wprost: 2 sezon, kociol z zamknieta komora (Termet Mini Max Turbo) i ZADNYCH problemow.
Pozdrawiam
Mirek

tadzel
12-02-2006, 14:52
Ja również naczytałem się pozytywnych informacji o propan-butan. Podpisałem umowę z Orlen-gas. Wykonali instalacje czyli zbiornik podziemnny etc. Zatankowali mieszanką i zaczela sie eksploatacja pod koniec pazdziernika. W styczniu nastapiła awaria pieca. Fabryczny serwisant stwierdził uszkodzenie zaworu gazowego. przyczyna cisnienie na wejsciu ponad 100 mbar. a powinno być 36 mbar. Powiadomiłem Orlen gaz Ich serwisant stwierdził wystepowanie frakcji płynnej przed reduktorem II stopnia Zjawisko wystapiło przy 40% napełnieniu zbiornika. Czyli propan sie wypalił został butan i skroplił się. Musiałem zamówic 1000 litrów propanu / cena jak trza 2110 zł / i zalacic 600 zł za naprawe kotła. Pytanie czy dalej mam wierzyć w mieszanke propan-butan i bajeczki opowiadane przez handlowców Orlenu i ich naganiaczy na tym forum.

FREDY
12-02-2006, 21:06
Przecież coś w tym musi być że takie firmy jak Viesman nie pozwalają użytkować propan-butanu. Przecież nie zależy im aby część konkurencji przejęła klientów tylko dlatego że ich piecami można grzać propan-butanem. Przecież musi być jakieś konkretne uzasadnienie takiego stanowiska. Chyba rzeczywiście istnieje jakieś niebezpieczeństwo. Chociaż cena jest kusząca. :lol:

msobanie
14-02-2006, 09:21
Witam,
Mozecie byc pewni, ze jak sie u mnie pojawia jakiekolwiek problemy to dam znac. Sam wczesniej szukalem na tym forum odpowiedzi czy sie ludziom pb sprawdza. I wiecej widze problemow z markowymi kotlami niz z PB (popatrzcie ile roboty na tym forum ma VPS!).
Tadzel: nie mozesz winic propan-butanu za zle wykonana instalacje (za duze cisnienie, co bylo jak mowisz przyczyna twoich problemow).
Pozdrawiam
Mirek

tadzel
14-02-2006, 12:04
Za duże ciśnienie powstało poniewaz do reduktor II stopnia dochodził gaz wraz z czynnikiem płynnym / stwierdzenie serwisanta z orlenu/ Nie wiem dlzczego w takim przypadku reduktor dawał wieksze ciśnienie wymiana reduktora nic nie dała/ dopiero zalanie propanem dało pozytywny efekt. Instalcja zbiornika i doprowadzenia do skrzynki na budynku wykonana przez orlen. Nie wiem ale mam pytanie jaki powinien byc stosunek p-b w miksie. i czy np. tankowanie z koncówki cysterny nie pogarsza tego stosunku.

godul1
14-02-2006, 12:32
Za duże ciśnienie powstało poniewaz do reduktor II stopnia dochodził gaz wraz z czynnikiem płynnym / stwierdzenie serwisanta z orlenu/ Nie wiem dlzczego w takim przypadku reduktor dawał wieksze ciśnienie wymiana reduktora nic nie dała/ dopiero zalanie propanem dało pozytywny efekt. Instalcja zbiornika i doprowadzenia do skrzynki na budynku wykonana przez orlen. Nie wiem ale mam pytanie jaki powinien byc stosunek p-b w miksie. i czy np. tankowanie z koncówki cysterny nie pogarsza tego stosunku.

To znaczy że butan wykroplił sie na odcinku pomiedzy I a II reduktorem i został przepchnięty dalej przez pary propanu. PO wejściu do budynku w którym była dodatnia temperatura - butan zacząl gwałtownie odparowywac(mozliwe że nawet za II reduktorem) i dlatego uszkodził piec. Aby tego uniknąc trzeba zminimalizowac możliwośc przemarazania przewodu z PB pomiedzy zbiornikiem, a domem.

Mały
14-02-2006, 12:43
Ośmiele sie przypomnieć o obowiązkowym odkopaniu butli po 5 latach celem sprawdzenia jej oraz nadania nowego atestu...
Współczuję paniom domu ich ogródków...

Optymistycznie zakładam, że w związku z dynamicznym rozwojem miejscowości gdzie się buduję do 5 lat gazownia w końcu się ruszy i poprowadzą nitkę, a jeśli chodzi o ogródek to jest to sprawa indywidualna, bo ja zamierzam mieć raczej trawkę bez pielenia grządek. Ale dziekuję za przypomnienie, na pewno omówię tą sprawę z przedstawicielem Orlenu :).

Pozdrawiam
U mnie optymistycznie trwa to już jakieœ 10 lat i zapowiada się następne 10....
aco do odkopwania trawki...a jak walniesz kostkę? A kto to odkopie? Serwis musi wejœć i pod zbiornik.

maroo
14-02-2006, 14:12
Aby nie odkopywać zbiornika za pięć lat,należy mieć zbiornik z tzw.włazem-wówczas rewizję wewnętrzną można zrobić bez potrzeby
odkopywania zbiornika.Można również założyć ochronę katodową,
która wydłuża okres z rewizji z 5 na 10 lat.Jeżeli ktoś zbiornik na gaz
płynny traktuje,jako przejściowe zródło ogrzewania do czasu podłączenia
gazu ziemnego to nie ma sensu bawić sie w zbiornik podziemny.

1950
14-02-2006, 17:16
I wiecej widze problemow z markowymi kotlami niz z PB (popatrzcie ile roboty na tym forum ma VPS!).
a powiedz ilu ludzi ma zbiorniki z PB,
a ilu choćby Vaillanty które serwisuje VPSj
jak to się ma do siebie :roll:

tadzel
14-02-2006, 19:55
Godul1 dzieki za wypowiedz ale czyja to wina instalacje wykonywala firma na zlecenie orlenu. Ja sie ich pytalem czy rura wychodzaca z ziemi i skrzynka z reduktorem nie powinna byc ocieplona. odp. alez nie nie wolno.
Teraz na wiosne bede musiał odkopac rure ten juz pionowy odcinek / pozostala rura zakopana na 1 m ocieplic, skrzynke tez i wtedy moze bedzie mozna tankowac p-b. ale rezyko znow bedzie. Czy cena pokryje ewentualne straty naprawy pieca ogrzewania w tym czasie elektryka budynku etc.