PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie do hydraulików (i nie tylko)



Heniek
29-04-2007, 19:15
Witam.
Mam takie pytanie blondyna (coraz bardziej nim jestem) :D
Czy jak zbiornik z wodą podniosę na wysokość 4 metrów, to czy na wylocie (na poziomie ziemi) uzyskam ciśnienie 4 atmosfer? Średnica rury odprowadzającej 32mm, tak więc opory w miarę niskie. Zbiornik 1 m3.
Pozdrawiam, Heniek

hes
29-04-2007, 19:50
Uzyskasz 0,4 atm. Srednica rury nie ma tu znaczenia, tylko tempo wypływu
wody może być rózne w zależności od średnicy rury.

Heniek
29-04-2007, 20:31
Dzięki.
Niestety, chyba masz rację. Też tak myślałem (tak wynikało z obliczeń). Ale łudziłem się, że się mylę, bo wynikało to z wielu wypowiedzi m.in. na forum, że 1m to jedna atmosfera. Szkoda, że praw fizyki nie da się przeskoczyć.
Pozdrawiam, Heniek

hes
29-04-2007, 20:46
A co właściwie kombinujesz, jeżeli można spytać ?

Heniek
29-04-2007, 21:08
Można spytać :D
Myślałem o umieszczeniu zbiorników (takich jak sprzedają na Allegro 1*1*1m) na wysokosci tak lekko powyżej 4 metrów (spód). Mam na razie takie dwa, rozwiązałem sprawę szczelnego połączenia wypływu z rurą wodną 32 mm. Zbiorniki mogą być zasilane w wodę ze studni w zależności od wydajności studni. Mają służyć do podlewania ogrodu. Główny szkielet na razie mam zrobiony właśnie z rur 32. Na razie nie zanosi się na dalszą rozbudowę :( , są pilniejsze wydatki.
Wiem, że jest to mały wydatek finansowy, ale pomińmy to w dalszej dyskusji. Właśnie dowiedziałem się, że od pierwszego maja mają wprowadzić w moim rejonie zakaz podlewania ogrodów :( . W tamtym roku musiałem już odpowiadać na głupie pytania odnośnie nadmiernego zużycia wody.
Pozdrawiam, Heniek

hes
30-04-2007, 11:03
Myślę ,że do podlewania ogródka nie trzeba dużego cisnienia. Ustawianie
wysoko zbiornikow to niepotrzebna komplikacja. Są takie proste sposoby
podlewania z rozprowadzeniem po gruncie cienkich rurek, woda może się
wtedy sączyć powoli, tak więc może wystarczy niecały metr nad ziemią ?

Jak będziesz potrzebował większego cisnienia wody, zawsze mozna uzyć
dodatkowej pompy.

Heniek
30-04-2007, 21:10
No to się mylisz. Dobre zraszacze potrzebują 3-4 atm. O liniach kroplujących, wężach "pocących" to chyba głównie dobrze wypowiadają się producenci i dystrybutorzy :D
W mojej sytuacji większym problemem jest podniesienie zbiorników na metr niż na cztery. No i pewnie bardziej kosztownym. Muszę jeszcze sprawdzić studnię. Zupełnie nie mam pojęcia w jakim jest stanie. Jak to mówi mój sąsiad jest to studnia "bita" na ok 6m. Jeśli zarosła, to muszę pokombinować nową.
Ja sobie tak wymyśliłem: byle jaka pompa powinna dać radę podnieść powoli wodę na ok 5m. Jak zbiorniki będą pełne, uruchamiam jakiś niedrogi (pewnie marketowy) zestaw hydroforowy i on podaje wodę do instalacji. Jego praca jest ułatwiona bo nie musi zasysać wody, tylko dostaje już pod jakimś (0,4atm) ciśnieniem.
Jeśli bardzo głupio myślę, to wyprowadźcie mnie z błędu zanim zacznę realizować swój pomysł. :D
Pozdrawiam, Heniek